49,935 matches
-
unei culori identificate printr-un cod. Fiecare dintre aceste nuanțe este și ea identificabilă printr-un cod propriu. 4. Figurină rigidă reprezentând un urs în picioare, în întregime din material plastic, prezentând anumite caracteristici fizice umane (de exemplu, chipul surâzător, brațul stâng îndoit și brațul drept întins terminat cu o mână umană stilizată) și purtând un nod roșu pictat în jurul gâtului. 9503 49 30 Clasificarea este conformă cu dispozițiile din regulile generale 1, 5b și 6 de interpretare a Nomenclaturii Combinate
jrc3191as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88348_a_89135]
-
un cod. Fiecare dintre aceste nuanțe este și ea identificabilă printr-un cod propriu. 4. Figurină rigidă reprezentând un urs în picioare, în întregime din material plastic, prezentând anumite caracteristici fizice umane (de exemplu, chipul surâzător, brațul stâng îndoit și brațul drept întins terminat cu o mână umană stilizată) și purtând un nod roșu pictat în jurul gâtului. 9503 49 30 Clasificarea este conformă cu dispozițiile din regulile generale 1, 5b și 6 de interpretare a Nomenclaturii Combinate, precum și cu formularea codurilor
jrc3191as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88348_a_89135]
-
B la Regulamentul (CE) nr. 338/97, nu este necesară prezentarea unui permis de import sau a unui permis de (re)export: (a) caviar de la speciile de sturioni (specia Acipenseriformes) până la o cantitate maximă de 250 g per persoană; (b) brațele de ploaie de la specia Cactaceae până la un număr maxim de trei per persoană. Articolul 28 Exportul și reexportul din Comunitate a efectelor personale și a celor care aparțin gospodăriilor (1) Derogarea de la art. 5 din Regulamentul (CE) nr. 338/97
jrc5377as2001 by Guvernul României () [Corola-website/Law/90547_a_91334]
-
B la Regulamentul (CE) nr. 338/97, nu este necesară prezentarea unui permis de export sau a unui document de (re)export: (a) caviar de la speciile de sturioni (specia Acipenseriformes) până la o cantitate maximă de 250 g per persoană; (b) brațele de ploaie de la specia Cactaceae până la un număr maxim de trei per persoană. CAPITOLUL V SCUTIRI Articolul 29 (1) Scutirile pentru specimenele precizate în art. 8 alin. (3) lit. (a) - (c) din Regulamentul (CE) nr. 338/97 se acordă doar
jrc5377as2001 by Guvernul României () [Corola-website/Law/90547_a_91334]
-
la aplicarea ambelor variante în transmisie sau în recepție, a unui semnal electric. "Executanții finali" (2) reprezintă niște graifere ce sunt "unități de scule active" și orice alt tip de scule" care au atașate la capătul piesei de bază un braț manipulator al unui robot. N. B.: "Unitatea de prelucrare a sculelor active" reprezintă un dispozitiv pentru aplicarea puterii motorului, energia rezultată în urma procesului sau pentru detectarea semifabricatului. "Densitatea echivalentă" (6) reprezintă masa unei zone optice proiectată pe o unitate de suprafață
jrc4712as2000 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89878_a_90665]
-
CNTD depunerea nucleară termică controlată CRISLA activarea reacției chimice de izotopul selectiv laser CVD depunerea chimică de vapori CW război chimic CW (pentru laser) undă continuă DME echipament de măsurarea distanței DS solidificat direcțional EB-PVD depunerea vaporilor de electroni cu braț fizic ECM aparatură electrochimică ECR rezonanța electron cyclotron EEPROMOS ROM programabil anulabil electric EIA Asociația Industriilor Electronice EMC compatibilitatea electronică FFT transformare Furier Rapid GLONASS sistem global de navigare satelit GPS sistem de poziționare globală HBT tranzistori hetero-bipolari HDDR înregistrare
jrc4712as2000 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89878_a_90665]
-
reducere sau oxidare chimică folosiți în cascadele de îmbogățire a schimbului ionic; b. Componente și echipamente, special proiectate sau pregătite pentru procesul de separare atomică a izotopilor vapori "laser" (AVLIS), după cum urmează: 1. Bandă de înaltă putere de scanare a brațului electronic cu o putere livrată de mai mult de 2. 5 kW / cm pentru folosirea în sistemul de evaporare a uraniului; 2. Sisteme de mânuirea metalului lichid de uraniu pentru topirea uraniului sau aliajelor de uraniu consistând în creuzete, făcute
jrc4712as2000 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89878_a_90665]
-
placate cu materiale rezistente la căldură și corodare cu vapori de uraniu metalic ca cele învelite cu itriu, grafit sau tantal; 4. Carcase ale modulului separator (vase cilindrice sau rectangulare) pentru conținerea sursei de vapori de uraniu metal, armei de braț de electron și colectori de produse și resturi; 5. Sisteme de "laser" sau "laseri" pentru separarea izotopilor de uraniu cu un stabilizator cu spectru de frecvență pentru perioade de timp de operare supraextinse; N. B.: A SE VEDEA ȘI 6A005 și
jrc4712as2000 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89878_a_90665]
-
de trecere prin perete); sau b. O capacitate de racordare peste vârful pilei electrice cu o grosime de 0, 6 m sau mai mult (operația de sărire a peretelui). Notă tehnică: Telecomenzile asigură traducerea acțiunilor unui operator uman cu ajutorul unui braț de operare îndepărtat și un dispozitiv de fixare terminal. Ei pot fi de tipul etalon "principal/secundar", fie operate cu joystick-ul sau tastatura. 2B226 Cuptoare (electrice) de inducție cu atmosferă controlată (vid sau gaz inert) și furnizori de curent pentru
jrc4712as2000 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89878_a_90665]
-
Numărul mediu inițial al limfocitelor CD4 a fost 214 celule/ mm ( interval : 2 - 810 celule / mm ) , iar valoarea medie inițială a ARN HIV- 1 plasmatic a fost 4, 94 log copii/ ml ( interval : 2, 6 - 5, 88 log copii/ ml ) . Brațul cu REYATAZ/ ritonavir are eficacitate antivirală similară ( non- inferioară ) comparativ cu brațul lopinavir/ ritonavir , după cum este evaluat prin proporția de pacienți cu ARN HIV < 50 copii/ ml la săptămâna 48 : 78 % dintre pacienții cu REYATAZ/ ritonavir comparativ cu 76
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
2 - 810 celule / mm ) , iar valoarea medie inițială a ARN HIV- 1 plasmatic a fost 4, 94 log copii/ ml ( interval : 2, 6 - 5, 88 log copii/ ml ) . Brațul cu REYATAZ/ ritonavir are eficacitate antivirală similară ( non- inferioară ) comparativ cu brațul lopinavir/ ritonavir , după cum este evaluat prin proporția de pacienți cu ARN HIV < 50 copii/ ml la săptămâna 48 : 78 % dintre pacienții cu REYATAZ/ ritonavir comparativ cu 76 % cu lopinavir/ ritonavir ( estimarea diferenței ATV/ RTV- LPV/ RTV : 1, 7 % [ IÎ
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
138 săptămâni pentru IP , 281 săptămâni pentru INRT și 85 săptămâni pentru INNRT . La momentul inițial , 34 % dintre pacienții au primit un IP și 60 % dintre ei au primit un INNTR . Izolatele obținute de la cinsprezece din 120 ( 13 % ) pacienți din brațul de tratament REYATAZ + ritonavir și 17 din 123 ( 14 % ) din brațul de tratament lopinavir + ritonavir au prezentat patru sau mai multe substituții IP : L10 , M46 , I54 , V82 , I84 și L90 . Treizeci și două procente din pacienții în studiu au o
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
pentru INNRT . La momentul inițial , 34 % dintre pacienții au primit un IP și 60 % dintre ei au primit un INNTR . Izolatele obținute de la cinsprezece din 120 ( 13 % ) pacienți din brațul de tratament REYATAZ + ritonavir și 17 din 123 ( 14 % ) din brațul de tratament lopinavir + ritonavir au prezentat patru sau mai multe substituții IP : L10 , M46 , I54 , V82 , I84 și L90 . Treizeci și două procente din pacienții în studiu au o tulpină virală cu mai puțin de două mutații care privesc INRT
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
12 , 0, 39 ] ) . S- au obținut rezultate concordante în cazul metodei de analiză a intenției de tratament( diferență în funcție de timpde 0, 11 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 15 , 0, 36 ] ) . Proporția pacienților cu < 400 copii HIV / ml în brațul 18 REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
rezultate concordante în cazul metodei de analiză a intenției de tratament( diferență în funcție de timpde 0, 11 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 15 , 0, 36 ] ) . Proporția pacienților cu < 400 copii HIV / ml în brațul 18 REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
brațul 18 REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir . Analizele datelor obținute pe parcursul celor 96 de săptămâni de tratament au demonstrat durabilitatea activitatii antivirale . S- a observat similaritatea ( non- inferioritatea ) între grupurile de tratament referitor la modificarea la săptămâna 96 ARN
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir . Analizele datelor obținute pe parcursul celor 96 de săptămâni de tratament au demonstrat durabilitatea activitatii antivirale . S- a observat similaritatea ( non- inferioritatea ) între grupurile de tratament referitor la modificarea la săptămâna 96 ARN HIV față de valoarea inițială ( - 2, 29
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
ml pentru REYATAZ + ritonavir si - 2, 08 log copii/ ml pentru lopinavir + ritonavir , diferență în funcție de timpde 0, 14 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 13 , 0, 41 ] ) . Proporțiile pacienților cu < 400 copii HIV / ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir au fost de 43 % ( 32 % ) și , respectiv , 46 % ( 35 % ) , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Nu au fost luate în calcul datele obținute de la
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
2, 08 log copii/ ml pentru lopinavir + ritonavir , diferență în funcție de timpde 0, 14 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 13 , 0, 41 ] ) . Proporțiile pacienților cu < 400 copii HIV / ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir au fost de 43 % ( 32 % ) și , respectiv , 46 % ( 35 % ) , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Nu au fost luate în calcul datele obținute de la pacienții care au efectuat în
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
90 . În cadrul analizei efectuate la pacienți cu ≥ 4 mutații ale genei care codifică proteaza din următorul set de mutații : 10 , 20 , 24 , 32 , 33 , 36 , 46 , 48 , 50 , 54 , 63 , 71 , 73 , 82 , 84 și 90 rezultatele au fost în favoarea brațului de tratament lopinavir + ritonavir . S- a demonstrat că asocierea REYATAZ + saquinavir este inferioară celei lopinavir + ritonavir . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Sunt disponibile date limitate asupra farmacocineticii atazanavirului administrat în asociere cu doze scăzute de ritonavir . S- a evaluat farmacocinetica atazanavirului
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
Numărul mediu inițial al limfocitelor CD4 a fost 214 celule/ mm ( interval : 2 - 810 celule / mm ) , iar valoarea medie inițială a ARN HIV- 1 plasmatic a fost 4, 94 log copii/ ml ( interval : 2, 6 - 5, 88 log copii/ ml ) . Brațul cu REYATAZ/ ritonavir are eficacitate antivirală similară ( non- inferioară ) comparativ cu brațul lopinavir/ ritonavir , după cum este evaluat prin proporția de pacienți cu ARN HIV < 50 copii/ ml la săptămâna 48 : 78 % dintre pacienții cu REYATAZ/ ritonavir comparativ cu 76
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]