48,599 matches
-
au fost observate interacțiuni . 4 Alte studii de interacțiune la femeile în perioada post- menopauză au demonstrat absența oricărui potențial de interacțiune cu tamoxifen sau cu tratamentul hormonal de substituție ( estrogeni ) . În funcție de distribuție , nu sunt de așteptat interacțiuni medicamentoase cu semnificație clinică . Acidul ibandronic este eliminat numai prin secreție renală și nu suferă nici o metabolizare . Calea secretorie nu pare să includă sisteme de transport acide sau bazice cunoscute , implicate în excreția altor substanțe active . În plus , acidul ibandronic nu inhibă sistemul
Ro_146 () [Corola-website/Science/290906_a_292235]
-
ca rezultat al acidității gastrice scăzute . Cu toate acestea , în cazul administrării Bondronat concomitent cu antagoniști H2 sau cu alte medicamente care cresc pH- ul gastric , nu este necesară ajustarea dozei . În funcție de distribuție , nu sunt de așteptat interacțiuni medicamentoase cu semnificație clinică . Acidul ibandronic este eliminat numai prin secreție renală și nu suferă nici o metabolizare . Calea secretorie nu pare să includă sisteme de transport acide sau bazice cunoscute , implicate în excreția altor substanțe active . În plus , acidul ibandronic nu inhibă sistemul
Ro_146 () [Corola-website/Science/290906_a_292235]
-
au fost observate interacțiuni . 26 Alte studii de interacțiune la femeile în perioada post- menopauză au demonstrat absența oricărui potențial de interacțiune cu tamoxifen sau cu tratamentul hormonal de substituție ( estrogeni ) . În funcție de distribuție , nu sunt de așteptat interacțiuni medicamentoase cu semnificație clinică . Acidul ibandronic este eliminat numai prin secreție renală și nu suferă nici o metabolizare . Calea secretorie nu pare să includă sisteme de transport acide sau bazice cunoscute , implicate în excreția altor substanțe active . În plus , acidul ibandronic nu inhibă sistemul
Ro_146 () [Corola-website/Science/290906_a_292235]
-
2 ) 79, 9 ( 48, 3 ; 93, 8 ) 66, 2 ( < 0, 0 ; 94, 0 ) N = număr de subiecți incluși în fiecare grup al cohortei TVC- 1 n = număr de cazuri * analize finale specificate în protocol Toate analizele au demonstrat atingerea semnificației statistice pentru HPV- 16 . Pentru HPV- 18 , diferențele între grupurile vaccinate și cele de control nu au fost semnificative statistic pentru CIN2+ și infecție persistentă 12 luni ( cohorta TVC- 1 ) . Totuși , într- o analiză pre- specificată ( TVC- 2 ) , identică analizei
Ro_186 () [Corola-website/Science/290946_a_292275]
-
pentru CIN2+ și infecție persistentă 12 luni ( cohorta TVC- 1 ) . Totuși , într- o analiză pre- specificată ( TVC- 2 ) , identică analizei TVC- 1 cu excepția faptului că excludea femeile cu citologie anormală la intrarea în studiu , infecția persistentă HPV- 18 a avut semnificație statistică , cu eficacitatea vaccinului de 89, 9 % ( 97, 9 % IÎ : 11, 3 ; 99, 9 ) . A fost observat un caz în grupul vaccinat față de 10 cazuri în grupul de control . Mai multe dintre leziunile CIN2+ conțineau mai multe tipuri oncogenice ( inclusiv
Ro_186 () [Corola-website/Science/290946_a_292275]
-
2 ) 79, 9 ( 48, 3 ; 93, 8 ) 66, 2 ( < 0, 0 ; 94, 0 ) N = număr de subiecți incluși în fiecare grup al cohortei TVC- 1 n = număr de cazuri * analize finale specificate în protocol Toate analizele au demonstrat atingerea semnificației statistice pentru HPV- 16 . Pentru HPV- 18 , diferențele între grupurile vaccinate și cele de control nu au fost semnificative statistic pentru CIN2+ și infecție persistentă 12 luni ( cohorta TVC- 1 ) . Totuși , într- o analiză pre- specificată ( TVC- 2 ) , identică analizei
Ro_186 () [Corola-website/Science/290946_a_292275]
-
pentru CIN2+ și infecție persistentă 12 luni ( cohorta TVC- 1 ) . Totuși , într- o analiză pre- specificată ( TVC- 2 ) , identică analizei TVC- 1 cu excepția faptului că excludea femeile cu citologie anormală la intrarea în studiu , infecția persistentă HPV- 18 a avut semnificație statistică , cu eficacitatea vaccinului de 89, 9 % ( 97, 9 % IÎ : 11, 3 ; 99, 9 ) . A fost observat un caz în grupul vaccinat față de 10 cazuri în grupul de control . Mai multe dintre leziunile CIN2+ conțineau mai multe tipuri oncogenice ( inclusiv
Ro_186 () [Corola-website/Science/290946_a_292275]
-
2 ) 79, 9 ( 48, 3 ; 93, 8 ) 66, 2 ( < 0, 0 ; 94, 0 ) N = număr de subiecți incluși în fiecare grup al cohortei TVC- 1 n = număr de cazuri * analize finale specificate în protocol Toate analizele au demonstrat atingerea semnificației statistice pentru HPV- 16 . Pentru HPV- 18 , diferențele între grupurile vaccinate și cele de control nu au fost semnificative statistic pentru CIN2+ și infecție persistentă 12 luni ( cohorta TVC- 1 ) . Totuși , într- o analiză pre- specificată ( TVC- 2 ) , identică analizei
Ro_186 () [Corola-website/Science/290946_a_292275]
-
pentru CIN2+ și infecție persistentă 12 luni ( cohorta TVC- 1 ) . Totuși , într- o analiză pre- specificată ( TVC- 2 ) , identică analizei TVC- 1 cu excepția faptului că excludea femeile cu citologie anormală la intrarea în studiu , infecția persistentă HPV- 18 a avut semnificație statistică , cu eficacitatea vaccinului de 89, 9 % ( 97, 9 % IÎ : 11, 3 ; 99, 9 ) . A fost observat un caz în grupul vaccinat față de 10 cazuri în grupul de control . Mai multe dintre leziunile CIN2+ conțineau mai multe tipuri oncogenice ( inclusiv
Ro_186 () [Corola-website/Science/290946_a_292275]
-
amprenavir . Efectul inductor poate persista cel puțin 2 săptămâni după întreruperea tratamentului cu sunătoare . • Alte asocieri Indinavir : ASC , Cmin și Cmax ale indinavir au scăzut cu 38 % , 27 % și , respectiv , 22 % , în cazul administrării simultane cu amprenavir . Nu se cunoaște semnificația clinică a acestor modificări . ASC , Cmin și Cmax ale amprenavirului au crescut cu 33 % , 25 % și , respectiv , 18 % . Nu sunt necesare ajustări ale dozelor pentru nici unul dintre medicamente , în cazul administrării simultane de indinavir și amprenavir . Saquinavir : ASC , Cmin ale
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
ale dozelor pentru nici unul dintre medicamente , în cazul administrării simultane de indinavir și amprenavir . Saquinavir : ASC , Cmin ale saquinavir au scăzut cu 19 % și 48 % și Cmax a crescut cu 19 % , în cazul administrării simultane cu amprenavir . Nu se cunoaște semnificația clinică a acestor modificări . ASC , Cmin și Cmax ale amprenavirului au scăzut cu 32 % , 14 % și , respectiv , 37 % . Nu sunt necesare ajustări ale dozelor pentru nici unul dintre medicamente , în cazul administrării simultane de saquinavir și amprenavir . Nelfinavir : ASC , Cmin și
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
asocierea Agenerase cu ritonavir . 9 Alte interacțiuni posibile Alte medicamente , enumerate mai jos , incluzând exemple de substraturi , inhibitori sau inductori ai CYP3A4 , pot duce la interacțiuni în cazul administrării concomitente cu Agenerase . Nu se cunoaște și nu a fost investigată semnificația clinică a acestor posibile interacțiuni . De aceea , în cazul administrării concomitente cu Agenerase , pacienții trebuie monitorizați pentru reacții toxice asociate cu aceste medicamente . Antiacide : pe baza datelor referitoare la alți inhibitori de protează , este recomandabil să nu se administreze antiacide
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
de sunătoare pot crește concentrațiile de amprenavir . Poate fi necesară ajustarea dozei de amprenavir . • Alte asocieri Indinavir : ASC , Cmin și Cmax ale indinavir au scăzut cu 38 % , 27 % și , respectiv , 22 % , în cazul administrării simultane cu amprenavir . Nu se cunoaște semnificația clinică a acestor modificări . ASC , Cmin și Cmax ale amprenavirului au crescut cu 33 % , 25 % și , respectiv , 18 % . Nu sunt necesare ajustări ale dozelor pentru nici unul dintre medicamente , în cazul administrării simultane de indinavir și amprenavir . Saquinavir : ASC , Cmin ale
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
ale dozelor pentru nici unul dintre medicamente , în cazul administrării simultane de indinavir și amprenavir . Saquinavir : ASC , Cmin ale saquinavir au scăzut cu 19 % și 48 % și Cmax a crescut cu 19 % , în cazul administrării simultane cu amprenavir . Nu se cunoaște semnificația clinică a acestor modificări . ASC , Cmin și Cmax ale amprenavirului au scăzut cu 32 % , 14 % și , respectiv , 37 % . Nu sunt necesare ajustări ale dozelor pentru nici unul dintre medicamente , în cazul administrării simultane de saquinavir și amprenavir . Nelfinavir : ASC , Cmin și
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
asocierea Agenerase cu ritonavir . 30 Alte interacțiuni posibile Alte medicamente , enumerate mai jos , incluzând exemple de substraturi , inhibitori sau inductori ai CYP3A4 , pot duce la interacțiuni în cazul administrării concomitente cu Agenerase . Nu se cunoaște și nu a fost investigată semnificația clinică a acestor posibile interacțiuni . De aceea , în cazul administrării concomitente cu Agenerase , pacienții trebuie monitorizați pentru reacții toxice asociate cu aceste medicamente . Antiacide : pe baza datelor referitoare la alți inhibitori de protează , este recomandabil să nu se administreze antiacide
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
inductor poate persista cel puțin 2 săptămâni după întreruperea tratamentului cu sunătoare ( vezi pct . • Alte asocieri Indinavir : ASC , Cmin și Cmax ale indinavir au scăzut cu 38 % , 27 % și , respectiv , 22 % , în cazul administrării simultane cu amprenavir . Nu se cunoaște semnificația clinică a acestor modificări . ASC , Cmin și Cmax ale amprenavirului au crescut cu 33 % , 25 % și , respectiv , 18 % . Nu sunt necesare ajustări ale dozelor pentru nici unul dintre medicamente , în cazul administrării simultane de indinavir și amprenavir . Saquinavir : ASC , Cmin ale
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
ale dozelor pentru nici unul dintre medicamente , în cazul administrării simultane de indinavir și amprenavir . Saquinavir : ASC , Cmin ale saquinavir au scăzut cu 19 % și 48 % și Cmax a crescut cu 19 % , în cazul administrării simultane cu amprenavir . Nu se cunoaște semnificația clinică a acestor modificări . ASC , Cmin și Cmax ale amprenavirului au scăzut cu 32 % , 14 % și , respectiv , 37 % . Nu sunt necesare ajustări ale dozelor pentru nici unul dintre medicamente , în cazul administrării simultane de saquinavir și amprenavir . Nelfinavir : ASC , Cmin și
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
metronidazol ( vezi pct . 4. 3 ) . Alte interacțiuni posibile Alte medicamente , enumerate mai jos , incluzând exemple de substraturi , inhibitori sau inductori ai CYP3A4 , pot duce la interacțiuni în cazul administrării concomitente cu Agenerase . Nu se cunoaște și nu a fost investigată semnificația clinică a acestor posibile interacțiuni . De aceea , în cazul administrării concomitente cu Agenerase , pacienții trebuie monitorizați pentru reacții toxice asociate cu aceste medicamente . Alcool și inhibitori ai metabolizări alcoolului : Agenerase soluție orală conține propilenglicol ( 550 mg/ ml ) , care este metabolizat
Ro_45 () [Corola-website/Science/290805_a_292134]
-
a demonstrat o diferență semnificativă între clopidogrel ( 5, 8 % ) și AAS ( 6, 0 % ) . Într- o analiză pe subgrupe după criteriul de înrolare ( infarct miocardic , accident vascular cerebral ischemic , arteriopatie obliterantă a membrelor inferioare ) , beneficiul observat a fost mai mare ( atingând semnificație statistică pentru p=0, 003 ) la pacienții înrolați pentru arteriopatie obliterantă a membrelor inferioare ( în special la cei care au avut în antecedente și un infarct miocardic ) ( RRR = 23, 7 % ; IÎ : 8, 9 - 36, 2 ) , și mai mic ( nesemnificativ diferit
Ro_202 () [Corola-website/Science/290962_a_292291]
-
demonstrat o diferență semnificativă între clopidogrel ( 5, 8 % ) și AAS ( 6, 0 % ) . 20 Într- o analiză pe subgrupe după criteriul de înrolare ( infarct miocardic , accident vascular cerebral ischemic , arteriopatie obliterantă a membrelor inferioare ) , beneficiul observat a fost mai mare ( atingând semnificație statistică pentru p=0, 003 ) la pacienții înrolați pentru arteriopatie obliterantă a membrelor inferioare ( în special la cei care au avut în antecedente și un infarct miocardic ) ( RRR = 23, 7 % ; IÎ : 8, 9 - 36, 2 ) , și mai mic ( nesemnificativ diferit
Ro_202 () [Corola-website/Science/290962_a_292291]
-
progresiei confirmate pe scala EDSS ) . Nu au fost asociate evenimente adverse noi cu apariția activității neutralizante . S- a demonstrat in vitro că Betaferonul prezintă reacție încrucișată cu beta interferonul natural . Totuși , acest lucru nu a fost investigat in vivo și semnificația sa clinică este incertă . Datele referitoare pacienții care au prezentat activitate neutralizantă și care au terminat tratamentul cu Betaferon sunt puține și neconcludente . 4. 5 Interacțiuni cu alte medicamente și alte forme de interacțiune Nu s- au efectuat studii privind
Ro_134 () [Corola-website/Science/290894_a_292223]
-
au comparat efectele la pacienții randomizați inițial cu Betaferon ( „ grupul cu tratament imediat ” ) sau cu placebo ( „ grupul cu tratament întârziat ” ) . În faza controlată cu placebo , Betaferonul a întârziat progresia de la primul eveniment clinic la scleroza multiplă clinic definită ( SMCD ) având semnificație statistică și clinică , corespunzând unei reduceri a riscului cu 47 % ( Raportul Șanselor = 0, 53 , 95 % interval de încredere ( 0, 39 , 0, 73 ) , p < 0, 0001 ) . Pe durata de 2 ani , SMCD a apărut la 45 % dintre pacienții din lotul
Ro_134 () [Corola-website/Science/290894_a_292223]
-
progresiei confirmate pe scala EDSS ) . Nu au fost asociate evenimente adverse noi cu apariția activității neutralizante . S- a demonstrat in vitro că Betaferonul prezintă reacție încrucișată cu beta interferonul natural . Totuși , acest lucru nu a fost investigat in vivo și semnificația sa clinică este incertă . Datele referitoare la pacienții care au prezentat activitate neutralizantă și care au terminat tratamentul cu Betaferon sunt puține și neconcludente . 4. 5 Interacțiuni cu alte medicamente și alte forme de interacțiune Nu s- au efectuat studii
Ro_134 () [Corola-website/Science/290894_a_292223]
-
au comparat efectele la pacienții randomizați inițial cu Betaferon ( „ grupul cu tratament imediat ” ) sau cu placebo ( „ grupul cu tratament întârziat ” ) . În faza controlată cu placebo , Betaferonul a întârziat progresia de la primul eveniment clinic la scleroza multiplă clinic definită ( SMCD ) având semnificație statistică și clinică , corespunzând unei reduceri a riscului cu 47 % ( Raportul Șanselor = 0, 53 , 95 % interval de încredere ( 0, 39 , 0, 73 ) , p < 0, 0001 ) . Pe durata de 2 ani , SMCD a apărut la 45 % dintre pacienții din lotul
Ro_134 () [Corola-website/Science/290894_a_292223]
-
a demonstrat o diferență semnificativă între clopidogrel ( 5, 8 % ) și AAS ( 6, 0 % ) . Într- o analiză pe subgrupe după criteriul de înrolare ( infarct miocardic , accident vascular cerebral ischemic , arteriopatie obliterantă a membrelor inferioare ) , beneficiul observat a fost mai mare ( atingând semnificație statistică pentru p=0, 003 ) la pacienții înrolați pentru arteriopatie obliterantă a membrelor inferioare ( în special la cei care au avut în antecedente și un infarct miocardic ) ( RRR = 23, 7 % ; IÎ : 8, 9 - 36, 2 ) , și mai mic ( nesemnificativ diferit
Ro_205 () [Corola-website/Science/290965_a_292294]