49,935 matches
-
2 - 810 celule / mm ) , iar valoarea medie inițială a ARN HIV- 1 plasmatic a fost 4, 94 log copii/ ml ( interval : 2, 6 - 5, 88 log copii/ ml ) . Brațul cu REYATAZ/ ritonavir are eficacitate antivirală similară ( non- inferioară ) comparativ cu brațul lopinavir/ ritonavir , după cum este evaluat prin proporția de pacienți cu ARN HIV < 50 copii/ ml la săptămâna 48 : 78 % dintre pacienții cu REYATAZ/ ritonavir comparativ cu 76 % cu lopinavir/ ritonavir ( estimarea diferenței ATV/ RTV- LPV/ RTV : 1, 7 % [ IÎ
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
138 săptămâni pentru IP , 281 săptămâni pentru INRT și 85 săptămâni pentru INNRT . La momentul inițial , 34 % dintre pacienții au primit un IP și 60 % dintre ei au primit un INNTR . Izolatele obținute de la cinsprezece din 120 ( 13 % ) pacienți din brațul de tratament REYATAZ + ritonavir și 17 din 123 ( 14 % ) din brațul de tratament lopinavir + ritonavir au prezentat patru sau mai multe substituții IP : L10 , M46 , I54 , V82 , I84 și L90 . Treizeci și două procente din pacienții în studiu au o
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
pentru INNRT . La momentul inițial , 34 % dintre pacienții au primit un IP și 60 % dintre ei au primit un INNTR . Izolatele obținute de la cinsprezece din 120 ( 13 % ) pacienți din brațul de tratament REYATAZ + ritonavir și 17 din 123 ( 14 % ) din brațul de tratament lopinavir + ritonavir au prezentat patru sau mai multe substituții IP : L10 , M46 , I54 , V82 , I84 și L90 . Treizeci și două procente din pacienții în studiu au o tulpină virală cu mai puțin de două mutații care privesc INRT
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
12 , 0, 39 ] ) . S- au obținut rezultate concordante în cazul metodei de analiză a intenției de tratament( diferență în funcție de timpde 0, 11 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 15 , 0, 36 ] ) . Proporția pacienților cu < 400 copii HIV / ml în brațul 40 REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
rezultate concordante în cazul metodei de analiză a intenției de tratament( diferență în funcție de timpde 0, 11 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 15 , 0, 36 ] ) . Proporția pacienților cu < 400 copii HIV / ml în brațul 40 REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
brațul 40 REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir . Analizele datelor obținute pe parcursul celor 96 de săptămâni de tratament au demonstrat durabilitatea activitatii antivirale . S- a observat similaritatea ( non- inferioritatea ) între grupurile de tratament referitor la modificarea la săptămâna 96 ARN
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir . Analizele datelor obținute pe parcursul celor 96 de săptămâni de tratament au demonstrat durabilitatea activitatii antivirale . S- a observat similaritatea ( non- inferioritatea ) între grupurile de tratament referitor la modificarea la săptămâna 96 ARN HIV față de valoarea inițială ( - 2, 29
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
ml pentru REYATAZ + ritonavir si - 2, 08 log copii/ ml pentru lopinavir + ritonavir , diferență în funcție de timpde 0, 14 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 13 , 0, 41 ] ) . Proporțiile pacienților cu < 400 copii HIV / ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir au fost de 43 % ( 32 % ) și , respectiv , 46 % ( 35 % ) , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Nu au fost luate în calcul datele obținute de la
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
2, 08 log copii/ ml pentru lopinavir + ritonavir , diferență în funcție de timpde 0, 14 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 13 , 0, 41 ] ) . Proporțiile pacienților cu < 400 copii HIV / ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir au fost de 43 % ( 32 % ) și , respectiv , 46 % ( 35 % ) , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Nu au fost luate în calcul datele obținute de la pacienții care au efectuat în
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
90 . În cadrul analizei efectuate la pacienți cu ≥ 4 mutații ale genei care codifică proteaza din următorul set de mutații : 10 , 20 , 24 , 32 , 33 , 36 , 46 , 48 , 50 , 54 , 63 , 71 , 73 , 82 , 84 și 90 rezultatele au fost în favoarea brațului de tratament lopinavir + ritonavir . S- a demonstrat că asocierea REYATAZ + saquinavir este inferioară celei lopinavir + ritonavir . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Sunt disponibile date limitate asupra farmacocineticii atazanavirului administrat în asociere cu doze scăzute de ritonavir . S- a evaluat farmacocinetica atazanavirului
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
Numărul mediu inițial al limfocitelor CD4 a fost 214 celule/ mm ( interval : 2 - 810 celule / mm ) , iar valoarea medie inițială a ARN HIV- 1 plasmatic a fost 4, 94 log copii/ ml ( interval : 2, 6 - 5, 88 log copii/ ml ) . Brațul cu REYATAZ/ ritonavir are eficacitate antivirală similară ( non- inferioară ) comparativ cu brațul lopinavir/ ritonavir , după cum este evaluat prin proporția de pacienți cu ARN HIV < 50 copii/ ml la săptămâna 48 : 78 % dintre pacienții cu REYATAZ/ ritonavir comparativ cu 76
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
2 - 810 celule / mm ) , iar valoarea medie inițială a ARN HIV- 1 plasmatic a fost 4, 94 log copii/ ml ( interval : 2, 6 - 5, 88 log copii/ ml ) . Brațul cu REYATAZ/ ritonavir are eficacitate antivirală similară ( non- inferioară ) comparativ cu brațul lopinavir/ ritonavir , după cum este evaluat prin proporția de pacienți cu ARN HIV < 50 copii/ ml la săptămâna 48 : 78 % dintre pacienții cu REYATAZ/ ritonavir comparativ cu 76 % cu lopinavir/ ritonavir ( estimarea diferenței ATV/ RTV- LPV/ RTV : 1, 7 % [ IÎ
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
138 săptămâni pentru IP , 281 săptămâni pentru INRT și 85 săptămâni pentru INNRT . La momentul inițial , 34 % dintre pacienții au primit un IP și 60 % dintre ei au primit un INNTR . Izolatele obținute de la cinsprezece din 120 ( 13 % ) pacienți din brațul de tratament REYATAZ + ritonavir și 17 din 123 ( 14 % ) din brațul de tratament lopinavir + ritonavir au prezentat patru sau mai multe substituții IP : L10 , M46 , I54 , V82 , I84 și L90 . Treizeci și două procente din pacienții în studiu au o
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
pentru INNRT . La momentul inițial , 34 % dintre pacienții au primit un IP și 60 % dintre ei au primit un INNTR . Izolatele obținute de la cinsprezece din 120 ( 13 % ) pacienți din brațul de tratament REYATAZ + ritonavir și 17 din 123 ( 14 % ) din brațul de tratament lopinavir + ritonavir au prezentat patru sau mai multe substituții IP : L10 , M46 , I54 , V82 , I84 și L90 . Treizeci și două procente din pacienții în studiu au o tulpină virală cu mai puțin de două mutații care privesc INRT
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
12 , 0, 39 ] ) . S- au obținut rezultate concordante în cazul metodei de analiză a intenției de tratament( diferență în funcție de timpde 0, 11 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 15 , 0, 36 ] ) . Proporția pacienților cu < 400 copii HIV / ml în brațul 62 REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
rezultate concordante în cazul metodei de analiză a intenției de tratament( diferență în funcție de timpde 0, 11 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 15 , 0, 36 ] ) . Proporția pacienților cu < 400 copii HIV / ml în brațul 62 REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
brațul 62 REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
copii HIV / ml în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir . Analizele datelor obținute pe parcursul celor 96 de săptămâni de tratament au demonstrat durabilitatea activitatii antivirale . S- a observat similaritatea ( non- inferioritatea ) între grupurile de tratament referitor la modificarea la săptămâna 96 ARN
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]