49,935 matches
-
în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ+ ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 53 % și , respectiv , 54 % , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Proporția pacienților cu < 50 copii HIV / ml în brațul REYATAZ+ ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
copii HIV / ml în brațul REYATAZ+ ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
REYATAZ+ ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 36 % și , respectiv , 42 % . În urma analizei intenției de tratament , excluzând valorile lipsă , proporția pacienților cu < 400 HIV copii/ ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir . Analizele datelor obținute pe parcursul celor 96 de săptămâni de tratament au demonstrat durabilitatea activitatii antivirale . S- a observat similaritatea ( non- inferioritatea ) între grupurile de tratament referitor la modificarea la săptămâna 96 ARN
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
și în brațul lopinavir + ritonavir a fost de 55 % ( 40 % ) și , respectiv , 56 % ( 46 % ) . Creșterea medie față de valoarea inițială a numărului celulelor CD4 a fost de 110 celule/ mm și 121 celule/ mm în brațul REYATAZ + ritonavir și , respectiv în brațul lopinavir + ritonavir . Analizele datelor obținute pe parcursul celor 96 de săptămâni de tratament au demonstrat durabilitatea activitatii antivirale . S- a observat similaritatea ( non- inferioritatea ) între grupurile de tratament referitor la modificarea la săptămâna 96 ARN HIV față de valoarea inițială ( - 2, 29
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
ml pentru REYATAZ + ritonavir si - 2, 08 log copii/ ml pentru lopinavir + ritonavir , diferență în funcție de timpde 0, 14 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 13 , 0, 41 ] ) . Proporțiile pacienților cu < 400 copii HIV / ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir au fost de 43 % ( 32 % ) și , respectiv , 46 % ( 35 % ) , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Nu au fost luate în calcul datele obținute de la
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
2, 08 log copii/ ml pentru lopinavir + ritonavir , diferență în funcție de timpde 0, 14 , interval de încredere 97, 5 % [ - 0, 13 , 0, 41 ] ) . Proporțiile pacienților cu < 400 copii HIV / ml ( < 50 copii/ ml ) în brațul REYATAZ + ritonavir și în brațul lopinavir + ritonavir au fost de 43 % ( 32 % ) și , respectiv , 46 % ( 35 % ) , în urma analizei intenției de tratament , în care valorile lipsă au fost considerate ca eșecuri terapeutice . Nu au fost luate în calcul datele obținute de la pacienții care au efectuat în
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
90 . În cadrul analizei efectuate la pacienți cu ≥ 4 mutații ale genei care codifică proteaza din următorul set de mutații : 10 , 20 , 24 , 32 , 33 , 36 , 46 , 48 , 50 , 54 , 63 , 71 , 73 , 82 , 84 și 90 rezultatele au fost în favoarea brațului de tratament lopinavir + ritonavir . S- a demonstrat că asocierea REYATAZ + saquinavir este inferioară celei lopinavir + ritonavir . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice S- a evaluat farmacocinetica atazanavirului la voluntari adulți sănătoși și la pacienti infectați cu HIV ; nu s- au observate diferențe
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
pielii și a părții albe a ochiului , erupție pe piele sindrom lipodistrofic ( schimbări ale formei corpului datorită redistribuirii , acumulării sau pierderii de țesut gras din corp ) , epuizare ( oboseală extremă ) Mai puțin frecvente : neuropatie periferică ( amorțeli , slăbiciune , furnicături sau durere în brațe și picioare ) hipersensibilitate ( reacții alergice ) astenie ( oboseală sau slăbiciune neobișnuite ) scădere în greutate , creștere în greutate , anorexie ( pierderea poftei de mâncare ) , poftă de mâncare crescută depresie , teamă , tulburări de somn dezorientare , amnezie ( pierderea memoriei ) , amețeală , somnolență ( stare de somn ) , vise
Ro_920 () [Corola-website/Science/291679_a_293008]
-
mm pentru grupul căruia i s- a administrat nelfinavir și de , respectiv , 207 celule/ mm pentru grupul căruia i s- a administrat lopinavir/ ritonavir . Pe parcursul celor 48 de săptămâni de tratament , o proporție semnificativ statistic mai mare de pacienți din cadrul brațului de tratament cu lopinavir/ ritonavir au prezentat concentrații plasmatice ale ARN HIV - 1 < 50 copii/ ml comparativ cu cele observate în cadrul brațului de tratament cu nelfinavir . Studiul APV30002 este un studiu randomizat , deschis , în care s- au înrolat 649
Ro_1145 () [Corola-website/Science/291904_a_293233]
-
ritonavir . Pe parcursul celor 48 de săptămâni de tratament , o proporție semnificativ statistic mai mare de pacienți din cadrul brațului de tratament cu lopinavir/ ritonavir au prezentat concentrații plasmatice ale ARN HIV - 1 < 50 copii/ ml comparativ cu cele observate în cadrul brațului de tratament cu nelfinavir . Studiul APV30002 este un studiu randomizat , deschis , în care s- au înrolat 649 pacienți care nu au fost tratați anterior cu antiretrovirale , cu boală HIV avansată , în care se compară administrarea de fosamprenavir/ ritonavir ( 1400/ 200
Ro_1145 () [Corola-website/Science/291904_a_293233]
-
mm pentru grupul căruia i s- a administrat nelfinavir și de , respectiv , 207 celule/ mm pentru grupul căruia i s- a administrat lopinavir/ ritonavir . Pe parcursul celor 48 de săptămâni de tratament , o proporție semnificativ statistic mai mare de pacienți din cadrul brațului de tratament cu lopinavir/ ritonavir au prezentat concentrații plasmatice ale ARN HIV - 1 < 50 copii/ ml comparativ cu cele observate în cadrul brațului de tratament cu nelfinavir . Studiul APV30002 este un studiu randomizat , deschis , în care s- au înrolat 649
Ro_1145 () [Corola-website/Science/291904_a_293233]
-
ritonavir . Pe parcursul celor 48 de săptămâni de tratament , o proporție semnificativ statistic mai mare de pacienți din cadrul brațului de tratament cu lopinavir/ ritonavir au prezentat concentrații plasmatice ale ARN HIV - 1 < 50 copii/ ml comparativ cu cele observate în cadrul brațului de tratament cu nelfinavir . Studiul APV30002 este un studiu randomizat , deschis , în care s- au înrolat 649 pacienți care nu au fost tratați anterior cu antiretrovirale , cu boală HIV avansată , în care se compară administrarea de fosamprenavir/ ritonavir ( 1400/ 200
Ro_1145 () [Corola-website/Science/291904_a_293233]
-
Dacă vi se întâmplă acest lucru , adresați- vă imediat medicului dumneavoastră . La unii pacienți tratamentul asociat cu inhibitori de proteaze poate determina modificări ale formei corpului datorită schimbărilor distribuției țesutului gras . Acestea pot include diminuarea țesutului gras de la nivelul picioarelor , brațelor și feței , creșterea țesutului gras de la nivelul abdomenului ( burții ) și organelor interne , creșterea dimensiunilor sânilor și depozite de grăsime la nivelul cefei ( ,, ceafă de bivol ” ) . Nu se cunosc până în prezent cauza și efectele pe termen lung asupra stării de sănătate
Ro_1145 () [Corola-website/Science/291904_a_293233]
-
Dacă vi se întâmplă acest lucru , adresați- vă imediat medicului dumneavoastră . La unii pacienți tratamentul asociat cu inhibitori de proteaze poate determina modificări ale formei corpului datorită schimbărilor distribuției țesutului gras . Acestea pot include diminuarea țesutului gras de la nivelul picioarelor , brațelor și feței , creșterea țesutului gras de la nivelul abdomenului ( burții ) și organelor interne , creșterea dimensiunilor sânilor și depozite de grăsime la nivelul cefei ( ,, ceafă de bivol ” ) . Nu se cunosc până în prezent cauza și efectele pe termen lung asupra stării de sănătate
Ro_1145 () [Corola-website/Science/291904_a_293233]
-
ambele studii , XERISTAR 60 mg o dată pe zi și 60 mg de două ori pe zi a redus semnificativ durerea în comparație cu placebo . La unii pacienți , efectul a devenit vizibil în prima săptămână de tratament . Diferența ameliorării medii dintre cele două brațe terapeutice active nu a fost semnificativă . La aproximativ 65 % dintre pacienții tratați cu duloxetină versus 40 % dintre cei tratați cu placebo , s- a consemnat reducerea cu cel puțin 30 % a raportărilor referitoare la durere . Cifrele corespunzătoare pentru reducerea cu cel
Ro_1185 () [Corola-website/Science/291943_a_293272]
-
ambele studii , XERISTAR 60 mg o dată pe zi și 60 mg de două ori pe zi a redus semnificativ durerea în comparație cu placebo . La unii pacienți , efectul a devenit vizibil în prima săptămână de tratament . Diferența ameliorării medii dintre cele două brațe terapeutice active nu a fost semnificativă . La aproximativ 65 % dintre pacienții tratați cu duloxetină versus 40 % dintre cei tratați cu placebo , s- a consemnat reducerea cu cel puțin 30 % a raportărilor referitoare la durere . Cifrele corespunzătoare pentru reducerea cu cel
Ro_1185 () [Corola-website/Science/291943_a_293272]
-
plastic. Lupta continuă. Seara, la ora 19.00, înghesuită în baraca improvizată, familia Moldoveanu se uită la știri, la un reportaj cu propria lor evacuare. Stau toți unii lângă alții și se privesc. Mihai, băiatul lui Cami, o strânge în brațe pe bunica lui când o aude vorbind la televizor. Nimeni nu comentează nimic. Știrile s-au terminat. Duminică după-amiază, în fața barăcii, Cami le pregătește de mâncare copiilor. Vin niște rude îndepărtate care au auzit de cazul lor și care au
”Înainte eram puțini, acum suntem mai mulți și o să fim și mai mulți!” () [Corola-website/Science/295648_a_296977]
-
o explozie a nurilor că, pentru a putea beneficia de această blagoslovire, ar trebui să fie o “persoană sănătoasă, fără obligații profesionale sau familiale, care să oblige la eforturi fizice post-operatorii”. Astfel, sunt absolut excluse activități ca ridicarea precipitată a brațelor, condusul de autovehicole, împingerea greutăților cu ambele mâini, masajul, sportul sau dormitul pe o parte. Și, probabil un pic mai dureros, ele trebuie să fie pregătite să renunțe și la pârguitul la solar pentru vreo 2 luni. De asemenea, câștigătoarea
Cum să fii femeie - text despre spectacolul ”DIVAS” () [Corola-website/Science/295657_a_296986]
-
frustrarea și disperarea. Spre final, în timpul altui sincron menit să pună în valoare curbe trupești, gesticulează într-un crescendo deznădăjduit la finalul fiecărui set de mișcări senzuale, una fluturând din mâini în semn de „Mă vede cineva?”, alta chemând din brațe - „<i>Se implică cineva?</i>”, iar cealaltă își duce spasmodic un deget în dreptul buzelor - „<i>Nu are nimeni nimic de spus?</i>” La final, după ce se demachiază și se schimbă în întuneric, fetele părăsesc scena în hainele lor de stradă
Cum să fii femeie - text despre spectacolul ”DIVAS” () [Corola-website/Science/295657_a_296986]
-
aici sunt destule văduve, am regăsit situațiile, pentru că și noi avem aceeași problemă în zonă, deci ne-am ”scuturat” puțin văzând piesă. Putem spune că sunteți culegători de folclor minier! Și bunicul meu avea un cântec, zicea că ”plec din brațele mândruței, îmi iau lopată și mă duc”, așa ceva... Cu jale, dar și cu mândrie. E chiar frumos de studiat, sunt și lucruri frumoase în viață minerilor, nu e doar așa că intră acolo, sunt negri, ies afară, merg și beau, vin
”Locurile de muncă ar trebui trecute în categoria bunurilor publice” () [Corola-website/Science/295659_a_296988]
-
un risc crescut de sângerare gravă , inclusiv sângerare la nivelul sistemului nervos central ( SNC ) . Administrarea profilactică de heparină a crescut riscul de sângerare non- gravă ( vezi pct . 4. 8 ) . Nu a existat o diferență semnificativă statistic în ratele ETV între brațele studiului . 5 4. 6 Sarcina și alăptarea Nu s- au efectuat studii cu Xigris la animale privind efectele asupra sarcinii , dezvoltării embrionare/ fetale , parturiției și dezvoltării post- natale . În consecință , riscul potențial la om este necunoscut . Nu se cunoaște dacă
Ro_1187 () [Corola-website/Science/291945_a_293274]
-
majoritatea evenimentelor hemoragice au fost echimoze sau hemoragii ale tractului gastro- intestinal . Diferențele de incidență a hemoragiilor grave între cele două grupuri terapeutice au apărut în principal pe timpul administrării medicației de studiu . Într- un studiu clinic deschis , cu un singur braț , internațional , de fază 3b ( ENHANCE ) , la 2378 pacienți cu sepsis sever s- a administrat drotrecogin alfa ( activat ) . Incidența evenimentelor hemoragice grave în studiile PROWESS și ENHANCE este prezentată mai jos . În aceste studii , evenimentele hemoragice grave au inclus orice hemoragie
Ro_1187 () [Corola-website/Science/291945_a_293274]
-
observată în studiile anterioare pentru perioada de tratament 0- 6 zile , iar administrarea profilactică de heparină nu a crescut riscul de sângerare gravă față de placebo ( 2, 3 % față de 2, 5 % ) , inclusiv al sângerărilor la nivelul SNC ( 0, 3 % pe ambele brațe de studiu ) . Cu toate acestea , administrarea profilactică de heparină a crescut riscul de sângerare non - gravă față de placebo ( 8, 7 % față de 5, 7 % ; p= 0, 0116 ) . Evenimente hemoragice grave în timpul perioadei de studiu de 28 zile În studiul PROWESS , incidența
Ro_1187 () [Corola-website/Science/291945_a_293274]