49,935 matches
-
RCyM s- a produs mai frecvent în brațul cu dasatinib ( 36 % ) decât în cel cu imatinib ( 29 % ) . De notat că 22 % pacienți au raportat un răspuns citogenetic complet ( RCyC ) în brațul cu dasatinib , în timp ce doar 8 % au atins RCyC în brațul cu imatinib . În cazul tratamentului și urmăririi pe termen lung ( durată mediană : 24 luni ) , RCyM a fost obținut de 53 % dintre pacienții tratați cu dasatinib ( RCyC la 44 % ) și de 33 % dintre pacienții tratați cu imatinib ( RCyC la 18 % ) înainte de
Ro_980 () [Corola-website/Science/291739_a_293068]
-
RCyC la 44 % ) și de 33 % dintre pacienții tratați cu imatinib ( RCyC la 18 % ) înainte de transfer . În rândul pacienților tratați cu imatinib în doză de 400 mg înainte de includerea în studiu , RCyM a fost obținut de 61 % dintre pacienții din brațul cu dasatinib și de 50 % dintre pacienții din brațul cu imatinib . Un total de 43 % pacienți în brațul cu dasatinib și 82 % în cel cu imatinib au avut eșec terapeutic , definit ca evoluție a bolii sau transfer la celălalt braț
Ro_980 () [Corola-website/Science/291739_a_293068]
-
cu imatinib ( RCyC la 18 % ) înainte de transfer . În rândul pacienților tratați cu imatinib în doză de 400 mg înainte de includerea în studiu , RCyM a fost obținut de 61 % dintre pacienții din brațul cu dasatinib și de 50 % dintre pacienții din brațul cu imatinib . Un total de 43 % pacienți în brațul cu dasatinib și 82 % în cel cu imatinib au avut eșec terapeutic , definit ca evoluție a bolii sau transfer la celălalt braț ( lipsa răspunsului , intoleranță la medicația de studiu , etc . Rata
Ro_980 () [Corola-website/Science/291739_a_293068]
-
pacienților tratați cu imatinib în doză de 400 mg înainte de includerea în studiu , RCyM a fost obținut de 61 % dintre pacienții din brațul cu dasatinib și de 50 % dintre pacienții din brațul cu imatinib . Un total de 43 % pacienți în brațul cu dasatinib și 82 % în cel cu imatinib au avut eșec terapeutic , definit ca evoluție a bolii sau transfer la celălalt braț ( lipsa răspunsului , intoleranță la medicația de studiu , etc . Rata de răspuns molecular major ( definit ca transcript- urile BCR-
Ro_980 () [Corola-website/Science/291739_a_293068]
-
brațul cu dasatinib și de 50 % dintre pacienții din brațul cu imatinib . Un total de 43 % pacienți în brațul cu dasatinib și 82 % în cel cu imatinib au avut eșec terapeutic , definit ca evoluție a bolii sau transfer la celălalt braț ( lipsa răspunsului , intoleranță la medicația de studiu , etc . Rata de răspuns molecular major ( definit ca transcript- urile BCR- ABL/ control ≤ 0, 1 % prin RQ- PCR în probele de sânge periferic ) înainte de transfer a fost 29 % pentru dasatinib și 12 % pentru
Ro_980 () [Corola-website/Science/291739_a_293068]
-
studiu , etc . Rata de răspuns molecular major ( definit ca transcript- urile BCR- ABL/ control ≤ 0, 1 % prin RQ- PCR în probele de sânge periferic ) înainte de transfer a fost 29 % pentru dasatinib și 12 % pentru imatinib . 2 - Un studiu deschis , cu braț unic , multicentric s- a desfășurat la pacienți rezistenți sau intoleranți la imatinib ( ex : pacienți care au manifestat toxicitate semnificativă în timpul tratamentului cu imatinib , fapt care a împiedicat continuarea tratamentului ) . Un total de 387 pacienți au primit dasatinib 70 mg de
Ro_980 () [Corola-website/Science/291739_a_293068]
-
sau nicio mutație ( 63 % , 61 % și respective 62 % ) . Rata răspunsului molecular major la 24 de luni a fost de 45 % ( 35 % pentru pacienții rezistenți la imatinib și 74 % pentru pacienții intoleranți la imatinib ) . LMC fază accelerată : Un studiu deschis , cu braț unic , multicentric s- a desfășurat la pacienți intoleranți sau rezistenți la imatinib . Un total de 174 pacienți au primit dasatinib 70 mg de două ori pe zi ( 161 rezistenți și 13 intoleranți la imatinib ) . Timpul median de la diagnostic la începerea
Ro_980 () [Corola-website/Science/291739_a_293068]
-
prezent . Rata de răspuns molecular major ( evaluată la 41 pacienți cu un RCyC ) a fost de 46 % la 24 de luni . Celelalte rezultate de eficacitate sunt raportate în Tabelul 5 . LMC fază blastică de tip mieloid : Un studiu deschis , cu braț unic , multicentric s- a desfășurat la pacienți intoleranți sau rezistenți la imatinib . Un total de 109 pacienți au primit dasatinib 70 mg de două ori pe zi ( 99 rezistenți și 10 intoleranți la imatinib ) . Timpul median de la diagnostic la începerea
Ro_980 () [Corola-website/Science/291739_a_293068]
-
major ( evaluată la 19 pacienți cu unRCyC ) a fost de 68 % la 24 de luni . Celelalte rezultate de eficacitate sunt raportate în Tabelul 5 . Studii clinice în LMC fază blastică de tip limfoid și LAL Ph+ : Un studiu deschis , cu braț unic , multicentric s- a desfășurat la pacienți cu LMC faza blastică de tip limfoid sau LAL Ph+ care au fost intoleranți sau rezistenți la terapia anterioară cu imatinib . Un total de 48 pacienți cu LMC faza blastică de tip limfoid
Ro_980 () [Corola-website/Science/291739_a_293068]
-
Nu luați alte medicamente pentru infecție fără sfatul medicului 67 Forma corpului dumneavoastră se poate schimba . Persoanele care urmează o terapie combinată pot observa modificări ale formei corpului din cauza modificării distribuirii grăsimii : • Ar putea fi pierdută grăsime de la nivelul picioarelor , brațelor și feței . • Se poate acumula grăsime suplimentară la nivelul burții ( abdomenului ) , pieptului sau organelor interne . • Pot apărea depuneri de grăsime la nivelul cefei ( uneori numite “ ceafă de bizon ” ) . Până în prezent , nu se cunoaște cauza acestor redistribuiri și dacă acestea au
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
dumneavoastră . Nu luați alte medicamente pentru infecție fără sfatul medicului Forma corpului dumneavoastră se poate schimba . Persoanele care urmează o terapie combinată pot observa modificări ale formei corpului din cauza modificării distribuirii grăsimii : • Ar putea fi pierdută grăsime de la nivelul picioarelor , brațelor și feței . • Se poate acumula grăsime suplimentară la nivelul burții ( abdomenului ) , pieptului sau organelor interne . • Pot apărea depuneri de grăsime la nivelul cefei ( uneori numite “ ceafă de bizon ” ) . Până în prezent , nu se cunoaște cauza acestor redistribuiri și dacă acestea au
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
frecvență Tratament Tratament Reacție adversă la medicament Oseltamivir Placebo 2 mg/ kg de Oseltamivir 30 până la 75 mgb Oseltamivir 30 până la 75 mgb ( n = 517 ) 9 % ( n = 158 ) 20 % ( n = 99 ) 10 % 1 % 1 % Studiul de prevenție nu conține un braț placebo , adică a fost un studiu fără control placebo . b Doza pentru o administrare = dozaj în funcție de greutate ( vezi pct . 4. 2 ) . c Pacienții au avut înțepături și durere auriculară . Date suplimentare din experiența după punerea pe piață despre unele reacții
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]
-
la medicament Oseltamivir Placebo 2 mg/ kg de Oseltamivir 30 până la 75 mgb Oseltamivir 30 până la 75 mgb ( n = 515 ) 10 % ( n = 517 ) 11 % ( n = 158 ) 3 % ( n = 99 ) 1 % 1 % 1 % < 1 % Studiul de prevenție nu conține un braț placebo , adică a fost un studiu fără control placebo . b Doza pentru o administrare = dozaj în funcție de greutate ( vezi pct . 4. 2 ) . c Pacienții au avut înțepături și durere auriculară . Date suplimentare din experiența după punerea pe piață despre unele reacții
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]
-
mgb două ori pe zi ( n = 517 ) Infecții și infestări Frecvente : ( n = 515 ) 3 % 1 % Astm ( inclusiv agravare ) Epistaxis 11 % 3 % 1 % 4 % 4 % 4 % 1 % 1 % < 1 % 2 % 1 % 1 % 1 % 1 % Studiul de prevenție nu conține un braț placebo , adică a fost un studiu fără control placebo . b Doza pentru o administrare = dozaj în funcție de greutate ( vezi pct . 4. 2 ) . c Pacienții au avut înțepături și durere auriculară . Date suplimentare din experiența după punerea pe piață despre unele reacții
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]
-
respiratorii , toracice și mediastinale Frecvente : 515 ) ( n = 517 ) ( n = 158 ) ( n = 99 ) 4 % 3 % 4 % 3 % 1 % 1 % 3 % 1 % 4 % 1 % 1 % < 1 % Tulburări acustice și vestibulare Frecvente : Tulburări acusticec 1 % 1 % Studiul de prevenție nu conține un braț placebo , adică a fost un studiu fără control placebo . b Doza pentru o administrare = dozaj în funcție de greutate ( vezi pct . 4. 2 ) . c Pacienții au avut înțepături și durere auriculară . Date suplimentare din experiența după punerea pe piață despre unele reacții
Ro_1010 () [Corola-website/Science/291769_a_293098]
-
serică . Hemoleucograma completă trebuie efectuată înaintea inițierii terapiei și de câte ori este necesar pentru monitorizarea răspunsului și toxicității , dar cel puțin înaintea fiecărui ciclu de tratament . Modul de administrare Suspensia reconstituită de Vidaza trebuie injectată subcutanat la nivelul părții superioare a brațului , coapsei sau abdomenului . Locul injecțiilor trebuie schimbat . Injecțiile noi trebuie administrate la o distanță de cel puțin 2, 5 cm de locul anterior și niciodată în zone sensibile , învinețite , înroșite sau indurate . Instrucțiuni detaliate privind reconstituirea și procedura de administrare
Ro_1139 () [Corola-website/Science/291898_a_293227]
-
1 flacon 1 flacon 5, 4 ml 2, 7 ml 1, 8 ml Suspensia reconstituită de Vidaza trebuie injectată subcutanat ( se introduce acul la un unghi de 45- 90° ) utilizând un ac de calibrul 25 , la nivelul părții superioare a brațului , coapsei sau abdomenului . Dozele mai mari de 4 ml trebuie injectate în două locuri separate . Locul injecțiilor trebuie schimbat . Injecțiile noi trebuie administrate la o distanță de cel puțin 2, 5 cm de locul anterior și niciodată în zone sensibile
Ro_1139 () [Corola-website/Science/291898_a_293227]
-
1 flacon 1 flacon 5, 4 ml 2, 7 ml 1, 8 ml Suspensia reconstituită de Vidaza trebuie injectată subcutanat ( se introduce acul la un unghi de 45- 90° ) utilizând un ac de calibrul 25 , la nivelul părții superioare a brațului , coapsei sau abdomenului . Dozele mai mari de 4 ml trebuie injectate în două locuri separate . Locul injecțiilor trebuie schimbat . Injecțiile noi trebuie administrate la o distanță de cel puțin 2, 5 cm de locul anterior și niciodată în zone sensibile
Ro_1139 () [Corola-website/Science/291898_a_293227]
-
Ajustarea dozelor în timpul tratamentului ) . Cancer al capului și gâtului Pacienții trebuie să primească premedicație cu antiemetice și hidratare adecvată ( înainte și după administrarea de cisplatină ) . Profilactic , poate fi utilizat G- CSF pentru a diminua riscul toxicității hematologice . Toți pacienții din brațul cu docetaxel al studiilor TAX 323 și TAX 324 au primit antibioterapie profilactică . • Chimioterapie de inducție urmată de radioterapie ( TAX 323 ) Pentru tratamentul de inducție al carcinomului cu celule scuamoase , avansat local , inoperabil , al capului și gâtului ( CCSCG ) , doza de
Ro_1028 () [Corola-website/Science/291787_a_293116]
-
vărsături , stomatită , diaree și astenie . Severitatea evenimentelor adverse ale docetaxel poate fi crescută atunci când docetaxel este administrat în asociere cu alte chimioterapice . În cazul asocierii cu trastuzumab , sunt prezentate evenimentele adverse ( toate gradele ) raportate ≥ 10 % . Față de docetaxel în monoterapie , în brațul cu trastuzumab în asociere s- a observat o creștere a incidenței EAG ( 40 % față de 31 % ) și a EA de grad 4 ( 34 % față de 23 % ) . Pentru asocierea cu capecitabină sunt prezentate cele mai frecvente reacții adverse atribuite tratamentului ( ≥ 5 % ) raportate într-
Ro_1028 () [Corola-website/Science/291787_a_293116]
-
și ale țesutului subcutanat Au fost observate reacții cutanate reversibile , în general considerate ușoare până la moderate . Reacțiile s- au caracterizat prin erupții cutanate , inclusiv erupții localizate , în principal pe picioare și mâini ( inclusiv sindrom mână/ picior sever ) , dar și pe brațe , față sau torace , frecvent asociate cu prurit . Erupțiile au apărut în general la o săptămână după perfuzia cu docetaxel . Au fost raportate mai puțin frecvent simptome severe cum sunt erupțiile urmate de descuamare , care rareori au dus la întreruperea temporară
Ro_1028 () [Corola-website/Science/291787_a_293116]
-
Inflamație a mucoaselor ; Durere ; Afecțiune asemănătoare gripei ; Durere toracică ; Frisoane Tulburări cardiace Insuficiența cardiacă simptomatică a fost raportată la 2, 2 % dintre pacienți care au primit docetaxel plus trastuzumab comparativ cu 0 % pacienți care au primit docetaxel în monoterapie . În brațul cu docetaxel plus trastuzumab , 64 % dintre pacienți primiseră anterior o antraciclină ca tratament adjuvant , comparativ cu 55 % în brațul cu docetaxel în monoterapie . Tulburări hematologice și limfatice Foarte frecvente : Toxicitatea hematologică a fost crescută la pacienții care primeau trastuzumab și
Ro_1028 () [Corola-website/Science/291787_a_293116]
-
2, 2 % dintre pacienți care au primit docetaxel plus trastuzumab comparativ cu 0 % pacienți care au primit docetaxel în monoterapie . În brațul cu docetaxel plus trastuzumab , 64 % dintre pacienți primiseră anterior o antraciclină ca tratament adjuvant , comparativ cu 55 % în brațul cu docetaxel în monoterapie . Tulburări hematologice și limfatice Foarte frecvente : Toxicitatea hematologică a fost crescută la pacienții care primeau trastuzumab și docetaxel , comparativ cu docetaxel în monoterapie ( 32 % neutropenie de grad 3/ 4 față de 22 % , conform criteriilor NCI- CUT ) . Trebuie
Ro_1028 () [Corola-website/Science/291787_a_293116]
-
ani . După stratificarea în funcție de numărul de ganglioni limfatici pozitivi ( 1- 3 , 4+ ) , 1491 paciente au fost randomizate pentru a li se administra fie docetaxel 75 mg/ m la 1 oră după doxorubicină 50 mg/ m și ciclofosfamida 500 mg/ m ( brațul TAC ) , fie doxorubicină 50 mg/ m , urmată de fluorouracil 500 mg/ m și ciclofosfamidă 500 mg/ m ( brațul FAC ) . Ambele regimuri s- au administrat o dată la 3 săptămâni , 6 cicluri . Docetaxel a fost administrat în perfuzie cu durata de 1
Ro_1028 () [Corola-website/Science/291787_a_293116]
-
a li se administra fie docetaxel 75 mg/ m la 1 oră după doxorubicină 50 mg/ m și ciclofosfamida 500 mg/ m ( brațul TAC ) , fie doxorubicină 50 mg/ m , urmată de fluorouracil 500 mg/ m și ciclofosfamidă 500 mg/ m ( brațul FAC ) . Ambele regimuri s- au administrat o dată la 3 săptămâni , 6 cicluri . Docetaxel a fost administrat în perfuzie cu durata de 1 oră , iar toate celelalte medicamente au fost administrate intravenos in bolus , în ziua 1 . G- CSF s- a
Ro_1028 () [Corola-website/Science/291787_a_293116]