49,935 matches
-
bolii , cu doză inițială recomandată de 9 milioaneUI de trei ori pe săptămână , cu o reducere permisă de doză de 3 milioaneUI de trei ori pe săptămână , în 2 etape . Pacienții au fost stratificați în funcție de țară și scorul Motzer și brațele de tratament au fost bine echilibrate privind factorii de prognostic . La momentul închiderii analizei datelor , au apărut 505 evenimente de progresie a bolii , 111 pacienți au rămas în tratament , 287 pacienți au întrerupt ( întreruperi ale medicației studiului datorită EA au
Ro_110 () [Corola-website/Science/290870_a_292199]
-
pacienți au rămas în tratament , 287 pacienți au întrerupt ( întreruperi ale medicației studiului datorită EA au fost 12 % pentru IFN alfa- 2a vs . 28 % pentru IFN alfa- 2a / Avastin ) , și 251 au murit . La nouăzeci și șapte ( 97 ) pacienți din brațul cu IFN alfa- 2a și la 131 pacienți din brațul cu Avastin , a fost redusă doza de IFN alfa- 2a de la 9 milioaneUI la 6 sau 3 milioaneUI de trei ori pe săptămână așa cum a fost specificat anterior în protocol
Ro_110 () [Corola-website/Science/290870_a_292199]
-
ale medicației studiului datorită EA au fost 12 % pentru IFN alfa- 2a vs . 28 % pentru IFN alfa- 2a / Avastin ) , și 251 au murit . La nouăzeci și șapte ( 97 ) pacienți din brațul cu IFN alfa- 2a și la 131 pacienți din brațul cu Avastin , a fost redusă doza de IFN alfa- 2a de la 9 milioaneUI la 6 sau 3 milioaneUI de trei ori pe săptămână așa cum a fost specificat anterior în protocol . Reducerea dozei de IFN alfa- 2a nu pare să afecteze
Ro_110 () [Corola-website/Science/290870_a_292199]
-
de IFN alfa- 2a nu pare să afecteze eficacitatea asocierii Avastin și IFN alfa- 2a pe baza ratei de SFP lipsită de evenimente de- a lungul timpului , așa cum a fost demonstrat prin o analiză a subgrupului . Cei 131 pacienți din brațul Avastin+IFN alfa- 2a la care s- au redus și menținut dozele de IFN alfa- 2a la 6 sau 3 milioaneUI în timpul studiului , au prezentat în lunile 6, 12 sau 18 rate ale SFP lipsită de evenimente de 73 , 52
Ro_110 () [Corola-website/Science/290870_a_292199]
-
kg la fiecare 2 săptămâni plus placebo și 51 pacienți pentru tratament cu Avastin 10 mg/ kg la fiecare 2 săptămâni plus erlotinib 150 mg zilnic . Analiza criteriului final principal de evaluare al studiului nu a arătat nici o diferență între brațul Avastin + Placebo și brațul Avastin + Erlotinib ( SFP mediană 8, 5 versus 9, 9 luni ) . Șapte pacienți în fiecare braț au prezentat un răspuns obiectiv . Asocierea erlotinib la bevacizumab nu a determinat o îmbunătățire a SG ( RR=1, 764 ; p=0
Ro_110 () [Corola-website/Science/290870_a_292199]
-
săptămâni plus placebo și 51 pacienți pentru tratament cu Avastin 10 mg/ kg la fiecare 2 săptămâni plus erlotinib 150 mg zilnic . Analiza criteriului final principal de evaluare al studiului nu a arătat nici o diferență între brațul Avastin + Placebo și brațul Avastin + Erlotinib ( SFP mediană 8, 5 versus 9, 9 luni ) . Șapte pacienți în fiecare braț au prezentat un răspuns obiectiv . Asocierea erlotinib la bevacizumab nu a determinat o îmbunătățire a SG ( RR=1, 764 ; p=0, 1789 ) , durata răspunsului obiectiv
Ro_110 () [Corola-website/Science/290870_a_292199]
-
2 săptămâni plus erlotinib 150 mg zilnic . Analiza criteriului final principal de evaluare al studiului nu a arătat nici o diferență între brațul Avastin + Placebo și brațul Avastin + Erlotinib ( SFP mediană 8, 5 versus 9, 9 luni ) . Șapte pacienți în fiecare braț au prezentat un răspuns obiectiv . Asocierea erlotinib la bevacizumab nu a determinat o îmbunătățire a SG ( RR=1, 764 ; p=0, 1789 ) , durata răspunsului obiectiv ( 6, 7 vs 91 luni ) sau timpul până la progresia bolii ( RR = 1, 172 ; p = 0
Ro_110 () [Corola-website/Science/290870_a_292199]
-
Avonex poate contribui la prevenirea înrăutățirii stării dumneavoastră , cu toate că nu va vindeca SM . Fiecare se confruntă cu propriile simptome de SM . Acestea pot include : - senzații de dezechilibru sau leșin , probleme de mers , rigiditate și spasme musculare , oboseală , amorțire a feței , brațelor sau picioarelor - durere acută sau cronică , probleme cu vezica urinară și colonul , probleme sexuale și probleme de - dificultate în gândire și concentrare , depresie . SM tinde să izbucnească brusc , din când în când : acest lucru reprezintă o recidivă . 38 ( Notă informativă
Ro_113 () [Corola-website/Science/290873_a_292202]
-
frecvente ( mai puțin de 1 din 10 persoane este afectată ) - senzații de slăbiciune și oboseală - înroșirea feței - senzație de rău sau stare de rău ( greață și vărsături ) - amorțire sau furnicături ale pielii - erupție cutanată , învinețirea pielii - dureri musculare , ale încheieturilor , brațelor , picioarelor sau gâtului - crampe musculare , rigiditate a încheieturilor și mușchilor - dureri , învinețire sau roșeață la locul injecției - modificări ale analizelor de sânge . infecții repetate , învinețire inexplicabilă sau sângerare . 42 Reacții adverse mai puțin frecvente ( mai puțin de 1 din 100
Ro_113 () [Corola-website/Science/290873_a_292202]
-
Avonex poate contribui la prevenirea înrăutățirii stării dumneavoastră , cu toate că nu va vindeca SM . Fiecare se confruntă cu propriile simptome de SM . Acestea pot include : - senzații de dezechilibru sau leșin , probleme de mers , rigiditate și spasme musculare , oboseală , amorțire a feței , brațelor sau picioarelor - durere acută sau cronică , probleme cu vezica urinară și colonul , probleme sexuale și probleme de - dificultate în gândire și concentrare , depresie . SM tinde să izbucnească brusc , din când în când : acest lucru reprezintă o recidivă . 50 ( Notă informativă
Ro_113 () [Corola-website/Science/290873_a_292202]
-
frecvente ( mai puțin de 1 din 10 persoane este afectată ) - senzații de slăbiciune și oboseală - înroșirea feței - senzație de rău sau stare de rău ( greață și vărsături ) - amorțire sau furnicături ale pielii - erupție cutanată , învinețirea pielii - dureri musculare , ale încheieturilor , brațelor , picioarelor sau gâtului - crampe musculare , rigiditate a încheieturilor și mușchilor - dureri , învinețire sau roșeață la locul injecției - modificări ale analizelor de sânge . infecții repetate , învinețire inexplicabilă sau sângerare . Reacții adverse mai puțin frecvente ( mai puțin de 1 din 100 de
Ro_113 () [Corola-website/Science/290873_a_292202]
-
privind siguranța și eficacitatea Busilvex în asociere cu ciclofosfamidă în regim BuCy anterior HPCT convențional alogen și/ sau autolog provine din două studii clinice ( OMC- BUS- 4 și OMC- BUS- 3 ) . Au fost efectuate două studii prospective , cu un singur braț , deschise , necontrolate , de fază II , la pacienți cu boli hematologice , dintre care majoritatea prezentau forme avansate de boală . Bolile incluse au fost leucemia acută trecută de prima remisiune , la prima sau următoarea recădere , la prima remisiune ( risc crescut ) sau insuficiența
Ro_155 () [Corola-website/Science/290915_a_292244]
-
și peste li se vor administra două injecții de CELVAPAN . Intervalul de timp dintre prima și a doua injecție trebuie să fie de cel puțin trei săptămâni . CELVAPAN este administrat prin injectare în mușchi ( de obicei în partea superioară a brațului ) . Vaccinul nu trebuie administrat niciodată într- o venă . Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs , adresați- vă medicului dumneavoastră sau farmacistului . 4 . Ca toate medicamentele , CELVAPAN poate provoca reacții adverse , cu toate că nu apar la toate persoanele . În studiile clinice
Ro_173 () [Corola-website/Science/290933_a_292262]
-
Diesel; Cursa pistonului și raportul de compresie; Configurația motorului și ordinea de aprindere. 16.2 Performanțele motorului 1 2 - Calcularea și măsurarea puterii; Factori care afectează puterea motorului; Amestecuri/ sărăcirea amestecului aer-carburant, pre-aprindere. 16.3 Construcția motorului 1 2 - Carcasa brațului de pârghie, arborele brațului de pârghie, axe cu came, baia carterului; Repere auxiliare cutiei de viteze; Asamblarea cilindrilor și a pistoanelor; Bare de direcție, orificiu de admisie și țevi de evacuare a gazelor de eșapament; Mecanism de supape; Cutii de
jrc6209as2003 by Guvernul României () [Corola-website/Law/91381_a_92168]
-
raportul de compresie; Configurația motorului și ordinea de aprindere. 16.2 Performanțele motorului 1 2 - Calcularea și măsurarea puterii; Factori care afectează puterea motorului; Amestecuri/ sărăcirea amestecului aer-carburant, pre-aprindere. 16.3 Construcția motorului 1 2 - Carcasa brațului de pârghie, arborele brațului de pârghie, axe cu came, baia carterului; Repere auxiliare cutiei de viteze; Asamblarea cilindrilor și a pistoanelor; Bare de direcție, orificiu de admisie și țevi de evacuare a gazelor de eșapament; Mecanism de supape; Cutii de viteze reductoare pentru elice
jrc6209as2003 by Guvernul României () [Corola-website/Law/91381_a_92168]
-
de 2 kg, precizie de 2 g. 5.4. Balanță Încărcare maximă de 0,5 kg, precizie de 0,1 g. 5.5. Balanță analitică Precizie de 0,1 x 10-3 g. 5.6. Mixer Stephan UMTA 10, cu un braț de amestecare model "Detmold" (Stephan Soehne GmbH) sau un echipament asemănător cu aceleași caracteristici. 5.7. Cameră de fermentare Sub control, pentru a se menține o temperatură de 30 ± 1°C. 5.8. Cutii de plastic deschise Din polimetilmetacrilat (Plexiglas
jrc4683as2000 by Guvernul României () [Corola-website/Law/89849_a_90636]
-
camere de aer. 9506 29 00 Clasificarea se stabilește pe baza regulilor generale 1 și 6 de interpretare a Nomenclaturii Combinate, precum și a textelor codurilor NC 9506 și 9506 29 00. Colacii sunt destinați a fi purtați de copii, în jurul brațelor, astfel încât să le permită să plutească în apă puțin adâncă. Ținând seama de construcția sa, produsul nu prezintă nivelul de siguranță necesar care să-i confere caracterul de colac de plutire sau de salvare sau de vestă de salvare (clasificare
32006R1578-ro () [Corola-website/Law/295534_a_296863]
-
limitate la acele proiecte special concepute sau modificate pentru "dezvoltare" sau pentru una sau mai multe faze ale "producției". "Efectori finali" (2): clești, "unități active de prelucrare" și orice alt mijloc de prelucrare fixat pe placa de bază terminală a brațului de manipulare al unui "robot". NB: "Unitate activă de prelucrare": un dispozitiv destinat aplicării, relativ la piesa ce urmează a fi prelucrată, a forței de antrenare, a energiei de prelucrare sau a senzorilor. "Element de calcul" ("CE") (4): cea mai mică
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
0 la 13,326 kPa și la care temperatura din cuvă poate fi controlată, precum și componentele special concepute pentru acestea, care au toate caracteristicile următoare: a. o capacitate volumetrică de 110 litri sau mai mare și b. cel puțin un braț de amestecare/malaxare montat excentric. 1B118 Malaxoare continue capabile de amestecare sub vid în intervalul de la 0 la 13,326 kPa și la care temperatura din incinta de amestecare poate fi controlată, precum și componentele special concepute pentru acestea, care au
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
de amestecare sub vid în intervalul de la 0 la 13,326 kPa și la care temperatura din incinta de amestecare poate fi controlată, precum și componentele special concepute pentru acestea, care au oricare din caracteristicile următoare: a. două sau mai multe brațe de amestecare/malaxare sau b. un singur ax de rotație care oscilează și cu dinți/pini de amestecare pe arbore, precum și în interiorul cuvei. 1B119 Mori cu energie hidraulică și componente special concepute pentru acestea, utilizate pentru măcinarea sau sfărâmarea substanțelor
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
prin perete) sau b. capabile să treacă peste partea superioară a peretelui unei celule fierbinți cu o grosime de 0,6 m sau mai mult (operație peste perete) Notă tehnică: Manipulatoarele la distanță asigură transferul acțiunilor operatorului uman la un braț de acționare la distanță și la un dispozitiv terminal. Acestea pot fi de tip 'master/slave' sau acționate prin manșă sau tastatură. 2B226 Cuptoare cu inducție în mediu controlat (vid sau gaz inert) și sistemele de alimentare cu energie, după cum
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
cântărirea recipientului de măsurare, cerealele în exces, aflate deasupra lamei de raclaj, în inelul de umplere, sunt adunate într-un recipient colector. 5. Dispozitivul de cântărire 5.1. Recipientul de măsurare plin cu cereale este cântărit cu ajutorul unei balanțe cu brațe egale, cu limita maximă de cântărire de 50 kg. 5.2. Masa talerului pentru greutăți al balanței echilibrează masa recipientului de măsurare gol. 6. Ansamblul 6.1. Părțile componente ale aparatului, în afară de recipientul de măsurare și balanța, sunt fixate un
jrc130as1971 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85265_a_86052]
-
Descrierea încercării 2.4.2.2.1 Oglinzile retrovizoare sunt fixate pe suport astfel încât acesta din urmă să nu poată obstrucționa mișcarea părților mobile ale oglinzii retrovizoare. Procedura folosită la fixarea oglinzii retrovizoare pe suport și procedura de poziționare a brațului este cea recomandată de persoana care solicită încercarea. 2.4.2.2.2 Când oglinzile retrovizoare au un mecanism de ajustare a distanței în raport cu baza, acesta trebuie setat la valoarea minimă. 2.4.2.2.3 Încercarea constă în eliberarea
jrc121as1971 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85256_a_86043]
-
multe ori în cursul unei zile de muncă, precum și de fiecare dată la terminarea unei reprize de muncă. Persoanele care au intrat în contact cu animale bolnave sau cu carne infectată trebuie să își spele imediat cu grijă mâinile și brațele cu apă caldă și să se dezinfecteze. Este interzis fumatul la locul de muncă și în spațiul de depozitare; (b) Cu excepția animalelor care servesc la atelaj în activitățile din instituție, în abatoare nu trebuie să se găsească nici un câine sau
jrc120as1971 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85255_a_86042]
-
multe ori pe parcursul unei zile de lucru și de fiecare dată când reia lucrul. Persoanele care au intrat în contact cu animale bolnave sau carne infectată trebuie să-și spele imediat, cu apă caldă și cu mare atenție, mâinile și brațele, apoi să le dezinfecteze. Fumatul este interzis în spațiile de lucru și în depozite; b) nici un animal nu trebuie să pătrundă în unitate, cu excepția animalelor destinate sacrificării, în cazul abatoarelor, iar în cazul incintei abatoarelor respective a animalelor necesare funcționării
jrc160as1972 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85295_a_86082]