49,647 matches
-
evaluare avansată, cererea trebuie să includă descrierea metodologiei utilizate pentru alocarea capitalului în vederea acoperirii riscului operațional între diferitele entități ale grupului. 31. Cererea trebuie să indice dacă și cum se intenționează să se integreze efectele de diversificare în cadrul sistemului de măsurare a riscului. PARTEA 4 Utilizarea combinată a abordărilor 1. UTILIZAREA ABORDĂRII PRIN MĂSURARE AVANSATĂ ÎN COMBINAȚIE CU ALTE ABORDĂRI 1. O instituție de credit poate utiliza abordarea de evaluare avansată, în combinație fie cu abordarea de bază, fie cu abordarea
32006L0048-ro () [Corola-website/Law/295057_a_296386]
-
acoperirii riscului operațional între diferitele entități ale grupului. 31. Cererea trebuie să indice dacă și cum se intenționează să se integreze efectele de diversificare în cadrul sistemului de măsurare a riscului. PARTEA 4 Utilizarea combinată a abordărilor 1. UTILIZAREA ABORDĂRII PRIN MĂSURARE AVANSATĂ ÎN COMBINAȚIE CU ALTE ABORDĂRI 1. O instituție de credit poate utiliza abordarea de evaluare avansată, în combinație fie cu abordarea de bază, fie cu abordarea standardizată, sub rezerva îndeplinirii următoarelor condiții: (a) să fie cuprinse toate riscurile operaționale
32006L0048-ro () [Corola-website/Law/295057_a_296386]
-
punctele 1-14. Publicarea respectivă trebuie să cuprindă: (a) strategiile și procesele de gestionare a riscurilor menționate; (b) structura și organizarea funcției de gestionare a riscului relevant sau alte măsuri adecvate; (c) domeniul și natura raportării riscului și a sistemelor de măsurare și (d) politicile de acoperire și diminuare a riscului, strategiile și procesele de supraveghere a eficacității continue a acoperirilor sau diminuărilor. 2. Cu privire la domeniul de aplicare a cerințelor prezentei directive se fac publice următoarele informații: (a) denumirea instituției de credit
32006L0048-ro () [Corola-website/Law/295057_a_296386]
-
dobânzii pentru poziții neincluse în portofoliul de tranzacționare, instituțiile de credit fac publice următoarele informații: (a) natura riscului de rată a dobânzii și ipotezele cheie (inclusiv ipotezele referitoare la rambursări anticipate de împrumuturi și comportamentul depozitelor la vedere) și frecvența măsurării riscului de rată a dobânzii și (b) variația profiturilor, a valorii economice sau a altor măsuri relevante utilizate de către conducere pentru șocuri descendente sau ascendente ale ratei dobânzii, în conformitate cu metoda de măsurare a riscului de rată a dobânzii utilizată de
32006L0048-ro () [Corola-website/Law/295057_a_296386]
-
împrumuturi și comportamentul depozitelor la vedere) și frecvența măsurării riscului de rată a dobânzii și (b) variația profiturilor, a valorii economice sau a altor măsuri relevante utilizate de către conducere pentru șocuri descendente sau ascendente ale ratei dobânzii, în conformitate cu metoda de măsurare a riscului de rată a dobânzii utilizată de conducere, cu defalcare în funcție de monedă. 14. Instituțiile de credit care calculează valorile expunerilor ponderate la risc în conformitate cu articolele 94-101 fac publice următoarele informații: (a) o descriere a obiectivelor instituției de credit în
32006L0048-ro () [Corola-website/Law/295057_a_296386]
-
atare, imediat după ieșirea din primul evaporator după fiecare hidroliză și înaintea oricărei operațiuni de separare a componentelor sale de glucoză și de fructoză sau înaintea oricărei operațiuni de amestec; (b) determinarea conținutului de substanță uscată prin metoda refractometrică și măsurarea conținutului de fructoză în greutate în stare uscată pe baza unei prelevări de mostre reprezentative zilnice; (c) conversia conținutului de fructoză la 80 % din greutate în stare uscată, aplicând cantității determinate de substanță uscată un coeficient care reprezintă raportul între
32006R0952-ro () [Corola-website/Law/295335_a_296664]
-
arată în schiță. Lungimea cavilei de legătură este măsurată de la centrul lanțului sau cablului care trece prin grandeea marginii de întinsură (centrul grandeei marginii de întinsură) la latura inferioară a saulei cu cârlige de pescuit. Schița anexată indică modalitatea de măsurare a lungimii cavilei de legătură. ***[PLEASE INSERT PICTURE FROM ORIGINAL AND REPLACE THE TERMS IN ENGLISH WITH THE FOLLOWING TERMS IN ROMANIAN: Toggle chain Cavilă de legătură Netting Plasă pescărească Bolchline Parâmă de legătură Fishing line Saula cu cârlige de
32006R0051-ro () [Corola-website/Law/295106_a_296435]
-
alineatul (2) din Regulamentul (CE) nr. 1083/2006; 4. informații privind axele prioritare și obiectivele lor specifice. Aceste obiective sunt cuantificate cu ajutorul unui număr limitat de indicatori de rezultat și de impact, ținând seama de principiul proporționalității. Acești indicatori permit măsurarea progreselor în raport cu situația inițială și realizarea obiectivelor care pun în aplicare aceste axe prioritare; 5. cu titlu pur informativ, o repartizare indicativă, pe categorie, a utilizării programate a contribuției FEDER la programul operațional, în conformitate cu normele de aplicare adoptate de Comisie
32006R1080-ro () [Corola-website/Law/295385_a_296714]
-
Uniunii și aplicarea noilor tehnologii, în special în ceea ce privește măsurile privind întreprinderile mici și mijlocii; (2) politica de cercetare a Uniunii, inclusiv difuzarea și exploatarea rezultatelor cercetării; (3) politica spațială; (4) activitățile Centrului comun de cercetare și ale Biroului central de măsurări nucleare, JET, ITER și celelalte proiecte aparținând aceluiași domeniu; (5) măsurile comunitare în domeniul politicii energetice în general, securitatea aprovizionării cu energie și eficiența energetică, în special stabilirea și dezvoltarea de rețele transeuropene în sectorul infrastructurilor energetice; (6) Tratatul Euratom
32005Q0215_01-ro () [Corola-website/Law/294027_a_295356]
-
care introduce un câștig al semnalelor optice care au fost generate de o sursă optică separată, fără conversia în semnale electrice, adică, folosind amplificatoare optice cu semiconductoare sau amplificatoare luminiscente cu fibre optice. "Analizor de semnale" (3): aparatură care permite măsurarea și afișarea caracteristicilor de bază ale componentelor cu frecvență unică din semnalele cu mai multe frecvențe. "Analizor de semnale dinamice" (3): "analizor de semnale" care folosește tehnici digitale de eșantionare și de transformare pentru a afișa spectrul Fourier al formei
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
9): un sistem de control electronic pentru turbine cu gaz sau motoare cu ciclu combinat care utilizează un calculator numeric pentru a controla variabilele necesare reglării puterii de menținere și tracțiune pe întreaga perioadă de funcționare a motorului de la începutul măsurării combustibilului și până la închiderea acestuia. "Ax înclinabil" (2): ax portsculă care își modifică, în timpul procesului de prelucrare, poziția unghiulară a axei de referință în raport cu oricare altă axă. "Bandă" (1): material constituit din "monofilamente", "fibre", "mănunchiuri", "meșe", "toroane" etc., întrepătrunse sau
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
diferența maximă între poziția unghiulară și poziția unghiulară reală, măsurată cu cea mai mare precizie, după ce port-piesa mesei de lucru a fost deplasată în raport cu poziția sa inițială (a se vedea normele VDI/VDE 2617, proiectul ' Mese rotative la mașinile de măsurare în coordonate'). "Dezvoltare" (NGT, NTN și toate categoriile): include toate fazele anterioare producției de serie, cum sunt: concepția, cercetarea, proiectarea, analiza proiectării, conceptele de proiectare, asamblarea și testarea de prototipuri, schemele pentru producția pilot, datele de proiectare, procesul de transformare
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
îmbogățit sub 1 % în izotopul uraniu-235, greutatea elementului în grame multiplicată cu 0,0001. "Imunotoxină" (1): un conjugat al unei celule de anticorp monoclonal specific și al unei "toxine" sau "subunități de toxină", care afectează selectiv celulele bolnave. "Incertitudine a măsurării" (2): parametrul caracteristic care specifică în ce domeniu, în jurul valorii indicate, este cuprinsă valoarea corectă a variabilei de măsurat, cu un nivel de încredere de 95 %. Acest parametru cuprinde deviațiile sistematice necorectate, mersul în gol necorectat și deviațiile aleatoare necorectate
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
tracțiune exprimată în N/m2 împărțită la masa specifică exprimată în N/m3 măsurate la o temperatură de (296 ± 2) K [(23 ± 2) °C) și la o umiditate relativă de 50 ± 5 %. "Rezoluție" (2): incrementul minim al unui dispozitiv de măsurare; pentru instrumentele digitale, bitul cel mai puțin semnificativ (Ref. ANSI B-89.1.12). "Robot" (2 și 8): un mecanism de manipulare, de tipul cu traiectorie continuă sau punct cu punct, care poate utiliza senzori și care prezintă toate caracteristicile următoare
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
sau de amestecuri izolate deliberat, produse printr-un procedeu oarecare, altele decât toxinele prezente ca și contaminanți în alte materiale precum probe patologice, culturi, produse alimentare sau stocuri de semințe de "micro-organisme". "Traductoare de presiune" (2): dispozitive care transformă valorile măsurării presiunii în semnal electric. "Traiecte în sistem" (6): relevarea poziției unei aeronave în zbor, prelucrată, corelată, actualizată (prin combinarea datelor oferite de radar cu cele privind poziția din planul de zbor) și destinată controlorilor de la centrul de control al traficului
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
stare topită". 1C003 Metale magnetice, de orice tip și sub orice formă, care au una din următoarele caracteristici: a. permeabilitate relativă inițială de 120 000 sau mai mare și o grosime de 0,05 mm sau mai mică; Notă tehnică: Măsurarea permeabilității inițiale se realizează pe materiale recoapte complet. b. aliaje magnetostrictive care au oricare din caracteristicile următoare: 1. o magnetostricțiune de saturație mai mare de 5 10-4 sau 2. un factor de cuplare magnetomecanică (k) mai mare de 0,8
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
15 μm/oră sau mai mare; f. echipamente de producție pentru depunerea cu arc catodic, care încorporează o rețea de electromagneți pentru mecanismul de direcționare a spotului arcului electric pe catod; g. echipamente de producție pentru placare ionică, care permit măsurarea in situ a oricăreia din următoarele caracteristici: 1. grosimea depunerii pe substrat și controlul vitezei sau 2. caracteristicile optice. Notă: 2B005 nu supune controlului echipamentele pentru depunere chimică din vapori, cu arc catodic, prin pulverizare catodică, prin placare ionică sau
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
2. caracteristicile optice. Notă: 2B005 nu supune controlului echipamentele pentru depunere chimică din vapori, cu arc catodic, prin pulverizare catodică, prin placare ionică sau implementare ionică, special concepute pentru scule așchietoare sau scule de uzinare. 2B006 Sisteme și echipamente pentru măsurare sau control dimensional, după cum urmează: a. mașini de măsurat în coordonate (CMM), comandate de calculator, cu "control numeric" sau care au o eroare maximă admisibilă (MPEE) de indicare tridimensională (volumetrică) în orice punct al domeniului de operare a mașinii (de
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
de exemplu, în domeniul lungimii axelor) egală sau mai mică (mai bună) de (1,7 + L/1 000) μm (L este lungimea măsurată în mm) stabilită conform ISO 10360-2 (2001); NB: A SE VEDEA, DE ASEMENEA, 2B206. b. instrumente pentru măsurarea "deplasării liniare" și unghiulare, după cum urmează: 1. instrumente de măsurare liniară care au oricare din caracteristicile următoare: Notă tehnică: În 2B006.b.1. 'deplasare liniară' înseamnă variația distanței dintre senzorul de măsurat și obiectul măsurat. a. sisteme de măsurare de
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
mai bună) de (1,7 + L/1 000) μm (L este lungimea măsurată în mm) stabilită conform ISO 10360-2 (2001); NB: A SE VEDEA, DE ASEMENEA, 2B206. b. instrumente pentru măsurarea "deplasării liniare" și unghiulare, după cum urmează: 1. instrumente de măsurare liniară care au oricare din caracteristicile următoare: Notă tehnică: În 2B006.b.1. 'deplasare liniară' înseamnă variația distanței dintre senzorul de măsurat și obiectul măsurat. a. sisteme de măsurare de tip fără contact, cu o "rezoluție" egală sau mai mică
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
pentru măsurarea "deplasării liniare" și unghiulare, după cum urmează: 1. instrumente de măsurare liniară care au oricare din caracteristicile următoare: Notă tehnică: În 2B006.b.1. 'deplasare liniară' înseamnă variația distanței dintre senzorul de măsurat și obiectul măsurat. a. sisteme de măsurare de tip fără contact, cu o "rezoluție" egală sau mai mică (mai bună) de 0,2 μm într-un domeniu de măsurare egal sau mai mic de 0,2 mm; b. sisteme transformatoare liniare diferențiale de tensiune, care au toate
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
2B006.b.1. 'deplasare liniară' înseamnă variația distanței dintre senzorul de măsurat și obiectul măsurat. a. sisteme de măsurare de tip fără contact, cu o "rezoluție" egală sau mai mică (mai bună) de 0,2 μm într-un domeniu de măsurare egal sau mai mic de 0,2 mm; b. sisteme transformatoare liniare diferențiale de tensiune, care au toate caracteristicile următoare: 1. "liniaritate" egală sau mai mică (mai bună) de 0,1 % într-un domeniu de măsurare egal sau mai mic
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
într-un domeniu de măsurare egal sau mai mic de 0,2 mm; b. sisteme transformatoare liniare diferențiale de tensiune, care au toate caracteristicile următoare: 1. "liniaritate" egală sau mai mică (mai bună) de 0,1 % într-un domeniu de măsurare egal sau mai mic de 5 mm și 2. o deviație egală sau mai mică (mai bună) de 0,1 % pe zi la temperatura standard a mediului din camera de încercări de + 1 K sau c. sisteme de măsurare care
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
de măsurare egal sau mai mic de 5 mm și 2. o deviație egală sau mai mică (mai bună) de 0,1 % pe zi la temperatura standard a mediului din camera de încercări de + 1 K sau c. sisteme de măsurare care au toate caracteristicile următoare: 1. conțin un "laser" și 2. mențin timp de cel puțin 12 ore, într-un interval de temperatură de + 1 K în jurul unei temperaturi standard și la o presiune standard, toate caracteristicile următoare: a. o
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
într-un interval de temperatură de + 1 K în jurul unei temperaturi standard și la o presiune standard, toate caracteristicile următoare: a. o "rezoluție", pe toată scala, de 0,1 μm sau mai mică (mai bună) și b. o "incertitudine a măsurării" egală cu sau mai mică (mai bună) de (0,2 + L/2 000) μm (L reprezintă lungimea, măsurată în mm); d. "ansambluri electronice" special concepute pentru a furniza capabilitate de reacție inversă în sistemele menționate în 2B006.b.1.c
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]