52,225 matches
-
0, 0012 Pe baza ANCOVA cu tratamentul și țara ca factori și ADAS- Cog inițial drept covariat . O modificare pozitivă indică îmbunătățire . 2 Date medii prezentate pentru analiza absolută de conveniență , efectuată utilizând testul van Elteren ITT : Intent- To- Treat - Intenție de a trata ; RDO : Retrieved Drop Outs - Pacienți care au abandonat studiul și apoi au revenit ; LOCF : Last Observation Carried Forward - Ultima observație efectuată Deși un efect al tratamentului a fost demonstrat în populația de studiu în ansamblu , datele au
Ro_333 () [Corola-website/Science/291092_a_292421]
-
7, 5 4, 731 2, 141 Valoarea p comparativ cu placebo 1 0, 0021 0, 0101 Pe baza ANCOVA cu tratamentul și țara ca factori și ADAS- Cog inițial drept covariat . O modificare pozitivă indică îmbunătățire . ITT : Intent- To- Treat - Intenție de a trata ; RDO : Retrieved Drop Outs - Pacienți care au abandonat studiul și apoi au revenit 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Absorbție Rivastigmina se absoarbe rapid și complet . Concentrația plasmatică maximă este atinsă în aproximativ 1 oră . Ca urmare a interacțiunii
Ro_333 () [Corola-website/Science/291092_a_292421]
-
1 ± 9, 1 49, 3 ± 15, 8 - 0, 5 ± 9, 5 49, 2 ± 16, 0 - 2, 3 ± 9, 4 Valoare p comparativ cu placebo * p≤0, 05 comparativ cu placebo 0, 013* 1 0, 039* 1 ITT : Intent- To- Treat - Intenție de a trata ; LOCF : Last Observation Carried Forward - Ultima observație efectuată 1 Pe baza ANCOVA cu tratamentul și țara ca factori și valoarea inițială drept covariat . Modificările ADAS- Cog negative indică îmbunătățire . Modificările ADCS- ADL pozitive indică îmbunătățire . 2 Pe
Ro_333 () [Corola-website/Science/291092_a_292421]
-
1 ± 9, 1 49, 3 ± 15, 8 - 0, 5 ± 9, 5 49, 2 ± 16, 0 - 2, 3 ± 9, 4 Valoare p comparativ cu placebo * p≤0, 05 comparativ cu placebo 0, 013* 1 0, 039* 1 ITT : Intent- To- Treat - Intenție de a trata ; LOCF : Last Observation Carried Forward - Ultima observație efectuată 1 Pe baza ANCOVA cu tratamentul și țara ca factori și valoarea inițială drept covariat . Modificările ADAS- Cog negative indică îmbunătățire . Modificările ADCS- ADL pozitive indică îmbunătățire . 2 Pe
Ro_333 () [Corola-website/Science/291092_a_292421]
-
180148/ 2008 ÎNTREBĂRI ȘI RĂSPUNSURI PRIVIND RETRAGEREA CERERII DE INTRODUCERE PE PIATĂ pentru KIACTA Denumire comună internațională ( DCI ) : eprodisat sodic La 13 martie 2008 , Neurochem Luxco ÎI SARL a înștiințat oficial Comitetul pentru produse medicamentoase de uz uman ( CHMP ) despre intenția de a retrage cererea de autorizație de introducere pe piată pentru Kiacta , utilizat pentru tratarea amiloidozei amiloide A . Kiacta a fost desemnat medicament orfan la 31 iulie 2001 . Ce este Kiacta ? Kiacta este un medicament care conține substanță activă eprodisat
Ro_555 () [Corola-website/Science/291314_a_292643]
-
cu rosiglitazonă ( 2, 1 % comparativ cu , respectiv 4, 1 % ) . Tabelul 5 Rezultate principale privind eficacitatea vildagliptin în cadrul studiilor cu monoterapie , controlate cu placebo și în cadrul studiilor cu tratament adjuvant sau de asociere ( eficacitatea principală în rândul populației în analiza în intenția de tratament - ITT ) a HbA 1c ( % ) HbA 1c ( % ) în săptămâna 24 placebo a HbA 1c ( % ) în săptămâna 24 ( IÎ 95 % ) Studiul 2301 : Vildagliptin 50 mg de două ori pe zi ( N=90 ) 8, 6 - 0, 8 - 0, 5 * ( - 0, 8
Ro_532 () [Corola-website/Science/291291_a_292620]
-
2008 Întrebări și răspunsuri privind retragerea cererii de introducere pe piață pentru Lacosamide Pain UCB Pharma Denumire comună internațională ( DCI ) : lacosamide La 25 septembrie 2008 , UCB Pharma S. A . a înștiințat oficial Comitetul pentru produse medicamentoase de uz uman ( CHMP ) despre intenția de a retrage cererea de autorizație de introducere pe piață pentru Lacosamide Pain UCB Pharma , pentru tratarea durerii neuropatice diabetice la adulți . Ce este Lacosamide Pain UCB Pharma ? Lacosamide Pain UCB Pharma conține substanța activă lacosamidă . Urma să fie disponibil
Ro_576 () [Corola-website/Science/291335_a_292664]
-
391208/ 2008 ÎNTREBĂRI ȘI RĂSPUNSURI PRIVIND RETRAGEREA CERERII DE INTRODUCERE PE PIAȚĂ pentru LENALIDOMIDE CELGENE EUROPE Denumire comună internațională ( DCI ) : lenalidomidă La 30 mai 2008 , ISTA Pharma Limited a înștiințat oficial Comitetul pentru produse medicamentoase de uz uman ( CHMP ) despre intenția de a- și retrage cererea de autorizație de introducere pe piață pentru Lenalidomide Celgene Europe , pentru tratarea anemiei cauzate de sindroamele mielodisplazice . Lenalidomide Celgene Europe a fost desemnat produs medicamentos orfan la 8 martie 2004 . Ce este Lenalidomide Celgene Europe
Ro_580 () [Corola-website/Science/291339_a_292668]
-
au urmat fazei acute a infarctului miocardic . Clopidogrelul a redus semnificativ frecvența de apariție a unor noi evenimente ischemice ( obiectiv final care combină infarctul miocardic , accidentul vascular cerebral ischemic și decesul de cauză vasculară ) comparativ cu AAS . În analiza după intenția de tratament , au fost observate 939 de evenimente în grupul cu clopidogrel și 1020 de evenimente în grupul cu AAS ( reducerea riscului relativ ( RRR ) 8, 7 % , [ IÎ 95 % : 0, 2 - 16, 4 % ] ; p=0, 045 ) . Aceasta permite ca la fiecare
Ro_523 () [Corola-website/Science/291282_a_292611]
-
au urmat fazei acute a infarctului miocardic . Clopidogrelul a redus semnificativ frecvența de apariție a unor noi evenimente ischemice ( obiectiv final care combină infarctul miocardic , accidentul vascular cerebral ischemic și decesul de cauză vasculară ) comparativ cu AAS . În analiza după intenția de tratament , au fost observate 939 de evenimente în grupul cu clopidogrel și 1020 de evenimente în grupul cu AAS ( reducerea riscului relativ ( RRR ) 8, 7 % , [ IÎ 95 % : 0, 2 - 16, 4 % ] ; p=0, 045 ) . Aceasta permite ca la fiecare
Ro_523 () [Corola-website/Science/291282_a_292611]
-
log reducere dacă VL > 200 copii/ ml în săptămâna 4 ; < 1. 0 log reducere de la valoarea inițială dacă VL > 200 copii/ ml în săptămâna 12 ; și valoarea VL > 200 copii/ ml în săptămâna 24 . # ITT/ e = intenție de tratament / expunere † date din raportul studiului clinic ‡ date din publicațiile MaxCmin 20 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Saquinavir este complet metabolizat de CYP3A4 . Ritonavir inhibă metabolizarea saquinavir , crescând ( mărind ) astfel concentrațiile plasmatice de saquinavir . Absorbția și biodisponibilitatea la adulți : La
Ro_502 () [Corola-website/Science/291261_a_292590]
-
log reducere dacă VL > 200 copii/ ml în săptămâna 4 ; < 1. 0 log reducere de la valoarea inițială dacă VL > 200 copii/ ml în săptămâna 12 ; și valoarea VL > 200 copii/ ml în săptămâna 24 . # ITT/ e = intenție de tratament / expunere † date din raportul studiului clinic ‡ date din publicațiile MaxCmin 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Saquinavir este complet metabolizat de CYP3A4 . Ritonavir inhibă metabolizarea saquinavir , crescând ( mărind ) astfel concentrațiile plasmatice de saquinavir . Absorbția și biodisponibilitatea la adulți : La pacienții
Ro_502 () [Corola-website/Science/291261_a_292590]
-
12 ore . Treizeci de subiecți au încheiat cele 48 săptămâni de tratament . În săptămâna 4 , concentrația plasmatică minimă de indinavir a fost 500 ng/ ml cu un interval de variabilitate semnificativ ( interval 5 până la 8100 ng/ ml ) . În analiza după intenția de tratament , 65 % dintre pacienți au avut ARN HIV < 400 copii/ ml și 50 % au avut încărcătura virală < 50 copii/ ml ; în analiza din timpul tratamentului , 96 % dintre pacienți au avut ARN HIV < 400 copii/ ml și
Ro_223 () [Corola-website/Science/290982_a_292311]
-
În acest studiu deschis , nerandomizat , cu un singur braț , pacienții au fost tratați cu stavudină și lamivudină plus indinavir/ ritonavir 400/ 100 mg la fiecare 12 ore . Șaizeci și doi pacienți au încheiat studiul în săptămâna 96 . În analizele după intenția de tratament și din timpul tratamentului proporția de pacienți cu ARN HIV < 50 copii/ ml a fost de 68, 8 % , respectiv de 88, 7 % , în săptămîna 96 . Indinavirul , administrat în monoterapie sau în asociere cu analogi nucleozidici ( zidovudină/ stavudină
Ro_223 () [Corola-website/Science/290982_a_292311]
-
12 ore . Treizeci de subiecți au încheiat cele 48 săptămâni de tratament . În săptămâna 4 , concentrația plasmatică minimă de indinavir a fost 500 ng/ ml cu un interval de variabilitate semnificativ ( interval 5 până la 8100 ng/ ml ) . În analiza după intenția de tratament , 65 % dintre pacienți au avut ARN HIV < 400 copii/ ml și 50 % au avut încărcătura virală < 50 copii/ ml ; în analiza din timpul tratamentului , 96 % dintre pacienți au avut ARN HIV < 400 copii/ ml și
Ro_223 () [Corola-website/Science/290982_a_292311]
-
În acest studiu deschis , nerandomizat , cu un singur braț , pacienții au fost tratați cu stavudină și lamivudină plus indinavir/ ritonavir 400/ 100 mg la fiecare 12 ore . Șaizeci și doi pacienți au încheiat studiul în săptămâna 96 . În analizele după intenția de tratament și din timpul tratamentului proporția de pacienți cu ARN HIV < 50 copii/ ml a fost de 68, 8 % , respectiv de 88, 7 % , în săptămîna 96 . Indinavirul , administrat în monoterapie sau în asociere cu analogi nucleozidici ( zidovudină/ stavudină
Ro_223 () [Corola-website/Science/290982_a_292311]
-
12 ore . Treizeci de subiecți au încheiat cele 48 săptămâni de tratament . În săptămâna 4 , concentrația plasmatică minimă de indinavir a fost 500 ng/ ml cu un interval de variabilitate semnificativ ( interval 5 până la 8100 ng/ ml ) . În analiza după intenția de tratament , 65 % dintre pacienți au avut ARN HIV < 400 copii/ ml și 50 % au avut încărcătura virală < 50 copii/ ml ; în analiza din timpul tratamentului , 96 % dintre pacienți au avut ARN HIV < 400 copii/ ml și
Ro_223 () [Corola-website/Science/290982_a_292311]
-
În acest studiu deschis , nerandomizat , cu un singur braț , pacienții au fost tratați cu stavudină și lamivudină plus indinavir/ ritonavir 400/ 100 mg la fiecare 12 ore . Șaizeci și doi pacienți au încheiat studiul în săptămâna 96 . În analizele după intenția de tratament și din timpul tratamentului proporția de pacienți cu ARN HIV < 50 copii/ ml a fost de 68, 8 % , respectiv de 88, 7 % , în săptămîna 96 . Indinavirul , administrat în monoterapie sau în asociere cu analogi nucleozidici ( zidovudină/ stavudină
Ro_223 () [Corola-website/Science/290982_a_292311]
-
luni versus 14, 5 luni ) cu o scădere a mortalității de 28 % , p = 0, 0128 . Rezultatele în ceea ce privește eficacitatea sunt prezentate în tabelul de mai jos : Eficacitatea docetaxelului în tratamentul de inducție la pacienți cu CCSCG avansat local , inoperabil ( Analiză în intenție de tratament ) Cis + 5- FU Docetaxel + Cis + 5- FU n = 177 n = 181 ( luni ) ( IÎ 95 % ) ( 10, 1- 14, 0 ) 0, 70 ( IÎ 95 % ) * valoarea p ( 0, 55- 0, 89 ) 0, 0042 Supraviețuire mediană ( luni ) 18, 6 14, 5 ( IÎ
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
luni versus 14, 5 luni ) cu o scădere a mortalității de 28 % , p = 0, 0128 . Rezultatele în ceea ce privește eficacitatea sunt prezentate în tabelul de mai jos : Eficacitatea docetaxelului în tratamentul de inducție la pacienți cu CCSCG avansat local , inoperabil ( Analiză în intenție de tratament ) Cis + 5- FU Docetaxel + Cis + 5- FU n = 177 n = 181 ( luni ) ( IÎ 95 % ) ( 10, 1- 14, 0 ) 0, 70 ( IÎ 95 % ) * valoarea p ( 0, 55- 0, 89 ) 0, 0042 Supraviețuire mediană ( luni ) 18, 6 14, 5 ( IÎ
Ro_254 () [Corola-website/Science/291013_a_292342]
-
pacienți din grupul tratat cu leuprorelină . Din 610 pacienți tratați • 31 % aveau cancer de prostată localizat • 29 % aveau cancer de prostată avansat local • 20 % aveau cancer de prostată metastatic • 7 % aveau status metastatic necunoscut • 13 % suferiseră o intervenție chirurgicală de intenție curativă sau iradiere și prezentau valori crescute ale PSA Valorile demografice inițiale au fost similare pentru cele două brațe ale studiului . Vârsta medie a fost 74 ani ( între 47 și 98 ani ) . Obiectivul principal a fost demonstrarea faptului că degarelix
Ro_378 () [Corola-website/Science/291137_a_292466]
-
pacienți din grupul tratat cu leuprorelină . Din 610 pacienți tratați • 31 % aveau cancer de prostată localizat • 29 % aveau cancer de prostată avansat local • 20 % aveau cancer de prostată metastatic • 7 % aveau status metastatic necunoscut • 13 % suferiseră o intervenție chirurgicală de intenție curativă sau iradiere și prezentau valori crescute ale PSA Valorile demografice inițiale au fost similare pentru cele două brațe ale studiului . Vârsta medie a fost 74 ani ( între 47 și 98 ani ) . Obiectivul principal a fost demonstrarea faptului că degarelix
Ro_378 () [Corola-website/Science/291137_a_292466]
-
cu rosiglitazonă ( 2, 1 % comparativ cu , respectiv 4, 1 % ) . Tabelul 5 Rezultate principale privind eficacitatea vildagliptin în cadrul studiilor cu monoterapie , controlate cu placebo și în cadrul studiilor cu tratament adjuvant sau de asociere ( eficacitatea principală în rândul populației în analiza în intenția de tratament - ITT ) placebo controlate corectată în funcție de a HbA1c ( % ) HbA1c ( % ) în săptămâna 24 placebo a HbA1c ( % ) în săptămâna 24 ( IÎ 95 % ) Studiul 2301 : Vildagliptin 50 mg de două ori pe zi ( N=90 ) 8, 6 - 0, 8 - 0, 5 * ( - 0
Ro_402 () [Corola-website/Science/291161_a_292490]
-
după punerea pe piață : parestezii - Tulburări psihice Frecvente : agitație , depresie , labilitate emoțională/ oscilații ale dispoziției , ostilitate/ agresiune , insomnie , nervozitate/ iritabilitate , tulburări de personalitate , tulburări de gândire . Experiența după punerea pe piață : comportament anormal , mânie , anxietate , confuzie , halucinații , tulburări psihotice , suicid , intenție de suicid și ideație suicidară . - Tulburări gastro- intestinale - Tulburări hepato- biliare Experiența după punerea pe piață : insuficiență hepatică , hepatită , anomalii ale testelor hepatice - Tulburări metabolice și de nutriție Frecvente : anorexie , creștere în greutate . Riscul de anorexie este crescut în cazul
Ro_551 () [Corola-website/Science/291310_a_292639]
-
după punerea pe piață : parestezii - Tulburări psihice Frecvente : agitație , depresie , labilitate emoțională/ oscilații ale dispoziției , ostilitate/ agresiune , insomnie , nervozitate/ iritabilitate , tulburări de personalitate , tulburări de gândire . Experiența după punerea pe piață : comportament anormal , mânie , anxietate , confuzie , halucinații , tulburări psihotice , suicid , intenție de suicid și ideație suicidară . - Tulburări gastro- intestinale Tulburări hepato- biliare Experiența după punerea pe piață : insuficiență hepatică , hepatită , anomalii ale testelor hepatice - Tulburări metabolice și de nutriție Frecvente : anorexie , creștere în greutate . Riscul de anorexie este crescut în cazul
Ro_551 () [Corola-website/Science/291310_a_292639]