52,225 matches
-
academism” versus “experiment” în opera de artă demonstrează dificultățile cu care unii intelectuali se confruntă în receptarea activismului prin mijloace artistice. Era nevoie de un documentar clasic? Posibil, dar subiectul ales de Iepan este receptarea istoriei în România contemporană iar intenția acestui film este aceea de a provoca spectatorul să reflecteze și să se poziționeze. <img class="aligncenter size-full wp-image-585" alt="" src="http://artapolitica.ro/wp-content/uploads/2013/05/odesa 2.jpg" width="300" height="168" /></a>  
Cine se teme de asumarea masacrului de la Odesa? () [Corola-website/Science/295666_a_296995]
-
ciocăne pneumatice); la sfarsitul operației, finalizate de mânuitorul picamerului, de partea cealaltă se află, bineînțeles, o muncitoare. În final avem ocazia de a ne delecta cu un spectacol de brigadă ce rezumă rapid toate clișeele filmului. Dacă ar fi avut intenția unei autoparodieri, Mircea Ștefănescu, autorul scenariului, nu ar fi reușit mai bine. În cele din urmă, se impune o întrebare: cui aparține perspectiva din care această reprezentare a socialului este construită? Lumii burgheze care își impune stilistica? Lumii politice care
(Povești din) Filmul celor care muncesc () [Corola-website/Science/295669_a_296998]
-
la 1935 de pacienți adulți cu sepsis sever , toți pacienții fiind tratați cu drotrecogin alfa ( activat ) , administrarea profilactică de heparină nu a afectat în sens negativ mortalitatea ( 28, 3 % pentru heparină față de 31, 9 % pentru placebo în populația generală cu intenție de tratament , și de 30, 3 % pentru heparină față de 26, 9 % pentru placebo la pacienții cu disfuncție multiplă de organ tratați în primele 24 ore de la instalarea primei disfuncții de organ induse de sepsis ( n=890 ) . În subgrupul de 885
Ro_1187 () [Corola-website/Science/291945_a_293274]
-
la 1935 de pacienți adulți cu sepsis sever , toți pacienții fiind tratați cu drotrecogin alfa ( activat ) , administrarea profilactică de heparină nu a afectat în sens negativ mortalitatea ( 28, 3 % pentru heparină față de 31, 9 % pentru placebo în populația generală cu intenție de tratament , și de 30, 3 % pentru heparină față de 26, 9 % pentru placebo la pacienții cu disfuncție multiplă de organ tratați în primele 24 ore de la instalarea primei disfuncții de organ induse de sepsis ( n=890 ) . În subgrupul de 885
Ro_1187 () [Corola-website/Science/291945_a_293274]
-
în proiectele tale? </b> Oamenii își văd de viață și munca lor și, dacă acceptă să fiu cu ei și să documentez ce fac, e mare lucru pentru mine... Întotdeauna am încercat, de la bun început, să le spun adevărul despre intențiile mele artistice și despre felul în care urma să lucrăm. Ce te-a interesat atunci cand i-ai documentat pe muncitorii români emigranți și ce caracterizează, din perspectiva abordărilor pe care le-ai avut, istoria recentă a muncii în străinătate? </b
„Am făcut gem în Barcelona din căpşunile culese de căpşunarii noştri” () [Corola-website/Science/295668_a_296997]
-
inițiale măsurate în timpul unei zile , semnificația clinică a acestor date nu este clară . Utilizând măsurători ECG seriate exhaustive la momente corespunzătoare expunerii terapeutice sau la o expunere mai mare decât cea terapeutică , nici unul dintre pacienții din populațiile măsurabile sau în intenție de tratament nu a avut o prelungire a intervalului QTc considerată severă ( de exemplu mai mare sau egală cu gradul 3 conform CTCAE versiunea 3 ) . La concentrații plasmatice terapeutice , modificarea medie maximă a QTcF ( corecția Frederica ) față de valorile inițiale a
Ro_999 () [Corola-website/Science/291758_a_293087]
-
650809/ 2008 Întrebări și răspunsuri privind retragerea cererii de introducere pe piață pentru Vibativ Denumire comună internațională ( DCI ) : telavancin La 20 octombrie 2008 , Astellas Pharma Europe B . V . a înștiințat oficial Comitetul pentru produse medicamentoase de uz uman ( CHMP ) despre intenția de a- și retrage cererea de autorizație de introducere pe piață pentru Vibativ , destinat tratamentului infecțiilor complicate ale pielii și țesuturilor moi la adulți . Ce este Vibativ ? Vibativ este o pulbere pentru soluție perfuzabilă ( picurare în venă ) . Conține substanța activă
Ro_1136 () [Corola-website/Science/291895_a_293224]
-
două regimuri terapeutice la săptămâna 48 . Deși a fost observat un efect antiviral similar între regimul terapeutic care conține abacavir și cel care conține indinavir în ceea ce privește procentul de pacienți cu nivele nedetectabile ale încărcării virale [ ≤ 400 copii/ ml ; analiză în intenție de tratament ( ITT ) , 47 % față de 49 % ; analiză în tratament ( AT ) , 86 % față de 94 % în cazul asocierii care conține abacavir și , respectiv , a celei care conține indinavir ] , rezultatele sunt mai favorabile în cazul asocierii cu indinavir , în special în subgrupul de
Ro_1088 () [Corola-website/Science/291847_a_293176]
-
Medicines Agency Londra , 24 mai 2007 Doc . Ref . EMEA/ 253861/ 2007 Denumire comună internațională ( DCI ) : Hialuronidază ( ovină ) În data de 25 aprilie 2007 , ISTA Pharma Limited a notificat în mod oficial Comitetul pentru produse medicamentoase de uz uman ( CHMP ) despre intenția de a retrage cererea de autorizație de introducere pe piață pentru Vitragan , utilizat pentru tratarea hemoragiei vitroase . Ce este Vitragan ? Vitragan este o pulbere care conține substanța activă hialurodinază ( ovină ) . Pentru ce urma să se utilizeze Vitragan ? Vitragan urma să
Ro_1162 () [Corola-website/Science/291921_a_293250]
-
plasmatice ale ARN- ul de HIV- 1 < 400 copii/ ml ) sau 46 % comparativ cu 50 % ( valori plasmatice ale ARN- ul de HIV- 1 < 50 copii/ ml ) în săptămâna 48 ( obiectiv secundar de evaluare a eficacității ) în analiza privind intenția de tratament ( recădere sau întrerupere = eșec ) . 18 Dintre pacienții cu încărcătură virală mare la momentul inițial ( > 100. 000 copii/ ml ) 7/ 14 ( 50 % ) pacienți din lotul cu lopinavir/ ritonavir și 6/ 19 ( 32 % ) dintre pacienții din lotul cu fosamprenavir
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
ale ARN- ul de HIV- 1 < 400 copii/ ml ) sau 46 % comparativ cu 50 % ( valori 42 plasmatice ale ARN- ul de HIV- 1 < 50 copii/ ml ) în săptămâna 48 ( obiectiv secundar de evaluare a eficacității ) în analiza privind intenția de tratament ( recădere sau întrerupere = eșec ) . Dintre pacienții cu încărcătură virală mare la momentul inițial ( > 100. 000 copii/ ml ) 7/ 14 ( 50 % ) pacienți din lotul cu lopinavir/ ritonavir și 6/ 19 ( 32 % ) dintre pacienții din lotul cu fosamprenavir și
Ro_1034 () [Corola-website/Science/291793_a_293122]
-
luni versus 14, 5 luni ) cu o scădere a mortalității de 28 % , p = 0, 0128 . Rezultatele în ceea ce privește eficacitatea sunt prezentate în tabelul de mai jos : Eficacitatea docetaxelului în tratamentul de inducție la pacienți cu CCSCG avansat local , inoperabil ( Analiză în intenție de tratament ) Cis + 5- FU Obiectiv final Docetaxel + Cis + 5- FU n = 177 Supraviețuire mediană fără progresie a bolii 11, 4 8, 3 ( luni ) ( IÎ 95 % ) ( 10, 1- 14, 0 ) ( 7, 4- 9, 1 ) Riscul relativ ajustat 0, 70 ( IÎ
Ro_1028 () [Corola-website/Science/291787_a_293116]
-
luni versus 14, 5 luni ) cu o scădere a mortalității de 28 % , p = 0, 0128 . Rezultatele în ceea ce privește eficacitatea sunt prezentate în tabelul de mai jos : Eficacitatea docetaxelului în tratamentul de inducție la pacienți cu CCSCG avansat local , inoperabil ( Analiză în intenție de tratament ) Cis + 5- FU Obiectiv final Docetaxel + Cis + 5- FU n = 177 n = 181 ( luni ) ( IÎ 95 % ) ( 10, 1- 14, 0 ) ( 7, 4- 9, 1 ) Riscul relativ ajustat 0, 70 ( IÎ 95 % ) * valoarea p ( 0, 55- 0, 89 ) 0
Ro_1028 () [Corola-website/Science/291787_a_293116]
-
precum: Cine hotărăște ce e relevant? În ce situație este arta un instrument de învățare? Cum pot fi artă, teoria și critica mai mult decat exerciții intelectuale și cum pot ele deveni într-adevăr experiență trăită? Aceste proiecte, cu o intenție pedagogica declarată au luat diverse forme: publicații care își doresc să funcționeze ca manuale ce pot fi folosite în școli că puncte de pornire pentru discuții despre potențialul artei și pentru o educatie anti-rasistă, ateliere, discuții, spații de proiecte, etc.
Câteva fragmente despre artă politică, educaţie şi eşec () [Corola-website/Science/295697_a_297026]
-
text, o nouă publicație nu va face decât să adauge la multitudinea de texte care doar numesc fără să schimbe în mod real realitățile oprimante la care se referă. Momentul în care reușești să-ți asumi faptul că doar „bunele intenții” nu sunt suficiente. În care reușești să pășești în afara unui limbaj despre reușită care este atât de profund interiorizat încât pare a descrie complet realitatea. E suficient să declar o poziție anti-rasistă, e suficient să observ în jurul meu exemplele mai
Câteva fragmente despre artă politică, educaţie şi eşec () [Corola-website/Science/295697_a_297026]
-
de 3 săptămâni În comparația generală a fost demonstrată non- inferioritatea brațului care conține XELOX , comparativ cu brațul care conține FOLFOX- 4 , exprimată în termenii supraviețuirii fără progresie , într- o comparație generală a populației de pacienți eligibili și populația tip intenție de tratament ( vezi Tabelul 7 ) . Rezultatele arată că asocierea XELOX este echivalentă cu asocierea FOLFOX- 4 în ceea ce privește supraviețuirea generală ( vezi Tabelul 7 ) . O comparație a asocierii XELOX plus bevacizumab versus FOLFOX- 4 plus bevacizumab a fost o analiză exploratorie pre-
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]
-
plus bevacizumab a fost similară cu asocierea 17 FOLFOX- 4 plus bevacizumab , în ceea ce privește supraviețuirea fără progresie ( rata riscului 1, 01 ; IÎ 97, 5 % 0, 84 - 1, 22 ) . Valoarea mediană a perioadei de urmărire în momentul analizei primare în populația tip intenție de tratament a fost de 1, 5 ani ; datele provenite din analiza unui an suplimentar de urmărire sunt , de asemenea , incluse în Tabelul 7 . Totuși , analiza SFP în timpul tratamentului nu a confirmat rezultatele analizei privind SFP generală și SG : rata
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]
-
progresie 242 1, 02 ( 0, 92 ; 1, 14 ) 1, 01 ( 0, 91 ; 1, 12 ) EPP ITT 600 602 594 596 1, 00 ( 0, 88 ; 1, 13 ) 0, 99 ( 0, 88 ; 1, 12 ) * EPP= populația de pacienți eligibili ; ** ITT= populație tip intenție de tratament Datele din studiul clinic ( CAIRO ) de fază III , randomizat , controlat , susțin utilizarea Xeloda , cu o doză inițială de 1000 mg/ m timp de 2 săptămâni la intervale de 3 săptămâni , în asociere cu irinotecan pentru tratamentul de primă
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]
-
mg/ m de două ori pe zi timp de 14 zile ) plus oxaliplatin ( 130 mg/ m în ziua 1 ) . Toate ciclurile de tratament au fost administrate la intervale de 3 săptămâni . Valoarea mediană a supraviețuirii fără progresie pentru populația tip intenție de tratament , pentru tratamentul de primă linie cu Xeloda în monoterapie a fost de 5, 8 luni ( IÎ 95 % 5, 1 - 6, 2 luni ) și pentru XELIRI a fost de 7, 8 luni ( IÎ 95 % 7, 0 - 8, 3 luni
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]
-
1 , la intervale de 3 săptămâni ) și bevacizumab ( 7, 5 mg/ kg sub formă de perfuzie cu durata de 30 până la 90 minute , în ziua 1 la intervale de 3 săptămâni ) . Supraviețuirea fără progresie la 6 luni , în cadrul populației tip intenție de tratament a fost de 80 % ( XELIRI plus bevacizumab ) , comparativ cu 74 % ( XELOX plus bevacizumab ) . Rata generală de răspuns ( răspuns complet plus răspuns parțial ) a fost de 45 % ( XELOX plus bevacizumab ) , comparativ cu 47 % ( XELIRI plus bevacizumab ) . Terapie asociată în
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]
-
schema de administrare pentru XELOX sau FOLFOX- 4 ( fără asocierea cu placebo sau bevacizumab ) , vezi Tabelul 6 . S- a demonstrat că XELOX nu este inferior față de FOLFOX- 4 , în ceea ce privește supraviețuirea fără progresie în populația per- protocol și în populația tip intenție de tratament ( vezi tabelul 8 ) . Rezultatele arată că pentru supraviețuirea generală , asocierea XELOX este echivalentă cu asocierea FOLFOX- 4 ( vezi tabelul 8 ) . Valoarea mediană a perioadei de urmărire în momentul analizei principale în populația tip intenție de tratament a fost
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]
-
și în populația tip intenție de tratament ( vezi tabelul 8 ) . Rezultatele arată că pentru supraviețuirea generală , asocierea XELOX este echivalentă cu asocierea FOLFOX- 4 ( vezi tabelul 8 ) . Valoarea mediană a perioadei de urmărire în momentul analizei principale în populația tip intenție de tratament a fost de 2, 1 ani ; datele provenite din analiza a 6 luni suplimentare de urmărire sunt , de asemenea , incluse în tabelul 8 . Tabel 8 Rezultatele principale pentru analiza non- inferiorității studiului NO16967 ANALIZA PRIMARĂ FOLFOX- 4 XELOX
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]
-
timpului până la eveniment ( zile ) 1, 03 ( 0, 87 ; 1, 24 ) 0, 97 ( 0, 83 ; 1, 14 ) Parametru : Parametru : 1, 24 ) 0, 97 ( 0, 83 ; 1, 14 ) Parametru : 1, 02 ( 0, 86 ; 1, 21 ) * PPP= populație per- protocol ; ** ITT= populație tip intenție de tratament Datele dintr- un studiu clinic controlat , de faza III , multicentric , randomizat , efectuat la pacienții cu cancer gastric avansat susțin utilizarea Xeloda în tratamentul de primă linie al pacienților cu cancer gastric avansat ( ML 17032 ) . În acest studiu , 160
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]
-
de 3 săptămâni În comparația generală a fost demonstrată non- inferioritatea brațului care conține XELOX , comparativ cu brațul care conține FOLFOX- 4 , exprimată în termenii supraviețuirii fără progresie , într- o comparație generală a populației de pacienți eligibili și populația tip intenție de tratament ( vezi Tabelul 7 ) . Rezultatele arată că asocierea XELOX este echivalentă cu asocierea FOLFOX- 4 în ceea ce privește supraviețuirea generală ( vezi Tabelul 7 ) . O comparație a asocierii XELOX plus bevacizumab versus FOLFOX- 4 plus bevacizumab a fost o analiză exploratorie pre-
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]
-
XELOX plus bevacizumab a fost similară cu asocierea FOLFOX- 4 plus bevacizumab , în ceea ce privește supraviețuirea fără progresie ( rata riscului 1, 01 ; IÎ 97, 5 % 0, 84 - 1, 22 ) . Valoarea mediană a perioadei de urmărire în momentul analizei primare în populația tip intenție de tratament a fost de 1, 5 ani ; datele provenite din analiza unui an suplimentar de urmărire sunt , de asemenea , incluse în Tabelul 7 . Totuși , analiza SFP în timpul tratamentului nu a confirmat rezultatele analizei privind SFP generală și SG : rata
Ro_1181 () [Corola-website/Science/291939_a_293268]