9,279 matches
-
măsurilor întreprinse post inundații (reconstrucție/refacere și evaluare). Planurile de Management al Riscului la Inundații au în vedere toate aspectele managementului riscului la inundații, cu accent pe prevenire, protecție, pregătire, refacere și evaluare și luând în considerare caracteristicile bazinului sau sub-bazinului hidrografic, inclusiv prognoza inundațiilor și sistemele de avertizare timpurie. Planurile de Management al Riscului la Inundații trebuie să includă măsurile necesare pentru îndeplinirea obiectivelor stabilite conform Art. 7.3 din Directiva Inundații, măsurile necesare pentru îndeplinirea obiectivelor stabilite conform Art. 7.2. Planurile
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
al Riscului la Inundații trebuie să includă măsurile necesare pentru îndeplinirea obiectivelor stabilite conform Art. 7.3 din Directiva Inundații, măsurile necesare pentru îndeplinirea obiectivelor stabilite conform Art. 7.2. Planurile de Management al Riscului la Inundații sunt coordonate la nivelul bazinului hidrografic sau unității de management, în conformitate cu art. 3.2 (b) (art. 7.1 și 4, art. 8 din Directiva Inundații), respectiv - în cazul României - la nivelul celor 11 Administrații Bazinale de Apă sau pentru o parte a unui bazin hidrografic internațional
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
bazinului hidrografic sau unității de management, în conformitate cu art. 3.2 (b) (art. 7.1 și 4, art. 8 din Directiva Inundații), respectiv - în cazul României - la nivelul celor 11 Administrații Bazinale de Apă sau pentru o parte a unui bazin hidrografic internațional care se află pe teritoriul său, respectiv - în cazul României - la nivelul fluviului Dunărea. De implementarea măsurilor de reducere a riscului la inundații propuse în Planurile de Management al Riscului la Inundații sunt responsabile ministerele cu competențe specifice în
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
redată lista cu autoritățile competente pentru implementarea, monitorizarea și evaluarea Planului de Management al Riscului la Inundații actualizată pentru Administrația Bazinală de Apă Mureș. CUPRINS CONTEXTUL PLANURILOR DE MANAGEMENT AL RISCULUI INUNDAȚII REZUMAT CUPRINS ABREVIERI 1. Prezentarea generală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș ... 2. Riscul la inundații în bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș 2.1. Descrierea lucrărilor de protecție împotriva inundațiilor existente ... 2.2. Descrierea sistemelor de avertizare-alarmare și răspuns existente ... 2.3. Evenimente semnificative de inundații 2.3.1. Inundații istorice
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
de Management al Riscului la Inundații actualizată pentru Administrația Bazinală de Apă Mureș. CUPRINS CONTEXTUL PLANURILOR DE MANAGEMENT AL RISCULUI INUNDAȚII REZUMAT CUPRINS ABREVIERI 1. Prezentarea generală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș ... 2. Riscul la inundații în bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș 2.1. Descrierea lucrărilor de protecție împotriva inundațiilor existente ... 2.2. Descrierea sistemelor de avertizare-alarmare și răspuns existente ... 2.3. Evenimente semnificative de inundații 2.3.1. Inundații istorice ... 2.3.2. Evenimente semnificative ... ... 2.4. Zone cu potențial risc semnificativ la inundații
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
de prevenire și protecție 5.1.4 Integrarea Schimbărilor Climatice în Programul de Măsuri ... ... 5.2. Măsuri de reducere a riscului la inundații dezvoltate la nivel național (categoria A) ... 5.3. Măsuri de prevenire și protecție pentru reducerea riscului la inundații la nivelul bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș (categoria B) ... 5.4. Măsuri de reducere a riscului la inundații prin intermediul măsurilor de pregătire și de răspuns în cazul situațiilor de urgență categoria C ... 5.5. Descrierea legăturii dintre măsurile de reducere al riscului la inundații
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
Sustenabile de Drenaj TAG - Grupul Tehnic Consultativ TETRA - TErrestrial Trunked RAdio TVA - Taxa pe Valoarea Adăugată U.A.T. - Unitate Administrativ Teritorială UoM - Unit of Management (Unitate de Management) VPN - Virtual Private Network WWF - World Wildlife Fund 1. Prezentarea generală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș Caracteristici fizice ale bazinului hidrografic Mureș Bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș (figura 1) este situat în partea centrală și de vest a României. Suprafața totală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș este de 27.890
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
Trunked RAdio TVA - Taxa pe Valoarea Adăugată U.A.T. - Unitate Administrativ Teritorială UoM - Unit of Management (Unitate de Management) VPN - Virtual Private Network WWF - World Wildlife Fund 1. Prezentarea generală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș Caracteristici fizice ale bazinului hidrografic Mureș Bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș (figura 1) este situat în partea centrală și de vest a României. Suprafața totală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș este de 27.890 kmp (28.310 kmp inclusiv canalul Ier). Din suprafața totală
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
Taxa pe Valoarea Adăugată U.A.T. - Unitate Administrativ Teritorială UoM - Unit of Management (Unitate de Management) VPN - Virtual Private Network WWF - World Wildlife Fund 1. Prezentarea generală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș Caracteristici fizice ale bazinului hidrografic Mureș Bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș (figura 1) este situat în partea centrală și de vest a României. Suprafața totală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș este de 27.890 kmp (28.310 kmp inclusiv canalul Ier). Din suprafața totală a României, bazinul
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
Wildlife Fund 1. Prezentarea generală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș Caracteristici fizice ale bazinului hidrografic Mureș Bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș (figura 1) este situat în partea centrală și de vest a României. Suprafața totală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș este de 27.890 kmp (28.310 kmp inclusiv canalul Ier). Din suprafața totală a României, bazinul hidrografic administrat de A.B.A Mureș (inclusiv canalul Ier) reprezintă un procent de 11,7%. Râul Mureș (cod cadastral: IV.1) are izvorul propriu-zis
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
administrat de A.B.A. Mureș (figura 1) este situat în partea centrală și de vest a României. Suprafața totală a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș este de 27.890 kmp (28.310 kmp inclusiv canalul Ier). Din suprafața totală a României, bazinul hidrografic administrat de A.B.A Mureș (inclusiv canalul Ier) reprezintă un procent de 11,7%. Râul Mureș (cod cadastral: IV.1) are izvorul propriu-zis în sudul Depresiunii Giurgeului, la o altitudine de 850 m, lângă comuna Izvorul Mureșului și se varsă în Tisa în
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
o altitudine de 850 m, lângă comuna Izvorul Mureșului și se varsă în Tisa în dreptul localității Szeged de pe teritoriul Ungariei. Mureșul curge în cea mai mare parte pe teritoriul țării noastre pe o lungime de 761 km. Rețeaua hidrografică codificată însumează 798 cursuri de apă și 10.861 km (din care 61 km canalul Ier care nu este în administrarea ABA Mureș) reprezentând 13,7% din lungimea totală a rețelei codificată a țării). Bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș are formă
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
o lungime de 761 km. Rețeaua hidrografică codificată însumează 798 cursuri de apă și 10.861 km (din care 61 km canalul Ier care nu este în administrarea ABA Mureș) reprezentând 13,7% din lungimea totală a rețelei codificată a țării). Bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș are formă alungită și se încadrează între următoarele coordonate: longitudine: 20° 11' - limita vestică; 25° 44' - limita estică și latitudine: 45° 14' - limita sudică și 47° 08' - limita nordică. Bazinul hidrografic Mureș se învecinează la nord
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
rețelei codificată a țării). Bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș are formă alungită și se încadrează între următoarele coordonate: longitudine: 20° 11' - limita vestică; 25° 44' - limita estică și latitudine: 45° 14' - limita sudică și 47° 08' - limita nordică. Bazinul hidrografic Mureș se învecinează la nord cu spațiile hidrografice Crișuri și Someș- Tisa, la sud cu spațiul hidrografic Banat, bazinele hidrografice Jiu și Olt, la est bazinul hidrografic Siret, iar la vest granița cu Ungaria. Bazinul este amplasat în spațiul delimitat
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
A.B.A. Mureș are formă alungită și se încadrează între următoarele coordonate: longitudine: 20° 11' - limita vestică; 25° 44' - limita estică și latitudine: 45° 14' - limita sudică și 47° 08' - limita nordică. Bazinul hidrografic Mureș se învecinează la nord cu spațiile hidrografice Crișuri și Someș- Tisa, la sud cu spațiul hidrografic Banat, bazinele hidrografice Jiu și Olt, la est bazinul hidrografic Siret, iar la vest granița cu Ungaria. Bazinul este amplasat în spațiul delimitat de Carpații Orientali, Meridionali și Apuseni, iar sectorul
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
următoarele coordonate: longitudine: 20° 11' - limita vestică; 25° 44' - limita estică și latitudine: 45° 14' - limita sudică și 47° 08' - limita nordică. Bazinul hidrografic Mureș se învecinează la nord cu spațiile hidrografice Crișuri și Someș- Tisa, la sud cu spațiul hidrografic Banat, bazinele hidrografice Jiu și Olt, la est bazinul hidrografic Siret, iar la vest granița cu Ungaria. Bazinul este amplasat în spațiul delimitat de Carpații Orientali, Meridionali și Apuseni, iar sectorul sau inferior este amplasat în centrul câmpiei Tisei. Cursul
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
20° 11' - limita vestică; 25° 44' - limita estică și latitudine: 45° 14' - limita sudică și 47° 08' - limita nordică. Bazinul hidrografic Mureș se învecinează la nord cu spațiile hidrografice Crișuri și Someș- Tisa, la sud cu spațiul hidrografic Banat, bazinele hidrografice Jiu și Olt, la est bazinul hidrografic Siret, iar la vest granița cu Ungaria. Bazinul este amplasat în spațiul delimitat de Carpații Orientali, Meridionali și Apuseni, iar sectorul sau inferior este amplasat în centrul câmpiei Tisei. Cursul Mureșului de la
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
estică și latitudine: 45° 14' - limita sudică și 47° 08' - limita nordică. Bazinul hidrografic Mureș se învecinează la nord cu spațiile hidrografice Crișuri și Someș- Tisa, la sud cu spațiul hidrografic Banat, bazinele hidrografice Jiu și Olt, la est bazinul hidrografic Siret, iar la vest granița cu Ungaria. Bazinul este amplasat în spațiul delimitat de Carpații Orientali, Meridionali și Apuseni, iar sectorul sau inferior este amplasat în centrul câmpiei Tisei. Cursul Mureșului de la obârșie până la vărsare se poate împărți
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
zona centrală a Podișului Transilvaniei, între Deda și Alba Iulia; ... – Culoarul Mureșului inferior, cuprins între Munții Apuseni, Carpații Meridionali și Munții Banatului, între Alba Iulia și Lipova; ... – Mureșul inferior din Câmpia de Vest, între Lipova și granița cu Ungaria. ... Bazinul hidrografic Mureș cuprinde toate formele de relief. Relieful prezintă o mare varietate de la câmpie la munți (altitudinea minimă este de 80m, la ieșirea din țară, în Câmpia de Vest, iar cea maximă de 2509m, în Munții Retezat). Aproximativ 25% din
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
între Carpații Occidentali și Câmpia Tisei, constituită parțial din albia majoră a Mureșului și versantul nordic al dealurilor Lipovei; ... – Unitatea de Câmpie - o mică parte din sectorul estic al Câmpiei Tisei. ... Figura 1. Delimitarea teritorială la nivel național a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș Bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș este împărțit în 4 zone specifice și anume: – Râul Mureșul Superior, între Izvoare și defileul Toplița - Deda este situat într-o zonă de proveniență neovulcanică (zona Oaș, Gutîi, Văratec în
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
constituită parțial din albia majoră a Mureșului și versantul nordic al dealurilor Lipovei; ... – Unitatea de Câmpie - o mică parte din sectorul estic al Câmpiei Tisei. ... Figura 1. Delimitarea teritorială la nivel național a bazinului hidrografic administrat de A.B.A. Mureș Bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș este împărțit în 4 zone specifice și anume: – Râul Mureșul Superior, între Izvoare și defileul Toplița - Deda este situat într-o zonă de proveniență neovulcanică (zona Oaș, Gutîi, Văratec în nord și zona Călimani, Gurghiu, Harghita
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
vulcanice). ... – În luncă solurile sunt de vârstă recentă, în formare, tipul caracteristic fiind aluviosolul, iar pe terasele aluviale, ceva mai vechi ca vârstă dar cu material litologic aluvic, s-au dezvoltat eutricambosolurile, cu caracteristici aluviale (subtipul aluvic). ... Clima în bazinul hidrografic Mureș este de tip continental-moderat cu veri călduroase și ierni lungi și reci, cu precădere în zonele montane din nord-estul bazinului, iar în vest climatul prezintă nuanțe de ariditate, verile fiind în general mai secetoase și mai calde. În bazinul
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
Mureș este de tip continental-moderat cu veri călduroase și ierni lungi și reci, cu precădere în zonele montane din nord-estul bazinului, iar în vest climatul prezintă nuanțe de ariditate, verile fiind în general mai secetoase și mai calde. În bazinul hidrografic al Mureșului superior temperaturile medii multianuale oscilează între 5°C - 6°C în sectorul depresionar și cu puțin peste 0°C în sectorul muntos, cu luna cea mai rece, ianuarie (-6°C. ..-7°C) și luna cea mai calda, iulie (12°C...17°C). Climatul în bazinul mijlociu
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
10°C - 11°C. Temperatura medie lunară în ianuarie este de -2 - 3°C și de 18°C -21°C în luna iulie. Cantitatea de precipitații medie multianuală este cuprinsă între 480 mm și 980 mm, cu o medie de 610 mm pe bazin. Rețeaua hidrografică codificată de pe teritoriul ocupat de bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș (reprezentată în Anexa 2 ) însumează 798 cursuri de apă și o lungime totală de 10.861km (din care 61 km canalul Ier care nu este în administrarea A.B.A. Mureș
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]
-
de -2 - 3°C și de 18°C -21°C în luna iulie. Cantitatea de precipitații medie multianuală este cuprinsă între 480 mm și 980 mm, cu o medie de 610 mm pe bazin. Rețeaua hidrografică codificată de pe teritoriul ocupat de bazinul hidrografic administrat de A.B.A. Mureș (reprezentată în Anexa 2 ) însumează 798 cursuri de apă și o lungime totală de 10.861km (din care 61 km canalul Ier care nu este în administrarea A.B.A. Mureș). Râurile principale sunt: Principalii afluenți ai râului Mureș
PLAN DE MANAGEMENT din 20 septembrie 2023 () [Corola-llms4eu/Law/290921]