10,724 matches
-
tot, ci prin fixarea pe diferite suporturi a programelor difuzate de diferitele posturi de televiziune, cele mai numeroase programe fixate în acest fel fiind filmele artistice, urmate de manifestările sportive și de emisiunile distractive. Procentajul de 25% din piața media, indicat ca fiind acoperit de producția muzicală, include și piața muzicală care nu conține și imagine, ceea ce o face să nu aparțină domeniului audiovizual. Pe plan internațional, clipurile muzicale sunt considerate producții audio și nu participă la împărțirea procentului cuvenit producătorilor
DECIZIE nr. 71 din 25 mai 2009 privind publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I, a Deciziei civile nr. 264 A din 2 decembrie 2008 a Curţii de Apel Bucure��ti - Secţia a IX-a civilă şi pentru cauze privind proprietatea intelectuală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212716_a_214045]
-
recomandările pe care le adresează statului membru în cauză pentru ca acesta să pună capăt situației într-un termen dat. Sub rezerva dispozițiilor alineatul (8), aceste recomandări nu sunt făcute publice. ... (8) În cazul în care Consiliul constată că în termenul indicat nu s-a întreprins nici o acțiune eficientă ca răspuns la recomandările sale, acesta poate face publice recomandările sale. ... (9) În cazul în care un stat membru continuă să nu dea curs recomandărilor Consiliului, acesta poate hotărî să someze statul membru
TRATAT din 25 martie 1957 privind funcţionarea Uniunii Europene (versiune consolidată). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211819_a_213148]
-
a fi plătită de statul respectiv și pe care îl consideră adecvat situației. ... În cazul în care constată neîndeplinirea obligației, Curtea poate impune statului membru respectiv plata unei sume forfetare sau a unei penalități cu titlu cominatoriu, în limita valorii indicate de Comisie. Obligația de plată intră în vigoare la data stabilită de Curte prin hotărârea sa. Articolul 261 (ex-articolul 229 TCE) Regulamentele adoptate de Consiliu și cele adoptate în comun de Parlamentul European și de Consiliu în conformitate cu dispozițiile tratatelor pot
TRATAT din 25 martie 1957 privind funcţionarea Uniunii Europene (versiune consolidată). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211819_a_213148]
-
o metodă analitică cu caracteristici de performanță adecvate limitei de detecție, până când se va stabili o metodă de analiză validată. CM(Ț) - cantitatea maximă permisă de substanță reziduala în material sau obiect, exprimată că total de grupări sau substanță (substanțe) indicate(a). În contextul normelor, CM(Ț) este determinată printr-o metodă de analiză validată la limita de detecție specificata. Dacă o astfel de metodă nu este disponibilă, este utilizată o metodă analitică, având caracteristici de performanță adecvate limitei de detecție
NORME din 24 octombrie 2002 (*actualizate*) privind materialele şi obiectele care vin în contact cu alimentele. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212040_a_213369]
-
disponibilă, este utilizată o metodă analitică cu caracteristici de performanță adecvate limitei de detecție, până la elaborarea unei metode de analiză validate. LMS(Ț) - limită de migrare specifică în alimente sau simulant alimentar, exprimată că total de grupări sau substanță (substanțe) indicate(a). În contextul normelor, LMS(Ț) este determinată printr-o metodă de analiză validată. Dacă o astfel de metodă nu este disponibilă, este utilizată o metodă analitică cu caracteristici de performanță adecvate limitei de detecție, până la elaborarea unei metode de
NORME din 24 octombrie 2002 (*actualizate*) privind materialele şi obiectele care vin în contact cu alimentele. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212040_a_213369]
-
folosește o indicație care va face referire numai la câteva alimente sau grupe de alimente, de preferat însoțite de exemple ușor de înțeles. ... În aceste situații testele se vor efectua utilizându-se pentru cazul prevăzut la lit. b) simulanții alimentari indicați ca exemplu în tabelul 2 și pentru cazul prevăzut la lit. a) și c) simulantul/simulanții alimentar/alimentari menționat/menționați în prezența anexă. În situația în care alimentul/alimentele sau grupa/grupele de alimente nu este/sunt inclus/incluse în
NORME din 24 octombrie 2002 (*actualizate*) privind materialele şi obiectele care vin în contact cu alimentele. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212040_a_213369]
-
Dacă nu se indică niciun "X", nu mai este necesară efectuarea testelor de migrare pentru titlul sau subtitlul respectiv. 3. Atunci cand "X" este urmat de o linie oblica și de o cifră, rezultatul testelor de migrare trebuie împărțit cu cifră indicată. În cazul anumitor tipuri de alimente grase, cifra respectivă, cunoscută sub denumirea de coeficient de reducere al simulantului D (CRD), se folosește pentru a se ține seama de capacitatea sporită de extracție a simulantului față de aliment. 4. Dacă după "X
NORME din 24 octombrie 2002 (*actualizate*) privind materialele şi obiectele care vin în contact cu alimentele. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212040_a_213369]
-
de reducere al simulantului D (CRD), se folosește pentru a se ține seama de capacitatea sporită de extracție a simulantului față de aliment. 4. Dacă după "X" apare litera "a" în paranteze, se va folosi numai unul dintre cei 2 simulanți indicați: a) dacă valoarea pH-ului alimentului este mai mare de 4,5, atunci se va folosi simulantul A; ... b) dacă valoarea pH-ului alimentului este 4,5 sau mai mică, atunci se va folosi simulantul B. ... 4a. Atunci cand litera "b
NORME din 24 octombrie 2002 (*actualizate*) privind materialele şi obiectele care vin în contact cu alimentele. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212040_a_213369]
-
este mai mare de 4,5, atunci se va folosi simulantul A; ... b) dacă valoarea pH-ului alimentului este 4,5 sau mai mică, atunci se va folosi simulantul B. ... 4a. Atunci cand litera "b" apare în paranteze după "X", testul indicat se efectuează cu etanol 50% (v/v). 5. În cazul în care un aliment este înregistrat at��ț sub un titlu specific, cât și sub unul general, se va folosi numai simulantul/simulanții indicat/indicați sub titlul specific. ----------- *Font 7
NORME din 24 octombrie 2002 (*actualizate*) privind materialele şi obiectele care vin în contact cu alimentele. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212040_a_213369]
-
apare în paranteze după "X", testul indicat se efectuează cu etanol 50% (v/v). 5. În cazul în care un aliment este înregistrat at��ț sub un titlu specific, cât și sub unul general, se va folosi numai simulantul/simulanții indicat/indicați sub titlul specific. ----------- *Font 7* *1) Caracteristicile uleiului de măsline rafinat: Indicele de iod (Wijs) = 80 la 88 Indicele de refracție la 25°C = 1,4665 la 1,4679 Aciditatea (exprimată că acid oleic %) = 0,5% maximum Indicele de
NORME din 24 octombrie 2002 (*actualizate*) privind materialele şi obiectele care vin în contact cu alimentele. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212040_a_213369]
-
indicat răspunsul corect stabilit prin baremul definitiv." ... 6. La articolul 19, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (3^1), cu următorul cuprins: "(3^1) În situația în care, în urma soluționării contestațiilor la barem, se apreciază că răspunsul indicat ca fiind corect în baremul inițial nu este singurul răspuns corect, punctajul corespunzător întrebării respective se acordă pentru oricare dintre variantele de răspuns stabilite ca fiind corecte prin baremul definitiv." 7. La articolul 22, alineatele (1), (2) și (4) se
HOTĂRÂRE nr. 869 din 14 mai 2009 pentru modificarea şi completarea Regulamentului privind concursul de admitere şi examenul de absolvire a Institutului Naţional al Magistraturii, aprobat prin Hotărârea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 439/2006. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212220_a_213549]
-
reprezintă specificația sistemului de acoperire, care cuprinde tipul de sistem de acoperire, pregătirea oțelului, pregătirea suprafețelor, netezirea suprafețelor, condițiile ambiante, procedura de aplicare, criteriile de acceptare ��i inspecție. 3. Punerea în testare Specificația acoperirii trebuie să fie verificată cu ajutorul testelor indicate mai jos. Metodele de testare trebuie să fie conform dispozițiilor apendicelui 1 (Test simulând condițiile de respectat în tancurile de balast) și ale apendicelui 2 ( Test în camera de condensare) la prezenta anexă: ●1 pentru acoperirile de protecție a tancurilor
STANDARDUL CALITĂŢII din 8 decembrie 2006 pentru acoperirile de protecţie de la tancurile destinate balastării cu apă de mare de la bordul tuturor tipurilor de nave şi de la spaţiile din dublu bordaj al vrachierelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212548_a_213877]
-
la secțiunea 2, trebuie să îndeplinească următoarele criterii: Anexa 2 la standard EXEMPLU DE JURNAL ZILNIC ȘI DE RAPORT DE NONCONFORMITATE Anexa 3 la standard MĂSURAREA GROSIMII PELICULEI USCATE 1. Măsurătorile grosimii peliculei uscate trebuie să fie efectuate în locațiile indicate mai jos: ●1 o citire de grosime pe 5 mp de suprafață plată; ●2 o citire de grosime la intervale de la 2 la 3 m și cât mai aproape posibil de limitele tancurilor, dar nu mai mult de 15 mm
STANDARDUL CALITĂŢII din 8 decembrie 2006 pentru acoperirile de protecţie de la tancurile destinate balastării cu apă de mare de la bordul tuturor tipurilor de nave şi de la spaţiile din dublu bordaj al vrachierelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212548_a_213877]
-
A DECLARAȚIE privind încadrarea întreprinderii în categoria întreprinderilor mici și mijlocii I. Datele de identificare a întreprinderii Denumirea întreprinderii .......................................... Adresa sediului social ............................................ Cod unic de înregistrare .......................................... Numele și funcția ......(președintele consiliului de administrație, director general sau echivalent) ...... II. Tipul întreprinderii Indicați, după caz, tipul întreprinderii: [] Întreprindere autonomă În acest caz, datele din tabelul de mai jos sunt preluate doar din situația economico-financiară a întreprinderii solicitante. Se va completa doar declarația, fără formularul B. [] Întreprindere parteneră Se va completa tabelul de mai
PROCEDURĂ din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) de acordare a alocărilor specifice individuale în cadrul schemei de ajutor de minimis privind dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212520_a_213849]
-
care nu au fost încă incluse prin consolidare. 2. Calculul proporțional a) Indicați exact proporția deținută*6) de întreprinderea solicitantă (sau de întreprinderea legată prin intermediul căreia se stabilește legătura de parteneriat), în întreprinderea parteneră la care se referă această fișă: ... .................................................................... .................................................................... Indicați, de asemenea, proporția deținută de întreprinderea parteneră la care se referă această fișă, din capitalul social al întreprinderii solicitante (sau în întreprinderea legată). *5) În cazul în care în situațiile financiare anuale consolidate nu există date privind numărul de personal
PROCEDURĂ din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) de acordare a alocărilor specifice individuale în cadrul schemei de ajutor de minimis privind dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212520_a_213849]
-
A DECLARAȚIE privind încadrarea întreprinderii în categoria întreprinderilor mici și mijlocii I. Datele de identificare a întreprinderii Denumirea întreprinderii .......................................... Adresa sediului social ............................................ Cod unic de înregistrare .......................................... Numele și funcția ......(președintele consiliului de administrație, director general sau echivalent) ...... II. Tipul întreprinderii Indicați, după caz, tipul întreprinderii: [] Întreprindere autonomă În acest caz, datele din tabelul de mai jos sunt preluate doar din situația economico-financiară a întreprinderii solicitante. Se va completa doar declarația, fără formularul B. [] Întreprindere parteneră Se va completa tabelul de mai
HOTĂRÂRE nr. 1.164 din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) privind acordarea de ajutoare de minimis pentru dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212519_a_213848]
-
care nu au fost încă incluse prin consolidare. 2. Calculul proporțional a) Indicați exact proporția deținută*6) de întreprinderea solicitantă (sau de întreprinderea legată prin intermediul căreia se stabilește legătura de parteneriat), în întreprinderea parteneră la care se referă această fișă: ... .................................................................... .................................................................... Indicați, de asemenea, proporția deținută de întreprinderea parteneră la care se referă această fișă, din capitalul social al întreprinderii solicitante (sau în întreprinderea legată). *5) În cazul în care în situațiile financiare anuale consolidate nu există date privind numărul de personal
HOTĂRÂRE nr. 1.164 din 26 septembrie 2007 (*actualizată*) privind acordarea de ajutoare de minimis pentru dezvoltarea sau modernizarea întreprinderilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212519_a_213848]
-
a proiectelor de management. ... Articolul 13 Proiectele de management sunt elaborate de către candidați fără a fi personalizate, fără a avea semnături și fără a conține indicii privind identitatea autorului, cu respectarea cerințelor din caietul de obiective și a prevederilor legislației indicate în bibliografie. ----------- Art. 13 a fost modificat de pct. 15 al art. I din LEGEA nr. 269 din 7 iulie 2009 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 487 din 14 iulie 2009. Articolul 14 (1) Candidații pot solicita informații suplimentare necesare
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 189 din 25 noiembrie 2008 (*actualizată*) privind managementul instituţiilor publice de cultură**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/213466_a_214795]
-
c) indicarea faptului dacă minorul urmează să rămână în statul de destinație, caz în care trebuie menționată persoană căreia urmează a-i fi încredințat minorul, sau daca urmează să se reîntoarcă împreună cu un însoțitor, ale cărui date de identitate trebuie indicate, în cazul în care acesta este o altă persoană decât cea cu care iese din România. ... (5) Poate avea calitatea de însoțitor și o persoan�� anume desemnată din cadrul unei societăți comerciale autorizate, în condițiile legii, să desfășoare activități de transport
LEGE nr. 248 din 20 iulie 2005 (*actualizată*) privind regimul liberei circulatii a cetatenilor români în strainatate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/213465_a_214794]
-
autorizației poate permite utilizarea documentației farmaceutice, preclinice și clinice din dosarul medicamentului, în vederea examinării solicitărilor ulterioare în legătură cu alte medicamente având aceeași compoziție calitativa și cantitativa de substanțe active și aceeași formă farmaceutică. Articolul 708 Rezumatul caracteristicilor produsului conține, în ordinea indicată mai jos, următoarele informații: 1. denumirea medicamentului urmată de concentrație și de forma farmaceutică; 2. compoziția calitativa și cantitativa în ceea ce privește substanțele active și acei excipienți a caror cunoaștere este necesară pentru corectă administrare a medicamentului; se folosesc denumirile comune uzuale
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/212644_a_213973]
-
dovadă executorului, în cazul popririi prevăzute la art. 453 alin. 1; ... b) să plătească direct creditorului suma reținută și cuvenită acestuia, în cazul popririlor prevăzute de art. 453 alin. 2. La cererea creditorului suma îi va fi trimisă la domiciliul indicat sau, daca este cazul, la reședința indicată, cheltuielile de trimitere fiind în sarcina debitorului. ... (2) Dacă sunt înființate mai multe popriri, terțul poprit va proceda potrivit alin. 1, comunicând, după caz, executorului ori creditorilor arătați la lit. a) și b
CODUL DE PROCEDURĂ CIVILĂ din 9 septembrie 1865 (**republicat**)(*actualizat*) (actualizat până la data de 17 aprilie 2009*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211279_a_212608]
-
art. 453 alin. 1; ... b) să plătească direct creditorului suma reținută și cuvenită acestuia, în cazul popririlor prevăzute de art. 453 alin. 2. La cererea creditorului suma îi va fi trimisă la domiciliul indicat sau, daca este cazul, la reședința indicată, cheltuielile de trimitere fiind în sarcina debitorului. ... (2) Dacă sunt înființate mai multe popriri, terțul poprit va proceda potrivit alin. 1, comunicând, după caz, executorului ori creditorilor arătați la lit. a) și b) din același alineat numele și adresa celorlalți
CODUL DE PROCEDURĂ CIVILĂ din 9 septembrie 1865 (**republicat**)(*actualizat*) (actualizat până la data de 17 aprilie 2009*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/211279_a_212608]
-
vol/hl - Must de struguri ............................................... % vol/hl - Must de struguri parțial fermentat ............................. % vol/hl - Vin nou aflat în fermentație ................................... % vol/hl 9. Data și ora primei operațiuni ......................... 10. Data ................................................. 11. Semnătura declarantului ............................... L.S. -------- 1) Dacă adresa este diferită de cea indicată mai sus. *2) Bifați casetele utile. .................................... │ Ștampila: │ └────────────────────────────────────────────────────┴───────────────────────┘ 2. Adresa punctului de lucru unde va avea loc operațiunea: .......................................................................... 3. Produsul/Produsele supus/supuse creșterii tăriei alcoolice naturale*1): [] Struguri [] Must de struguri [] Must de struguri parțial fermentat [] Vin nou aflat încă
NORME din 15 septembrie 2008 privind acordarea sprijinului financiar producătorilor de vin care utilizează must de struguri concentrat şi/sau must de struguri concentrat rectificat în vederea creşterii tăriei alcoolice naturale a strugurilor proaspeţi, a mustului de struguri, a mustului de struguri parţial fermentat şi a vinului nou aflat încă în fermentaţie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/202960_a_204289]
-
de nevoie. *4 - Numele de familie cuprinde indicarea numelui uzual sau numelui dobândit prin căsătorie. Dacă formularul este completat de o instituție olandeză și dacă asiguratul sau membrul său de familie este o femeie căsătorită sau care a fost căsătorită, indicați, ca și nume de familie, numele soțului actual sau al ultimului soț. - Numele de naștere trebuie să fie precizat mereu; dacă acesta este identic cu numele de familie, treceți eventual mențiunea «idem». Dacă formularul este completat de o instituție olandeză
NORME METODOLOGICE din 26 august 2008 (*actualizate*) privind utilizarea în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate din România a formularelor emise în aplicarea Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71 al Consiliului privind aplicarea regimurilor de securitate socială în raport cu lucrătorii salariaţi, cu lucrătorii independenţi şi cu familiile acestora care se deplasează în cadrul Comunităţii, precum şi a Regulamentului (CEE) nr. 574/72 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/202778_a_204107]
-
fie precizat mereu; dacă acesta este identic cu numele de familie, treceți eventual mențiunea «idem». Dacă formularul este completat de o instituție olandeză și dacă asiguratul sau membrul său de familie este o femeie căsătorită sau care a fost căsătorită, indicați, ca și nume de naștere, numele de fată. - Expresiile «zis» și «alias» și particulele trebuie să apară integral și în ordinea stării civile. - Pentru resortisantii spanioli, indicați cele două nume de naștere. - Pentru resortisanții portughezi, indicați toate numele (prenume, nume
NORME METODOLOGICE din 26 august 2008 (*actualizate*) privind utilizarea în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate din România a formularelor emise în aplicarea Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71 al Consiliului privind aplicarea regimurilor de securitate socială în raport cu lucrătorii salariaţi, cu lucrătorii independenţi şi cu familiile acestora care se deplasează în cadrul Comunităţii, precum şi a Regulamentului (CEE) nr. 574/72 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/202778_a_204107]