9,188 matches
-
Suma de plată Suma de plată Pentru fiecare din rândurile 1-3, organele de inspecție vor înscrie următoarele: Rândul 1 coloana 2 - "perioada verificată de la data" - se va înscrie data de început a perioadei supuse verificării. Rândul 1 coloana 3 - "perioada verificată până la data" - se va înscrie data de sfârșit a perioadei supuse verificării. Rândul 1 coloana 4 - "baza impozabilă stabilită suplimentar" - se va înscrie valoarea totală a bazei impozabile asupra căreia se aplică cota de impozit pentru determinarea obligației fiscale suplimentare
ORDIN nr. 149 din 10 mai 2007 (*actualizat*) privind modelul şi conţinutul unor documente întocmite în activitatea de inspecţie fiscală pentru persoane fizice care desfăşoară activităţi independente în mod individual şi/sau într-o formă de asociere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239677_a_241006]
-
verificată aferentă unui decont de taxă pe valoarea adăugată cu sume negative cu opțiune de rambursare. În cazul soluționării mai multor deconturi de taxă pe valoarea adăugată cu sume negative cu opțiune de rambursare se va proceda astfel: - prima perioadă verificată va cuprinde atât decontul de TVA cu sume negative cu opțiune de rambursare, cât și perioada anterioară neverificată, dacă există și cu condiția încadrării în termenul de prescripție, după caz; - următoarea perioadă verificată va începe de la data ultimului decont verificat
ORDIN nr. 149 din 10 mai 2007 (*actualizat*) privind modelul şi conţinutul unor documente întocmite în activitatea de inspecţie fiscală pentru persoane fizice care desfăşoară activităţi independente în mod individual şi/sau într-o formă de asociere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239677_a_241006]
-
rambursare se va proceda astfel: - prima perioadă verificată va cuprinde atât decontul de TVA cu sume negative cu opțiune de rambursare, cât și perioada anterioară neverificată, dacă există și cu condiția încadrării în termenul de prescripție, după caz; - următoarea perioadă verificată va începe de la data ultimului decont verificat până la sfârșitul următorului decont ce urmează a se verifica. În același mod se va continua până la soluționarea tuturor deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adăugată cu opțiunea de rambursare, depuse și
ORDIN nr. 149 din 10 mai 2007 (*actualizat*) privind modelul şi conţinutul unor documente întocmite în activitatea de inspecţie fiscală pentru persoane fizice care desfăşoară activităţi independente în mod individual şi/sau într-o formă de asociere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239677_a_241006]
-
În cazul utilizării unor cote diferite de taxă pe valoarea adăugată se vor înscrie bazele însumate ale acestora. Rândul 1 coloana 7 - "TVA stabilită suplimentar de plată" - se completează cu taxa pe valoarea adăugată stabilită suplimentar de plată în perioada verificată. Rândul 1 coloana 8 - "TVA respinsă la rambursare" - se completează cu suma respinsă la rambursare ca urmare a inspecției fiscale, cu respectarea următoarelor corelații: a) este egală cu taxa pe valoarea adăugată solicitată la rambursare, dacă taxa pe valoarea adăugată
ORDIN nr. 149 din 10 mai 2007 (*actualizat*) privind modelul şi conţinutul unor documente întocmite în activitatea de inspecţie fiscală pentru persoane fizice care desfăşoară activităţi independente în mod individual şi/sau într-o formă de asociere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239677_a_241006]
-
stabilite de inspecția fiscală pentru persoane fizice care desfășoară activități independente în mod individual și/sau într-o formă de asociere" se va întocmi în 3 exemplare, toate cu titlu de original, câte un exemplar pentru: - organul fiscal unde contribuabilul verificat este înregistrat ca plătitor de obligații fiscale; - echipa de inspecție fiscală; - contribuabilul verificat. ------------- Anexa 5 a fost înlocuită cu anexa 6 din ORDINUL nr. 2.993 din 16 decembrie 2011 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 14 din 9 ianuarie 2012
ORDIN nr. 149 din 10 mai 2007 (*actualizat*) privind modelul şi conţinutul unor documente întocmite în activitatea de inspecţie fiscală pentru persoane fizice care desfăşoară activităţi independente în mod individual şi/sau într-o formă de asociere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239677_a_241006]
-
individual și/sau într-o formă de asociere" se va întocmi în 3 exemplare, toate cu titlu de original, câte un exemplar pentru: - organul fiscal unde contribuabilul verificat este înregistrat ca plătitor de obligații fiscale; - echipa de inspecție fiscală; - contribuabilul verificat. ------------- Anexa 5 a fost înlocuită cu anexa 6 din ORDINUL nr. 2.993 din 16 decembrie 2011 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 14 din 9 ianuarie 2012, conform art. II din același act normativ. Anexa 6 Caracteristicile de tipărire, modul
ORDIN nr. 149 din 10 mai 2007 (*actualizat*) privind modelul şi conţinutul unor documente întocmite în activitatea de inspecţie fiscală pentru persoane fizice care desfăşoară activităţi independente în mod individual şi/sau într-o formă de asociere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239677_a_241006]
-
reclamația la prima adunare. Adunarea generală trebuie să ia o hotărâre asupra celor reclamate. (3) În cazul societăților în care au fost desemnați auditori interni, potrivit legii, orice acționar are dreptul să reclame acestora faptele despre care cred că trebuie verificate. Auditorii interni le vor avea în vedere la întocmirea raportului către consiliul de administrație, respectiv consiliul de supraveghere. În cazul în care reclamația este făcută de acționari reprezentând, individual sau împreună, cel puțin 5% din capitalul social ori o cotă
LEGE nr. 31 din 16 noiembrie 1990 (**republicată**)(*actualizată*) privind societăţile comerciale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243201_a_244530]
-
circulație; ------------ Punctul 19 al art. 6 a fost modificat de pct. 3 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 69 din 28 iunie 2007 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 29 iunie 2007. 20. mijloc tehnic omologat și verificat metrologic - dispozitivul care stabilește concentrația de alcool în aerul expirat ori destinat măsurării vitezei; ------------ Punctul 20 al art. 6 a fost modificat de pct. 3 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 69 din 28 iunie 2007 , publicată în
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243413_a_244742]
-
substanțelor ori produselor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora se face de către poliția rutieră, cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate. ... (4) Stabilirea concentrației de alcool în aerul expirat se face de către poliția rutieră, cu ajutorul unui mijloc tehnic omologat și verificat metrologic. ... (5) Persoană care conduce un autovehicul sau tramvai, testată de polițistul rutier cu un mijloc tehnic certificat și depistată ca având o concentrație de până la 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, poate solicita acestuia să i
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243413_a_244742]
-
autovehicul sau tramvai, testată cu un mijloc tehnic certificat ca având o concentrație de pește 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, este obligată să se supună recoltării probelor biologice sau testării cu un mijloc tehnic omologat și verificat metrologic. ... (7) Conducătorilor de autovehicule sau tramvaie, testați în trafic cu un mijloc tehnic certificat, care indică prezenta, în produsele biologice, a unor substanțe sau produse stupefiante ori a medicamentelor cu efecte similare acestora, li se recoltează obligatoriu probe biologice
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243413_a_244742]
-
de siguranță ori căștile de protecție omologate, după caz; 4. depășirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic; 5. circulația pe un sector de drum pe care accesul este interzis; 6. nerespectarea regulilor privind manevră de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulație sau a direcției de mers; 7. nerespectarea obligației de a folosi luminile de întâlnire
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243413_a_244742]
-
a drumurilor expres sau a drumurilor naționale europene (E); 2. depășirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic; 3. nerespectarea regulilor privind manevră de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulație sau a direcției de mers, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale; 4. nepastrarea
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243413_a_244742]
-
în MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 29 iunie 2007. 3. depășirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic; 4. circulația în timpul nopții sau ziua, pe timp de ceață, ninsoare abundență sau ploaie torențiala, cu un autovehicul fără lumini sau fără semnalizare corespunzătoare; 5. conducerea unui autovehicul sau tractarea unei remorci atunci cand dovadă înlocuitoare a certificatului de înmatriculare
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243413_a_244742]
-
dirijează circulația la trecerile la nivel cu calea ferata; 3. depășirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic; 4. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fără a avea montată una dintre plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare ori dacă plăcuțele cu numărul de înmatriculare ori de înregistrare nu sunt fixate în locurile special destinate
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243413_a_244742]
-
aplicarea sancțiunilor se fac direct de către polițistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României, de către polițiștii de frontieră. ... (2) Constatarea contravențiilor se poate face și cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate și verificate metrologic, consemnandu-se această în procesul-verbal de constatare a contravenției. ... (3) În cazurile prevăzute la alin. (2), procesul-verbal se poate încheia și în lipsa contravenientului, după stabilirea identității conducătorului de vehicul, mentionandu-se această în procesul-verbal, fără a fi necesară confirmarea
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243413_a_244742]
-
Valoarea NO(x) afișată de analizor nu trebuie să se abată cu mai mult de ± 5% față de valoarea măsurată conform pct. 1.8.2. (analizorul fiind în modul de funcționare NO). 1.8.9. Intervalul între încercări Eficiența convertizorului trebuie verificată lunar. 1.8.10. Cerințe de eficiență Eficiența convertizorului nu trebuie să fie mai mică de 90%, dar se recomandă o eficiență mai mare de 95%. Notă : Dacă cu analizorul în plaja de funcționare cea mai utilizată, ozonizatorul nu permite
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
cerută. Gazele de interferență cu oxigenul sunt specificate la pct 1.2.3. a) Se reglează la zero analizorul; ... b) Se reglează scala analizorului cu amestec de 0% oxigen pentru motoare cu benzină; ... c) Răspunsul de zero este din nou verificat. Dacă a variat cu mai mult de 0,5% din întreaga scală, se repetă operațiile de la pct. a) și b); ... d) Se introduce gazul de control al interferenței cu oxigenul la 5% și 10%; ... e) Răspunsul de zero este din
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
a variat cu mai mult de 0,5% din întreaga scală, se repetă operațiile de la pct. a) și b); ... d) Se introduce gazul de control al interferenței cu oxigenul la 5% și 10%; ... e) Răspunsul de zero este din nou verificat. Dacă a variat cu mai mult de ± 1% din întreaga scală, încercarea trebuie să fie repetată; ... f) Interferența cu oxigenul [%O(2)I] este calculată după cum urmează pentru fiecare amestec de la punctul d) : ... (B - C) A O(2)I = ─────── x
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
trebuie să fie utilizat; dacă el riscă să aibă o influență notabilă asupra puterii motorului, în cazul motoarelor cu aprindere prin scanteie cu aspirație naturală, dacă producătorul o cere. În celelalte cazuri, poate fi utilizat un sistem echivalent și trebuie verificat ca presiunea de admisie să nu difere cu mai mult de 100 [Pa] față de valoarea limită superioară fixată de producător pentru propriul filtru de aer. (b) Sistemul de evacuare complet trebuie să fie instalat cum se prevede pentru aplicația considerată
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
participă la exerciții de alarmare a unităților, pentru fiecare exercițiu; ... d) cu ocazia recepționării și preluării de la operatorii economici producători sau din reparație; e) pe toată perioada inspecțiilor sau controalelor tematice efectuate de eșaloanele superioare, o singură dată la autovehiculele verificate; ... f) lunar, în scopul verificării stării tehnice, la autovehiculele de la rezervă; ... g) pentru crearea presiunii în buteliile de aer la autovehiculele cu sistem de frânare cu acționare pneumatică, cu excepția cazurilor de la lit. a). ... Articolul 179 (1) Consumul normat de carburanți
NORMATIV din 1 septembrie 2008 (*actualizat*) privind asigurarea tehnică de autovehicule a structurilor Ministerului Administraţiei şi Internelor**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/244949_a_246278]
-
DE PARCURS seria E nr. * 0419901 │Act important. Se completează și se│ │ păstrează cu deosebită grijă. │ Auto ....... marca .... nr. de înregistrare MAI .... Când parcarea nu se face în incinta Distribuit EVIDENȚA FUNCȚIONĂRII AUTOVEHICULULUI OBS. SPECIALE ................................................. Conducătorul auto și beneficiarul cursei VERIFICAT, ............................................................... răspund pentru exactitatea și realitatea Șef de garaj (similar) (Se consemnează situațiile când se tractează remorci sau se înscrierilor din prezenta foaie de parcurs (semnătura) ............ circulă în coloană organizată, precum și constatările organelor de control.) Anexa 12 MINISTERUL ADMINISTRAȚIEI ȘI INTERNELOR
NORMATIV din 1 septembrie 2008 (*actualizat*) privind asigurarea tehnică de autovehicule a structurilor Ministerului Administraţiei şi Internelor**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/244949_a_246278]
-
corespunzător, atât în format letric, cât și în format electronic. Articolul 43 (1) Rezultatele verificării se vor consemna într-un proces-verbal care va fi semnat atât de membrii echipei de control, cât și de reprezentanții legali ai instituției de credit verificate, care se va înregistra în Registrul unic de control al instituției de credit; în cazul în care nu se constată diferențe ori deficiențe se întocmește o notă de constatare. ... (2) În funcție de datele din declarațiile rectificative privind contribuția/cotizația efectiv datorată
REGULAMENT nr. 1 din 10 septembrie 2012 privind plata contribuţiilor şi cotizaţiilor de către instituţiile de credit, precum şi verificarea acestora de către Fondul de garantare a depozitelor în sistemul bancar. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/245172_a_246501]
-
de dializa, autorizați și evaluați în condițiile legii, cu completările ulterioare. 4. Casele de asigurări de sănătate 4.1. Casele de asigurări de sănătate monitorizează, pentru fiecare program/subprogram, realizările pe fiecare unitate sanitară (conform rapoartelor transmise de unitățile sanitare, verificate și validate), centralizat pentru toate unitățile sanitare, cumulat pe farmaciile cu circuit deschis, precum și centralizat la nivel de casă de asigurări de sănătate. 4.2. Pentru Programul național de supleere a funcției renale la bolnavii cu insuficiență renală cronică casele
ORDIN nr. 385 din 23 februarie 2011 (*actualizat*) pentru aprobarea utilizării machetelor de raportare fără regim special a indicatorilor specifici şi a Metodologiei transmiterii rapoartelor aferente programelor/subprogramelor naţionale de sănătate cu scop curativ. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/245334_a_246663]
-
de asigurări de sănătate. 4.2. Pentru Programul național de supleere a funcției renale la bolnavii cu insuficiență renală cronică casele de asigurări de sănătate monitorizează datele pe fiecare unitate sanitară din sectorul public (conform rapoartelor transmise de unitățile sanitare, verificate și validate), centralizat pentru toate unitățile sanitare din sectorul public, pe fiecare centru-pilot și pe fiecare furnizor privat de servicii de dializa (conform rapoartelor transmise de centrele-pilot/furnizor privat de servicii de dializa, verificate și validate), centralizat pentru centrele-pilot și
ORDIN nr. 385 din 23 februarie 2011 (*actualizat*) pentru aprobarea utilizării machetelor de raportare fără regim special a indicatorilor specifici şi a Metodologiei transmiterii rapoartelor aferente programelor/subprogramelor naţionale de sănătate cu scop curativ. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/245334_a_246663]
-
conform rapoartelor transmise de unitățile sanitare, verificate și validate), centralizat pentru toate unitățile sanitare din sectorul public, pe fiecare centru-pilot și pe fiecare furnizor privat de servicii de dializa (conform rapoartelor transmise de centrele-pilot/furnizor privat de servicii de dializa, verificate și validate), centralizat pentru centrele-pilot și furnizori privați de servicii de dializa, precum și centralizat la nivel de casă de asigurări de sănătate. 4.3. Casele de asigurări de sănătate transmit Casei Naționale de Asigurări de Sănătate rapoarte centralizate la nivel
ORDIN nr. 385 din 23 februarie 2011 (*actualizat*) pentru aprobarea utilizării machetelor de raportare fără regim special a indicatorilor specifici şi a Metodologiei transmiterii rapoartelor aferente programelor/subprogramelor naţionale de sănătate cu scop curativ. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/245334_a_246663]