60,631 matches
-
de asigurări de sănătate; ... f) transmit caselor de asigurări de sănătate raportări lunare, trimestriale (cumulat de la începutul anului) și anuale, în primele 10 zile lucrătoare ale lunii următoare încheierii perioadei pentru care se face raportarea, cuprinzând indicatorii fizici și de eficiență, precum și valoarea medicamentelor și a materialelor sanitare consumate pentru tratamentul bolnavilor, valoarea serviciilor de supleere renală, corespunzătoare programelor finanțate din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate; ... g) transmit caselor de asigurări de sănătate prescripțiile medicale în baza
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
finanțate din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate; ... g) transmit caselor de asigurări de sănătate prescripțiile medicale în baza cărora s-au eliberat medicamentele specifice pentru tratamentul în ambulatoriu, însoțite de borderourile centralizatoare distincte; ... h) indicatorii de eficiență reprezintă costul mediu/bolnav tratat și se calculează ca raport între valoarea medicamentelor și/sau a materialelor sanitare specifice consumate pentru tratamentul bolnavilor și numărul de bolnavi beneficiari în cadrul fiecărui program, iar pentru serviciile de supleere renală, ca raport între
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
sănătate, prin direcțiile și structurile implicate în derularea programelor naționale de sănătate, au următoarele responsabilități: ... a) răspund de asigurarea, urmărirea și controlul utilizării fondurilor alocate pentru derularea programelor; ... b) realizează analiza și monitorizarea derulării programelor prin indicatorii fizici și de eficiență realizați transmiși de unitățile sanitare; ... c) realizează validarea facturilor depuse în vederea decontării, în termen de 30 de zile de la depunerea documentelor justificative; ... d) raportează Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, lunar, trimestrial (cumulat de la începutul anului) și anual, în primele
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
primele 15 zile lucrătoare ale lunii următoare perioadei pentru care se face raportarea, sumele alocate de acestea pentru fiecare program de sănătate, sumele utilizate de unitățile sanitare și farmaciile cu circuit deschis care derulează programe, precum și indicatorii fizici și de eficiență realizați, conform machetelor prevăzute la art. 9; ... e) evaluează și fundamentează, în raport cu numărul de pacienți eligibili, fondurile necesare pentru asigurarea tratamentului cu medicamentele care sunt aprobate la nivelul comisiilor de la nivelul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate și de la nivelul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
contracte cu ofertanții desemnați câștigători ai procedurilor de achiziție publică organizate la nivel național de Ministerul Sănătății și Casa Națională de Asigurări de Sănătate; ... l) repartizează unităților sanitare fondurile destinate derulării programelor naționale de sănătate în funcție de indicatorii fizici și de eficiență realizați comparativ cu cei prevăzuți, precum și de stocurile existente. ... (2) În relațiile contractuale cu furnizorii de medicamente, casele de asigurări de sănătate au și următoarele obligații: ... a) să încheie contracte de furnizare de medicamente și de materiale sanitare specifice care
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
impun. ... Articolul 36 Casa Națională de Asigurări de Sănătate, prin direcțiile de specialitate, are următoarele responsabilități: a) răspunde de asigurarea, urmărirea, evidențierea și controlul utilizării fondurilor alocate pentru derularea programelor; ... b) realizează monitorizarea derulării subprogramelor prin indicatorii fizici și de eficiență realizați; ... c) trimestrial și anual, întocmește un raport de analiză comparativă a indicatorilor prevăzuți față de cei realizați; ... d) raportează Ministerului Sănătății modul de utilizare a sumelor transferate din bugetul acestuia în bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
utilizare a sumelor transferate din bugetul acestuia în bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate; ... e) transmite trimestrial, în maximum 30 de zile de la data încheierii trimestrului, Serviciului programe de sănătate din cadrul Ministerului Sănătății indicatorii fizici și de eficiență realizați pentru fiecare program național de sănătate; ... f) colaborează cu comisiile de experți de la nivel național, numite prin ordin al președintelui Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, pentru implementarea programelor naționale de sănătate cu scop curativ; ... g) organizează, împreună cu Ministerul
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
a) gravide HIV-pozitive și nou-născuți până la vârsta de 6 săptămâni; ... b) expuneri profesionale accidentale. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de persoane infectate HIV/SIDA tratate: 8.000; ... b) număr de persoane postexpunere tratate: 350; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav HIV/SIDA tratat/an: 29.350 lei; ... --------- Lit. a), subtitlul "indicatori de eficiență", titlul "Indicatori de evaluare", subpunctul 1.1 "Subprogramul de tratament al persoanelor cu infecție HIV-SIDA și tratamentul postexpunere", punctul 1 "Programul național de
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
1) indicatori fizici: ... a) număr de persoane infectate HIV/SIDA tratate: 8.000; ... b) număr de persoane postexpunere tratate: 350; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav HIV/SIDA tratat/an: 29.350 lei; ... --------- Lit. a), subtitlul "indicatori de eficiență", titlul "Indicatori de evaluare", subpunctul 1.1 "Subprogramul de tratament al persoanelor cu infecție HIV-SIDA și tratamentul postexpunere", punctul 1 "Programul național de boli transmisibile", subcapitolul I "Programe naționale de sănătate cu scop curativ", cap. VIII "Structura programelor naționale de
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
confirmați ori nu bacteriologic, la care medicul pneumolog sau, pentru tuberculoză extrarespiratorie, specialistul de organ din județe a decis inițierea unui tratament antituberculos; Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... - numărul de bolnavi de tuberculoză tratați: 34.000; 2) indicatori de eficiență: ... - cost mediu/bolnav de tuberculoză tratat/an: 409,23 lei. --------- Titlul "Indicatori de evaluare" subpunctul 1.2 "Subprogramul de tratament al bolnavilor cu tuberculoză", punctul 1, titlul I, cap. VIII, din secțiunea B a fost modificat de pct. 5 al
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
tratamentului sau la solicitarea bolnavului, după caz; ... 3) reincluderea în subprogram: la constatarea recidivei sau a progresiei bolii stabilizate, când pacientul necesită reinstituirea tratamentului antineoplazic. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... număr de bolnavi tratați: 96.955; 2) indicatori de eficiență: ... - cost mediu/bolnav tratat/an: 9.700,34 lei. ----------- Liniuța de la subtitlul 2) "indicatori de eficiență", titlul "Indicatori de evaluare", subpunctul 3.1 "Subprogramul de tratament al bolnavilor cu afecțiuni oncologice", punctul 3 "Programul național de oncologie", subcapitolul I, cap
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
progresiei bolii stabilizate, când pacientul necesită reinstituirea tratamentului antineoplazic. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... număr de bolnavi tratați: 96.955; 2) indicatori de eficiență: ... - cost mediu/bolnav tratat/an: 9.700,34 lei. ----------- Liniuța de la subtitlul 2) "indicatori de eficiență", titlul "Indicatori de evaluare", subpunctul 3.1 "Subprogramul de tratament al bolnavilor cu afecțiuni oncologice", punctul 3 "Programul național de oncologie", subcapitolul I, cap. VIII, din secțiunea B a fost modificată de pct. 6 al art. I din ORDINUL nr.
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
carcinoamelor oculte la pacienții cu metastaze. Recomandarea pentru examinarea PET/CT se va face cu aprobarea comisiei de experți a Casei Naționale de Asigurări de Sănătate. Indicatori de evaluare: 1) Indicatori fizici: ... - număr de bolnavi: 2.500; 2) Indicatori de eficiență: ... - cost /investigație: 4.000 lei. Natura cheltuielilor programului: - servicii medicale paraclinice - investigații PET-CT Unități care derulează programul: a) Pozitron-Diagnosztika, Oradea; ... b) Euromedic, București. 4. Programul național de tratament al surdității prin proteze auditive implantabile (implant cohlear și proteze auditive) Obiective
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
a) copii cu diagnostic cert de surditate; ... b) adulți cu diagnostic cert de surditate. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... - număr de implanturi cohleare: 70; - număr de proteze auditive BAHA: 15; - număr de proteze auditive VIBRANT: 6; 2) indicatori de eficiență: ... - cost mediu/implant cohlear: 90.000 lei; - cost mediu/proteză auditivă BAHA: 23.500 lei; - cost mediu/proteză auditivă VIBRANT: 41.250 lei. ---------- Titlul "Indicatori de evaluare", punctul 4 "Programul național de tratament al surdității prin proteze auditive implantabile (implant
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
diabet zaharat", subcapitolul I, cap. VIII din secțiunea B a fost modificată de pct. 7 al art. I din ORDINUL nr. 1.426 din 11 octombrie 2011 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 722 din 13 octombrie 2011. 2) indicatori de eficiență: ... a) cost / dozare de hemoglobină glicozilată: 19 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu diabet zaharat tratat/an: 1.004,31 lei; ... --------- Lit. b) de la subtitlul 2) "indicatori de eficiență", titlul "Indicatori de evaluare", punctul 5, subcapitolul I, cap. VIII din
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
MONITORUL OFICIAL nr. 722 din 13 octombrie 2011. 2) indicatori de eficiență: ... a) cost / dozare de hemoglobină glicozilată: 19 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu diabet zaharat tratat/an: 1.004,31 lei; ... --------- Lit. b) de la subtitlul 2) "indicatori de eficiență", titlul "Indicatori de evaluare", punctul 5, subcapitolul I, cap. VIII din secțiunea B a fost modificată de pct. 8 al art. I din ORDINUL nr. 1.426 din 11 octombrie 2011 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 722 din 13 octombrie
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
tratament; c.3) scăderea complianței bolnavului sub un anumit tratament imunomodulator; c.4) schimbarea formei clinice evolutive sub un anumit tratament imunomodulator; c.5) apariția tulburărilor depresive la pacienți tratați cu interferon (pot fi tratați cu Copaxone); c.6) scăderea eficienței clinice sub tratament cu un imunomodulator de linia I (Avonex, Rebif, Betaferon, Extavia, Copaxone) și cel puțin 2 recăderi în ultimul an necesită inițierea tratamentului cu Tysabri (cu respectarea riguroasă a indicațiilor, contraindicațiilor, metodologiei de inițiere și monitorizare specifice). Eliberarea
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
testul de mers de 6 minute efectuat inițial este mai mică de 450 metri. La pacienții cu test de mers de sub 150 (foarte severi) sau imposibil de realizat (comorbidități), testul de mers nu va putea fi folosit ca parametru de eficiență; d.4) includerea în Registrul Național al pacienților cu HTAP. 11) Mucoviscidoză: ... a) bolnavii cu diagnostic cert de mucoviscidoză. ... 12) Epidermoliză buloasă: ... a) bolnavii cu diagnostic cert de epidermoliză buloasă (diagnostic clinic, examen histopatologic); ... 13) Sindromul Prader Willi ... a) bolnavii
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
cu HTAP tratați: 250; ... n) număr de bolnavi cu mucoviscidoză (adulți): 50; ... o) număr de bolnavi cu mucoviscidoză (copii): 262; ... p) număr de bolnavi cu epidermoliză buloasă: 83; ... q) număr de bolnavi cu Sindromul Prader Willi: 10; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu scleroză multiplă tratat/an: 42.000 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu hemofilie fără intervenție chirurgicală majoră/an: 25.000 lei; ... c) cost mediu/bolnav cu hemofilie cu intervenție chirurgicală majoră/an: 50.000 lei
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
indicatori fizici: număr de bolnavi tratați: 16.400, din care: ... a) 8.000 cu osteoporoză; ... b) 7.500 cu gușă prin tireomegalie cauzată de carența de iod; ... c) 900 cu gușă prin tireomegalie cauzată de proliferarea malignă; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav cu osteoporoză tratat/an: 400,09 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu gușă prin tireomegalie cauzată de carența de iod/an: 40 lei; ... c) cost mediu/bolnav cu gușă prin tireomegalie cauzată de proliferarea malignă/an
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
de ortopedie", subcapitolul I, cap. VIII din secțiunea B a fost modificat de pct. 11 al art. I din ORDINUL nr. 1.426 din 11 octombrie 2011 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 722 din 13 octombrie 2011. 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav endoprotezat: 3.378,39 lei; ... --------- Lit. a) de la subtitlul 2) "indicatori de eficiență", titlul "Indicatori de evaluare", punctul 9 "Programul național de ortopedie", subcapitolul I, cap. VIII din secțiunea B a fost modificată de pct. 12
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
I din ORDINUL nr. 1.426 din 11 octombrie 2011 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 722 din 13 octombrie 2011. 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav endoprotezat: 3.378,39 lei; ... --------- Lit. a) de la subtitlul 2) "indicatori de eficiență", titlul "Indicatori de evaluare", punctul 9 "Programul național de ortopedie", subcapitolul I, cap. VIII din secțiunea B a fost modificată de pct. 12 al art. I din ORDINUL nr. 1.426 din 11 octombrie 2011 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr.
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
b) bolnavi cu transplant hepatic infectați cu VHB. ... Indicatori de evaluare: 1) indicatori fizici: ... a) număr de bolnavi tratați pentru stare posttransplant: 2.500; ... b) număr de bolnavi cu transplant hepatic tratați pentru recidiva hepatitei cronice: 110; ... 2) indicatori de eficiență: ... a) cost mediu/bolnav tratat pentru stare posttransplant/an: 25.200 lei; ... b) cost mediu/bolnav cu transplant hepatic tratat pentru recidiva hepatitei cronice: 36.363,64 lei. ... --------- Titlul "Indicatori de evaluare", punctul 10 "Programul național de transplant de organe
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
materialelor sanitare specifice dializei peritoneale la domiciliul pacienților. Criterii de eligibilitate: - bolnavi cu insuficiență renală cronică în stadiul uremic, care necesită tratament substitutiv renal (FG Hemodiafiltrarea intermitentă on-line este indicată următoarelor categorii de bolnavi: a) bolnavi la care țintele de eficiență a dializei (eKt/V /= 1,4 sau fosfatemie ... b) bolnavi tineri cu șanse mari de supraviețuire prin dializă, dar cu șanse mici de transplant renal; ... c) bolnavi cu polineuropatie "uremică" în ciuda tratamentului eficient prin hemodializă convențională; ... d) bolnavi cu comorbidități
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
de transplant renal; ... c) bolnavi cu polineuropatie "uremică" în ciuda tratamentului eficient prin hemodializă convențională; ... d) bolnavi cu comorbidități cardiovasculare sau cu diabet zaharat. ... Dializa peritoneală automată este indicată următoarelor categorii de bolnavi dializați peritoneal: a) bolnavi la care țintele de eficiență a dializei peritoneale continue ambulatorii (Kt/Vuree ... b) copii preșcolari la care hemodializa și dializa peritoneală continuă ambulatorie sunt dificil de aplicat din punct de vedere tehnic și cu multiple posibile accidente și complicații; ... c) bolnavi cu hernii sau eventrații
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]