12,732 matches
-
contului 388 "Diferențe de preț la ambalaje" se înregistrează: - diferențele de preț în plus sau nefavorabile (costul de achiziție mai mare decât prețul standard) aferente ambalajelor intrate în gestiune (401, 542); - diferențele de preț în plus sau nefavorabile aferente ambalajelor achiziționate de la entități afiliate sau de la entități legate prin interese de participare (451, 453); - diferențele de preț în minus sau favorabile aferente ambalajelor incluse pe cheltuieli (608). În creditul contului 388 "Diferențe de preț la ambalaje" se înregistrează: - diferențele de preț
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
legate prin interese de participare (451, 453); - diferențele de preț în minus sau favorabile aferente ambalajelor incluse pe cheltuieli (608). În creditul contului 388 "Diferențe de preț la ambalaje" se înregistrează: - diferențele de preț în minus sau favorabile aferente ambalajelor achiziționate (381, 542); - diferențele de preț în plus sau nefavorabile aferente ambalajelor ieșite din gestiune (608). Soldul contului reprezintă diferențele de preț aferente ambalajelor existente în stoc la sfârșitul perioadei. GRUPA 39 "AJUSTĂRI PENTRU DEPRECIEREA STOCURILOR ȘI PRODUCȚIEI ÎN CURS DE
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
de preț în plus sau nefavorabile aferente, în cazul în care evidența acestora se ține la prețuri standard (308, 368, 388); - rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în exercițiul financiar curent, aferente exercițiilor financiare precedente (117); - valoarea materialelor achiziționate, nestocate și consumul de energie și apă (604, 605); - valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, facturate de furnizori (409); - valoarea materiilor prime, materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar, mărfurilor, ambalajelor etc. achiziționate, în cazul folosirii metodei
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
precedente (117); - valoarea materialelor achiziționate, nestocate și consumul de energie și apă (604, 605); - valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, facturate de furnizori (409); - valoarea materiilor prime, materialelor consumabile, materialelor de natura obiectelor de inventar, mărfurilor, ambalajelor etc. achiziționate, în cazul folosirii metodei inventarului intermitent (601, 602, 603, 607, 608); - valoarea serviciilor prestate de terți (611 la 626, 628, 471); - valoarea facturilor primite, în cazul în care acestea au fost evidențiate anterior ca facturi nesosite (408); - taxa pe valoarea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
626, 628, 471); - valoarea facturilor primite, în cazul în care acestea au fost evidențiate anterior ca facturi nesosite (408); - taxa pe valoarea adăugată aferentă furnizorilor (4426); - valoarea timbrelor fiscale și poștale, biletelor de tratament și călătorie și a altor valori achiziționate (532); - valoarea despăgubirilor, amenzilor și penalităților datorate terților (658); - valoarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră achiziționate, aferente perioadei (652); - diferențele nefavorabile de curs valutar din evaluarea soldului în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
pe valoarea adăugată aferentă furnizorilor (4426); - valoarea timbrelor fiscale și poștale, biletelor de tratament și călătorie și a altor valori achiziționate (532); - valoarea despăgubirilor, amenzilor și penalităților datorate terților (658); - valoarea certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră achiziționate, aferente perioadei (652); - diferențele nefavorabile de curs valutar din evaluarea soldului în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665); - diferențele nefavorabile aferente datoriilor exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, rezultate
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
bază de efecte comerciale, la scadența acestora (512); - diferențele favorabile de curs valutar înregistrate la decontarea acestora sau cu ocazia evaluării lor la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765). Soldul contului reprezintă valoarea efectelor de plătit pentru imobilizările achiziționate. Contul 408 "Furnizori - facturi nesosite" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența decontărilor cu furnizorii pentru aprovizionările de bunuri și prestările de servicii, pentru care nu s-au primit facturi. Contul 408 "Furnizori - facturi nesosite" este un cont de pasiv. În
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
scadențar, în perioadele/exercițiile financiare viitoare. Contul 471 "Cheltuieli înregistrate în avans" este un cont de activ. În debitul contului 471 "Cheltuieli înregistrate în avans" se înregistrează: - sumele reprezentând abonamentele, chiriile, certificatele de emisii de gaze cu efect de seră achiziționate și alte cheltuieli efectuate anticipat (401, 512, 531). În creditul contului 471 "Cheltuieli înregistrate în avans" se înregistrează: - sumele repartizate în perioadele/exercițiile financiare următoare pe cheltuieli, conform scadențarelor (605, 611 la 628, 652, 658, 666). Soldul contului reflectă cheltuielile
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
între subunități (481, 482); - cheltuieli legate de emiterea instrumentelor de capitaluri proprii, atunci când nu sunt îndeplinite condițiile pentru recunoașterea lor ca imobilizări necorporale (149); - alte cheltuieli legate de răscumpărarea instrumentelor de capitaluri proprii (149); - plățile în numerar reprezentând alte valori achiziționate (532); - avansurile de trezorerie acordate (542); - diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente operațiunilor în valută efectuate în cursul perioadei sau disponibilităților în valută existente la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665). Soldul contului reprezintă numerarul existent în casierie
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
Alte valori" este un cont de activ. În debitul contului 532 "Alte valori" se înregistrează: - valoarea bonurilor valorice, a timbrelor fiscale și poștale, biletelor de tratament și odihnă, tichetelor și biletelor de călătorie, tichetelor de masă și a altor valori, achiziționate (401, 531, 542). În creditul contului 532 "Alte valori" se înregistrează: - valoarea bonurilor valorice, a timbrelor fiscale și poștale, biletelor de tratament și odihnă, tichetelor și biletelor de călătorie și a altor valori, consumate (302, 428, 624, 625, 626); - valoarea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
Cheltuieli privind mărfurile" se înregistrează: - valoarea mărfurilor vândute, constatate lipsă la inventariere, depreciate ireversibil (371); - valoarea mărfurilor și a produselor aflate la terți pentru care au fost emise documentele de livrare sau constatate lipsă la inventar (354, 357); - valoarea mărfurilor achiziționate, în cazul folosirii metodei inventarului intermitent (401); - sume în curs de clarificare (473). Contul 608 "Cheltuieli privind ambalajele" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența cheltuielilor privind ambalajele. În debitul contului 608 "Cheltuieli privind ambalajele" se înregistrează: - valoarea ambalajelor aflate în
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
înregistrează: - valoarea ambalajelor aflate în consignație la terți, pentru care au fost emise documentele de vânzare (358); - valoarea la preț de înregistrare a ambalajelor vândute, constatate lipsă la inventariere, precum și a diferențelor de preț nefavorabile, aferente (381, 388); - valoarea ambalajelor achiziționate, în cazul folosirii metodei inventarului intermitent (401); - valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire, degradate (409); - sume în curs de clarificare (473). Contul 609 "Reduceri comerciale primite" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența reducerilor comerciale primite ulterior facturării, indiferent
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
mediului înconjurător" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența cheltuielilor cu protecția mediului înconjurător, aferente perioadei. În debitul contului 652 "Cheltuieli cu protecția mediului înconjurător" se înregistrează: - taxele de mediu achitate (5121); - certificatele de emisii de gaze cu efect de seră achiziționate (401); - cheltuielile efectuate în avans, aferente exercițiului în curs (471). Contul 654 "Pierderi din creanțe și debitori diverși" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența pierderilor din creanțe. În debitul contului 654 "Pierderi din creanțe" se înregistrează: - sumele trecute pe cheltuieli
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236450_a_237779]
-
a cheltuielilor neamortizate. ... (4) - Sumele prezentate în bilanț la elementul "Cheltuieli de dezvoltare" trebuie explicate în notele explicative. ... Concesiunile, brevetele, licențele, mărcile comerciale, drepturile și activele similare 81. - (1) Concesiunile, brevetele, licențele, mărcile comerciale, drepturile și activele similare reprezentând aport, achiziționate sau dobândite pe alte căi, se înregistrează în conturile de imobilizări necorporale la costul de achiziție sau valoarea de aport, după caz. În această situație valoarea de aport se asimilează valorii juste. (2) Concesiunile primite se reflectă ca imobilizări necorporale
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
de execuție se trec în categoria imobilizărilor finalizate după recepția, darea în folosință sau punerea în funcțiune a acestora, după caz. ... (3) Costul unei imobilizări corporale construite în regie proprie este determinat folosind aceleași principii ca și pentru un activ achiziționat. Astfel, dacă entitatea produce active similare, în scopul comercializării, în cadrul unor tranzacții normale, atunci costul activului este de obicei același cu costul de construire a acelui activ destinat vânzării. Prin urmare, orice profituri interne sunt eliminate din calculul costului acestui
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
de orice fel (viței, miei, purcei, mânji și altele) crescute și folosite pentru reproducție, animalele și păsările la îngrășat pentru a fi valorificate, coloniile de albine, precum și animalele pentru producție - lână, lapte și blană; ... g) ambalajele, care includ ambalajele refolosibile, achiziționate sau fabricate, destinate produselor vândute și care în mod temporar pot fi păstrate de terți, cu obligația restituirii în condițiile prevăzute în contracte; ... h) producția în curs de execuție, reprezentând producția care nu a trecut prin toate fazele (stadiile) de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
termen scurt și altor valori de trezorerie. (2) Contravaloarea acțiunilor pe termen scurt primite cu titlu gratuit se înregistrează în contrapartidă cu contul 768 "Alte venituri financiare." ... 168. - (1) Alte investiții pe termen scurt reprezintă obligațiunile emise și răscumpărate, obligațiunile achiziționate și alte valori mobiliare achiziționate în vederea realizării unui profit într-un termen scurt. (2) În categoria altor investiții pe termen scurt intră și depozitele bancare pe termen scurt. ... 169. - (1) La intrarea în entitate, investițiile pe termen scurt se evaluează
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel calitatea de document justificativ. ... (3) Din punct de vedere contabil, efectuarea operațiunii economico-financiare este probată de orice document în care se consemnează aceasta. ... (4) În cazul bunurilor achiziționate însoțite de factură sau de aviz de însoțire a mărfii, urmând ca factura să sosească ulterior, cursul valutar utilizat la înregistrarea în contabilitate este cursul de la data recepției bunurilor. ... 185. - (1) În înțelesul prezentelor reglementări, o tranzacție în valută este
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
despre: a) evenimente importante apărute după sfârșitul exercițiului financiar; ... b) dezvoltarea previzibilă a entității; ... c) activitățile din domeniul cercetării și dezvoltării; ... d) informații privind achizițiile propriilor acțiuni, și anume: ... - motivele achizițiilor efectuate în cursul exercițiului financiar; - numărul și valoarea acțiunilor achiziționate și înstrăinate în cursul exercițiului financiar și proporția din capitalul subscris pe care acestea o reprezintă; - în cazul achiziției și înstrăinării cu titlu oneros, contravaloarea acțiunilor; - numărul și valoarea nominală a tuturor acțiunilor achiziționate și deținute de entitate și proporția
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
exercițiului financiar; - numărul și valoarea acțiunilor achiziționate și înstrăinate în cursul exercițiului financiar și proporția din capitalul subscris pe care acestea o reprezintă; - în cazul achiziției și înstrăinării cu titlu oneros, contravaloarea acțiunilor; - numărul și valoarea nominală a tuturor acțiunilor achiziționate și deținute de entitate și proporția din capitalul subscris pe care acestea o reprezintă; e) existența de sucursale ale entității; ... f) utilizarea de către entitate a instrumentelor financiare, în cazul în care sunt semnificative pentru evaluarea activelor sale, datoriilor, poziției financiare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
de entitățile afiliate (A) 2673. Creanțe legate de interesele de participare (A) 2674. Dobânda aferentă creanțelor legate de interesele de participare (A) 2675. Împrumuturi acordate pe termen lung (A) 2676. Dobânda aferentă împrumuturilor acordate pe termen lung (A) 2677. Obligațiuni achiziționate cu ocazia emisiunilor efectuate de terți (A) --------- Contul 2677 "Obligațiuni achiziționate cu ocazia emisiunilor efectuate de terți" (A) din Planul de conturi general, prevăzut la pct. 329 a fost introdus de pct. 11 al art. I din ORDINUL nr. 2
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
de natura cheltuielilor de dezvoltare existente. Contul 205 "Concesiuni, brevete, licențe, mărci comerciale, drepturi și active similare" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența concesiunilor recunoscute ca imobilizări necorporale, brevetelor, licențelor, mărcilor comerciale, precum și a altor drepturi și active similare aportate, achiziționate sau dobândite pe alte căi. Contul 205 "Concesiuni, brevete, licențe, mărci comerciale și alte drepturi și valori similare" este un cont de activ. În debitul contului 205 "Concesiuni, brevete, licențe, mărci comerciale, drepturi și active similare" se înregistrează: - brevetele, licențele
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
205 "Concesiuni, brevete, licențe, mărci comerciale și alte drepturi și valori similare" este un cont de activ. În debitul contului 205 "Concesiuni, brevete, licențe, mărci comerciale, drepturi și active similare" se înregistrează: - brevetele, licențele, mărcile comerciale și alte valori similare achiziționate, reprezentând aport în natură, primite ca subvenții guvernamentale sau cu titlu gratuit, precum și cele constatate plus la inventar (404, 456, 4751, 4753, 4754); - brevetele, licențele, mărcile comerciale și alte valori similare achiziționate de la entități afiliate sau de la entități legate prin
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
reflectat, de regulă, la consolidare. Contul 2071 "Fond comercial pozitiv" este un cont de activ. În debitul contului 2071 "Fond comercial pozitiv" se înregistrează: - diferența pozitivă între costul de achiziție și valoarea, la data tranzacției, a părții din activele nete achiziționate. În creditul contului 2071 "Fond comercial pozitiv" se înregistrează: - valoarea neamortizată a fondului comercial pozitiv scos din evidență (658); - valoarea fondului comercial amortizat integral, scos din evidență (280). Soldul contului reprezintă valoarea fondului comercial pozitiv existent. Contul 2075 "Fond comercial
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]
-
882 din 29 decembrie 2010. Contul 2075 "Fond comercial negativ" este un cont de pasiv. În creditul contului 2075 "Fond comercial negativ" se înregistrează: - diferența negativă între costul de achiziție și valoarea, la data tranzacției, a părții din activele nete achiziționate. În debitul contului 2075 "Fond comercial negativ" se înregistrează: - cota-parte din fondul comercial negativ reluat la venituri (781). Soldul contului reprezintă valoarea fondului comercial negativ nereluat la venituri. Contul 208 "Alte imobilizări necorporale" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența programelor
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 octombrie 2009 (*actualizate*) conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/236447_a_237776]