10,725 matches
-
și emiterea de documente pe dispozitivul propriu de imprimare; ... d) controlul comunicației prin interfețe; ... H. să verifice: a) conexiunile cu dispozitivul propriu de imprimare și cu afișajul client; ... b) prezenta și corectitudinea funcționarii memoriei fiscale; ... c) tensiunea de alimentare și bateria de susținere, implicate în continuitatea memoriei de date și a ceasului de timp real; ... d) integritatea și coerentă datelor stocate și a documentelor emise, blocând funcționarea atunci când se depistează situații anormale; ... I. să asigure proceduri de recuperare în caz de
HOTĂRÂRE nr. 479 din 18 aprilie 2003 (*actualizată*) privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/220083_a_221412]
-
structura închisă. ... (2) Fiecare aparat de marcat electronic fiscal are propriul său modul fiscal. ... (3) Modulul fiscal conține elemente de control pentru restricționarea operațiunilor permise numai personalului de service, elemente de detecție a căderii tensiunii de alimentare și pentru controlul bateriei de susținere și elemente de securizare. ... Articolul 29 Programul de aplicație din ansamblul aparatelor de marcat electronice fiscale, implementat sau nu pe aceeași structură hardware că modulul fiscal, în funcție de varianta constructivă, trebuie să îndeplinească următoarele condiții: a) să devină activ
HOTĂRÂRE nr. 479 din 18 aprilie 2003 (*actualizată*) privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/220083_a_221412]
-
Aparatul de marcat electronic fiscal trebuie să fie adaptat pentru alimentarea cu energie electrică din rețeaua de curent alternativ cu o frecvență nominală de 50 Hz și cu o tensiune nominală de 220 V. Aparatele portabile prevăzute cu alimentare de la baterii sau acumulatori trebuie să asigure o autonomie funcțională de cel putin 24 de ore. Aparatele de marcat electronice fiscale destinate activității de taximetrie utilizează bateria autovehiculului care trebuie să asigure o tensiune de alimentare de 9 Vcc-12 Vcc; d) rezistență
HOTĂRÂRE nr. 479 din 18 aprilie 2003 (*actualizată*) privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/220083_a_221412]
-
Hz și cu o tensiune nominală de 220 V. Aparatele portabile prevăzute cu alimentare de la baterii sau acumulatori trebuie să asigure o autonomie funcțională de cel putin 24 de ore. Aparatele de marcat electronice fiscale destinate activității de taximetrie utilizează bateria autovehiculului care trebuie să asigure o tensiune de alimentare de 9 Vcc-12 Vcc; d) rezistență la condițiile de mediu. ... (2) Rapoartele de testare privind parametrii de functionare trebuie să ateste operarea corectă și sigură a aparatului în următoarele condiții: ... a
HOTĂRÂRE nr. 479 din 18 aprilie 2003 (*actualizată*) privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/220083_a_221412]
-
perioadă de minimum 3 ani; ... f) acordarea de certificate de garanție pentru montaj o perioadă de minimum 3 ani; ... g) asigurarea postgaranției pe toată durata de viață a sistemelor de repartizare a costurilor, în ceea ce privește efectuarea lucrărilor de întreținere, service, înlocuirea bateriilor și aplicarea sigiliilor; ... h) responsabilitatea corectitudinii alegerii repartitoarelor de costuri în conformitate cu domeniul de utilizare prevăzut în standardele SR EN 834:2002 și SR EN 835:2002, precum și a corectitudinii montajului în conformitate cu specificațiile producătorului; ... i) montarea sistemelor de repartizare a costurilor
NORME din 13 octombrie 2004 (*actualizate*) privind autorizarea în domeniul montării şi exploatării sistemelor de repartizare a costurilor pentru încălzire şi apă caldă de consum în imobile de tip condominiu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/220526_a_221855]
-
pe bază de mercur în procesele industriei chimice 1.5. Fabricarea catalizatorilor pe bază de mercur utilizați în producția clorurii de vinil 1.6. Alte procese care implică fabricarea compușilor organici și anorganici pe bază de mercur 1.7. Fabricarea bateriilor primare 1.8. Industria metalelor neferoase (instalații de recuperare a mercurului, precum și extracția și rafinarea metalelor neferoase) 1.9. Instalații pentru tratarea deșeurilor toxice care conțin mercur 1.10. Fabricarea hârtiei 1.11. Producția de oțel 1.12. Centrale electrice
HOTĂRÂRE nr. 1.038 din 13 octombrie 2010 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 351/2005 privind aprobarea Programului de eliminare treptată a evacuărilor, emisiilor şi pierderilor de substanţe prioritar periculoase. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227089_a_228418]
-
electrice pe bază de cărbune 2. Cadmiu 2.1. Extracția de zinc, rafinarea plumbului și a zincului, industria cadmiului și a metalelor neferoase 2.2. Fabricarea compușilor cu cadmiu 2.3. Fabricarea coloranților 2.4. Fabricarea stabilizatorilor 2.5. Fabricarea bateriilor primare și secundare 2.6. Galvanizare 2.7. Fabricarea acidului fosforic și/sau a fertilizatorului fosfatic din rocă fosfatică 3. Hexaclorciclohexan (HCH) 3.1. Instalații pentru producerea de HCH 3.2. Instalații pentru extracția lindanului 3.3. Instalații în care
HOTĂRÂRE nr. 1.038 din 13 octombrie 2010 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 351/2005 privind aprobarea Programului de eliminare treptată a evacuărilor, emisiilor şi pierderilor de substanţe prioritar periculoase. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227089_a_228418]
-
spate (în funcție de dotarea vehiculului) 4.6. Lămpi de mers înapoi (în funcție de dotarea vehiculului) 4.8. Catadioptri, dispozitive reflectorizante laterale și plăci de identificare spate 4.8.1. Stare, │Inspecție vizuală 4.8.2. │Inspecție vizuală Amplasare sau tip 4.13. Baterie │Inspecție vizuală b) Scurgeri de lichid │ X 5.1. Punți 5.1.1. Punți + (E) │Inspecție vizuală 5.1.2. Fuzete + (E)│Inspecție vizuală 5.1.3. Rulmenți │Inspecție vizuală 5.2. Jante și anvelope 5.2.1.Butucul rotii
NORMA din 17 octombrie 2006 (**actualizată**) privind organizarea şi efectuarea tranSporturilor rutiere şi a activităţilor conexe acestora*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229355_a_230684]
-
de pct. 21 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 72 din 20 septembrie 2006 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 803 din 25 septembrie 2006. j) asistență medicală la cerere; ... k) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului și auzului: baterii pentru aparatele auditive, ochelari de vedere; ... l) contribuția personală din prețul medicamentelor, a unor servicii medicale și a dispozitivelor medicale; ... m) serviciile medicale solicitate de asigurat; ... n) unele proceduri de recuperare și de fizioterapie; ... o) cheltuielile de personal aferente medicilor
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228764_a_230093]
-
montarea/instalarea a mai mult de 3 cazane cu condiția asigurării interconectării cazanelor suplimentar montate cu celelalte cazane. 2) În cazul cazanelor de apă caldă prevăzute la alin. (5), lit. b), se admite funcționarea simultană în cadrul centralei termice a două baterii de maxim 3 cazane, cu condiția că aceste baterii de cazane să aibă sisteme de automatizare complet independente. Articolul 18 Regimul de supraveghere nepermanentă nu impune prezența permanentă a personalului de deservire în sala cazanelor, în timpul funcționării acestora, dacă sunt
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 21 mai 2010 Sisteme de automatizare aferente centralelor termice şi instalaţii de ardere aferente cazanelor - PT C 11-2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/225569_a_226898]
-
condiția asigurării interconectării cazanelor suplimentar montate cu celelalte cazane. 2) În cazul cazanelor de apă caldă prevăzute la alin. (5), lit. b), se admite funcționarea simultană în cadrul centralei termice a două baterii de maxim 3 cazane, cu condiția că aceste baterii de cazane să aibă sisteme de automatizare complet independente. Articolul 18 Regimul de supraveghere nepermanentă nu impune prezența permanentă a personalului de deservire în sala cazanelor, în timpul funcționării acestora, dacă sunt îndeplinite următoarele condiții generale: a) sistemul de automatizare al
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 21 mai 2010 Sisteme de automatizare aferente centralelor termice şi instalaţii de ardere aferente cazanelor - PT C 11-2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/225569_a_226898]
-
întreținere a sistemelor de ardere și automatizare sunt prevăzute la art. 66. ... (5) Lucrările de la alin. (1) lit. g) se efectuează în conformitate cu cerințele prescripțiilor tehnice aplicabile. Articolul 40 (1) În cazul lucrărilor efectuate asupra cazanelor singulare, care nu lucrează în baterie, documentațiile tehnice și documentele încheiate ca urmare a efectuării lucrărilor și verificărilor se atașează la cartea cazanului. ... (2) În cazul cazanelor care lucrează în baterie, sub aceeași instalație de automatizare, documentațiile tehnice și documentele încheiate ca urmare a efectuării lucrărilor
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 21 mai 2010 Sisteme de automatizare aferente centralelor termice şi instalaţii de ardere aferente cazanelor - PT C 11-2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/225569_a_226898]
-
aplicabile. Articolul 40 (1) În cazul lucrărilor efectuate asupra cazanelor singulare, care nu lucrează în baterie, documentațiile tehnice și documentele încheiate ca urmare a efectuării lucrărilor și verificărilor se atașează la cartea cazanului. ... (2) În cazul cazanelor care lucrează în baterie, sub aceeași instalație de automatizare, documentațiile tehnice și documentele încheiate ca urmare a efectuării lucrărilor și verificărilor se atașează la cartea unuia din cazanele din baterie. ... (3) Toate constatările referitoare la montare, punere în funcțiune și reparare a sistemelor de
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 21 mai 2010 Sisteme de automatizare aferente centralelor termice şi instalaţii de ardere aferente cazanelor - PT C 11-2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/225569_a_226898]
-
și verificărilor se atașează la cartea cazanului. ... (2) În cazul cazanelor care lucrează în baterie, sub aceeași instalație de automatizare, documentațiile tehnice și documentele încheiate ca urmare a efectuării lucrărilor și verificărilor se atașează la cartea unuia din cazanele din baterie. ... (3) Toate constatările referitoare la montare, punere în funcțiune și reparare a sistemelor de ardere și automatizare la cazane se consemnează, după caz, de către inspectorii de specialitate din cadrul ISCIR în procese-verbale de verificare tehnică. Modelul procesului-verbal de verificare tehnică este
PRESCRIPŢIE TEHNICĂ din 21 mai 2010 Sisteme de automatizare aferente centralelor termice şi instalaţii de ardere aferente cazanelor - PT C 11-2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/225569_a_226898]
-
securitate trebuie prezentat anual spre vizare inspectorului șef al inspectoratului pentru situații de urgență județean/al municipiului București și la orice control executat de autoritățile abilitate. Articolul 104 În cazul în care echipamentele/sistemele de iluminat de siguranță alimentate cu baterii, prevăzute cu autotestare automată de minimum 30 de secunde la cel puțin 30 de zile, indică o eventuală disfuncție, verificarea funcționării se înlocuiește cu o inspecție vizuală cu aceeași periodicitate. Articolul 105 (1) Proprietarul, conducătorul instituției/ operatorului economic sau administratorul
DISPOZIŢII GENERALE din 2 decembrie 2010 de apărare împotriva incendiilor la spaţii şi construcţii pentru birouri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228051_a_229380]
-
capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depășește 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Categoria A1 Motociclete din categoria A1 fără ataș, cu o putere a motorului de maximum 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg, care pot atinge o viteză de
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228163_a_229492]
-
de pct. 21 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 72 din 20 septembrie 2006 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 803 din 25 septembrie 2006. j) asistență medicală la cerere; ... k) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului și auzului: baterii pentru aparatele auditive, ochelari de vedere; ... l) contribuția personală din prețul medicamentelor, a unor servicii medicale și a dispozitivelor medicale; ... m) serviciile medicale solicitate de asigurat; ... n) unele proceduri de recuperare și de fizioterapie; ... o) cheltuielile de personal aferente medicilor
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228766_a_230095]
-
de pct. 21 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 72 din 20 septembrie 2006 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 803 din 25 septembrie 2006. j) asistență medicală la cerere; ... k) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului și auzului: baterii pentru aparatele auditive, ochelari de vedere; ... l) contribuția personală din prețul medicamentelor, a unor servicii medicale și a dispozitivelor medicale; ... m) serviciile medicale solicitate de asigurat; ... n) unele proceduri de recuperare și de fizioterapie; ... o) cheltuielile de personal aferente medicilor
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228765_a_230094]
-
instalației (24 sau 72 de ore), regimurile de funcționare fără supraveghere permanentă sunt notate cu S1-Sp-24 și, respectiv S1-Sp-72. ... Articolul 9 Pentru cazanele modulare, realizate prin asamblarea cuplată a mai multor cazane de puteri identice într-un singur bloc funcțional (baterie), categoria de clasificare se stabilește calculând suma indicilor de clasificare pentru fiecare cazan. Articolul 10 (1) În cazul în care în aceeași sală sunt instalate separat cazane și baterii de cazane, categoria de clasificare se stabilește luând în considerare indicele
PRESCRIPTIE TEHNICĂ**) din 12 aprilie 2010(*actualizată*) "Cazane de abur, cazane de apă fierbinte, supraîncălzitoare şi economizoare independente" - PT C 1-2010. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230531_a_231860]
-
mai multor cazane de puteri identice într-un singur bloc funcțional (baterie), categoria de clasificare se stabilește calculând suma indicilor de clasificare pentru fiecare cazan. Articolul 10 (1) În cazul în care în aceeași sală sunt instalate separat cazane și baterii de cazane, categoria de clasificare se stabilește luând în considerare indicele de clasificare cel mai mare pentru fiecare cazan sau baterie de cazane în parte. ... (2) Atunci când în aceeași sală sunt instalate cazane diferite ca mărime și caracteristici tehnice, categoria
PRESCRIPTIE TEHNICĂ**) din 12 aprilie 2010(*actualizată*) "Cazane de abur, cazane de apă fierbinte, supraîncălzitoare şi economizoare independente" - PT C 1-2010. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230531_a_231860]
-
clasificare pentru fiecare cazan. Articolul 10 (1) În cazul în care în aceeași sală sunt instalate separat cazane și baterii de cazane, categoria de clasificare se stabilește luând în considerare indicele de clasificare cel mai mare pentru fiecare cazan sau baterie de cazane în parte. ... (2) Atunci când în aceeași sală sunt instalate cazane diferite ca mărime și caracteristici tehnice, categoria de clasificare se stabilește luând în considerare cazanul cu indicele de clasificare cel mai mare. ... Articolul 11 Cazanele de abur cu
PRESCRIPTIE TEHNICĂ**) din 12 aprilie 2010(*actualizată*) "Cazane de abur, cazane de apă fierbinte, supraîncălzitoare şi economizoare independente" - PT C 1-2010. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230531_a_231860]
-
48 Pentru personalul de deservire al sălii cazanelor trebuie să fie amenajate încăperi în incinta acesteia pentru grupul social, în conformitate cu prevederile reglementărilor igienico-sanitare în vigoare. Secțiunea a 11-a Spații de deservire a cazanului Articolul 49 Amplasarea cazanelor sau a bateriilor de cazane în sală trebuie să se facă astfel încât să se asigure o deservire și o supraveghere corespunzătoare a cazanelor și posibilitatea efectuării reparațiilor și înlocuirilor elementelor cazanului. Articolul 50 (1) Distanța liberă de la frontul cazanelor sau al antefocarului până la
PRESCRIPTIE TEHNICĂ**) din 12 aprilie 2010(*actualizată*) "Cazane de abur, cazane de apă fierbinte, supraîncălzitoare şi economizoare independente" - PT C 1-2010. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230531_a_231860]
-
debit nominal de cel mult 2 t/h, respectiv 1 Gcal/h, distanțele minime de 3 m, respectiv de 2 m, indicate la art. 50, pot fi reduse până la 2 m, respectiv până la 1,5 m. Articolul 52 Atunci când sunt baterii de cazane așezate față în față, spațiul liber între fronturi trebuie să fie de cel puțin 5 m. În cazuri speciale, în acest spațiu se pot monta pompe și alte accesorii sau trape îngrădite pentru deservirea unui eventual subsol, numai
PRESCRIPTIE TEHNICĂ**) din 12 aprilie 2010(*actualizată*) "Cazane de abur, cazane de apă fierbinte, supraîncălzitoare şi economizoare independente" - PT C 1-2010. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/230531_a_231860]
-
mantale de plumb prin presare la cabluri 822321 confecționer toroane și cablaje la conductori electrici 822322 pregătitori seturi de cabluri electrice pentru autotrac și accesorii 822323 preparator electrolit și amestec depolarizator 822324 confecționer și legător depolarizator 822325 asamblator elemente și baterii galvanice 822326 confecționer de elemente galvanice 822327 confecționer celule de electroliză 822328 controlor calitate la protejări metalice ----------- Ocupația "controlor calitate la protejări metalice" a fost introdusă conform anexei la ORDINUL nr. 334 din 18 iulie 2003 , publicat în MONITORUL OFICIAL
ANEXĂ din 9 mai 1995 (**actualizată**) Clasificarea ocupaţiilor din România (C.O.R.)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229874_a_231203]
-
introdusă conform anexei la ORDINUL nr. 334 din 18 iulie 2003 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 543 din 29 iulie 2003. 245201 artist plastic 822309 arzător email 813903 arzător produse ceramice 813109 arzător produse din sticlă 822325 asamblator elemente și baterii galvanice 742205 asamblator lazi 826615 asamblator montator articole marochinărie 713407 asamblator montator profile aluminiu și geam termopan ------------- Ocupația "asamblator montator profile aluminiu și geam termopan" a fost introdusă conform anexei la ORDINUL nr. 1.453 din 1 martie 2001 , publicat
ANEXĂ din 9 mai 1995 (**actualizată**) Clasificarea ocupaţiilor din România (C.O.R.)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/229874_a_231203]