11,058 matches
-
eficient din punctul de vedere al costului, folosind iazurile existente. Costul total al reabilitării iazurilor nu va depăși 700.000 Euro. Soluția tehnică va fi deasemenea eficientă ca și costul din punctul de vedere operațional. Va fi creată o zonă umedă cu flora și fauna bogate care să beneficieze de vegetație acvatică. Iazurile vor fi separate în 8 bazine care comunică între ele și vor avea o singură ieșire la râu. Vor fi prevăzute contoare de debit pentru canalele de ieșire
ANEXE*) din 10 octombrie 2001 la Memorandumul de finanţare convenit între Guvernul României şi Comisia Europeană privind asistenta financiară nerambursabila acordată prin Instrumentul pentru Politici Structurale de Preaderare pentru măsura "Reabilitarea reţelei de canalizare şi a staţiei de epurare a apelor uzate în Oradea, România". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144756_a_146085]
-
definesc după cum urmează: ... a) cenușă (%) - cantitatea de substanțe minerale conținuta în 100 de unități de masă (100 g proba), raportată la substanță uscată; ... b) umiditate (%) - cantitatea de apă conținuta în 100 de unități de masă (100 g proba); c) gluten umed (%) - cantitatea de substanțe proteice care se separă prin spălarea cu soluție de clorura de sodiu 2% a unui aluat obținut din făină, urmată de zvântarea acestuia; ... d) indice de deformare (mm) - diferența dintre diametrul inițial al unei sfere de 5
NORMĂ din 19 august 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145707_a_147036]
-
proteice care se separă prin spălarea cu soluție de clorura de sodiu 2% a unui aluat obținut din făină, urmată de zvântarea acestuia; ... d) indice de deformare (mm) - diferența dintre diametrul inițial al unei sfere de 5 g de gluten umed și diametrul acesteia după un repaus de o oră la temperatura de 30°C; ... e) indice de sedimentare (indice Zeleny) (ml) - număr care indică volumul exprimat în mililitri al sedimentului obținut dintr-o suspensie de făină într-o soluție de
NORMĂ din 19 august 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145707_a_147036]
-
în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau mai mare de 28%; - făină albă 550 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,55% și cu granulația cerută de necesitățile tehnologice, conform tabelului din anexă care face parte integrantă din prezenta normă; - făină albă
NORMĂ din 19 august 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145707_a_147036]
-
Metode de analiză 9.2.4. Determinarea acidității Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.5. Determinarea conținutului în proteine Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.6. Determinarea conținutului în gluten umed Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.7. Determinarea indicelui de deformare a glutenului Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.8. Determinarea conținutului în impurități metalice Conform STAS 90-1988. Făină de
NORMĂ din 19 august 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145707_a_147036]
-
definesc după cum urmează: ... a) cenușă (%) - cantitatea de substanțe minerale conținuta în 100 de unități de masă (100 g proba), raportată la substanță uscată; ... b) umiditate (%) - cantitatea de apă conținuta în 100 de unități de masă (100 g proba); c) gluten umed (%) - cantitatea de substanțe proteice care se separă prin spălarea cu soluție de clorura de sodiu 2% a unui aluat obținut din făină, urmată de zvântarea acestuia; ... d) indice de deformare (mm) - diferența dintre diametrul inițial al unei sfere de 5
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145706_a_147035]
-
proteice care se separă prin spălarea cu soluție de clorura de sodiu 2% a unui aluat obținut din făină, urmată de zvântarea acestuia; ... d) indice de deformare (mm) - diferența dintre diametrul inițial al unei sfere de 5 g de gluten umed și diametrul acesteia după un repaus de o oră la temperatura de 30°C; ... e) indice de sedimentare (indice Zeleny) (ml) - număr care indică volumul exprimat în mililitri al sedimentului obținut dintr-o suspensie de făină într-o soluție de
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145706_a_147035]
-
în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau mai mare de 28%; - făină albă 550 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,55% și cu granulația cerută de necesitățile tehnologice, conform tabelului din anexă care face parte integrantă din prezenta normă; - făină albă
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145706_a_147035]
-
Metode de analiză 9.2.4. Determinarea acidității Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.5. Determinarea conținutului în proteine Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.6. Determinarea conținutului în gluten umed Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.7. Determinarea indicelui de deformare a glutenului Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.8. Determinarea conținutului în impurități metalice Conform STAS 90-1988. Făină de
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145706_a_147035]
-
definesc după cum urmează: ... a) cenușă (%) - cantitatea de substanțe minerale conținuta în 100 de unități de masă (100 g proba), raportată la substanță uscată; ... b) umiditate (%) - cantitatea de apă conținuta în 100 de unități de masă (100 g proba); c) gluten umed (%) - cantitatea de substanțe proteice care se separă prin spălarea cu soluție de clorura de sodiu 2% a unui aluat obținut din făină, urmată de zvântarea acestuia; ... d) indice de deformare (mm) - diferența dintre diametrul inițial al unei sfere de 5
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145703_a_147032]
-
proteice care se separă prin spălarea cu soluție de clorura de sodiu 2% a unui aluat obținut din făină, urmată de zvântarea acestuia; ... d) indice de deformare (mm) - diferența dintre diametrul inițial al unei sfere de 5 g de gluten umed și diametrul acesteia după un repaus de o oră la temperatura de 30°C; ... e) indice de sedimentare (indice Zeleny) (ml) - număr care indică volumul exprimat în mililitri al sedimentului obținut dintr-o suspensie de făină într-o soluție de
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145703_a_147032]
-
în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau mai mare de 28%; - făină albă 550 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,55% și cu granulația cerută de necesitățile tehnologice, conform tabelului din anexă care face parte integrantă din prezenta normă; - făină albă
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145703_a_147032]
-
Metode de analiză 9.2.4. Determinarea acidității Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.5. Determinarea conținutului în proteine Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.6. Determinarea conținutului în gluten umed Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.7. Determinarea indicelui de deformare a glutenului Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.8. Determinarea conținutului în impurități metalice Conform STAS 90-1988. Făină de
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145703_a_147032]
-
se realizează prin dublare; ... c) adăugarea antigenului: în fiecare godeu conținând diluții de ser diferite se adaugă câte 0,025 ml antigen. După o agitare timp de 30 de secunde, plăcile se acoperă cu capac și se țin în atmosferă umedă la 37°C timp de 20-24 de ore; ... d) citirea rezultatelor: evaluarea aspectului sedimentarii antigenului se face prin examinarea fundului godeului reflectat într-o oglindă concava plasată deasupra lui. Dacă reacția este negativă, antigenul formează un sediment de aspectul unui
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 5 iunie 2002 privind problemele de sănătate a animalelor, ce afectează comerţul României cu statele membre ale Uniunii Europene cu animale din speciile bovine şi porcine. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145985_a_147314]
-
au fost obținute: antigen: 32 f2æl; ser pozitiv: 73 æl, ser de control; ser de testat: 73 æl, ser care este suspect. 8. Incubația trebuie să dureze 72 de ore la temperatura camerei, 20-27°C, într-o încăpere închisă și umedă. 9. Testul poate fi citit la 24 și 48 de ore, dar rezultatul final nu poate fi obținut înainte de 72 de ore. a) Serul de testat este pozitiv dacă formează o linie specifică de precipitare cu antigenul virusului leucozei enzootice
NORMA SANITARĂ VETERINARA din 5 iunie 2002 privind problemele de sănătate a animalelor, ce afectează comerţul României cu statele membre ale Uniunii Europene cu animale din speciile bovine şi porcine. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/145985_a_147314]
-
supuse procedurii de autorizare; - utilizare durabilă - folosirea resurselor naturale într-un mod și o rată care să nu conducă la declinul pe termen lung al acestora, menținând potențialul lor în acord cu necesitățile și aspirațiile generațiilor prezente și viitoare; - zone umede - întinderi de bălti, mlaștini, turbării, de ape naturale sau artificiale, permanente sau temporare, unde apa este stătătoare sau curgătoare, dulce, salmastra sau sărată, inclusiv întinderi de apa marină a caror adâncime la reflux nu depășește 6 m. ---------------------- Anexă 1 a
LEGE nr. 137 din 29 decembrie 1995 (*republicată*) - (*actualizată*) privind protecţia mediului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144360_a_145689]
-
Articolul 118 (1) În scopul reducerii concentrațiilor pulberilor aeropurtate titularul de autorizație are obligația să aplice cel putin următoarele măsuri: ... a) să minimizeze generarea pulberilor prin utilizarea unor tehnici miniere adecvate, cum sunt: utilizarea de scheme de împușcare adecvate, perforajul umed, utilizarea altor mecanisme și tehnici specifice de reducere a pulberilor; ... b) pulberile vor fi reținute în imediata apropiere a sursei de generare prin incasetare, reducerea presiunii aerului în zona sursei și eliberarea acestuia numai după filtrare; ... c) concentrația de pulberi
NORMA din 27 mai 2002 de securitate radiologica privind radioprotectia operationala în mineritul şi prepararea minereurilor de uraniu şi tor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144381_a_145710]
-
expunerii externe peste nivelurile de referință stabilite se vor instala dispozitive automate de avertizare și semnalizare; ... f) punctele de transbordare și încărcare a minereului și concentratelor trebuie construite astfel încât să se împiedice dispersia pulberilor în aer, inclusiv prin utilizarea procedeelor umede pentru îndepărtarea pulberilor produse; ... g) benzile transportoare trebuie construite astfel încât la funcționarea lor să se reducă cât mai mult posibil riscul de producere și de dispersare accidentala a pulberilor; ... h) pulberile fine care aderă de benzile transportoare trebuie îndepărtate în
NORMA din 27 mai 2002 de securitate radiologica privind radioprotectia operationala în mineritul şi prepararea minereurilor de uraniu şi tor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144381_a_145710]
-
doză efectivă prevăzute la art. 22 din Normele fundamentale de securitate radiologica; ... d) punctele de transbordare și de încărcare a minereului trebuie construite astfel încât să se împiedice dispersia pulberilor în aer sau pulberile produse să poată fi suprimate prin procedeul umed; ... e) mișcările mijloacelor de transport trebuie astfel planificate încât să fie evitate aglomerările în punctele de transbordare; ... f) minereul transportat nu trebuie expus la un curent de aer de mare viteză, cu excepția cazului în care este bine acoperit și este
NORMA din 27 mai 2002 de securitate radiologica privind radioprotectia operationala în mineritul şi prepararea minereurilor de uraniu şi tor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144381_a_145710]
-
avandu-se în vedere în special: 2.1. utilizarea existența a terenului; 2.2. relativă abundență a resurselor naturale din zonă, calitatea și capacitatea regenerativă a acestora; 2.3. capacitatea de absorbție a mediului, cu atenție deosebită pentru: a) zonele umede; ... b) zonele costiere; ... c) zonele montane și cele împădurite; ... d) parcurile și rezervațiile naturale; ... e) ariile clasificate sau zonele protejate prin legislația în vigoare, cum sunt: zone de protecție a faunei piscicole, bazine piscicole naturale și bazine piscicole amenajate etc.
HOTĂRÂRE nr. 918 din 22 august 2002 (*actualizata*) privind stabilirea procedurii-cadru de evaluare a impactului asupra mediului şi pentru aprobarea listei proiectelor publice sau private supuse acestei proceduri. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144439_a_145768]
-
și frigidere. Toate dispozitivele folosite pentru hrănirea animalelor trebuie să fie păstrate în camere reci, în congelatoare și frigidere. Toate dispozitivele folosite pentru hrănirea animalelor trebuie să fie curățate permanent și, daca este cazul, chiar sterilizate. Dacă se folosește hrană umedă sau daca hrană este ușor contaminată cu apă, urină etc., este necesară o curățare zilnică. 3. Procesul de distribuire poate varia în funcție de specie, dar trebuie să fie astfel încât să satisfacă necesitățile fiziologice ale animalelor. Toate animalele trebuie să beneficieze de
INSTRUCŢIUNI din 1 aprilie 2002 privind adăpostirea şi îngrijirea animalelor folosite în scopuri ştiinţifice sau în alte scopuri experimentale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144528_a_145857]
-
să fie astfel încât să satisfacă necesitățile fiziologice ale animalelor. Toate animalele trebuie să beneficieze de hrană. H. Adăparea 1. Animalele trebuie să beneficieze permanent de apă potabilă necontaminată. Este permisă furnizarea apei în timpul transportului sub forma unei părți a alimentației umede. Totuși apă este un element de vehiculare a microorganismelor și de aceea alimentarea cu apă trebuie asigurată astfel încât riscurile să fie minime. Sunt folosite două metode, cu sticle și prin sisteme automate. 2. Sticlele se folosesc de obicei pentru animale
INSTRUCŢIUNI din 1 aprilie 2002 privind adăpostirea şi îngrijirea animalelor folosite în scopuri ştiinţifice sau în alte scopuri experimentale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144528_a_145857]
-
repararea și modernizarea infrastructurii naționale de gospodărire a apelor, aflată în administrarea sa; ... f) administrarea, exploatarea și întreținerea albiilor minore ale apelor, a cuvetelor lacurilor și bălților, în starea lor naturală sau amenajată, a falezei și plajei mării, a zonelor umede și a celor protejate, aflate în patrimoniu; ... g) administrarea, exploatarea și întreținerea infrastructurii Sistemului național de veghe hidrologică și hidrogeologică; ... h) administrarea, exploatarea și întreținerea Sistemului național de supraveghere a calității resurselor de apă; ... i) realizarea sistemului informatic și de
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 107 din 5 septembrie 2002 (*actualizată*) privind înfiinţarea Administraţiei Naţionale "Apele Române". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144485_a_145814]
-
mult de 70% H(2)S] cu un debit de 56 mc/s sau mai mare când funcționează la presiune de aspirare de 1,8 MPa sau mai mare și echipate cu garnituri concepute pentru a fi utilizate în mediu umed cu prezența de H(2)S 8.3. Turnuri de schimb amoniac-hidrogen, cu o înălțime de 35 m sau mai mare, având un diametru cuprins între 1,5 m și 2,5 m, capabile să funcționeze la presiuni mai mari
HOTĂRÂRE nr. 916 din 22 august 2002 privind aprobarea Listei detaliate a materialelor, dispozitivelor, echipamentelor şi informaţiilor pertinente pentru proliferarea armelor nucleare şi a altor dispozitive nucleare explozive. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144457_a_145786]
-
și frigidere. Toate dispozitivele folosite pentru hrănirea animalelor trebuie să fie păstrate în camere reci, în congelatoare și frigidere. Toate dispozitivele folosite pentru hrănirea animalelor trebuie să fie curățate permanent și, daca este cazul, chiar sterilizate. Dacă se folosește hrană umedă sau daca hrană este ușor contaminată cu apă, urină etc., este necesară o curățare zilnică. 3. Procesul de distribuire poate varia în funcție de specie, dar trebuie să fie astfel încât să satisfacă necesitățile fiziologice ale animalelor. Toate animalele trebuie să beneficieze de
INSTRUCŢIUNI din 20 mai 2002 privind adăpostirea şi îngrijirea animalelor folosite în scopuri ştiinţifice sau în alte scopuri experimentale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/144536_a_145865]