9,239 matches
-
pornirea pompei după o întreținere complexă și atunci când verificarea completă a sistemului (vezi pct. 3.5 ) indică o modificare a gradului de alunecare. 3.3. Etalonarea debitmetrului cu tub Venturi cu curgere critică (CFV) Pentru etalonarea debitmetrului CFV se utilizează ecuația curgerii printr-un tub Venturi critic. Debitul gazului depinde de presiunea și temperatura de aspirație: K(v) x p(A) Q(s) = ─────────── radical T unde: K(v) = coeficient de etalonare p(A) = presiunea absolută la intrarea în tubul Venturi, (kPa
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
minimum 8 puncte situate în zona de curgere critică. Abaterea standard nu trebuie să depășească ± 0,3 % din valoarea medie a lui K(v). 3.4. Etalonarea debitmetrului cu tub Venturi subsonic (SSV) Pentru etalonarea unui SSV se utilizează o ecuație de curgere într-un tub Venturi subsonic. Debitul gazului depinde de presiunea și temperatura de aspirație, precum și de scăderea de presiune între secțiunea de intrare și secțiunea minimă a SSV, după cum urmează: 1 1 Q(SSV) = A(0)d^2C
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
etalonare și să se repete până ce valorile Q(SSV) converg. Metoda convergenței trebuie să aibă o precizie de cel puțin 0,1 %. Pentru cel puțin 16 puncte situate în zona de curgere subsonică, valorile lui C(d) calculate pe baza ecuației rezultate din ajustarea curbei de etalonare trebuie să se situeze la ± 0,5 % față de valoarea C(d) pentru fiecare punct de etalonare. 3.5. Verificarea întregului sistem Precizia totală a sistemului CVS și a sistemului de analiză se determină prin
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
G(EDFW,i) = ────────────────────── CO(2,D,i) - CO(2,A,i) unde: CO(2D) = concentrația de CO(2) în gazele de eșapament diluate CO(2A) = concentrația de CO(2) în aerul de diluare [concentrațiile în volume (%) din stare umedă] Această ecuație se bazează pe ipoteza unui echilibru al carbonului (atomii de carbon sunt emiși de motor sub formă de CO(2)) și se calculează în etapele următoare: G(EDFW,i) = G(EXHW,i) x q(i) și 206,6 x G
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
umede, aplicând formulele general acceptate. 2.2.3. Calculul debitului masic al emisiilor 2.2.3.1. Sisteme cu debit masic constant În cazul sistemelor echipate cu un schimbător de căldură, masa poluanților M(gaz) (g/încercare) se determină din ecuația următoare: M(gaz) = u x conc x M(TOTW) unde: u = raportul dintre densitatea componentului gazos și densitatea gazelor de eșapament, cum este indicat în tabelul 4, pct. 1. 2.1.2.1. conc = valorile medii corectate ale concentrațiilor de
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
conformează cerințelor din tabelele 2 și 3. Tabelul 2 - Erorile admisibile pentru aparatele de măsurare a parametrilor aferenți motorului Având în vedere câmpul redus de toleranțe totale privind calculele emisiilor de gaze de eșapament, valorile admise pentru parametrii utilizați în ecuațiile prevăzute trebuie să fie mai reduse decât toleranțele incluse în standardul ISO 3046-3. Tabelul 3 - Erorile admisibile pentru aparatele de măsurare a altor parametri esențiali 1.4. Determinarea componenților gazoși 1.4.1. Specificații generale cu privire la analizoare Analizorul trebuie să
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
a analizorului. Pentru toate plajele, concentrația nominală cea mai mare trebuie să fie egală sau mai mare de 90% din întreaga scală. e) Curba de etalonare se calculează prin metoda celor mai mici pătrate. Pentru reglare se poate folosi o ecuație lineară sau neliniară. ... f) Punctele de etalonare nu trebuie să se abată de la curba determinată prin metoda celor mai mici pătrate cu mai mult de ± 2 % din valoarea determinată sau de 0,3 % din întreaga scală, reținându-se valoarea cea mai
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
608 x H(a) k(W2) = ──────────────────── 1000 + (1,608 x H(a) unde: - Ha - umiditatea absolută a aerului aspirat, în gr. apă / kg aer uscat. * Pentru gazele de eșapament diluate: Dacă măsurarea CO(2) a fost făcută în condiții umede, ecuația este: α x %CO(2)[umed] k(w) = k(w,e,1) = (1 - ─────────────────── ) - k(w1) 200 Dacă măsurarea CO(2) a fost făcută în condiții uscate, ecuația este: - α - raportul dintre hidrogenul și carbonul din combustibil. * Factorul k(w1) este
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
de eșapament diluate: Dacă măsurarea CO(2) a fost făcută în condiții umede, ecuația este: α x %CO(2)[umed] k(w) = k(w,e,1) = (1 - ─────────────────── ) - k(w1) 200 Dacă măsurarea CO(2) a fost făcută în condiții uscate, ecuația este: - α - raportul dintre hidrogenul și carbonul din combustibil. * Factorul k(w1) este calculat cu ajutorul următoarei ecuații: 1,608 x [H(d) x (1 - 1/DF) + H(a) x (1/DF)] k(w1) = ─────────────────────────────────────────────────── 1000 + 1,608 x [H(d) x
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
CO(2)[umed] k(w) = k(w,e,1) = (1 - ─────────────────── ) - k(w1) 200 Dacă măsurarea CO(2) a fost făcută în condiții uscate, ecuația este: - α - raportul dintre hidrogenul și carbonul din combustibil. * Factorul k(w1) este calculat cu ajutorul următoarei ecuații: 1,608 x [H(d) x (1 - 1/DF) + H(a) x (1/DF)] k(w1) = ─────────────────────────────────────────────────── 1000 + 1,608 x [H(d) x (1 - 1/DF) + H(a) x (1/DF)] unde: - Hd - umiditatea absolută a aerului de diluare, în
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
consumul specific de combustibil ponderat (g/kWh) calculat numai cu formula de mai jos; NSLF = media nominală specificată a conținutului de sulf în raport cu masa (0,15%/100); FSF = raportul conținutului de sulf al combustibilului în raport cu masa (procentul împărțit la 100). Ecuația pentru calculul consumului specific de combustibil ponderat este: n Σ G(FUEL,i)x WF(i) i=1 SFC = ──────────────────── n Σ p (i) x WF(i) i=1 unde: p(i) = p(m,i) + p(AE,i) La finele evaluărilor
ANEXE din 28 martie 2007 (*actualizate*) privind stabilirea procedurilor pentru aprobarea de tip a motoarelor destinate a fi montate pe maşini mobile nerutiere şi a motoarelor destinate vehiculelor pentru tranSportul rutier de persoane sau de marfă şi stabilirea măsurilor de limitare a emisiilor gazoase şi de particule poluante provenite de la acestea, în scopul protecţiei atmosferei**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/243139_a_244468]
-
riscului, atât cantitative, cât și calitative. În continuare este prezentă o metodă generală a unei evaluări de risc. Definiția evaluării riscului Riscul este probabilitatea apariției unui efect negativ într-o perioadă de timp specificata și este adesea descris sub forma ecuației; Risc = Pericol x Expunere Evaluarea riscului este definită "ca un proces pentru identificarea, analizarea de către Bancă Mondială și controlarea pericolelor datorate prezenței unei substanțe periculoase dintr-o instalație". Raportul din 1992 al Societății Regale a U.K. explicitează sensul definiției
PROCEDURĂ din 21 septembrie 1997 (*actualizată*) de realizare a bilanţurilor de mediu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249207_a_250536]
-
cât și în cea cantitativa. Diferența dintre cele două este că evaluarea calitativa a riscului consideră frecvențele și consecințele în termeni "mici" până la "mari", în timp ce evaluarea cantitativa a riscului atribuie date de probabilitate statistică părților de frecvență și consecințe ale ecuației. Managementul riscului Ca rezultat al evaluării riscului este posibil să se identifice și să se prioritizeze acele riscuri care nu se pot accepta. În aceste cazuri, atunci când este posibil, pot fi propuse măsuri de remediere și/sau de implementare a
PROCEDURĂ din 21 septembrie 1997 (*actualizată*) de realizare a bilanţurilor de mediu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249207_a_250536]
-
riscului, atât cantitative, cât și calitative. În continuare este prezentă o metodă generală a unei evaluări de risc. Definiția evaluării riscului Riscul este probabilitatea apariției unui efect negativ într-o perioadă de timp specificata și este adesea descris sub forma ecuației; Risc = Pericol x Expunere Evaluarea riscului este definită "ca un proces pentru identificarea, analizarea de către Bancă Mondială și controlarea pericolelor datorate prezenței unei substanțe periculoase dintr-o instalație". Raportul din 1992 al Societății Regale a U.K. explicitează sensul definiției
PROCEDURĂ din 21 septembrie 1997 (*actualizată*) de realizare a bilanţurilor de mediu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249208_a_250537]
-
cât și în cea cantitativa. Diferența dintre cele două este că evaluarea calitativa a riscului consideră frecvențele și consecințele în termeni "mici" până la "mari", în timp ce evaluarea cantitativa a riscului atribuie date de probabilitate statistică părților de frecvență și consecințe ale ecuației. Managementul riscului Ca rezultat al evaluării riscului este posibil să se identifice și să se prioritizeze acele riscuri care nu se pot accepta. În aceste cazuri, atunci când este posibil, pot fi propuse măsuri de remediere și/sau de implementare a
PROCEDURĂ din 21 septembrie 1997 (*actualizată*) de realizare a bilanţurilor de mediu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249208_a_250537]
-
riscului, atât cantitative, cât și calitative. În continuare este prezentă o metodă generală a unei evaluări de risc. Definiția evaluării riscului Riscul este probabilitatea apariției unui efect negativ într-o perioadă de timp specificata și este adesea descris sub forma ecuației; Risc = Pericol x Expunere Evaluarea riscului este definită "ca un proces pentru identificarea, analizarea de către Bancă Mondială și controlarea pericolelor datorate prezenței unei substanțe periculoase dintr-o instalație". Raportul din 1992 al Societății Regale a U.K. explicitează sensul definiției
PROCEDURĂ din 21 septembrie 1997 (*actualizată*) de realizare a bilanţurilor de mediu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249209_a_250538]
-
în cea cantitativa. Diferența dintre cele două este că evaluarea calitativa a riscului consideră frecvențele și consecințele în termeni "mici" p��na la "mari", în timp ce evaluarea cantitativa a riscului atribuie date de probabilitate statistică părților de frecvență și consecințe ale ecuației. Managementul riscului Ca rezultat al evaluării riscului este posibil să se identifice și să se prioritizeze acele riscuri care nu se pot accepta. În aceste cazuri, atunci când este posibil, pot fi propuse măsuri de remediere și/sau de implementare a
PROCEDURĂ din 21 septembrie 1997 (*actualizată*) de realizare a bilanţurilor de mediu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249209_a_250538]
-
din Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate și din bugetul Ministerului Sănătății, precum și la valoarea vânzărilor totale trimestriale de medicamente suportate din Fondul național unic de asigurări de sănătate și din bugetul sănătății, care constituie elemente variabile ale ecuației, adaptate situației de fapt a fiecărui subiect impozabil. c) Sub aspectul pretinsei încălcări a dispozițiilor art. 56 din Constituție, referitor la principiul justei așezări a sarcinilor fiscale, se observă că soluția legislativă criticată se regăsește în art. 3^1 alin
DECIZIE nr. 39 din 5 februarie 2013 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 3^1 alin. (5) al Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/2011 privind stabilirea unei contribuţii pentru finanţarea unor cheltuieli în domeniul sănătăţii, astfel cum a fost completată prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 110/2011 pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniile sănătăţii şi protecţiei sociale, cu referire expresă la sintagma "care include şi taxa pe valoarea adăugată". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249175_a_250504]
-
cu role 1. Determinarea coeficientului de frânare pentru sistemele de frânare pneumatice 1.1. Determinarea coeficientului de frânare pentru un vehicul încărcat la MTMA Calcularea coeficientului de frânare a vehiculului încărcat la MTMA nu necesită extrapolare, acesta rezultând simplu din ecuația următoare: n f2Σ Fis + Fid i=1 Cf = ───────────── x 100(%) G în care: Fis (daN) = forța de frânare la roțile de pe partea stângă a punții i; Fid (daN) = Forța de frânare la roțile de pe partea dreaptă a punții i; n
ANEXE din 20 ianuarie 2012 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 42/2012 pentru modificarea şi completarea Reglementărilor privind certificarea încadrării vehiculelor rutiere înmatriculate în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1, aprobate prin Ordinul ministrului tranSporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.133/2005 (anexele nr. 1 - 8). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239877_a_241206]
-
din rezervoarele de aer comprimat ce comandă circuitul de frânare pe fiecare punte sau a celor din cilindri de frână, după caz, coeficientul de frânare se determină direct prin măsurarea forțelor de frânare ale vehiculului descărcat sau parțial încărcat utilizând ecuația următoare: n f2Σ Fis + Fid i=1 Cf = ───────────── x 100(%) G în care: Fis (daN) = forța de frânare la roțile de pe partea stângă a punții i; Fid ( daN) = forța de frânare la roțile de pe partea dreaptă a punții i; n
ANEXE din 20 ianuarie 2012 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 42/2012 pentru modificarea şi completarea Reglementărilor privind certificarea încadrării vehiculelor rutiere înmatriculate în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1, aprobate prin Ordinul ministrului tranSporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.133/2005 (anexele nr. 1 - 8). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239877_a_241206]
-
sistemele de frânare hidropneumatice și pentru sistemele de frânare complet hidraulice Coeficientul de frânare pentru vehiculele echipate cu sisteme de frânare hidropneumatice sau complet hidraulice se determină direct prin măsurarea forțelor de frânare ale vehiculului descărcat sau parțial încărcat utilizând ecuația următoare: n f2Σ Fis + Fid i=1 Cf = ───────────── x 100(%) G în care: Fis (daN) = forța de frânare la roțile de pe partea stângă a punții i; Fid ( daN) = forța de frânare la roțile de pe partea dreaptă a punții i; n
ANEXE din 20 ianuarie 2012 la Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 42/2012 pentru modificarea şi completarea Reglementărilor privind certificarea încadrării vehiculelor rutiere înmatriculate în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică - RNTR 1, aprobate prin Ordinul ministrului tranSporturilor, construcţiilor şi turismului nr. 2.133/2005 (anexele nr. 1 - 8). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239877_a_241206]
-
în ziua "t-1"; S^t este valoarea subscrierilor de unități de fond ale tuturor claselor fondului procesate în ziua "t"; R^t este valoarea răscumpărărilor de unități de fond ale tuturor claselor fondului procesate în ziua "t". b) Metoda ecuațiilor simultane ... Pentru un fond cu două clase (A și B), metoda de alocare se poate realiza în baza unui sistem de două ecuații cu două necunoscute. Ecuația 1: NAV(A)^t + NAV(B)^t = C^t + G^t, unde: NAV
REGULAMENT nr. 9 din 29 mai 2014 privind autorizarea şi funcţionarea societăţilor de administrare a investiţiilor, a organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare şi a depozitarilor organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262445_a_263774]
-
este valoarea răscumpărărilor de unități de fond ale tuturor claselor fondului procesate în ziua "t". b) Metoda ecuațiilor simultane ... Pentru un fond cu două clase (A și B), metoda de alocare se poate realiza în baza unui sistem de două ecuații cu două necunoscute. Ecuația 1: NAV(A)^t + NAV(B)^t = C^t + G^t, unde: NAV(A)^t este activul net care trebuie alocat clasei A pentru ziua "t"; NAV(B)^t este activul net care trebuie alocat clasei
REGULAMENT nr. 9 din 29 mai 2014 privind autorizarea şi funcţionarea societăţilor de administrare a investiţiilor, a organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare şi a depozitarilor organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262445_a_263774]
-
unități de fond ale tuturor claselor fondului procesate în ziua "t". b) Metoda ecuațiilor simultane ... Pentru un fond cu două clase (A și B), metoda de alocare se poate realiza în baza unui sistem de două ecuații cu două necunoscute. Ecuația 1: NAV(A)^t + NAV(B)^t = C^t + G^t, unde: NAV(A)^t este activul net care trebuie alocat clasei A pentru ziua "t"; NAV(B)^t este activul net care trebuie alocat clasei B pentru ziua "t
REGULAMENT nr. 9 din 29 mai 2014 privind autorizarea şi funcţionarea societăţilor de administrare a investiţiilor, a organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare şi a depozitarilor organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262445_a_263774]
-
C^t este capitalul cumulat al fondului pentru ziua "t"; G^t este creșterea (scăderea) netă cumulată a activelor nete ale fondului nedistribuite capitalului fondului pentru ziua "t". NAV(A)^t/NUF(A)^t NAV(B)^t/NUF(B)^t Ecuația 2: ───────────────── - ───────────────── = d x (Delta), VUAN(A)^0 VUAN(B)^0 unde: NAV(A)^t este activul net care trebuie alocat clasei A pentru ziua "t"; NAV(B)^t este activul net care trebuie alocat clasei B pentru ziua "t"; NUF
REGULAMENT nr. 9 din 29 mai 2014 privind autorizarea şi funcţionarea societăţilor de administrare a investiţiilor, a organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare şi a depozitarilor organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/262445_a_263774]