72,350 matches
-
evaluarea la valoarea justă a activelor biologice și a produselor agricole, precum și a cheltuielilor cu cedarea activelor biologice. Contul 658 Cu ajutorul contului 658 "Alte cheltuieli de exploatare" se ține evidența altor cheltuieli de exploatare, cum ar fi: amenzile, penalitățile, donațiile acordate, valoarea neamortizată a imobilizărilor necorporale și a celor corporale cedate, cheltuieli rezultate din evaluarea la valoarea justă a datoriilor decontate în cadrul unei tranzacții cu plata pe bază de acțiuni cu decontare în numerar, cheltuielile privind calamitățile și alte evenimente similare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
valutar legate de elementele monetare exprimate în valută" Contul 6652 "Diferențe nefavorabile de curs valutar din evaluarea elementelor monetare care fac parte din investiția netă într-o operațiune din străinătate" Contul 666 "Cheltuieli privind dobânzile" Contul 667 "Cheltuieli privind sconturile acordate" Contul 668 "Alte cheltuieli financiare" Contul 6681 "Cheltuieli cu amânarea plății peste termenele normale de creditare" Contul 6688 "Alte cheltuieli financiare". Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența pierderilor din creanțe legate de participații, cheltuielilor privind investițiile financiare cedate, cheltuielilor din
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
plății peste termenele normale de creditare" Contul 6688 "Alte cheltuieli financiare". Cu ajutorul acestor conturi se ține evidența pierderilor din creanțe legate de participații, cheltuielilor privind investițiile financiare cedate, cheltuielilor din diferențe de curs valutar, precum și a cheltuielilor privind dobânzile, sconturile acordate și altor cheltuieli financiare. În debitul conturilor se înregistrează cheltuielile iar la sfârșitul perioadei, soldul acestor conturi se transferă asupra contului de profit și pierdere. Contul 661 Cu ajutorul contului 661 "Cheltuieli privind operațiunile cu titluri și alte instrumente financiare" se
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
Cu ajutorul contului 665 "Cheltuieli din diferențe de curs valutar" se ține evidența cheltuielilor privind diferențele de curs valutar. Contul 666 Cu ajutorul contului 666 "Cheltuieli privind dobânzile" se ține evidența cheltuielilor privind dobânzile. Contul 667 Cu ajutorul contului 667 "Cheltuieli privind sconturile acordate" se ține evidența cheltuielilor privind sconturile acordate clienților, debitorilor sau băncilor. Contul 668 Cu ajutorul contului 668 "Alte cheltuieli financiare" se ține evidența cheltuielilor financiare, altele decât cele înregistrate în celelalte conturi din această grupă, precum și a cheltuielilor rezultate din amânarea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
curs valutar" se ține evidența cheltuielilor privind diferențele de curs valutar. Contul 666 Cu ajutorul contului 666 "Cheltuieli privind dobânzile" se ține evidența cheltuielilor privind dobânzile. Contul 667 Cu ajutorul contului 667 "Cheltuieli privind sconturile acordate" se ține evidența cheltuielilor privind sconturile acordate clienților, debitorilor sau băncilor. Contul 668 Cu ajutorul contului 668 "Alte cheltuieli financiare" se ține evidența cheltuielilor financiare, altele decât cele înregistrate în celelalte conturi din această grupă, precum și a cheltuielilor rezultate din amânarea plăților peste termenele normale de creditare. GRUPA
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
și a produselor reziduale, a veniturilor din prestări servicii, locații de gestiune și chirii, din studii și cercetări, din alte activități diverse, precum și evidența reducerilor comerciale acordate la aceste venituri. În creditul conturilor de venituri, cu excepția contului 709 "Reduceri comerciale acordate" care începe prin a se debita, se înregistrează veniturile realizate, iar la sfârșitul perioadei, soldul acestor conturi se transferă asupra contului de profit și pierdere. Contul 701 Cu ajutorul contului 701 "Venituri din vânzarea produselor finite" se ține evidența vânzărilor de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
ține evidența veniturilor din diverse activități, cum sunt: comisioane, servicii prestate în interesul personalului, punerea la dispoziția terților a personalului unității, venituri din valorificarea ambalajelor, precum și alte venituri realizate din relațiile cu terții. Contul 709 Cu ajutorul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se ține evidența reducerilor comerciale acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă. În debitul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se înregistrează valoarea reducerilor comerciale acordate. GRUPA 71 "VENITURI AFERENTE COSTULUI PRODUCȚIEI ÎN CURS DE EXECUȚIE" Din grupa
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
cum sunt: comisioane, servicii prestate în interesul personalului, punerea la dispoziția terților a personalului unității, venituri din valorificarea ambalajelor, precum și alte venituri realizate din relațiile cu terții. Contul 709 Cu ajutorul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se ține evidența reducerilor comerciale acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă. În debitul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se înregistrează valoarea reducerilor comerciale acordate. GRUPA 71 "VENITURI AFERENTE COSTULUI PRODUCȚIEI ÎN CURS DE EXECUȚIE" Din grupa 71 "Venituri aferente costului producției în
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
din valorificarea ambalajelor, precum și alte venituri realizate din relațiile cu terții. Contul 709 Cu ajutorul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se ține evidența reducerilor comerciale acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă. În debitul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se înregistrează valoarea reducerilor comerciale acordate. GRUPA 71 "VENITURI AFERENTE COSTULUI PRODUCȚIEI ÎN CURS DE EXECUȚIE" Din grupa 71 "Venituri aferente costului producției în curs de execuție" fac parte: Contul 711 "Venituri aferente costurilor stocurilor de produse" Contul 712. Eliminat
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
realizate din relațiile cu terții. Contul 709 Cu ajutorul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se ține evidența reducerilor comerciale acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă. În debitul contului 709 "Reduceri comerciale acordate" se înregistrează valoarea reducerilor comerciale acordate. GRUPA 71 "VENITURI AFERENTE COSTULUI PRODUCȚIEI ÎN CURS DE EXECUȚIE" Din grupa 71 "Venituri aferente costului producției în curs de execuție" fac parte: Contul 711 "Venituri aferente costurilor stocurilor de produse" Contul 712. Eliminat. --------------- Contul 712 a fost eliminat de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
contului 765 "Venituri din diferențe de curs valutar" se ține evidența veniturilor din diferențe de curs valutar. Contul 766 Cu ajutorul contului 766 "Venituri din dobânzi" se ține evidența veniturilor financiare din dobânzile cuvenite pentru disponibilitățile din conturile bancare, pentru împrumuturile acordate sau pentru livrările pe credit, precum și dobânda aferentă creanțelor imobilizate. Contul 767 Cu ajutorul contului 767 "Venituri din sconturi obținute" se ține evidența veniturilor din sconturile obținute de la furnizori și alți creditori. Contul 768 Cu ajutorul contului 768 "Alte venituri financiare" se
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 1 octombrie 2012 (*actualizate*) conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274854_a_276183]
-
recunoașterea veniturilor, respectiv a cheltuielilor în contul de profit și pierdere sau ca venituri în avans, respectiv cheltuieli în avans; recunoașterea participațiilor deținute ca fiind de natura acțiunilor deținute la entități afiliate sau sub forma altor imobilizări financiare; încadrarea reducerilor acordate, respectiv primite, la reduceri comerciale sau financiare. ... (5) Entitățile au obligația ca la întocmirea documentelor justificative și la contabilizarea operațiunilor economico-financiare să țină seama de toate informațiile disponibile, astfel încât să fie extrem de rare situațiile în care natura economică a operațiunii
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
poate fi o probă a valorii realizabile nete la finalul perioadei de raportare; ... e) determinarea ulterioară perioadei de raportare a costului activelor cumpărate sau a încasărilor din activele vândute înainte de finalul perioadei de raportare (de exemplu, reduceri comerciale și financiare acordate, respectiv primite, după încheierea exercițiului financiar); ... f) determinarea ulterioară perioadei de raportare a valorii primelor și a altor drepturi cuvenite angajaților pentru exercițiul financiar încheiat, dacă entitatea are obligația de a plăti aceste sume. ... 74. - (1) În cazul evenimentelor ulterioare
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
introdus de pct. 4 al art. I din ORDINUL nr. 4.160 din 31 decembrie 2015 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 21 din 12 ianuarie 2016. (3) Atunci când vânzarea de produse și acordarea reducerii comerciale sunt tratate împreună, reducerile comerciale acordate ulterior facturării ajustează veniturile din vânzare. ... (4) Reducerile comerciale acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidențiază distinct în contabilitate (contul 709 "Reduceri comerciale acordate"), pe seama conturilor de terți. ... (5) Reducerile comerciale legate de prestările de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
4.160 din 31 decembrie 2015 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 21 din 12 ianuarie 2016. (3) Atunci când vânzarea de produse și acordarea reducerii comerciale sunt tratate împreună, reducerile comerciale acordate ulterior facturării ajustează veniturile din vânzare. ... (4) Reducerile comerciale acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidențiază distinct în contabilitate (contul 709 "Reduceri comerciale acordate"), pe seama conturilor de terți. ... (5) Reducerile comerciale legate de prestările de servicii, primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior facturării, indiferent de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
vânzare. ... (4) Reducerile comerciale acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidențiază distinct în contabilitate (contul 709 "Reduceri comerciale acordate"), pe seama conturilor de terți. ... (5) Reducerile comerciale legate de prestările de servicii, primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidențiază distinct în contabilitate (contul 609 "Reduceri comerciale primite", respectiv contul 709 "Reduceri comerciale acordate"), pe seama conturilor de terți. ... (6) În cazul în care reducerile comerciale reprezintă evenimente ulterioare datei
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
de sconturi de decontare acordate pentru achitarea datoriilor înainte de termenul normal de exigibilitate. (2) Reducerile financiare primite de la furnizor reprezintă venituri ale perioadei indiferent de perioada la care se referă (contul 767 "Venituri din sconturi obținute"). La furnizor, aceste reduceri acordate reprezintă cheltuieli ale perioadei, indiferent de perioada la care se referă (contul 667 "Cheltuieli privind sconturile acordate"). ... 78. - (1) În cazul valorilor mobiliare pe termen scurt admise la tranzacționare pe o piață reglementată, costul de achiziție nu include costurile de
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
utilaje și mobilier 4. Investiții imobiliare 5. Active corporale de explorare și evaluare a resurselor minerale 6. Active biologice productive 7. Avansuri și imobilizări corporale în curs de execuție III. Imobilizări financiare 1. Acțiuni deținute la entitățile afiliate 2. Împrumuturi acordate entităților afiliate 3. Interese de participare 4. Împrumuturi acordate entităților de care entitatea este legată în virtutea intereselor de participare 5. Investiții deținute ca imobilizări 6. Alte împrumuturi B. Active circulante I. Stocuri 1. Materii prime și materiale consumabile 2. Producția
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
de explorare și evaluare a resurselor minerale 6. Active biologice productive 7. Avansuri și imobilizări corporale în curs de execuție III. Imobilizări financiare 1. Acțiuni deținute la entitățile afiliate 2. Împrumuturi acordate entităților afiliate 3. Interese de participare 4. Împrumuturi acordate entităților de care entitatea este legată în virtutea intereselor de participare 5. Investiții deținute ca imobilizări 6. Alte împrumuturi B. Active circulante I. Stocuri 1. Materii prime și materiale consumabile 2. Producția în curs de execuție 3. Produse finite și mărfuri
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
plătit 6. Sume datorate entităților afiliate 7. Sume datorate entităților de care entitatea este legată în virtutea intereselor de participare 8. Alte datorii, inclusiv datoriile fiscale și datoriile privind asigurările sociale H. Provizioane 1. Provizioane pentru litigii 2. Provizioane pentru garanții acordate clienților 3. Provizioane pentru pensii și obligații similare 4. Provizioane pentru impozite 5. Alte provizioane I. Venituri în avans J. Capitaluri proprii I. Capital subscris 1. Capital subscris vărsat 2. Capital subscris nevărsat II. Prime de capital III. Rezerve din
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
se cuprind: - cheltuielile de constituire; - cheltuielile de dezvoltare; - concesiunile, brevetele, licențele, mărcile comerciale, drepturile și activele similare, cu excepția celor create intern de entitate; - active necorporale de explorare și evaluare a resurselor minerale; - fondul comercial pozitiv; - alte imobilizări necorporale; și - avansurile acordate furnizorilor de imobilizări necorporale. Dispoziții tranzitorii 175. - (1) La aplicarea pentru prima dată a prezentelor reglementări, soldul contului 233 "Imobilizări necorporale în curs de execuție" se transferă fie asupra contului 1176 "Rezultatul reportat provenit din trecerea la aplicarea reglementărilor contabile
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
din profituri, cu excepția cazului în care suma rezervelor disponibile pentru distribuire și a profitului reportat este cel puțin egală cu cea a cheltuielilor neamortizate. ... Avansuri și alte imobilizări necorporale 186. - (1) În cadrul avansurilor și altor imobilizări necorporale se înregistrează avansurile acordate furnizorilor de imobilizări necorporale, programele informatice create de entitate sau achiziționate de la terți pentru necesitățile proprii de utilizare, precum și rețete, formule, modele, proiecte și prototipuri. (2) Programele informatice, precum și celelalte imobilizări necorporale înregistrate la elementul "Alte imobilizări necorporale" se amortizează
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
pentru reînnoirea unuia existent nu se consideră ca făcând parte din costurile inițiale care sunt adăugate la valoarea contabilă a activului în sistem de leasing. ... (3) De exemplu, în cazul încheierii unui nou contract de leasing pentru care, drept stimulent acordat locatarului pentru participarea la noul contract de leasing, locatorul este de acord să plătească costurile de reamplasare ale locatarului, să contribuie la plata unor cheltuieli de amenajare/modernizare efectuate de locatar sau este de acord ca pentru o perioadă să
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
efect de seră, precum și certificatele verzi prezentate la subsecțiunea 4.5.4. "Contabilitatea certificatelor verzi". ... 265. - (1) La alte creanțe imobilizate se cuprind garanțiile, depozitele și cauțiunile depuse de entitate la terți. (2) În conturile de creanțe imobilizate reprezentând împrumuturi acordate se înregistrează sumele acordate terților în baza unor contracte pentru care entitatea percepe dobânzi, potrivit legii. ... (3) Entitățile care au evidențiate în contul de creanțe imobilizate creanțe imobilizate cu scadența mai mare de un an, vor prezenta în bilanț, la
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]
-
certificatele verzi prezentate la subsecțiunea 4.5.4. "Contabilitatea certificatelor verzi". ... 265. - (1) La alte creanțe imobilizate se cuprind garanțiile, depozitele și cauțiunile depuse de entitate la terți. (2) În conturile de creanțe imobilizate reprezentând împrumuturi acordate se înregistrează sumele acordate terților în baza unor contracte pentru care entitatea percepe dobânzi, potrivit legii. ... (3) Entitățile care au evidențiate în contul de creanțe imobilizate creanțe imobilizate cu scadența mai mare de un an, vor prezenta în bilanț, la imobilizări financiare, numai partea
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274804_a_276133]