10,559 matches
-
pot fi utilizați singuri sau în amestec (excepție fac măslinele fermentate total sau conservate prin sterilizare, la care nu este admisă utilizarea conservanților): (i) Acid benzoic (E 210) și săruri de 500 mg/kg (exprimat în sodiu (E 211) sau potasiu (E 212) acid benzoic) ale acestuia (ii) Acid sorbic (E 200) și săruri de 1.000 mg/kg (exprimat în potasiu (E 202) ale acestuia acid sorbic) (iii) În amestec pct. (i)+(ii) maximum 1.000 mg/kg b) Acidifianți
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
utilizarea conservanților): (i) Acid benzoic (E 210) și săruri de 500 mg/kg (exprimat în sodiu (E 211) sau potasiu (E 212) acid benzoic) ale acestuia (ii) Acid sorbic (E 200) și săruri de 1.000 mg/kg (exprimat în potasiu (E 202) ale acestuia acid sorbic) (iii) În amestec pct. (i)+(ii) maximum 1.000 mg/kg b) Acidifianți: (i) Acid lactic (E 270) (ii) Acid citric (E 330) (iii) Acid L(+) tartric (E 334) Stabilite prin tehnologia de fabricație
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
Gumă xantan (E 415) h) Agenți de întărire: (doar pentru măslinele umplute cu paste): (i) Clorură de calciu (E 509) (ii) Lactat de calciu (E 327) Stabilită prin tehnologia de fabricație (iii) Citrat de calciu (E 333) (iv) Clorură de potasiu (E 508) i) Alți aditivi: (i) Hidroxid de sodiu (E 524) Stabilită prin tehnologia sau potasiu (E 525) de fabricație (ii) Acid clorhidric (E 507) j) Aditivi tehnologici: (i) Culturi ale microorganismelor Stabilită prin tehnologia lactice de fabricație (ii) Azot
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
de calciu (E 509) (ii) Lactat de calciu (E 327) Stabilită prin tehnologia de fabricație (iii) Citrat de calciu (E 333) (iv) Clorură de potasiu (E 508) i) Alți aditivi: (i) Hidroxid de sodiu (E 524) Stabilită prin tehnologia sau potasiu (E 525) de fabricație (ii) Acid clorhidric (E 507) j) Aditivi tehnologici: (i) Culturi ale microorganismelor Stabilită prin tehnologia lactice de fabricație (ii) Azot (E 941) (iii) Dioxid de carbon (E 290) 5. Lichidul de conservare: se obține prin dizolvarea
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul măslinelor de masă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269235_a_270564]
-
în amestec Polisorbat 80 (monooleat de polioxietilen sorbitan) - E 433 Gumă Xantan - E 415 Gumă arabică - E 414 stabilită prin tehnologia de fabricație Alginat de calciu - E 404, alginat de amoniu - E 403, alginat de sodiu - E 401, alginat de potasiu - E 402, Caragenan - E 407 Conservanți se pot utiliza și în amestec, concentrația maximă fiind de 2.000 mg/kg, după caz Dioxid de sulf - E 220 maximum 100 mg/kg (exprimat în SO(2)) Acid benzoic - E 210 și
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269315_a_270644]
-
de 2.000 mg/kg, după caz Dioxid de sulf - E 220 maximum 100 mg/kg (exprimat în SO(2)) Acid benzoic - E 210 și săruri de maximum 2.000 mg/kg (fără conținut de acid) sodiu - E 211 sau potasiu - E 212 ale acestuia Sorbat de potasiu - E 202 1.000 mg/kg (individual sau în combinație) Coloranți Riboflavină - E 101 i Complex cupru-clorofilă - E 141 i stabilită prin tehnologia de fabricație Beta-caroten - E 160 a ii Caramel simplu - E
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269315_a_270644]
-
Dioxid de sulf - E 220 maximum 100 mg/kg (exprimat în SO(2)) Acid benzoic - E 210 și săruri de maximum 2.000 mg/kg (fără conținut de acid) sodiu - E 211 sau potasiu - E 212 ale acestuia Sorbat de potasiu - E 202 1.000 mg/kg (individual sau în combinație) Coloranți Riboflavină - E 101 i Complex cupru-clorofilă - E 141 i stabilită prin tehnologia de fabricație Beta-caroten - E 160 a ii Caramel simplu - E 150 a Caramel tratat cu sulfit de
NORMĂ din 30 iunie 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269315_a_270644]
-
în amestec Polisorbat 80 (monooleat de polioxietilen sorbitan) - E 433 Gumă Xantan - E 415 Gumă arabică - E 414 stabilită prin tehnologia de fabricație Alginat de calciu - E 404, alginat de amoniu - E 403, alginat de sodiu - E 401, alginat de potasiu - E 402, Caragenan - E 407 Conservanți se pot utiliza și în amestec, concentrația maximă fiind de 2.000 mg/kg, după caz Dioxid de sulf - E 220 maximum 100 mg/kg (exprimat în SO(2)) Acid benzoic - E 210 și
NORMĂ din 15 septembrie 2004 (*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269313_a_270642]
-
de 2.000 mg/kg, după caz Dioxid de sulf - E 220 maximum 100 mg/kg (exprimat în SO(2)) Acid benzoic - E 210 și săruri de maximum 2.000 mg/kg (fără conținut de acid) sodiu - E 211 sau potasiu - E 212 ale acestuia Sorbat de potasiu - E 202 1.000 mg/kg (individual sau în combinație) Coloranți Riboflavină - E 101 i Complex cupru-clorofilă - E 141 i stabilită prin tehnologia de fabricație Beta-caroten - E 160 a ii Caramel simplu - E
NORMĂ din 15 septembrie 2004 (*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269313_a_270642]
-
Dioxid de sulf - E 220 maximum 100 mg/kg (exprimat în SO(2)) Acid benzoic - E 210 și săruri de maximum 2.000 mg/kg (fără conținut de acid) sodiu - E 211 sau potasiu - E 212 ale acestuia Sorbat de potasiu - E 202 1.000 mg/kg (individual sau în combinație) Coloranți Riboflavină - E 101 i Complex cupru-clorofilă - E 141 i stabilită prin tehnologia de fabricație Beta-caroten - E 160 a ii Caramel simplu - E 150 a Caramel tratat cu sulfit de
NORMĂ din 15 septembrie 2004 (*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269313_a_270642]
-
în amestec Polisorbat 80 (monooleat de polioxietilen sorbitan) - E 433 Gumă Xantan - E 415 Gumă arabică - E 414 stabilită prin tehnologia de fabricație Alginat de calciu - E 404, alginat de amoniu - E 403, alginat de sodiu - E 401, alginat de potasiu - E 402, Caragenan - E 407 Conservanți se pot utiliza și în amestec, concentrația maximă fiind de 2.000 mg/kg, după caz Dioxid de sulf - E 220 maximum 100 mg/kg (exprimat în SO(2)) Acid benzoic - E 210 și
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269317_a_270646]
-
de 2.000 mg/kg, după caz Dioxid de sulf - E 220 maximum 100 mg/kg (exprimat în SO(2)) Acid benzoic - E 210 și săruri de maximum 2.000 mg/kg (fără conținut de acid) sodiu - E 211 sau potasiu - E 212 ale acestuia Sorbat de potasiu - E 202 1.000 mg/kg (individual sau în combinație) Coloranți Riboflavină - E 101 i Complex cupru-clorofilă - E 141 i stabilită prin tehnologia de fabricație Beta-caroten - E 160 a ii Caramel simplu - E
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269317_a_270646]
-
Dioxid de sulf - E 220 maximum 100 mg/kg (exprimat în SO(2)) Acid benzoic - E 210 și săruri de maximum 2.000 mg/kg (fără conținut de acid) sodiu - E 211 sau potasiu - E 212 ale acestuia Sorbat de potasiu - E 202 1.000 mg/kg (individual sau în combinație) Coloranți Riboflavină - E 101 i Complex cupru-clorofilă - E 141 i stabilită prin tehnologia de fabricație Beta-caroten - E 160 a ii Caramel simplu - E 150 a Caramel tratat cu sulfit de
NORMĂ din 25 mai 2004(*actualizată*) pentru aprobarea Normei cu privire la natura, conţinutul, fabricarea, calitatea, ambalarea, etichetarea, marcarea, depozitarea şi tranSportul castraveţilor conservaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269317_a_270646]
-
cu respectarea reglementărilor Uniunii Europene în domeniu. Cerințele privind utilizarea îngrășămintelor minerale Administrarea îngrășămintelor în plantațiile de salcie se va face primăvara, înainte de creșterea lujerilor, acestea aplicându-se sub formă minerală. Îngrășămintele pe bază de N, P, K (azot, fosfor, potasiu) pot fi necesare în funcție de tipul de sol și nu pot depăși anual următoarele limite: - 80-150 kg/ha N substanță activă; - 60-100 kg/ha P substanță activă; - 40-80 kg/ha K substanță activă. În cazul plantațiilor de plop alb, plop negru
ORDIN nr. 619 din 6 aprilie 2015(*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor de eligibilitate, condiţiilor specifice şi a modului de implementare a schemelor de plăţi prevăzute la art. 1 alin. (2) şi (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 3/2015 pentru aprobarea schemelor de plăţi care se aplică în agricultură în perioada 2015-2020 şi pentru modificarea art. 2 din Legea nr. 36/1991 privind societăţile agricole şi alte forme de asociere în agricultură, precum şi a condiţiilor specifice de implementare pentru măsurile compensatorii de dezvoltare rurală aplicabile pe terenurile agricole, prevăzute în Programul Naţional de Dezvoltare Rurală 2014-2020. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269544_a_270873]
-
agricultori Anexa 2. Schema de clasificare a produselor fertilizante Anexa 3. Tipuri de îngrășăminte minerale cu azot. Indicații și contraindicații de aplicare Anexa 4. Tipuri de îngrășăminte cu fosfor. Indicații și contraindicații de aplicare Anexa 5. Tipuri de îngrășăminte cu potasiu. Indicații și contraindicații de aplicare Anexa 6. Mențiuni obligatorii pentru îngrășăminte conform Regulamentului (CE) nr. 2003/2003 Anexa 7. Posibilități de amestec a diferitelor îngrășăminte chimice Anexa 8. Ordinea în care trebuie selectate și aplicate îngrășămintele chimice în funcție de │ │ │reacția solului
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
magnezian" - amendament mineral care conține calciu și/sau magneziu, în general sub formă de oxizi, hidroxizi sau carbonați, destinat, în principal, menținerii sau ridicării pH-ului solului; - "amendament mineral" - amendament fără materie organică și fără conținut cunoscut în azot, fosfor, potasiu și oligoelemente; - "amendament organic" - produs de origine vegetală și/sau animală care se adaugă solului, în principal, pentru îmbunătățirea proprietăților fizice și activității biologice a acestuia; - "amendament organo-mineral" - produs în care substanțele și elementele utile sunt simultan de origine organică
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
origine organică și minerală și sunt obținute prin amestecare și/sau combinarea chimică a îngrășămintelor sau produselor organice și minerale; - "îngrășământ simplu" - un îngrășământ care conține, într-o proporție ce trebuie declarată, doar unul dintre nutrienții principali (azot, fosfor sau potasiu); - "macroelement", "nutrient principal" - înseamnă exclusiv azotul, fosforul și potasiul; - "mineralizare" - descompunerea microbiană a unui material sau îngrășământ organic în sol, cu eliberarea elementelor nutritive sub formă asimilabilă; - "nutrient secundar" - înseamnă calciu, magneziu, sodiu sau sulf; - "oligoelemente" - înseamnă bor, cobalt, cupru
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
și/sau combinarea chimică a îngrășămintelor sau produselor organice și minerale; - "îngrășământ simplu" - un îngrășământ care conține, într-o proporție ce trebuie declarată, doar unul dintre nutrienții principali (azot, fosfor sau potasiu); - "macroelement", "nutrient principal" - înseamnă exclusiv azotul, fosforul și potasiul; - "mineralizare" - descompunerea microbiană a unui material sau îngrășământ organic în sol, cu eliberarea elementelor nutritive sub formă asimilabilă; - "nutrient secundar" - înseamnă calciu, magneziu, sodiu sau sulf; - "oligoelemente" - înseamnă bor, cobalt, cupru, fier, mangan, molibden și zinc, esențiale pentru creșterea plantelor
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
la suprafață, sau foliar în scopul sporirii fertilității solului și asigurării unei dezvoltări și creșteri normale a plantelor. O clasificare a produselor fertilizante este prezentată în Anexa 2. Din punct de vedere al originii, îngrășămintele sunt chimice (cu azot, fosfor, potasiu, microelemente etc.), respectiv produse industriale anorganice (minerale) și organice naturale (care provin din sectorul zootehnic), organice vegetale (care provin de la plante verzi: lupin, măzăriche, latir, sulfină etc. și plante uscate), bacteriene (nitragin, azotobacterin, fosfobacterin etc.). În practica producătorilor de îngrășăminte
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
în faza lichidă) și în soluție (clare, care nu conțin particule solide în faza lichidă). ● după numărul de nutrienți declarați: - îngrășământ simplu - un îngrășământ care conține, într-o proporție care trebuie declarată, doar unul dintre nutrienții principali (azot, fosfor sau potasiu); - îngrășământ compus - un îngrășământ care conține, într-o proporție care trebuie declarată, cel puțin doi nutrienți principali și care a fost obținut printr-o reacție chimică sau prin amestec sau combinația acestora; - îngrășământ complex - un îngrășământ compus, obținut printr-o
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
în compoziția declarată; - îngrășământ de amestec - un îngrășământ obținut prin amestecarea uscată a diferitelor îngrășăminte, fără nici o reacție chimică; - îngrășământ foliar - un îngrășământ cu macro și microelemente destinat aplicării extraradiculare pe frunzișul plantelor. ● după nutrienți: - principali - exclusiv azotul, fosforul și potasiul; - secundari - calciu, magneziu, sodiu și sulf; - oligoelemente - bor, cobalt, cupru, fier, mangan, molibden și zinc, esențiale pentru creșterea plantelor, dar în cantități reduse comparativ cu nutrienții principali și secundari; oligoelementele pot fi complexate sau chelatizate. ● în funcție de doza utilizată: - îngrășăminte cu
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
avantaj important al îngrășămintelor minerale este acela că permit asocierea și aplicarea lor împreună cu cele organice sau îngrășămintele verzi. Îngrășămintele minerale cu fosfor prezintă solubilitate mult mai redusă (10-20 % în primul an de la aplicare în cazul fosforului și 30-40 % pentru potasiu), acumulându-se în formațiunile minerale coloidale ale solului, fiind apoi blocate sub formă de fosfați greu solubili de calciu, magneziu, fier și aluminiu. În conformitate cu legislația națională, în agricultura din România se utilizează numai îngrășămintele cu marcajul (EC) produse în Uniunea Europeană
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
acord cu următoarele principii: ● Pentru ca o cultură să producă la un nivel cantitativ și calitativ corespunzător potențialului ei, în condiții favorabile de mediu, trebuie să aibă la dispoziție, pe toată perioada de vegetație, o serie de nutrienți minerali (azot, fosfor, potasiu, calciu, magneziu, sulf, fier, mangan, cupru, zinc, bor și molibden), în cantități și proporții adecvate; ● Mecanismele implicării și participării nutrienților în procesele fiziologice din plante sunt aceleași, indiferent de proveniența acestora (din surse naturale sau din îngrășăminte minerale); Cerințele cantitative
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
structurale, la creșterea capacității calorice, a rezervelor accesibile de apă; ● are o acțiune benefică asupra activității macro și microorganismelor din sol, stimulându-le activitatea. Urina este considerată de asemenea un bun fertilizant organic natural, fiind bogată îndeosebi în azot și potasiu. Se utilizează urina din adăposturile zootehnice, nereținută de așternutul folosit, colectată și păstrată cu sau fără fermentare în bazine acoperite, pentru a se evita pierderile de azot (tabelul 4.2). Tabel 4.2. Compoziția chimică a urinei (valori medii) Specia
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]
-
0), (20.10.0), (12.18.0) - îngrășăminte granulate în care cele două macroelemente, azotul și fosforul, se găsesc sub formă de azotat de amoniu, clorură de amoniu, fosfat mono- sau diamoniacal, fosfat primar sau secundar de calciu; - azotatul de potasiu (13,5.0.45) - îngrășământ binar de tip NK, ce conține 13,5% N și 44-46% K(2)O); - metafosfatul de potasiu (0.55.37) - îngrășământ binar de tip PK, granulat, greu solubil în apă dar hidrolizabil în sol cu
ORDIN nr. 1.182 din 22 noiembrie 2005 (*actualizat*) privind aprobarea Codului de bune practici agricole pentru protecţia apelor împotriva poluării cu nitraţi din surse agricole. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/269047_a_270376]