7,902 matches
-
2.44. prealarmă - avertizare dată în cazul în care semnalul înregistrat de un detector depășește nivelul normal, însă nu atinge încă nivelul de alarmă. 2.45. prima stare de alarmă - stare a unui ECS determinată de recepția primului semnal de alarmă, pe durata căreia funcții obligatorii ale ECS pot fi inhibate. 2.46. primul semnal de alarmă - semnal de la un detector de incendiu care este interpretat ca o alarmă la incendiu, dar după care ECS intră în prima stare de alarmă
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
normal, însă nu atinge încă nivelul de alarmă. 2.45. prima stare de alarmă - stare a unui ECS determinată de recepția primului semnal de alarmă, pe durata căreia funcții obligatorii ale ECS pot fi inhibate. 2.46. primul semnal de alarmă - semnal de la un detector de incendiu care este interpretat ca o alarmă la incendiu, dar după care ECS intră în prima stare de alarmă. 2.47. program -software necesar unui ECS pentru ca el să fie conform cel puțin cu condițiile
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
de alarmă - stare a unui ECS determinată de recepția primului semnal de alarmă, pe durata căreia funcții obligatorii ale ECS pot fi inhibate. 2.46. primul semnal de alarmă - semnal de la un detector de incendiu care este interpretat ca o alarmă la incendiu, dar după care ECS intră în prima stare de alarmă. 2.47. program -software necesar unui ECS pentru ca el să fie conform cel puțin cu condițiile din SR EN 54-2, incluzând inițializarea datelor, vectorii de resetare și de
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
alarmă, pe durata căreia funcții obligatorii ale ECS pot fi inhibate. 2.46. primul semnal de alarmă - semnal de la un detector de incendiu care este interpretat ca o alarmă la incendiu, dar după care ECS intră în prima stare de alarmă. 2.47. program -software necesar unui ECS pentru ca el să fie conform cel puțin cu condițiile din SR EN 54-2, incluzând inițializarea datelor, vectorii de resetare și de întrerupere, codul de utilizare și declarațiile. 2.48. punct - componentă legată la
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
2.52. reparație - lucrări ocazionale, necesare pentru restabilirea funcționării corecte a sistemului instalat. 2.53. sarcină în veghe - putere consumată de sistem în lipsa alimentării de la sursa primară de energie, însă în condiție de funcționare în veghe. 2.54. sarcină la alarmă - putere maximă (de obicei electrică) necesară în caz de incendiu 2.55. scenariu de securitate la incendiu - constituie acea parte a pieselor scrise ale proiectului construcției, instalației sau amenajării, care sintetizează regulile și măsurile de apărare împotriva incendiilor stabilite prin
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
incendiu - constituie acea parte a pieselor scrise ale proiectului construcției, instalației sau amenajării, care sintetizează regulile și măsurile de apărare împotriva incendiilor stabilite prin documentațiile tehnice de proiectare/execuție elaborate. ( Ordinul MAI nr. 130/2007 ). 2.56. semnal de confirmare alarmă - semnal de la un detector de incendiu sau buton de semnalizare manuală care termină prima stare de alarmă. 2.57. semnal de defect - semnal destinat indicării producerii unui defect. 2.58. semnal de incendiu - semnal destinat indicării producerii unui incendiu. 2
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
măsurile de apărare împotriva incendiilor stabilite prin documentațiile tehnice de proiectare/execuție elaborate. ( Ordinul MAI nr. 130/2007 ). 2.56. semnal de confirmare alarmă - semnal de la un detector de incendiu sau buton de semnalizare manuală care termină prima stare de alarmă. 2.57. semnal de defect - semnal destinat indicării producerii unui defect. 2.58. semnal de incendiu - semnal destinat indicării producerii unui incendiu. 2.59. service - procese de rutină ale lucrărilor efectuate la un sistem (incluzând curățarea, realinierea, ajustarea și înlocuirea
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
semnal destinat indicării producerii unui incendiu. 2.59. service - procese de rutină ale lucrărilor efectuate la un sistem (incluzând curățarea, realinierea, ajustarea și înlocuirea), executate la intervale de timp predefinite. 2.60. sistem conectat în rețea - sistem de detectare și alarmă la incendiu în care mai multe echipamente de control și semnalizare sunt interconectate și pot schimba informații. 2.61. sistem de comandă automată pentru stingerea incendiului (fig. 3.1 - componentă G) - dispozitiv automat folosit pentru acționarea unui echipament de protecție
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
semnalizare subordonate ... 2.64. sistem instalat - sistem după încheierea instalării și punerii în funcțiune. 2.65. stare funcțională - stare a ECS caracterizată prin semnalizare(ări) obligatorii. Stările de funcționare recunoscute în standardul european SR EN 54-2 sunt următoarele: - starea de alarmă la incendiu, când este semnalizată alarma la incendiu; - starea de defect, când este semnalizat un defect; - starea de dezactivare, când este semnalizată o dezactivare; - starea de testare, când este semnalizată o testare a funcționării; - starea de veghe, când ECS este
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
sistem după încheierea instalării și punerii în funcțiune. 2.65. stare funcțională - stare a ECS caracterizată prin semnalizare(ări) obligatorii. Stările de funcționare recunoscute în standardul european SR EN 54-2 sunt următoarele: - starea de alarmă la incendiu, când este semnalizată alarma la incendiu; - starea de defect, când este semnalizat un defect; - starea de dezactivare, când este semnalizată o dezactivare; - starea de testare, când este semnalizată o testare a funcționării; - starea de veghe, când ECS este alimentat de o sursă de alimentare
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
dezactivare; - starea de testare, când este semnalizată o testare a funcționării; - starea de veghe, când ECS este alimentat de o sursă de alimentare electrică conformă cu EN 54-4 și în absența semnalizării oricărei alte stări. 2.66. stație de recepție alarmă la incendiu (fig. 3.1 - componenta F) - centru de la care pot fi inițiate în orice moment măsurile necesare de protecție și de intervenție pentru stingerea incendiului. 2.67. stație de recepție semnal de defect (fig. 3.1 - componenta K) - centru
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
de defect (fig. 3.1 - componenta K) - centru de la care pot fi inițiate măsurile corective necesare. 2.68. terță parte - organism sau organizație, alta decât instalatorul, furnizorul sau cumpărătorul. 2.69. timp de intervenție la incendiu - interval de timp dintre alarmă și sosirea personalului specializat al pompierilor. 2.70. utilizator - persoană sau organizație care deține controlul clădirii (sau a unei părți din clădirea) unde este instalat IDSAI. 2.71. verificare - proces prin care instalatorul sau alt contractor asigură cumpărătorul în privința conformității
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
unei părți din clădirea) unde este instalat IDSAI. 2.71. verificare - proces prin care instalatorul sau alt contractor asigură cumpărătorul în privința conformității sistemului instalat cu cerințele definite. 2.72. zonă de alarmare - arie pentru care se emite un semnal de alarmă unitar. 2.73. zonă de detectare - arie supravegheată de o IDSAI care permite stabilirea rapidă și clară a poziției echipamentului de detectare care a declanșat avertizarea de incendiu și pentru care este furnizat un semnal de alarmare unitar. Într-o
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
și avertizare incendiu este alcătuită din următoarele elemente componente (fig. 3.1): A - detector (detectoare) de incendiu; B - echipament de control și semnalizare (ECS); C - dispozitive de alarmare; D - declanșator/declanșatoare manual(e) de alarmare; E - dispozitiv de transmisie a alarmei; F - stație de recepție a alarmei; G - sisteme de comandă automată pentru stingerea incendiului; H - echipament de protecție împotriva incendiului; J - dispozitiv de transmisie semnal de defect; K - stație de recepție semnal de defect; L - echipament de alimentare cu energie
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
următoarele elemente componente (fig. 3.1): A - detector (detectoare) de incendiu; B - echipament de control și semnalizare (ECS); C - dispozitive de alarmare; D - declanșator/declanșatoare manual(e) de alarmare; E - dispozitiv de transmisie a alarmei; F - stație de recepție a alarmei; G - sisteme de comandă automată pentru stingerea incendiului; H - echipament de protecție împotriva incendiului; J - dispozitiv de transmisie semnal de defect; K - stație de recepție semnal de defect; L - echipament de alimentare cu energie electrică; M - modul de control și
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
de comandă automată pentru stingerea incendiului; H - echipament de protecție împotriva incendiului; J - dispozitiv de transmisie semnal de defect; K - stație de recepție semnal de defect; L - echipament de alimentare cu energie electrică; M - modul de control și semnalizare a alarmei vocale; N - modul de intrare sau ieșire auxiliară; O - modul pentru funcția de management (monitorizare). Opțional sistemul de detectare, semnalizare și avertizare incendiu poate fi prevăzut cu "seiful cu cheie și panoul pentru pompier". 1 - funcții de detectare și activare
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
3.2.4. Instalația de detectare, semnalizare și avertizare incendiu trebuie proiectată astfel încât activarea sistemelor de stingere a incendiilor să nu pună în pericol persoane aflate în zona protejată. Se vor lua măsuri de protecție a acestora atât în cazul alarmelor reale cât și în cazul alarmelor false. 3.2.5. În completarea destinației principale a IDSAI, acestea pot fi folosite pentru monitorizarea și comanda directă sau indirectă a unor sisteme sau dispozitive auxiliare, (vezi 3.3.8 (2)e ), dar
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
semnalizare și avertizare incendiu trebuie proiectată astfel încât activarea sistemelor de stingere a incendiilor să nu pună în pericol persoane aflate în zona protejată. Se vor lua măsuri de protecție a acestora atât în cazul alarmelor reale cât și în cazul alarmelor false. 3.2.5. În completarea destinației principale a IDSAI, acestea pot fi folosite pentru monitorizarea și comanda directă sau indirectă a unor sisteme sau dispozitive auxiliare, (vezi 3.3.8 (2)e ), dar neexcluzând orice alt sistem sau dispozitiv
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
6. Funcționarea sau defectul unui element al dispozitivelor auxiliare trebuie să nu pericliteze funcționarea sistemului de detectare a incendiilor sau să împiedice transmiterea unui semnal către alte dispozitive auxiliare. 3.2.7. (1) Atunci când este necesară instalarea unui echipament de alarmă împotriva incendiului în zone care prezintă un pericol de explozie a unui gaz combustibil, praf sau vapori, trebuie utilizat echipamentul certificat ca fiind potrivit în aceste scopuri și care respectă prevederile tehnice naționale. (NP 099-2004 și recomandările din SR EN
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
compatibilitatea în conformitate cu recomandările din SR EN 54-13. 3.2.9. Sistemul trebuie proiectat astfel încât să limiteze efectele unor defecte ale cablurilor sau ale conexiunilor (vezi cap. 5). 3.2.10. Proiectul sistemului trebuie realizat astfel încât să se prevină pe cât posibil alarmele false (vezi cap. 3.10) 3.2.11. Documentația tehnică elaborată de proiectant trebuie să conțină: a) planurile de instalare; ... b) indexul zonelor de detectare; ... c) lista componentelor sistemului; ... d) schema-bloc; ... e) identificarea echipamentului; ... f) planul de verificare periodică (service
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
dar nu mai puțin de 30 minute; ... c) sarcina termică este mai mica de 25 MJ/m². ... 3.3.4. (1) Proiectarea instalației de detectare, semnalizare și avertizare incendiu trebuie efectuată astfel încât să se adopte toate măsurile posibile pentru evitarea alarmelor false. (2) Se vor lua în considerație condițiile de mediu, activitatea desfășurată în spațiile supravegheate, pericolul izbucnirii și propagării incendiului. Echipamentul de control și semnalizare (ECS) 3.3.5. Se recomandă ca ECS să asigure monitorizarea unei arii de maxim
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
electronică, gata de operare sau ... b) un echipament de înregistrare ce permite citirea rapidă (ca de exemplu o imprimantă). ... 3.3.8. În cazul în care unitatea centrală funcționează în regim de avarie, aceasta va trebui să semnalizeze starea de alarmă. 3.3.9. Unitățile centrale de procesare, un concentrator sau un echipament de semnalizare și de control care sunt instalate în sisteme cu peste 512 detectoare, cu o întindere totală de peste 10000 m² trebuie să aibă un sistem redundant de
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
circuit individual nu vor anula mai mult de cinci compartimente de incendiu. ... 3.3.17. Dacă zona de detectare are o arie mai mare de 1000 m² trebuie utilizate sisteme adresabile care să facă posibilă localizarea detectorului care a declanșat alarma. 3.3.18. Pentru realizarea căilor de transmisie se pot utiliza căi de comunicație radio, certificate în conformitate cu recomandările din SR EN 54-25. 3.3.19. În cazul blocurilor de locuințe foarte înalte, trebuie să se prevadă instalații de detectare, semnalizare
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
avertizare incendiu pentru spațiile comune (holuri, magazii, scări evacuare, centrală termică de bloc etc.), spațiile transformate în unități de comerț sau servicii publice. 3.4. STABILIREA ZONELOR DE DETECTARE 3.4.1. Stabilirea zonelor de detectare se face astfel încât locul alarmei să fie ușor depistat în cel mai scurt timp posibil din indicațiile oferite de echipamentul de control și semnalizare. Trebuie elaborate proceduri pentru verificarea semnalelor de alarmare și intervenții ulterioare. 3.4.2. Stabilirea zonelor de detectare trebuie să ia
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]
-
elaborate proceduri pentru verificarea semnalelor de alarmare și intervenții ulterioare. 3.4.2. Stabilirea zonelor de detectare trebuie să ia în considerație planul intern al clădirii, dificultățile posibile de deplasare și verificare, prezența altor pericole posibile precum și situarea zonelor de alarmă. 3.4.3. Condiții privind stabilirea zonei de detectare: a) aria unei zone de detectare nu va depăși 1600 m²; ... b) dacă zona care trebuie supravegheată depășește 1600 m², aceasta se împarte în zone de detectare. Orice acțiune asupra unui
REGLEMENTĂRI TEHNICE din 9 martie 2015 "Normativ privind securitatea la incendiu a construcţiilor. Partea a III-a - Instalaţii de detectare, semnalizare şi avertizare incendiu - Indicativ P118/3 - 2015. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/271265_a_272594]