10,821 matches
-
Observații: *1) Denumirea sau denumirea comercială și adresa completă a întreprinderii. Aceasta îl îndreptățește pe titular să efectueze transporturi rutiere │ │naționale de persoane contra cost, cu autovehicule având 9 locuri pe scaune,│ │inclusiv locul conducătorului auto, destinate prin construcție și echipate │ │pentru transportul de persoane. │ │ Copia conformă a autorizației pentru transportul rutier național contra │ │cost este nominală și nu este transmisibilă. Anexa 49 a fost introdusă de pct. 31 al art. I din ORDINUL nr. 1.567 din 24 decembrie 2013
NORME METODOLOGICE din 30 noiembrie 2011 (*actualizate*) privind aplicarea prevederilor referitoare la organizarea şi efectuarea tranSporturilor rutiere şi a activităţilor conexe acestora stabilite prin Ordonanţa Guvernului nr. 27/2011 privind tranSporturile rutiere**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257936_a_259265]
-
încrucișat - metodă de desfășurare a activității de control, care presupune verificarea la sediul entității sau al Autorității a înscrisurilor și operațiunilor unei entități în corelație cu înscrisurile deținute de o altă entitate; controlul încrucișat poate avea și caracter inopinat; ... h) echipă de control - persoanele desemnate prin decizie de către președintele Autorității în vederea desfășurării activității de control asupra entităților și a persoanelor vizate, autorizate/avizate de către aceasta; ... i) entitate controlată - entitățile menționate la art. 2 alin. (1) din Ordonanța de urgență a Guvernului
REGULAMENT nr. 1 din 17 ianuarie 2014 privind activitatea de control desfăşurată de Autoritatea de Supraveghere Financiară. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/258252_a_259581]
-
după fiecare tragere prin introducerea manuală a cartușului în camera de încărcare sau într-un lăcaș special prevăzut la intrarea în țeavă; 8. arme albe cu lamă - armă care îndeplinește următoarele criterii: a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său; ... b) are tăiș dublu pe toată lungimea sa; ... c) lungimea este mai mare de 15 cm; ... d) lățimea este mai mare sau egală cu 0,4 cm
LEGE nr. 295 din 28 iunie 2004 (*actualizată*) (**republicată**) privind regimul armelor şi al muniţiilor**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256968_a_258297]
-
potrivit prezentelor norme metodologice, în condițiile legii; ... ---------- Lit. f) a pct. 1 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDINUL nr. 692 din 14 octombrie 2014 publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 820 din 11 noiembrie 2014. g) echipă de control - colectivul care efectuează acțiuni de control, format din salariați ai structurilor de control la care pot fi cooptați și experți din alte domenii de activitate; ... h) acțiune de control - activitatea delimitată în timp, reglementată prin lege și prin
ORDIN nr. 1.012 din 10 decembrie 2013 (*actualizat*) pentru aprobarea Normelor metodologice privind activitatea structurilor de control din cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257082_a_258411]
-
Semnătură și parafa medicului șef Semnătură și parafa medicului curant ....................... ............................ Număr de ventilație mecanică: [][][] Intervenția chirurgicală principala:......................................... ............................................................................. ................................................................. [][][][][] Consimțământului pentru intervenție: Dată și ora începerii intervenției / / | Dată și ora sfârșit intervenție / / | Intervenții chirurgicale concomitente (cu cea principala) 1. .............................................................. [][][][][] ┌─ ─┐ │medic operator principal ................................ │ │ │ Echipa operatorie:│medic operator ÎI .............. medic AȚI .............. │ │ │ │medic operator III ............. asistent/a ............. Dată și ora începerii intervenției / / | Dată și ora sfârșit intervenție / / | Alte intervenții chirurgicale: 1. .............................................................. [][][][][] ┌─ ─┐ │medic operator principal ................................ │ │ │ Echipa operatorie:│medic operator ÎI .............. medic AȚI .............. │ │ │ │medic operator III ............. asistent/a
ORDIN nr. 1.782 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257204_a_258533]
-
intervenție / / | Intervenții chirurgicale concomitente (cu cea principala) 1. .............................................................. [][][][][] ┌─ ─┐ │medic operator principal ................................ │ │ │ Echipa operatorie:│medic operator ÎI .............. medic AȚI .............. │ │ │ │medic operator III ............. asistent/a ............. Dată și ora începerii intervenției / / | Dată și ora sfârșit intervenție / / | Alte intervenții chirurgicale: 1. .............................................................. [][][][][] ┌─ ─┐ │medic operator principal ................................ │ │ │ Echipa operatorie:│medic operator ÎI .............. medic AȚI .............. │ │ │ │medic operator III ............. asistent/a ............. Dată și ora începerii intervenției / / | Dată și ora sfârșit intervenție / / | Examen citologic .......................................................... Examen extemporaneu ....................................................... Examen histopatologic (biopsie - piesă operatorie) ........................ Transfer între secțiile spitalului: Starea la externare: vindecat (1); ameliorat
ORDIN nr. 1.782 din 28 decembrie 2006 (*actualizat*) privind înregistrarea şi raportarea statistică a pacienţilor care primesc servicii medicale în regim de spitalizare continuă şi spitalizare de zi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257204_a_258533]
-
cu sprinklere, de detectare și de alarmă în caz de incendiu 6 La paragraful 2.1.1, se introduce următoarea frază între prima și a doua frază existente: "Posturile de comandă, unde apa poate produce daune echipamentului esențial, pot fi echipate cu o instalație de tip cu tubulatură uscată sau o instalație cu preacțiune, așa cum este permis de către regula II-2/10.6.1.1 din Convenție." -------
REZOLUŢIA nr. MSC.327(90) din 25 mai 2012 privind adoptarea amendamentelor la Codul internaţional pentru instalaţiile de protecţie contra incendiului (Codul FSS). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/258411_a_259740]
-
cu sprinklere, de detectare și de alarmă în caz de incendiu 6 La paragraful 2.1.1, se introduce următoarea frază între prima și a doua frază existente: "Posturile de comandă, unde apa poate produce daune echipamentului esențial, pot fi echipate cu o instalație de tip cu tubulatură uscată sau o instalație cu preacțiune, așa cum este permis de către regula II-2/10.6.1.1 din Convenție." -------
AMENDAMENTE din 25 mai 2012 la Codul internaţional pentru instalaţiile de protecţie contra incendiului (Codul FSS). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/258412_a_259741]
-
fost modificat de pct. 11 al art. I din LEGEA nr. 399 din 27 decembrie 2005 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 22 din 10 ianuarie 2006. Articolul 11^1 În spațiul aerian național este interzisă operarea aeronavelor: a) care sunt echipate cu sau care transportă arme nucleare, chimice ori alte arme de distrugere în masă, cu excepția celor prevăzute de tratatele la care România este parte; ... b) la viteze supersonice, la altitudini mai mici de 10.000 m, cu excepția zborurilor aeronavelor militare
CODUL AERIAN din 22 august 1997 (**republicat**)(*actualizat*) ( Ordonanţa nr. 29 din 22 august 1997 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/258645_a_259974]
-
de golire a rezervoarelor se prevăd măsuri de izolare pentru captarea scurgerilor accidentale. Articolul 23 Capacitatea de retenție a perimetrului delimitat de zidurile de izolare este cuprinsă între 100% și 150% din capacitatea rezervorului. Articolul 24 Zonele de retenție sunt echipate cu detectoare de incendiu, cu generatoare de spumă contra incendiilor, cu sisteme de drenare și cu pompe de evacuare a apei pluviale. Proiectarea terminalelor GNL Articolul 25 (1) Proiectarea terminalelor GNL se realizează doar de către operatori economici autorizați de către ANRE
CODUL TEHNIC din 18 decembrie 2013 al gazelor naturale lichefiate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257633_a_258962]
-
sunt izolate pentru a se preveni formarea gheții, evaporările de gaz și acțiunea corozivă a apei. ... (2) Pentru prevenirea intrării aerului în rezervoare se menține o suprapresiune în rezervor de 100-200 mbar. Articolul 27 Sistemul de transfer al GNL este echipat cu robinete de secționare, așa cum rezultă din studiul de risc, pentru a face posibilă intervenția în caz de incident sau pentru a permite controlul periodic și întreținerea sistemului. Articolul 28 La proiectarea terminalului GNL se prevăd în mod obligatoriu echipamente
CODUL TEHNIC din 18 decembrie 2013 al gazelor naturale lichefiate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257633_a_258962]
-
fost modificat de pct. 11 al art. I din LEGEA nr. 399 din 27 decembrie 2005 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 22 din 10 ianuarie 2006. Articolul 11^1 În spațiul aerian național este interzisă operarea aeronavelor: a) care sunt echipate cu sau care transportă arme nucleare, chimice ori alte arme de distrugere în masă, cu excepția celor prevăzute de tratatele la care România este parte; ... b) la viteze supersonice, la altitudini mai mici de 10.000 m, cu excepția zborurilor aeronavelor militare
ORDONANŢĂ nr. 29 din 22 august 1997 (**republicată**)(*actualizată*) privind Codul aerian civil***). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/258644_a_259973]
-
octombrie 2009. 14. jurnal de pescuit - registrul aflat la bordul navelor/ambarcațiunilor de pescuit, în care sunt înregistrate zilnic datele privind efortul de pescuit și capturile realizate, cu clasificarea lor pe specii; 15. navă de pescuit - orice navă sau ambarcațiune echipată pentru pescuit comercial; 16. navă auxiliară de pescuit - orice navă sau ambarcațiune care nu este implicată direct în activitatea de pescuit, dar deservește navele de pescuit, instalațiile de acvacultură sau instalațiile de pescuit staționar; 17. pescărie - ansamblul de activități care
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 23 din 5 martie 2008(*actualizată*) privind pescuitul şi acvacultura. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/258666_a_259995]
-
fie titulari ai unui certificat de competență profesională, obținut și eliberat în conformitate cu reglementările în vigoare. ... (3) Începând cu data de 1 ianuarie 2015, conducătorii auto ai autovehiculelor având 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducătorului auto, destinate prin construcție și echipate pentru transportul de persoane, utilizate la efectuarea transportului rutier național contra cost de persoane sau a transportului rutier în cont propriu de persoane, trebuie să fie titulari ai unui certificat de competență profesională, obținut și eliberat în conformitate cu reglementările în vigoare
ORDIN nr. 1.567 din 24 decembrie 2013 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice privind aplicarea prevederilor referitoare la organizarea şi efectuarea tranSporturilor rutiere şi a activităţilor conexe acestora stabilite prin Ordonanţa Guvernului nr. 27/2011 privind tranSporturile rutiere, aprobate prin Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 980/2011. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257680_a_259009]
-
propriu cu vehicule rutiere a căror masă totală maximă autorizată, inclusiv remorca/semiremorca, este cuprinsă între 2,4 tone și 3,5 tone, cu autovehicule având cel puțin 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducătorului auto, destinate prin construcție și echipate pentru transportul de persoane, respectiv la operațiuni de transport rutier în cont propriu efectuate cu vehicule rutiere care se deplasează fără încărcătură în cadrul unei operațiuni de transport, întreprinderile au obligația de a îndeplini prevederile prezentului ordin până la data de 1
ORDIN nr. 1.567 din 24 decembrie 2013 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice privind aplicarea prevederilor referitoare la organizarea şi efectuarea tranSporturilor rutiere şi a activităţilor conexe acestora stabilite prin Ordonanţa Guvernului nr. 27/2011 privind tranSporturile rutiere, aprobate prin Ordinul ministrului tranSporturilor şi infrastructurii nr. 980/2011. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257680_a_259009]
-
pentru înlocuirea celor uzate, precum și alte articole de echipament se pot asigura la cerere, contra cost, la prețul de achiziție. Femeile primesc fustă în loc de pantalon lung. a) Coifură Se asigură un costum din c) Lenjerie NOTĂ: Conform acestei norme se echipează și studentele, cu următoarea deosebire: la costumul de oraș se asigură în plus câte o fustă din stofă pentru iarnă și din stofă pentru vară. a) Coifură c) Lenjerie Se asigură în sezonul rece și pe timp ploios. Poliția de
HOTĂRÂRE nr. 1.061 din 25 septembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind stabilirea uniformei, echipamentului specific, însemnelor distinctive, insignei şi documentului de legitimare pentru poliţişti*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/257746_a_259075]
-
să aibă un volum adecvat pentru cantitatea de mercur depozitată; ... d) podelele amplasamentelor de depozitare trebuie să fie acoperite cu materiale izolante rezistente la mercur. Trebuie prevăzută o pantă dotată cu un bazin de colectare; ... e) amplasamentul de depozitare trebuie echipat cu un sistem de protecție împotriva incendiilor; ... f) depozitarea containerelor se efectuează astfel încât accesul la toate containerele să fie ușor de realizat. ... Anexa 2 Cerințe specifice referitoare la mercurul metalic În scopul depozitării temporare a mercurului metalic pentru perioade de peste
HOTĂRÂRE nr. 95 din 12 februarie 2014 pentru aprobarea măsurilor de gestionare şi a criteriilor specifice de depozitare ale mercurului metalic considerat deşeu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259080_a_260409]
-
lansarea, fixarea, remorcarea și tractarea uneltelor de pescuit, ridicarea capturii la bord, transbordarea, păstrarea la bord, prelucrarea la bord, transferul, plasarea în cuști, îngrășarea și debarcarea peștelui și a produselor pescărești. Art. 2^2. - Navă de pescuit - reprezintă orice navă echipată în vederea exploatării comerciale a resurselor acvatice vii. Art. 2^3. - Posibilități de pescuit - reprezintă un drept legal de a pescui, cuantificat, exprimat în capturi și/sau efort de pescuit." 2. La articolul 6, alineatul (1) se modifică și va avea
ORDIN nr. 43 din 21 ianuarie 2014 pentru modificarea şi completarea Normelor privind accesul la resursele acvatice vii din domeniul public al statului în vederea practicării pescuitului comercial în habitatele piscicole naturale, cu excepţia ariilor naturale protejate, aprobate prin Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 128/2012. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259083_a_260412]
-
practice în conducerea auto în vederea obținerii permisului de conducere Categoria AM - vehicul, cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h dar nu depășește 45 km/h și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4
NORME din 3 februarie 2014 (*actualizate*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa nr. 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259087_a_260416]
-
kg. Categoria C1 - vehicul din categoria C1 a cărui masă maximă autorizată este de cel puțin 4000 kg, care are o lungime de cel puțin 5 m, care atinge o viteză de cel puțin 80 km/h și care este echipat cu ABS și un dispozitiv de înregistrare a vitezei; compartimentul pentru mărfuri trebuie să consiste dintr-o caroserie de tip închis cel puțin la fel de lată și de înaltă ca și cabina. Categoria C1E - ansamblu format dintr-un vehicul de examen
NORME din 3 februarie 2014 (*actualizate*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa nr. 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259087_a_260416]
-
C a cărui masă maximă autorizată este de cel puțin 12.000 kg, care are lungimea de cel puțin 8 metri, lățimea de cel puțin 2,4 m și care atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, este echipat cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS) și cu un sistem de transmisie care presupune o selecție manuală a vitezelor de către conducătorul auto și cu un dispozitiv de înregistrare definit conform Regulamentului (CEE) nr. 3821/85; compartimentul
NORME din 3 februarie 2014 (*actualizate*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa nr. 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259087_a_260416]
-
aibă o masă totală maximă autorizată de cel puțin 20.000 kg, o lungime de cel puțin 14 m și o lățime de cel puțin 2,4 m, să atingă o viteză de cel puțin 80 km/h, să fie echipate cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS) și să fie echipate cu un sistem de transmisie care presupune o selecție manuală a vitezelor de către conducătorul auto și cu un dispozitiv de înregistrare definit conform Regulamentului (CEE) nr.
NORME din 3 februarie 2014 (*actualizate*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa nr. 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259087_a_260416]
-
de cel puțin 14 m și o lățime de cel puțin 2,4 m, să atingă o viteză de cel puțin 80 km/h, să fie echipate cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS) și să fie echipate cu un sistem de transmisie care presupune o selecție manuală a vitezelor de către conducătorul auto și cu un dispozitiv de înregistrare definit conform Regulamentului (CEE) nr. 3821/85; compartimentul pentru mărfuri al remorcii constă dintr-un corp închis care este
NORME din 3 februarie 2014 (*actualizate*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa nr. 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259087_a_260416]
-
000 kg. Categoria D1 - vehicul din categoria D1 a cărui masă maximă autorizată este de cel puțin 4000 kg, care are o lungime de cel puțin 5 m și care poate atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, echipat cu ABS și cu un dispozitiv de înregistrare a vitezei. Categoria D1E - ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria D1 și dintr-o remorcă a cărei masă maximă autorizată este de cel puțin 1250 kg și care atinge
NORME din 3 februarie 2014 (*actualizate*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa nr. 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259087_a_260416]
-
totală minimă de 800 kg. Categoria D - vehicul din categoria D care are o lungime de cel puțin 10 m, o lățime de cel puțin 2,4 m și care poate atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, echipat cu ABS și cu un dispozitiv de înregistrare a vitezei. Categoria DE - ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria D și dintr-o remorcă a cărei masă maximă autorizată este de cel puțin 1250 kg, lățimea de cel
NORME din 3 februarie 2014 (*actualizate*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa nr. 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/259087_a_260416]