10,725 matches
-
pe bază de mercur în procesele industriei chimice 1.5. Fabricarea catalizatorilor pe bază de mercur utilizați în producția clorurii de vinil 1.6. Alte procese care implică fabricarea compușilor organici și anorganici pe bază de mercur 1.7. Fabricarea bateriilor primare 1.8. Industria metalelor neferoase (instalații de recuperare a mercurului, precum și extracția și rafinarea metalelor neferoase) 1.9. Instalații pentru tratarea deșeurilor toxice care conțin mercur 1.10. Fabricarea hârtiei 1.11. Producția de oțel 1.12. Centrale electrice
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/253208_a_254537]
-
electrice pe bază de cărbune 2. Cadmiu 2.1. Extracția de zinc, rafinarea plumbului și a zincului, industria cadmiului și a metalelor neferoase 2.2. Fabricarea compușilor cu cadmiu 2.3. Fabricarea coloranților 2.4. Fabricarea stabilizatorilor 2.5. Fabricarea bateriilor primare și secundare 2.6. Galvanizare 2.7. Fabricarea acidului fosforic și/sau a fertilizatorului fosfatic din rocă fosfatică 3. Hexaclorciclohexan (HCH) 3.1. Instalații pentru producerea de HCH 3.2. Instalații pentru extracția lindanului 3.3. Instalații în care
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/253208_a_254537]
-
pe bază de mercur în procesele industriei chimice 1.5. Fabricarea catalizatorilor pe bază de mercur utilizați în producția clorurii de vinil 1.6. Alte procese care implică fabricarea compușilor organici și anorganici pe bază de mercur 1.7. Fabricarea bateriilor primare 1.8. Industria metalelor neferoase (instalații de recuperare a mercurului, precum și extracția și rafinarea metalelor neferoase) 1.9. Instalații pentru tratarea deșeurilor toxice care conțin mercur 1.10. Fabricarea hârtiei 1.11. Producția de oțel 1.12. Centrale electrice
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/253207_a_254536]
-
electrice pe bază de cărbune 2. Cadmiu 2.1. Extracția de zinc, rafinarea plumbului și a zincului, industria cadmiului și a metalelor neferoase 2.2. Fabricarea compușilor cu cadmiu 2.3. Fabricarea coloranților 2.4. Fabricarea stabilizatorilor 2.5. Fabricarea bateriilor primare și secundare 2.6. Galvanizare 2.7. Fabricarea acidului fosforic și/sau a fertilizatorului fosfatic din rocă fosfatică 3. Hexaclorciclohexan (HCH) 3.1. Instalații pentru producerea de HCH 3.2. Instalații pentru extracția lindanului 3.3. Instalații în care
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/253207_a_254536]
-
de pct. 21 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 72 din 20 septembrie 2006 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 803 din 25 septembrie 2006. j) asistență medicală la cerere; ... k) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului și auzului: baterii pentru aparatele auditive, ochelari de vedere; ... l) contribuția personală din prețul medicamentelor, a unor servicii medicale și a dispozitivelor medicale; ... m) serviciile medicale solicitate de asigurat; ... n) unele proceduri de recuperare și de fizioterapie; ... o) cheltuielile de personal aferente medicilor
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252281_a_253610]
-
piele prevăzute în norme, a serviciilor medicale aferente stării posttransplant; ... j) asistența medicală la cerere, inclusiv pentru serviciile solicitate în vederea expertizei capacității de muncă, a încadrării și reevaluării gradului de handicap; ... k) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului și auzului: baterii pentru aparatele auditive, ochelari de vedere; ... l) contribuția personală din prețul medicamentelor, al unor servicii medicale și al dispozitivelor medicale; ... m) serviciile medicale solicitate de asigurat; ... n) unele proceduri de recuperare și de fizioterapie, altele decât cele prevăzute în norme
CONTRACT-CADRU din 27 martie 2013 (*actualizat*) privind condiţiile acordării asistenţei medicale în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2013-2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/254789_a_256118]
-
de pct. 21 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 72 din 20 septembrie 2006 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 803 din 25 septembrie 2006. j) asistență medicală la cerere; ... k) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului și auzului: baterii pentru aparatele auditive, ochelari de vedere; ... l) contribuția personală din prețul medicamentelor, a unor servicii medicale și a dispozitivelor medicale; ... m) serviciile medicale solicitate de asigurat; ... n) unele proceduri de recuperare și de fizioterapie; ... o) cheltuielile de personal aferente medicilor
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252514_a_253843]
-
în anvelopă la un nivel care să nu pună în pericol integritatea structurală; - montarea unor recombinatori autocatalitici pasivi în interiorul anvelopei necesari pentru a diminua acumulările de hidrogen în urma accidentelor bază de proiectare și/sau a accidentelor severe; - calificarea seismică a bateriilor de clasa I și II în vederea alimentării consumatorilor esențiali după un cutremur de baza de proiect; - creșterea capacității de descărcare a presiunii din chesonul calandriei, necesară evacuării căldurii reziduale, astfel încât să se mențînă integritatea chesonului în timpul unui accident sever; - adaos
HOTĂRÂRE nr. 737 din 25 septembrie 2013 privind emiterea Acordului de mediu pentru proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255330_a_256659]
-
unității U3, respectiv U4 și codurile corespunzătoare prevăzute în Legea nr. 211/2011 privind regimul deșeurilor sunt următoarele: ulei ungere (13 02 05*); emulsie (apă + ulei + șlam) (13 01 05*); solvenți (14 06 03*); fluid hidraulic (13 01 11*); electrolit baterii (16 06 06*); etilenglicol (16 01 14*); recipienți probe biologice (20 01 39*); baterii și acumulatori (16 06 01*); materiale absorbante (18 02 03); soluții de spălare (11 01 12); anvelope uzate (16 01 03); deșeuri cu conținut de substanțe
HOTĂRÂRE nr. 737 din 25 septembrie 2013 privind emiterea Acordului de mediu pentru proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255330_a_256659]
-
regimul deșeurilor sunt următoarele: ulei ungere (13 02 05*); emulsie (apă + ulei + șlam) (13 01 05*); solvenți (14 06 03*); fluid hidraulic (13 01 11*); electrolit baterii (16 06 06*); etilenglicol (16 01 14*); recipienți probe biologice (20 01 39*); baterii și acumulatori (16 06 01*); materiale absorbante (18 02 03); soluții de spălare (11 01 12); anvelope uzate (16 01 03); deșeuri cu conținut de substanțe organice (16 03 06*); sticlă (20 01 02); lemn (20 01 38); fier (17
HOTĂRÂRE nr. 737 din 25 septembrie 2013 privind emiterea Acordului de mediu pentru proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255330_a_256659]
-
temporară a acestora în vederea dezmembrării; ... b) să dețină suprafețe impermeabile în zona în care se efectuează dezmembrarea și depoluarea vehiculului, conform prevederilor HG nr. 2.406/2004 privind gestionarea vehiculelor scoase din uz; ... c) să dețină containere adecvate pentru depozitarea bateriilor; ... d) să dețină rezervoare pentru depozitarea separată a lichidelor vehiculelor scoase din uz: combustibil, ulei de motor, ulei de cutie de viteze, ulei de transmisie, ulei hidraulic, lichide de răcire, antigel, lichid de frănă, lichide ale sistemului de aer condiționat
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/254718_a_256047]
-
temporară a acestora în vederea dezmembrarii; ... b) sa dețină suprafețe impermeabile în zona în care se efectuează dezmembrarea și depoluarea vehiculului, conform prevederilor HG nr. 2.406/2004 privind gestionarea vehiculelor scoase din uz; ... c) sa dețină containere adecvate pentru depozitarea bateriilor; ... d) sa dețină rezervoare pentru depozitarea separată a lichidelor vehiculelor scoase din uz: combustibil, ulei de motor, ulei de cutie de viteze, ulei de transmisie, ulei hidraulic, lichide de răcire, antigel, lichid de frana, lichide ale sistemului de aer condiționat
REGLEMENTARE din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparatii, de întreţinere, de reglare, de modificari constructive, de reconstructie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/254719_a_256048]
-
de pct. 21 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 72 din 20 septembrie 2006 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 803 din 25 septembrie 2006. j) asistență medicală la cerere; ... k) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului și auzului: baterii pentru aparatele auditive, ochelari de vedere; ... l) contribuția personală din prețul medicamentelor, a unor servicii medicale și a dispozitivelor medicale; ... m) serviciile medicale solicitate de asigurat; ... n) unele proceduri de recuperare și de fizioterapie; ... o) cheltuielile de personal aferente medicilor
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252280_a_253609]
-
capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depășește 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Categoria A1 Motociclete din categoria A1 fără ataș, cu o putere a motorului de maximum 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg, care pot atinge o viteză de
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depășește 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Categoria A1 Motociclete din categoria A1 fără ataș, cu o putere a motorului de maximum 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg, care pot atinge o viteză de
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252417_a_253746]
-
de pct. 21 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 72 din 20 septembrie 2006 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 803 din 25 septembrie 2006. j) asistență medicală la cerere; ... k) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului și auzului: baterii pentru aparatele auditive, ochelari de vedere; ... l) contribuția personală din prețul medicamentelor, a unor servicii medicale și a dispozitivelor medicale; ... m) serviciile medicale solicitate de asigurat; ... n) unele proceduri de recuperare și de fizioterapie; ... o) cheltuielile de personal aferente medicilor
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/248202_a_249531]
-
de topit sticlă; ... c) Cuptoarele pentru topirea sticlei. ... 17. Fabricarea fibrelor minerale artificiale din fibre și fibre de sticlă 18. Activitatea desfășurată de personalul din activitatea de cocsificare a cărbunelui: a) cocserie: mașina de șarjare, așezarea și etanșarea ușilor, încălzirea bateriilor și a colectoarelor de gaze - platformele de pe bateriile de cocs și semicocs, scoaterea ușilor, transportul cocsului la stins, stingerea și sortarea cocsului; ... b) sectorul chimic al cocseriei: chimizarea gazului de cocs, distilarea gudroanelor, ambalarea și încărcarea în vrac a produselor
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 (*actualizată*) privind sistemul unitar de pensii publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239165_a_240494]
-
17. Fabricarea fibrelor minerale artificiale din fibre și fibre de sticlă 18. Activitatea desfășurată de personalul din activitatea de cocsificare a cărbunelui: a) cocserie: mașina de șarjare, așezarea și etanșarea ușilor, încălzirea bateriilor și a colectoarelor de gaze - platformele de pe bateriile de cocs și semicocs, scoaterea ușilor, transportul cocsului la stins, stingerea și sortarea cocsului; ... b) sectorul chimic al cocseriei: chimizarea gazului de cocs, distilarea gudroanelor, ambalarea și încărcarea în vrac a produselor chimice rezultate și fabricate; ... c) arderea pe vatră
LEGE nr. 263 din 16 decembrie 2010 (*actualizată*) privind sistemul unitar de pensii publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/239165_a_240494]
-
de pct. 21 al art. I din ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 72 din 20 septembrie 2006 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 803 din 25 septembrie 2006. j) asistență medicală la cerere; ... k) contravaloarea unor materiale necesare corectării văzului și auzului: baterii pentru aparatele auditive, ochelari de vedere; ... l) contribuția personală din prețul medicamentelor, a unor servicii medicale și a dispozitivelor medicale; ... m) serviciile medicale solicitate de asigurat; ... n) unele proceduri de recuperare și de fizioterapie; ... o) cheltuielile de personal aferente medicilor
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/246705_a_248034]
-
capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depășește 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul ușor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secțiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip și eliberarea cărții de identitate a vehiculelor rutiere, precum și
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/246452_a_247781]
-
sale; ... d) categoria A: motociclete cu sau fără ataș și tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW; ... e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depășește 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice și care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depășește 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 15 kW; ... f) categoria B: ... 1
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/246452_a_247781]
-
capacitate cilindrica ce nu depășește 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4 kW, iar masă proprie a vehiculului nu depășește 350 kg, neincluzând masă bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul ușor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexă nr. 1 la secțiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip și eliberarea cărții de identitate a vehiculelor rutiere, precum și
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/246451_a_247780]
-
sale; ... d) categoria A: motociclete cu sau fără ataș și tricicluri cu motor cu puterea de peste 15 kW; ... e) categoria B1: cvadricicluri a caror masă proprie nu depășește 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de marfuri), neincluzând masă bateriilor în cazul vehiculelor electrice și care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depășește 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 15 kW; ... f) categoria B: ... 1
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 195 din 12 decembrie 2002 (**republicată**)(*actualizată*) privind circulaţia pe drumurile publice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/246451_a_247780]
-
Articolul 1 Se aprobă Procedura și criteriile de evaluare și autorizare a organizațiilor colective și de evaluare și aprobare a planului de operare pentru producătorii care își îndeplinesc în mod individual obligațiile privind gestionarea deșeurilor de baterii și acumulatori, denumiți în continuare producători individuali, precum și componența și atribuțiile comisiei de evaluare și autorizare, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin. Articolul 2 (1) Pentru aplicarea procedurii și criteriilor de evaluare și autorizare a organizațiilor
ORDIN nr. 2.743 din 21 noiembrie 2011(*actualizat*) privind aprobarea Procedurii şi criteriilor de evaluare şi autorizare a organizaţiilor colective şi de evaluare şi aprobare a planului de operare pentru producătorii care îşi îndeplinesc în mod individual obligaţiile privind gestionarea deşeurilor de baterii şi acumulatori, precum şi componenţa şi atribuţiile comisiei de evaluare şi autorizare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238100_a_239429]
-
art. I din ORDINUL nr. 2.366 din 15 iunie 2012 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 632 din 4 septembrie 2012. f) verifică modul în care sunt gestionate sumele încasate de către organizația colectivă sau producătorul individual pentru gestionarea deșeurilor de baterii și acumulatori. ... Articolul 3^1 Emiterea și anularea licenței de operare pentru organizațiile colective se face de către ministrul mediului și pădurilor, în baza deciziei Comisiei. --------- Art. 3^1 a fost introdus de pct. 2 al art. I din ORDINUL nr.
ORDIN nr. 2.743 din 21 noiembrie 2011(*actualizat*) privind aprobarea Procedurii şi criteriilor de evaluare şi autorizare a organizaţiilor colective şi de evaluare şi aprobare a planului de operare pentru producătorii care îşi îndeplinesc în mod individual obligaţiile privind gestionarea deşeurilor de baterii şi acumulatori, precum şi componenţa şi atribuţiile comisiei de evaluare şi autorizare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/238100_a_239429]