10,246 matches
-
2.4. Determinarea acidității Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.5. Determinarea conținutului în proteine Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.6. Determinarea conținutului în gluten umed Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.7. Determinarea indicelui de deformare a glutenului Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.8. Determinarea conținutului în impurități metalice Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214799_a_216128]
-
în proteine Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.6. Determinarea conținutului în gluten umed Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.7. Determinarea indicelui de deformare a glutenului Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.8. Determinarea conținutului în impurități metalice Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.9. Determinarea indicelui de cădere Conform SR ISO 3093-1997. Cereale. Determinarea indicelui de cădere 9.2
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214799_a_216128]
-
gluten umed Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.7. Determinarea indicelui de deformare a glutenului Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.8. Determinarea conținutului în impurități metalice Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză 9.2.9. Determinarea indicelui de cădere Conform SR ISO 3093-1997. Cereale. Determinarea indicelui de cădere 9.2.10. Determinarea indicelui Zeleny Conform SR ISO 5529-1997. Grâu. Determinarea indicelui de sedimentare. Testul Zeleny 9.2
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214799_a_216128]
-
Conform SR ISO 3093-1997. Cereale. Determinarea indicelui de cădere 9.2.10. Determinarea indicelui Zeleny Conform SR ISO 5529-1997. Grâu. Determinarea indicelui de sedimentare. Testul Zeleny 9.2.11. Determinarea conținutului de cenușă insolubila în HCI 10% Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză. Articolul 10 Reguli de verificare a condițiilor tehnice de calitate Conform SR 877-1996. Făină de grâu Verificările periodice ale condițiilor tehnice de calitate prevăzute la pct. 3.2.1 din SR 877-1996 se completează cu
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214799_a_216128]
-
Grâu. Determinarea indicelui de sedimentare. Testul Zeleny 9.2.11. Determinarea conținutului de cenușă insolubila în HCI 10% Conform STAS 90-1988. Făină de grâu. Metode de analiză. Articolul 10 Reguli de verificare a condițiilor tehnice de calitate Conform SR 877-1996. Făină de grâu Verificările periodice ale condițiilor tehnice de calitate prevăzute la pct. 3.2.1 din SR 877-1996 se completează cu: - conținutul în micotoxine; - încărcarea microbiologica; NOTĂ: În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, elemente nutritive sau
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214799_a_216128]
-
a condițiilor tehnice de calitate Conform SR 877-1996. Făină de grâu Verificările periodice ale condițiilor tehnice de calitate prevăzute la pct. 3.2.1 din SR 877-1996 se completează cu: - conținutul în micotoxine; - încărcarea microbiologica; NOTĂ: În cazul sortimentelor de făină de grâu cu diferite adaosuri, elemente nutritive sau aditivi alimentari se va menționa conținutul acestora. ------------- Tabelul nr. 2 din anexă a fost înlocuit cu tabelul din anexă la ORDINUL nr. 545 din 21 august 2003 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr.
NORMĂ din 14 iunie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214799_a_216128]
-
Capitolul 1 Domeniu de utilizare Articolul 1 (1) Prezenta normă are ca domeniu de aplicare făină de grâu obținută prin măcinarea grâului. Normă se aplică atât pentru făină de grâu destinată utilizării ca materie primă la fabricarea produselor alimentare, cât și pentru făină de grâu destinată vânzării directe la consumator. ... (2) Această normă nu se aplică
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
Capitolul 1 Domeniu de utilizare Articolul 1 (1) Prezenta normă are ca domeniu de aplicare făină de grâu obținută prin măcinarea grâului. Normă se aplică atât pentru făină de grâu destinată utilizării ca materie primă la fabricarea produselor alimentare, cât și pentru făină de grâu destinată vânzării directe la consumator. ... (2) Această normă nu se aplică pentru: ... a) produsele obținute din grâu dur (Triticum durum Desf.) sau dintr-
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
Domeniu de utilizare Articolul 1 (1) Prezenta normă are ca domeniu de aplicare făină de grâu obținută prin măcinarea grâului. Normă se aplică atât pentru făină de grâu destinată utilizării ca materie primă la fabricarea produselor alimentare, cât și pentru făină de grâu destinată vânzării directe la consumator. ... (2) Această normă nu se aplică pentru: ... a) produsele obținute din grâu dur (Triticum durum Desf.) sau dintr-un amestec de grâu dur cu alt grâu; b) făină de grâu utilizată că adjuvant
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
produselor alimentare, cât și pentru făină de grâu destinată vânzării directe la consumator. ... (2) Această normă nu se aplică pentru: ... a) produsele obținute din grâu dur (Triticum durum Desf.) sau dintr-un amestec de grâu dur cu alt grâu; b) făină de grâu utilizată că adjuvant la fabricarea berii sau pentru fabricarea amidonului și/sau glutenului; ... c) făină de grâu utilizată în scopuri industriale nealimentare; ... d) făinuri al căror conținut proteic a fost redus sau care au fost supuse după măcinare
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
se aplică pentru: ... a) produsele obținute din grâu dur (Triticum durum Desf.) sau dintr-un amestec de grâu dur cu alt grâu; b) făină de grâu utilizată că adjuvant la fabricarea berii sau pentru fabricarea amidonului și/sau glutenului; ... c) făină de grâu utilizată în scopuri industriale nealimentare; ... d) făinuri al căror conținut proteic a fost redus sau care au fost supuse după măcinare unui proces special, altul decât uscarea, înălbirea, si/sau cele la care au fost adăugate ingrediente, altele
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
Triticum durum Desf.) sau dintr-un amestec de grâu dur cu alt grâu; b) făină de grâu utilizată că adjuvant la fabricarea berii sau pentru fabricarea amidonului și/sau glutenului; ... c) făină de grâu utilizată în scopuri industriale nealimentare; ... d) făinuri al căror conținut proteic a fost redus sau care au fost supuse după măcinare unui proces special, altul decât uscarea, înălbirea, si/sau cele la care au fost adăugate ingrediente, altele decât cele menționate în prezența normă. ... (3) În sensul
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
uscată; ... b) umiditate (%) - cantitatea de apă conținuta în 100 de unități de masă (100 g proba); c) gluten umed (%) - cantitatea de substanțe proteice care se separă prin spălarea cu soluție de clorura de sodiu 2% a unui aluat obținut din făină, urmată de zvântarea acestuia; ... d) indice de deformare (mm) - diferența dintre diametrul inițial al unei sfere de 5 g de gluten umed și diametrul acesteia după un repaus de o oră la temperatura de 30°C; ... e) indice de sedimentare
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
5 g de gluten umed și diametrul acesteia după un repaus de o oră la temperatura de 30°C; ... e) indice de sedimentare (indice Zeleny) (ml) - număr care indică volumul exprimat în mililitri al sedimentului obținut dintr-o suspensie de făină într-o soluție de acid lactic; ... f) proteină (%) - cantitatea de substanțe proteice conținuta în 100 de unități de masă (100 g proba) raportată la substanță uscată; ... g) indice de cădere (Falling Number) (sec.) - timpul total exprimat în secunde, necesar pentru
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
conținuta în 100 de unități de masă (100 g proba) raportată la substanță uscată; ... g) indice de cădere (Falling Number) (sec.) - timpul total exprimat în secunde, necesar pentru lichefierea de către alpha-amilaza a unui gel apos obținut din 7 g de făină și 25 ml de apă distilata; ... h) aciditate totală a fainii - suma tuturor acizilor și a combinațiilor cu reacție acidă care intră în compoziția fainii (fosfați acizi, aminoacizi, acizi grași) și care se exprimă în grade de aciditate (1 grad
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
totală a fainii - suma tuturor acizilor și a combinațiilor cu reacție acidă care intră în compoziția fainii (fosfați acizi, aminoacizi, acizi grași) și care se exprimă în grade de aciditate (1 grad aciditate reprezintă aciditatea din 100 de grame de făină care se neutralizează cu 1 cmc NaOH); ... i) ingredient - orice substanță, inclusiv aditivii, utilizată la producerea sau la prepararea unui aliment și care va fi conținuta și de produsul finit ca atare sau într-o formă modificată; ... j) aditiv alimentar
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
ambalării, transportului sau manipulării acestora ori ca rezultat al contaminării mediului înconjurător. Materiile străine, cum ar fi fragmentele de insecte, părul de animale etc., nu sunt incluse în această definiție; ... l) dată durabilității minimale - data stabilită de producător până la care făină își păstrează caracteristicile specifice în condiții de depozitare corespunzătoare. ... Capitolul 2 Descriere, clasificare Articolul 2 (1) Făină de grâu este produsul obținut prin măcinarea grâului după o prealabilă curățare. ... (2) În funcție de conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
fragmentele de insecte, părul de animale etc., nu sunt incluse în această definiție; ... l) dată durabilității minimale - data stabilită de producător până la care făină își păstrează caracteristicile specifice în condiții de depozitare corespunzătoare. ... Capitolul 2 Descriere, clasificare Articolul 2 (1) Făină de grâu este produsul obținut prin măcinarea grâului după o prealabilă curățare. ... (2) În funcție de conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și se definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
stabilită de producător până la care făină își păstrează caracteristicile specifice în condiții de depozitare corespunzătoare. ... Capitolul 2 Descriere, clasificare Articolul 2 (1) Făină de grâu este produsul obținut prin măcinarea grâului după o prealabilă curățare. ... (2) În funcție de conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și se definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
depozitare corespunzătoare. ... Capitolul 2 Descriere, clasificare Articolul 2 (1) Făină de grâu este produsul obținut prin măcinarea grâului după o prealabilă curățare. ... (2) În funcție de conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și se definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
2 Descriere, clasificare Articolul 2 (1) Făină de grâu este produsul obținut prin măcinarea grâului după o prealabilă curățare. ... (2) În funcție de conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și se definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
prealabilă curățare. ... (2) În funcție de conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și se definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau mai
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
conținutul de cenușă făină de grâu se clasifică și se definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau mai mare de 28%; - făină
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
definește în următoarele grupe, astfel: ... a) făină albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau mai mare de 28%; - făină albă 550 este făină cu un conținut de cenușă de
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]
-
albă este făină care are un conținut de cenușă de maximum 0,65% și se fabrică în următoarele sortimente: ... - făină albă 480 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48%; - făină albă superioară trei nule (000) este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,48% și cu un conținut de gluten umed egal sau mai mare de 28%; - făină albă 550 este făină cu un conținut de cenușă de maximum 0,55% și cu granulația cerută
NORMĂ din 12 iulie 2002 (*actualizată*) cu privire la fabricarea, conţinutul, ambalarea, etichetarea şi calitatea fainii de grâu destinate comercializării pentru consum uman. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/214801_a_216130]