10,821 matches
-
2.11; 12. Centralizator cu personalul muncitor necesar pentru însoțirea autovehiculelor angrenate în activitatea de deszăpezire și în alte activități specifice sezonului de iarnă pe baze și puncte de sprijin (anexa nr. 8). N.I.1 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 17 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice", indicativ AND 525-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255520_a_256849]
-
12 t ● RSP cap. min. 6 mc opțional instalație de preumectare │ 2 │ 30-50 - DN ● Cablu/Bară rigidă de remorcare autovehicule cu masa totală ≤ 12 t ● Cap. ● Troliu ● Sarcina utilă min. 750 kg C.L. N.I.2 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 17 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice", indicativ AND 525-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255520_a_256849]
-
aeriană funcționează conform reglementărilor specifice prevăzute de lege. ... (5) Echipajele integrate de terapie intensivă mobilă au în dotare ambulanțe tip C, conform standardelor și reglementărilor naționale și europene. ... (6) Echipajele de prim ajutor calificat au în dotare ambulanțe tip B, echipate conform standardelor și reglementărilor naționale și europene, inclusiv cu defibrilatoare semiautomate. ... (7) Echipajele de prim ajutor calificat pot acționa și cu autospeciale de intervenție din dotarea inspectoratelor pentru situații de urgență, respectiv ale Unității Speciale de Intervenție în Situații de
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252514_a_253843]
-
tehnica utilizata la fabricarea unui vehicul sau pentru înlocuirea celui existent pe un vehicul (include și produsele montate pe un vehicul ulterior fabricării, ca accesorii). Poate fi: ... b1) produs de origine - produs utilizat la fabricarea unui vehicul și care a echipat vehiculul la omologarea de tip a acestui vehicul; ... b2) produs de schimb - produs destinat să fie utilizat la un vehicul pentru a înlocui un produs montat pe acest vehicul. ... c) material de exploatare - substanțe necesare la utilizarea la vehicule rutiere
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/254718_a_256047]
-
542 din 28 august 2013. g) activitate de montare, verificare și/sau etalonare a produselor utilizate la vehiculele rutiere - activitate specifică ce presupune efectuarea de operații de montare, verificare și/sau etalonare a unor produse, prevăzute de producătorii acestora să echipeze vehiculele rutiere sau să le înlocuiască pe cele existente deja pe vehicule, pe baza documentațiilor tehnice aferente; ... ------------ Lit. g) a cap. I a fost modificată de pct. 1 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013
REGLEMENTĂRI din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparaţii, de întreţinere, de reglare, de modificări constructive, de reconstrucţie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/254718_a_256047]
-
tehnica utilizata la fabricarea unui vehicul sau pentru înlocuirea celui existent pe un vehicul (include și produsele montate pe un vehicul ulterior fabricării, ca accesorii). Poate fi: ... b1) produs de origine - produs utilizat la fabricarea unui vehicul și care a echipat vehiculul la omologarea de tip a acestui vehicul; ... b2) produs de schimb - produs destinat să fie utilizat la un vehicul pentru a înlocui un produs montat pe acest vehicul. ... c) material de exploatare - substanțe necesare la utilizarea la vehicule rutiere
REGLEMENTARE din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparatii, de întreţinere, de reglare, de modificari constructive, de reconstructie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/254719_a_256048]
-
542 din 28 august 2013. g) activitate de montare, verificare și/sau etalonare a produselor utilizate la vehiculele rutiere - activitate specifică ce presupune efectuarea de operații de montare, verificare și/sau etalonare a unor produse, prevăzute de producătorii acestora să echipeze vehiculele rutiere sau să le înlocuiască pe cele existente deja pe vehicule, pe baza documentațiilor tehnice aferente; ... ------------ Lit. g) a cap. I a fost modificată de pct. 1 al art. I din ORDINUL nr. 1.022 din 8 august 2013
REGLEMENTARE din 8 decembrie 2005 (*actualizate*) privind autorizarea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de reparatii, de întreţinere, de reglare, de modificari constructive, de reconstructie a vehiculelor rutiere, precum şi de dezmembrare a vehiculelor scoase din uz - RNTR 9**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/254719_a_256048]
-
referă și la marea teritorială a statului respectiv. Articolul 52 Mărfurile a căror producție implică mai mult decât o țară sunt considerate originare din țara în care au fost supuse ultimei transformări sau prelucrări substanțiale, motivate economic, într-o întreprindere echipată în acel scop și din care a rezultat un produs nou sau care reprezintă un stadiu important al fabricației. Articolul 53 (1) Orice transformare sau prelucrare pentru care s-a stabilit sau pentru care există fapte care justifică prezumția că
CODUL VAMAL din 10 aprilie 2006 (*actualizat*) ( Legea nr. 86/2006 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/254704_a_256033]
-
aeriană funcționează conform reglementărilor specifice prevăzute de lege. ... (5) Echipajele integrate de terapie intensivă mobilă au în dotare ambulanțe tip C, conform standardelor și reglementărilor naționale și europene. ... (6) Echipajele de prim ajutor calificat au în dotare ambulanțe tip B, echipate conform standardelor și reglementărilor naționale și europene, inclusiv cu defibrilatoare semiautomate. ... (7) Echipajele de prim ajutor calificat pot acționa și cu autospeciale de intervenție din dotarea inspectoratelor pentru situații de urgență, respectiv ale Unității Speciale de Intervenție în Situații de
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252280_a_253609]
-
o lungime de 120 m și lățimea între 7,5 m și 8,96 m. Stația Pantelimon are platforme laterale, de 4,90 m lățime și 120 m lungime; conexiunea între cele două platforme se realizează printr-un pasaj subteran echipat cu scări rulante și scări. Adâncimea stațiilor (platformelor) este între -11 m și -20 m. Principalele caracteristici tehnice ale proiectului sunt următoarele: Caracteristică Anexa B DEFINIȚIILE EURIBOR ȘI LIBOR A. EURIBOR EURIBOR" înseamnă: (a) pentru o perioadă relevantă mai mică
CONTRACT DE FINANŢARE din 16 decembrie 2011 între România şi Banca Europeană de Investiţii*) Linia 5 de metrou Bucureşti - secţiunea II. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/249893_a_251222]
-
2.11; 12. Centralizator cu personalul muncitor necesar pentru însoțirea autovehiculelor angrenate în activitatea de deszăpezire și în alte activități specifice sezonului de iarnă pe baze si puncte de sprijin (anexa nr. 8). N.I.1 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 17 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice, indicativ AND 525-2013*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252864_a_254193]
-
12 t ● RSP cap. min. 6 mc opțional instalație de preumectare │ 2 │ 30-50 - DN ● Cablu/Bară rigidă de remorcare autovehicule cu masa totală ≤ 12 t ● Cap. ● Troliu ● Sarcina utilă min. 750 kg C.L. N.I.2 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 17 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice, indicativ AND 525-2013*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252864_a_254193]
-
dotate cu dublă comandă, agreată de Registrul Auto Român, cel puțin pentru pedalele de ambreiaj și frână, cu excepția autovehiculelor cu transmisie automată și a motocicletelor, care se dotează cu dublă comandă cel puțin pentru pedala de frână; ... b) să fie echipate cu oglinzi retrovizoare pentru candidat și examinator, iar pe caseta «ȘCOALA» să fie afișată vizibil mențiunea «EXAMEN». În cazul autovehiculelor din categoriile A1, A2 și A, mențiunea «EXAMEN» va fi afișată astfel încât să fie vizibilă celorlalți participanți la trafic; ... c
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
afișată vizibil mențiunea «EXAMEN». În cazul autovehiculelor din categoriile A1, A2 și A, mențiunea «EXAMEN» va fi afișată astfel încât să fie vizibilă celorlalți participanți la trafic; ... c) să aibă inspecția tehnică periodică valabilă efectuată în condițiile legii; ... d) să fie echipate pentru condiții de iarnă, atunci când condițiile meteo o impun; ... e) să fie asigurate pentru daune cauzate terților, respectiv persoanelor aflate în interiorul autovehiculului cu ocazia desfășurării probei practice a examenului. ... --------- Alin. (2) al art. 13 a fost modificat de pct. 13
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
OFICIAL nr. 340 din 11 iunie 2013. a) pregătirea și controlul vehiculului din punctul de vedere al siguranței circulației. Candidatul trebuie să facă dovada capacității de a se pregăti să conducă în siguranță, prin respectarea următoarelor cerințe: ... 1. să fie echipat cu echipamentul de protecție, cum ar fi mănușile, cizmele, îmbrăcămintea și casca de protecție; 2. să efectueze un control sumar al stării pneurilor, frânelor, direcției, comutatorului de oprire în caz de urgențe, în cazul în care există, lanțurilor, fluidelor precum
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
de numărul punctelor de penalizare acumulate sau de timpul scurs pentru efectuarea probelor, dacă: ... - a căzut cu motocicleta; - nu a respectat traseul în poligon. (8) Candidatului nu i se permite susținerea probei practice dacă s-a prezentat fără să fie echipat cu echipamentul prevăzut la alin. (4) lit. a) pct. 1, urmând a fi reprogramat în condițiile prevăzute la art. 12 alin. (2). ... (9) Susținerea probei practice în poligon și traseu pentru categoriile A1, A2 și A se face numai pe
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
au cumulat mai mult de 15 puncte de penalizare. (3) Prevederile art. 15 alin. (2), (3), (4) lit. a) pct. 2 și (7) se aplică în mod corespunzător. ... (4) Candidatul care susține proba practică pentru categoria AM trebuie să fie echipat cu cască de protecție. ... --------- Art. 15^2 a fost introdus de pct. 17 al art. I din ORDINUL nr. 82 din 7 iunie 2013 , publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 340 din 11 iunie 2013. Articolul 15^3 (1) Examinarea la
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
Caracteristicile care trebuie îndeplinite de autovehiculele folosite pentru examinarea la proba practică Categoria AM Mopede cu două roți, a căror viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h, dar nu depășește 45 km/h, și care sunt echipate cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
kg, o lungime de cel puțin 14 m și o lățime de cel puțin 2,40 m, pot atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, sunt prevăzute cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS), sunt echipate cu un sistem de transmisie care presupune o selecție manuală a vitezelor de către conducătorul auto și cu aparatură de înregistrare, conform cu definiția din Regulamentul (CEE) nr. 3.821/85 ; compartimentul de marfă din remorcă constă dintr-un corp închis, care
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
maximă autorizată de cel puțin 4.000 kg, cu o lungime de cel puțin 5 m și care poate să atingă o viteză de cel puțin 80 km/h; prevăzut cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS), echipat cu aparatură de înregistrare în conformitate cu Regulamentul (CEE) nr. 3.821/85 ; compartimentul de marfă din remorcă constă dintr-un corp închis care este cel puțin tot atât de lat și înalt ca și cabina. Categoria C1E Un ansamblu alcătuit dintr-un vehicul
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
categoria D cu lungimea de cel puțin 10 m, cu lățimea de cel puțin 2,40 m și care poate atinge o viteză de cel puțin 80 km/h; prevăzut cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS), echipat cu aparatură de înregistrare în conformitate cu Regulamentul (CEE) nr. 3.821/85 . Categoria DE Un ansamblu compus dintr-un vehicul de examen din categoria D și o remorcă cu masa maximă autorizată de cel puțin 1.250 kg, lățimea de cel
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
masa maximă autorizată de cel puțin 4.000 kg, cu lungimea de cel puțin 5 m și care poate să atingă o viteză de cel puțin 80 km/h; prevăzut cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS), echipat cu aparatură de înregistrare în conformitate cu Regulamentul (CEE) nr. 3.821/85 . Categoria D1E Un ansamblu compus dintr-un vehicul de examen din subcategoria D1 și o remorcă cu masa maximă autorizată de cel puțin 1.250 kg, care poate atinge
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252418_a_253747]
-
dotate cu dublă comandă, agreată de Registrul Auto Român, cel puțin pentru pedalele de ambreiaj și frână, cu excepția autovehiculelor cu transmisie automată și a motocicletelor, care se dotează cu dublă comandă cel puțin pentru pedala de frână; ... b) să fie echipate cu oglinzi retrovizoare pentru candidat și examinator, iar pe caseta «ȘCOALA» să fie afișată vizibil mențiunea «EXAMEN». În cazul autovehiculelor din categoriile A1, A2 și A, mențiunea «EXAMEN» va fi afișată astfel încât să fie vizibilă celorlalți participanți la trafic; ... c
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252417_a_253746]
-
afișată vizibil mențiunea «EXAMEN». În cazul autovehiculelor din categoriile A1, A2 și A, mențiunea «EXAMEN» va fi afișată astfel încât să fie vizibilă celorlalți participanți la trafic; ... c) să aibă inspecția tehnică periodică valabilă efectuată în condițiile legii; ... d) să fie echipate pentru condiții de iarnă, atunci când condițiile meteo o impun; ... e) să fie asigurate pentru daune cauzate terților, respectiv persoanelor aflate în interiorul autovehiculului cu ocazia desfășurării probei practice a examenului. ... --------- Alin. (2) al art. 13 a fost modificat de pct. 13
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252417_a_253746]
-
OFICIAL nr. 340 din 11 iunie 2013. a) pregătirea și controlul vehiculului din punctul de vedere al siguranței circulației. Candidatul trebuie să facă dovada capacității de a se pregăti să conducă în siguranță, prin respectarea următoarelor cerințe: ... 1. să fie echipat cu echipamentul de protecție, cum ar fi mănușile, cizmele, îmbrăcămintea și casca de protecție; 2. să efectueze un control sumar al stării pneurilor, frânelor, direcției, comutatorului de oprire în caz de urgențe, în cazul în care există, lanțurilor, fluidelor precum
ORDIN nr. 268 din 8 decembrie 2010 (*actualizat*) privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/252417_a_253746]