11,058 matches
-
B. Aditivi │ 1. Agenți de înmuiere Nu mai mult de 27% (m/m) în total - Eter bis(2-hidroxietilic) [= dietilenglicol] Numai pentru filmele care vor fi acoperite de un - Etandiol [= monoetilenglicol] │ │ strat protector și apoi folosite pentru alimente │ │ care nu sunt umede, adică nu au un conținut de │ │ apă liberă din punct de vedere fizic la suprafață. Cantitatea totală de eter bis(2- hidroxietilic) │ │ și etandiol prezenta în alimentele care au fost │ │ în contact cu filmul de acest tip nu trebuie să
HOTĂRÂRE nr. 564 din 6 iunie 2007 privind modificarea şi completarea Hotarârii Guvernului nr. 1.197/2002 pentru aprobarea Normelor privind materialele şi obiectele care vin în contact cu alimentele. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188984_a_190313]
-
comune ale clădirilor tip condominii, case; ... c) căminele aferente rețelelor de alimentare cu apă, canalizare, alimentare cu energie termică; ... d) parcuri, spații verzi, cimitire, maluri de lac; ... e) piețe, târguri, oboare, bâlciuri; ... f) zone demolate și neconstruite; ... g) subsoluri uscate, umede sau inundate. ... (4) Activitatea de dezinfecție se efectuează în: ... a) depozitele de deșeuri municipale și cele asimilate acestora; ... b) stațiile de transfer al deșeurilor; ... c) stațiile de sortare a deșeurilor; ... d) încăperile din cadrul condominiilor prevăzute cu tobogan, destinate colectării deșeurilor
ORDIN nr. 110 din 9 iulie 2007 privind aprobarea Regulamentului-cadru al serviciului de salubrizare a localităţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/189970_a_191299]
-
în care se află utilizatorul; ... i) să execute operațiunea de precolectare în recipientele cu care sunt dotate punctele de colectare de operatorul serviciului de salubrizare, în conformitate cu sistemul de colectare stabilit de autoritățile administrației publice locale și prevăzute în contract. Fracțiunea umedă a deșeurilor va fi depusă în saci de plastic și apoi în recipientul de colectare; ... j) să primească de la operator pungi/saci de plastic pentru colectarea selectivă a deșeurilor reciclabile; ... k) să mențină în stare de curățenie spațiile în care
ORDIN nr. 110 din 9 iulie 2007 privind aprobarea Regulamentului-cadru al serviciului de salubrizare a localităţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/189970_a_191299]
-
de reabilitare, extindere și modernizare a infrastructurii tehnico-edilitare; ... j) să execute operațiunea de precolectare în recipientele cu care sunt dotate punctele de colectare, în conformitate cu sistemul de colectare convenit de operator cu autoritățile administrației publice locale și stabilite prin contract. Fracțiunea umedă a deșeurilor va fi depusă obligatoriu în saci de plastic și apoi în recipientul de colectare destinat special în acest scop; ... k) să primească, la cerere, de la operator pungi/saci de plastic pentru colectarea selectivă a deșeurilor reciclabile; ... l) să
ORDIN nr. 112 din 9 iulie 2007 privind aprobarea Contractului-cadru de prestare a serviciului de salubrizare a localităţilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/189779_a_191108]
-
anticiclonic la circulația ciclonică și invers, cu trecerea prin fenomene extreme precum furtuni, grindină sau tornade. Din punctul de vedere al indicelui de ariditate, care este în medie de 0,20, teritoriul României se încadrează în zonele semiaride, uscat-subumede și umede. În teritoriul cu risc ridicat la deșertificare și secetă clima este caldă și uscată, cu temperaturi medii anuale mai mari de 10°C. România are 7 milioane de hectare situate în zone cu risc de deșertificare. În România fenomenele de
STRATEGIA NAŢIONALĂ din 7 august 2007 pentru reducerea efectelor secetei pe termen scurt, mediu şi lung. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190144_a_191473]
-
creșterea capacității de stocare a apelor pentru asigurarea volumelor necesare în vederea acoperirii cerințelor de apă ale folosințelor: alimentarea cu apă potabilă și industrială, producerea de energie, irigații, zootehnie, navigație, piscicultură/acvacultură, cerințe ecologice și de mediu etc.; ... b) crearea zonelor umede de-a lungul râurilor interioare și de-a lungul Dunării. ... Măsurile nestructurale vizează: c) dezvoltarea sistemului de monitoring al secetei; ... d) asigurarea unui sistem performant de avertizare a secetei; ... e) îmbunătățirea exploatării lucrărilor care asigură sursele de apă ale folosințelor
STRATEGIA NAŢIONALĂ din 7 august 2007 pentru reducerea efectelor secetei pe termen scurt, mediu şi lung. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190144_a_191473]
-
comune ale clădirilor tip condominii, case; ... c) căminele aferente rețelelor de alimentare cu apă, canalizare, alimentare cu energie termică; ... d) parcuri, spații verzi, cimitire, maluri de lac; ... e) piețe, târguri, oboare, bâlciuri; ... f) zone demolate și neconstruite; ... g) subsoluri uscate, umede sau inundate. ... (4) Activitatea de dezinfecție se efectuează în: ... a) depozitele de deșeuri municipale și cele asimilate acestora; ... b) stațiile de transfer al deșeurilor; ... c) stațiile de sortare a deșeurilor; ... d) încăperile din cadrul condominiilor prevăzute cu tobogan, destinate colectării deșeurilor
REGULAMENT-CADRU din 9 iulie 2007 al serviciului de salubrizare a localităţilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190019_a_191348]
-
în care se află utilizatorul; ... i) să execute operațiunea de precolectare în recipientele cu care sunt dotate punctele de colectare de operatorul serviciului de salubrizare, în conformitate cu sistemul de colectare stabilit de autoritățile administrației publice locale și prevăzute în contract. Fracțiunea umedă a deșeurilor va fi depusă în saci de plastic și apoi în recipientul de colectare; ... j) să primească de la operator pungi/saci de plastic pentru colectarea selectivă a deșeurilor reciclabile; ... k) să mențină în stare de curățenie spațiile în care
REGULAMENT-CADRU din 9 iulie 2007 al serviciului de salubrizare a localităţilor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190019_a_191348]
-
anticiclonic la circulația ciclonică și invers, cu trecerea prin fenomene extreme precum furtuni, grindină sau tornade. Din punctul de vedere al indicelui de ariditate, care este în medie de 0,20, teritoriul României se încadrează în zonele semiaride, uscat-subumede și umede. În teritoriul cu risc ridicat la deșertificare și secetă clima este caldă și uscată, cu temperaturi medii anuale mai mari de 10°C. România are 7 milioane de hectare situate în zone cu risc de deșertificare. În România fenomenele de
PROGRAMUL DE MĂSURI din 7 august 2007 pentru elaborarea Strategiei naţionale pentru reducerea efectelor secetei pe termen scurt, mediu şi lung. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190143_a_191472]
-
creșterea capacității de stocare a apelor pentru asigurarea volumelor necesare în vederea acoperirii cerințelor de apă ale folosințelor: alimentarea cu apă potabilă și industrială, producerea de energie, irigații, zootehnie, navigație, piscicultură/acvacultură, cerințe ecologice și de mediu etc.; ... b) crearea zonelor umede de-a lungul râurilor interioare și de-a lungul Dunării. ... Măsurile nestructurale vizează: c) dezvoltarea sistemului de monitoring al secetei; ... d) asigurarea unui sistem performant de avertizare a secetei; ... e) îmbunătățirea exploatării lucrărilor care asigură sursele de apă ale folosințelor
PROGRAMUL DE MĂSURI din 7 august 2007 pentru elaborarea Strategiei naţionale pentru reducerea efectelor secetei pe termen scurt, mediu şi lung. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/190143_a_191472]
-
muncă este protejat cu un ecran față de restul ariilor din zonele 21 și 22 și dacă s-au luat următoarele măsuri suplimentare: s-au eliminat depunerile de praf de la locul de muncă ori locul de muncă se păstrează atât de umed încât nu se poate dispersa praf în aer și nici nu se poate dezvolta vreun proces de ardere mocnită. La polizare sau tăiere în zonele 21 și 22 sau în vecinătatea lor trebuie să se ia în considerare faptul că
NORMATIV din 2 mai 2007 privind prevenirea exploziilor pentru proiectarea, montarea, punerea în funcţiune, utilizarea, repararea şi întreţinerea instalaţiilor tehnice care funcţionează în atmosfere potenţial explozive, indicativ NEx 01-06. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/188586_a_189915]
-
capacitate de debit mai mare sau egală cu 56 mc/sec. (120.000 SCFM) când funcționează la presiuni de aspirație mai mari sau egale cu 1,8 MPa (260 psi) și au garnituri proiectate pentru a fi utilizate în mediu umed de H(2)S. 6.3. Turnuri de schimb amoniac-hidrogen Turnuri de schimb amoniac-hidrogen cu o înălțime mai mare sau egală cu 35 m (114,3 ft), având un diametru cuprins între 1,5 m (4,9 ft) și 2
PROTOCOL ADITIONAL din 22 septembrie 1998 la Acordul dintre Republica Austria, Regatul Belgiei, Regatul Danemarcei, Republica Finlanda, Republica Federala Germania, Republica Elena, Irlanda, Republica Italiana, Marele Ducat al Luxemburgului, Regatul Olandei, Republica Portugheza, Regatul Spaniei, Regatul Suediei, Comunitatea Europeana a Energiei Atomice şi Agentia Internationala pentru Energie Atomica, cu privire la aplicarea art. III alin. 1 şi alin. 4 din Tratatul cu privire la neproliferarea armelor nucleare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/189167_a_190496]
-
sursă de aprindere și care continuă să ardă sau să se consume și după îndepărtarea sursei; sau - substanțele și preparatele lichide cu un punct de aprindere foarte scăzut; sau - substanțele și preparatele care în contact cu apă sau cu aerul umed emană gaze foarte inflamabile în cantități periculoase; e) substanțe și preparate inflamabile - substanțele și preparatele lichide cu un punct de aprindere scăzut; ... f) substanțe și preparate foarte toxice - substanțele și preparatele care prin inhalare, ingestie sau penetrare cutanata în cantități
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 200 din 9 noiembrie 2000 (*actualizata*) privind clasificarea, etichetarea şi ambalarea substanţelor şi preparatelor chimice periculoase. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176790_a_178119]
-
sursă de aprindere și care continuă să ardă sau să se consume și după îndepărtarea sursei; sau - substanțele și preparatele lichide cu un punct de aprindere foarte scăzut; sau - substanțele și preparatele care în contact cu apă sau cu aerul umed emană gaze foarte inflamabile în cantități periculoase; e) substanțe și preparate inflamabile - substanțele și preparatele lichide cu un punct de aprindere scăzut; ... f) substanțe și preparate foarte toxice - substanțele și preparatele care prin inhalare, ingestie sau penetrare cutanata în cantități
ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 200 din 9 noiembrie 2000 (*actualizată*) privind clasificarea, etichetarea şi ambalarea substanţelor şi preparatelor chimice periculoase. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176791_a_178120]
-
cu prevederile Convenției AFS. Capitolul III Siguranța personalului în timpul prelevării eșantioanelor Secțiunea 1 Sănătate Articolul 9 (1) Persoanele care efectuează prelevarea eșantioanelor trebuie să fie atenționate asupra faptului că solvenții sau alte materiale utilizate la prelevare pot fi dăunătoare. Vopseaua umedă care este prelevată poate fi, de asemenea, dăunătoare. În aceste cazuri trebuie citită în prealabil Fișa de securitate a produsului pentru solvent sau vopsea și trebuie luate măsurile de precauție potrivite. ... (2) Printre măsurile de precauție, în mod obligatoriu, se
NORME METODOLOGICE din 9 februarie 2006 de punere în aplicare a prevederilor Convenţiei internaţionale din 2001 privind controlul sistemelor antivegetative dăunătoare utilizate la nave (Convenţia AFS)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176750_a_178079]
-
care să fie satisfăcute de cartoful pentru sămânță 1. Cartoful pentru sămânță categoria Bază trebuie să îndeplinească următoarele condiții minime: a) la inspecția oficială a culturii în câmp, procentul în număr de plante afectate de înnegrirea bazei tulpinii și putregaiul umed al tuberculilor a cartofului nu trebuie să depășească 1,0%; ... b) procentul în număr de plante neautentice soiului și procentul în număr de plante din soiuri diferite nu trebuie să depășească, în total, 0,1%, iar cel în descendență directă
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]
-
boli ale cartofilor de sămânță: 1. Prezența pământului și a corpurilor străine: 1,0% din greutate pentru sămânța de cartof pentru sămânță categoria Bază și 2,0% din greutate pentru cartof pentru sămânță categoria Certificată; 2. putregai uscat și putregai umed, cu condiția să nu fie cauzate de Synchytrium endobioticum, Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus sau Ralstonia solanacearum: 0,5% din greutate, din care putregaiul umed reprezintă 0,2% din greutate; 3. defecte externe (de exemplu, tuberculi deformați sau vătămați): 3,0
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]
-
și 2,0% din greutate pentru cartof pentru sămânță categoria Certificată; 2. putregai uscat și putregai umed, cu condiția să nu fie cauzate de Synchytrium endobioticum, Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus sau Ralstonia solanacearum: 0,5% din greutate, din care putregaiul umed reprezintă 0,2% din greutate; 3. defecte externe (de exemplu, tuberculi deformați sau vătămați): 3,0% în greutate; 4. raia comuna, care afectează tuberculii pe mai mult de o treime din suprafața lor: 5,0% din greutate; 5. rizoctonioză, care
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]
-
plante care nu sunt conforme cu soiul în cauză și procentul în număr de plante din soiuri diferite nu trebuie să depășească, în total, 0,1%; (ii) procentul în număr de plante cultivate afectate de înnegrirea bazei tulpinii și putregaiul umed al tuberculilor nu trebuie să depășească 0,1%; (iii) în descendență directă, procentul în număr de plante care prezintă simptome de viroze nu trebuie să depășească 1,0%; (iv) procentul în număr de plante prezentând simptome de mozaic și procentul
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]
-
cincea; b) toleranțele aplicabile loturilor, în ceea ce privește impuritățile, defectele și bolile: ... (i) cartofii de sămânță afectați de putregaiuri, altele decât putregaiul inelar sau putregaiul brun, nu trebuie să depășească 0,5% din masă, din care cartofii de sămânță afectați de putregaiul umed nu trebuie să depășească 0,2% din masă; (ii) cartofii de sămânță atinși de rizoctonioză pe mai mult de 10% din suprafață nu trebuie să depășească 5,0% din masă; (iii) cartofii de sămânță atinși de râia comună pe mai
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]
-
plante care nu sunt conforme cu soiul în cauză și procentul în număr de plante din soiuri diferite nu trebuie să depășească, în total, 0,1%; (ii) procentul în număr de plante cultivate afectate de înnegrirea bazei tulpinii și putregaiul umed al tuberculilor nu trebuie să depășească 0,5%; (iii) în descendență directă, procentul în număr de plante care prezintă simptome de viroze nu trebuie să depășească 2,0%; (iv) procentul în număr de plante prezentând simptome de mozaic sau simptomele
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]
-
șasea; b) toleranțele aplicabile loturilor, în ceea ce privește impuritățile, defectele și bolile: ... (i) cartofii de sămânță atinși de putregaiuri, altele decât putregaiul inelar sau putregaiul brun, nu trebuie să depășească 0,5% din masă, din care cartofii de sămânță atinși de putregaiul umed nu trebuie să depășească 0,2% din masă; (ii) cartofii de sămânță atinși de rizoctonioză pe mai mult de 10% din suprafață nu trebuie să depășească 5,0% din masă; (iii) cartofii de sămânță atinși de râia comună pe mai
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]
-
plante care nu sunt conforme cu soiul în cauză și procentul în număr de plante din soiuri diferite nu trebuie să depășească, în total, 0,1%; (ii) procentul în număr de plante cultivate afectate de înnegrirea bazei tulpinii și putregaiul umed al tuberculilor nu trebuie să depășească 1,0%; (iii) în descendență directă, procentul în număr de plante care prezintă simptome de viroze nu trebuie să depășească 4,0%; (iv) procentul în număr de plante prezentând simptome de mozaic sau simptomele
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]
-
șaptea; b) toleranțele aplicabile loturilor, în ceea ce privește impuritățile, defectele și bolile: ... (i) cartofii de sămânță atinși de putregaiuri, altele decât putregaiul inelar sau putregaiul brun, nu trebuie să depășească 0,5% din masă, din care cartofii de sămânță atinși de putregaiul umed nu trebuie să depășească 0,2% din masă; (ii) cartofii de sămânță atinși de rizoctonioză pe mai mult de 10% din suprafață nu trebuie să depășească 5,0% din masă; (iii) cartofii de sămânță atinși de râia comună pe mai
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]
-
plante care nu sunt conforme cu soiul în cauză și procentul în număr de plante din soiuri diferite nu trebuie să depășească, în total, 0,2%; (ii) procentul în număr de plante cultivate afectate de înnegrirea bazei tulpinii și putregaiul umed al tuberculilor nu trebuie să depășească 2,0%; (iii) în descendență directă, procentul în număr de plante care prezintă simptome de viroze nu trebuie să depășească 8,0%; (iv) procentul în număr de plante prezentând simptome de mozaic sau simptomele
ORDIN nr. 1.266 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, certificarea calităţii şi comercializarea cartofului pentru sămânţă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/176085_a_177414]