9,518 matches
-
detectarea creșterii valorilor hemoglobinei sau hematocritului ● periodic, sau ori de câte ori este necesar pentru apariția evenimentelor venoase embolice și trombotice și a evenimentelor arteriale embolice și trombotice ● periodic pentru depistarea simptomelor de perforație gastro-intestinală sau fistule sau altor tulburări gastro-intestinale ● periodic pentru detectarea afecțiunilor cutanate și ale țesutului subcutanat ● periodic pentru depistarea agravării proteinuriei și apariția sau agravarea insuficientei renale ● periodic pentru identificarea disfuncției hepatice. VII. Prescriptori Inițierea tratamentului se face de către medicii din specialitatea oncologie medicală. Continuarea tratamentului se face de către medicul
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280361_a_281690]
-
Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/ 2.447 : Solicitantul dispune de o organizare administrativă care corespunde tipului și dimensiunii întreprinderii și care este adaptată la gestionarea fluxului de mărfuri ��i dispune de sisteme de control intern care permit prevenirea, detectarea și corectarea greșelilor, precum și prevenirea și detectarea tranzacțiilor ilegale sau neregulamentare. 4.1. Procesele dumneavoastră de control intern au făcut obiectul unui audit intern/extern? DA NU Acesta a inclus și un audit al formalităților vamale pe care le îndepliniți
NORME TEHNICE din 16 februarie 2017 privind acordarea statutului de expeditor şi/sau destinatar agreat în cadrul regimului de tranzit unional/comun. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280548_a_281877]
-
2.447 : Solicitantul dispune de o organizare administrativă care corespunde tipului și dimensiunii întreprinderii și care este adaptată la gestionarea fluxului de mărfuri ��i dispune de sisteme de control intern care permit prevenirea, detectarea și corectarea greșelilor, precum și prevenirea și detectarea tranzacțiilor ilegale sau neregulamentare. 4.1. Procesele dumneavoastră de control intern au făcut obiectul unui audit intern/extern? DA NU Acesta a inclus și un audit al formalităților vamale pe care le îndepliniți? DA NU Dacă da, vă rugăm să
NORME TEHNICE din 16 februarie 2017 privind acordarea statutului de expeditor şi/sau destinatar agreat în cadrul regimului de tranzit unional/comun. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280548_a_281877]
-
în cel mai înalt grad posibil, pentru informațiile necesare identificării transporturilor cu risc ridicat importate în, transbordate prin sau care tranzitează Statele Unite ale Americii și Comunitatea Europeană; (d) îmbunătățirea și stabilirea de standarde, în cel mai înalt grad posibil, pentru detectarea și examinarea de astfel de transporturi cu risc ridicat, pentru a include schimburile de informații, utilizarea sistemelor de detectare automată și dezvoltarea de standarde minime pentru tehnologiile de inspectare și metodologiilor de examinare; (e) îmbunătățirea și stabilirea de standarde, în
22004A0930_02-ro () [Corola-website/Law/292003_a_293332]
-
care tranzitează Statele Unite ale Americii și Comunitatea Europeană; (d) îmbunătățirea și stabilirea de standarde, în cel mai înalt grad posibil, pentru detectarea și examinarea de astfel de transporturi cu risc ridicat, pentru a include schimburile de informații, utilizarea sistemelor de detectare automată și dezvoltarea de standarde minime pentru tehnologiile de inspectare și metodologiilor de examinare; (e) îmbunătățirea și stabilirea de standarde, în cel mai înalt grad posibil, pentru programele-parteneriate industriale destinate îmbunătățirii securității lanțului de aprovizionare și facilitării circulației comerțului legitim
22004A0930_02-ro () [Corola-website/Law/292003_a_293332]
-
procedurilor în domeniu, inclusiv a sistemului de supraveghere și control. (3) Controlul intern contabil și financiar vizează asigurarea: ... - conformității informațiilor contabile și financiare publicate, cu regulile aplicabile acestora; - aplicării instrucțiunilor elaborate de conducere în legătură cu aceste informații; - protejării activelor; - prevenirii și detectării fraudelor și neregulilor contabile și financiare; - fiabilității informațiilor difuzate și utilizate la nivel intern în scop de control, în măsura în care ele contribuie la elaborarea de informații contabile și financiare publicate; - fiabilității situațiilor financiare anuale publicate și a altor informații comunicate pieței
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
o organizare administrativă care corespunde tipului și dimensiunii întreprinderii și care este adaptată la gestionarea fluxului de mărfuri, precum și de un sistem de control intern care este capabil de a preveni, detecta și corecta erori și care permite prevenirea și detectarea tranzacțiilor ilegale sau neregulamentare 4.1. Procesele dumneavoastră de control intern au făcut obiectul unui audit intern/extern? [] DA [] NU 4.2. Acesta a inclus și un audit al formalităților vamale pe care le îndepliniți? [] DA [] NU Dacă da, vă
NORME TEHNICE din 9 ianuarie 2017 privind autorizarea destinatarilor agreaţi în cadrul regimului de tranzit sub acoperirea carnetelor TIR (Anexa nr. 1). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279756_a_281085]
-
URGENȚĂ nr. 3 din 5 februarie 2010 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 114 din 19 februarie 2010. 2.4.3.3. Frecvența monitoringului Monitoringul operațional trebuie efectuat în perioada dintre programele de monitoring de supraveghere cu o frecvență suficientă pentru detectarea impactului presiunilor antropogene importante/relevante, dar cel puțin o data pe an. 2.4.4. Identificarea tendințelor poluanților Pentru identificarea tendințelor crescătoare ale concentrațiilor poluanților din cauza activităților antropogene pe termen lung și schimbările acestor tendințe trebuie să se folosească datele atât
LEGE nr. 107 din 25 septembrie 1996 (*actualizată*) legea apelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277884_a_279213]
-
în MONITORUL OFICIAL nr. 114 din 19 februarie 2010. l) orice măsuri de prevenire a pierderilor semnificative de poluanți din instalațiile tehnologice și prevenirea sau reducerea impactului incidentelor de poluare accidentala, de exemplu ca urmare a inundațiilor, inclusiv sistemele de detectare și alarmare în cazul unor astfel de evenimente. În cazul accidentelor care nu pot fi prevăzute în mod rezonabil, acestea vor include toate măsurile adecvate pentru reducerea riscului pentru ecosistemele acvatice. ... m) măsuri ce decurg din strategia națională de management
LEGE nr. 107 din 25 septembrie 1996 (*actualizată*) legea apelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277884_a_279213]
-
2009/40/ CE a Parlamentului European și a Consiliului din 6 mai 2009 privind inspecția tehnică auto pentru autovehicule și remorcile acestora; ... b) o inspecție vizuală a stării tehnice a vehiculului în staționare; și/sau ... c) o inspecție ce vizează detectarea defecțiunilor privind starea tehnică a vehiculului. Această inspecție se efectuează asupra unuia, mai multora sau tuturor punctelor de control enumerate în raportul de control tehnic în trafic. ... (4) Dovada eliberată într-un alt stat membru al Uniunii Europene care stabilește
NORME METODOLOGICE din 7 decembrie 2011(*actualizate*) privind modul de efectuare a inspecţiilor şi controlului asupra tranSporturilor rutiere, a activităţilor conexe acestora, a activităţii centrelor de pregătire şi perfecţionare a personalului de specialitate din domeniul tranSporturilor rutiere, a activităţii şcolilor de conducători auto şi a activităţii instructorilor auto autorizaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274658_a_275987]
-
2009/40/ CE a Parlamentului European și a Consiliului din 6 mai 2009 privind inspecția tehnică auto pentru autovehicule și remorcile acestora; ... b) o inspecție vizuală a stării tehnice a vehiculului în staționare; și/sau ... c) o inspecție ce vizează detectarea defecțiunilor privind starea tehnică a vehiculului. Această inspecție se efectuează asupra unuia, mai multora sau tuturor punctelor de control enumerate în raportul de control tehnic în trafic. ... (4) Dovada eliberată într-un alt stat membru al Uniunii Europene care stabilește
NORME METODOLOGICE din 7 decembrie 2011(*actualizate*) privind modul de efectuare a inspecţiilor şi controlului asupra tranSporturilor rutiere, a activităţilor conexe acestora, a activităţii centrelor de pregătire şi perfecţionare a personalului de specialitate din domeniul tranSporturilor rutiere, a activităţii şcolilor de conducători auto şi a activităţii instructorilor auto autorizaţi. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274679_a_276008]
-
certifică, în urma verificării documentațiilor tehnice și în teren, realizarea adăposturilor de protecție civilă sau a punctelor de comandă, conform reglementărilor specifice; ... c) instalație cu rol în asigurarea cerinței fundamentale "securitate la incendiu" - orice instalație de stingere a incendiilor, instalație de detectare, semnalizare și alarmare la incendiu, instalație de desfumare/evacuare fum și gaze fierbinți, instalație electrică pentru alimentarea receptoarelor cu rol de securitate la incendiu, instalație electrică pentru iluminat de siguranță, inclusiv condițiile de alimentare și de funcționare a acestora, instalație
NORME METODOLOGICE din 25 august 2016 privind avizarea şi autorizarea de securitate la incendiu şi protecţie civilă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274709_a_276038]
-
de desfumare/evacuare fum și gaze fierbinți, instalație electrică pentru alimentarea receptoarelor cu rol de securitate la incendiu, instalație electrică pentru iluminat de siguranță, inclusiv condițiile de alimentare și de funcționare a acestora, instalație de protecție împotriva trăsnetului, instalație de detectare a gazelor inflamabile sau instalație de inhibare a exploziei. ... (2) Prezentele norme metodologice utilizează termeni și expresii având sensurile prevăzute de Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, republicată, cu modificările și completările ulterioare, de Legea nr.
NORME METODOLOGICE din 25 august 2016 privind avizarea şi autorizarea de securitate la incendiu şi protecţie civilă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274709_a_276038]
-
de protecție a golurilor din acestea, precum și posibilitatea de întrerupere a continuității golurilor din elementele de construcții; ... c) sistemele de evacuare a fumului și, după caz, a gazelor fierbinți; ... d) instalarea de bariere contra fumului; ... e) sistemele și instalațiile de detectare, semnalizare, alarmare și stingere a incendiului; ... f) măsurile de protecție la foc pentru instalațiile de ventilare-climatizare, de exemplu: canale de ventilare rezistente la foc, clapete rezistente la foc etc.; ... g) măsurile constructive pentru fațade și pentru împiedicarea propagării focului la
NORME METODOLOGICE din 25 august 2016 privind avizarea şi autorizarea de securitate la incendiu şi protecţie civilă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274709_a_276038]
-
precizează nivelul de echipare și dotare cu mijloace tehnice de apărare împotriva incendiilor, conform prevederilor normelor generale de apărare împotriva incendiilor, a normelor specifice de apărare împotriva incendiilor, precum și a reglementărilor tehnice specifice. B. Pentru sistemele, instalațiile și dispozitivele de detectare, semnalizare și alarmare la incendiu se specifică: a) gradul de acoperire, zonele de detectare și alarmare la incendiu; ... b) tipul detectoarelor, declanșatoarelor manuale, dispozitivelor de alarmare și parametrii funcționali specifici instalațiilor respective; ... C. Pentru sistemele, instalațiile și dispozitivele de limitare
NORME METODOLOGICE din 25 august 2016 privind avizarea şi autorizarea de securitate la incendiu şi protecţie civilă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274709_a_276038]
-
prevederilor normelor generale de apărare împotriva incendiilor, a normelor specifice de apărare împotriva incendiilor, precum și a reglementărilor tehnice specifice. B. Pentru sistemele, instalațiile și dispozitivele de detectare, semnalizare și alarmare la incendiu se specifică: a) gradul de acoperire, zonele de detectare și alarmare la incendiu; ... b) tipul detectoarelor, declanșatoarelor manuale, dispozitivelor de alarmare și parametrii funcționali specifici instalațiilor respective; ... C. Pentru sistemele, instalațiile și dispozitivele de limitare și stingere a incendiilor se specifică: a) tipul și parametrii funcționali: stingere cu apă
NORME METODOLOGICE din 25 august 2016 privind avizarea şi autorizarea de securitate la incendiu şi protecţie civilă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274709_a_276038]
-
h) opis cu documentele depuse. ... Anexa 4 la normele metodologice Documente pe baza cărora se solicită autorizațiile de securitate la incendiu *Font 7* a) nu au fost puse în funcțiune; a) nu au fost puse în funcțiune; 11. │Instalații de detectare, semnalizare și alarmare *1) Cuprinzând amplasamentul construcțiilor și amenajărilor proiectate în raport cu elementele-cadru existente, cu menționarea distanțelor față de vecinătăți pentru toate edificiile limitrofe, precizându-se funcțiunea, riscul de incendiu și nivelul de stabilitate la incendiu ale acestora, după caz, precum și față de
NORME METODOLOGICE din 25 august 2016 privind avizarea şi autorizarea de securitate la incendiu şi protecţie civilă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274709_a_276038]
-
după caz, pentru instalațiile interioare de stingere, la faza de proiectare P.Th. și detalii de execuție; ... l) schema-bloc a instalației, planuri de nivel cu amplasarea instalației la scara 1:50,1:100 ori 1:200, după caz, pentru instalațiile de detectare, semnalizare și alarmare la incendiu, la faza de proiectare P.Th. și detalii de execuție; ... m) relevee la situația existentă pentru fiecare nivel, secțiune și fațadă ale construcției, după caz, la scara 1:50,1:100 ori 1:200, după caz
NORME METODOLOGICE din 25 august 2016 privind avizarea şi autorizarea de securitate la incendiu şi protecţie civilă. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274709_a_276038]
-
trasabilitatea produselor certificate; ... g) să preleveze și să analizeze probe pentru determinarea produselor neautorizate pentru agricultura ecologică sau pentru verificarea tehnicilor de producție care nu sunt în conformitate cu regulile de producție ecologică și/sau să preleveze și să analizeze probe în vederea detectării unei posibile contaminări cu produse neautorizate pentru producția ecologică în funcție de procedura de evaluare a riscului stabilită de OC; numărul eșantioanelor care trebuie prelevate și analizate de către OC în fiecare an trebuie să corespundă unui procent de cel puțin 5% din
ORDIN nr. 895 din 19 august 2016(*actualizat*) pentru aprobarea regulilor privind organizarea sistemului de inspecţie şi certificare, de aprobare a organismelor de inspecţie şi certificare/organismelor de control şi de supraveghere a activităţii organismelor de control, în agricultura ecologică. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274680_a_276009]
-
și la nivelurile de declanșare a acțiunii AL, precum și potențialele riscuri asociate; ... c) posibilele efecte indirecte ale expunerii; ... d) rezultatele evaluării, măsurării și/sau calculelor privind nivelurile de expunere la câmpuri electromagnetice, efectuate în aplicarea art. 10-18; ... e) modul de detectare a efectelor nocive ale expunerii asupra sănătății și modul de raportare a acestora; ... f) posibilitatea existenței unor simptome și senzații tranzitorii legate de efecte asupra sistemului nervos central sau periferic; ... g) condițiile în care lucrătorii au dreptul la supravegherea stării
HOTĂRÂRE nr. 520 din 20 iulie 2016 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate referitoare la expunerea lucrătorilor la riscuri generate de câmpuri electromagnetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273889_a_275218]
-
Consultarea și participarea lucrătorilor și/sau a reprezentanților acestora la aplicarea prevederilor prezentei hotărâri trebuie să se desfășoare potrivit prevederilor art. 18 din Legea nr. 319/2006 , cu modificările ulterioare. Capitolul III Supravegherea sănătății Articolul 32 În scopul prevenirii și detectării cât mai rapid posibil a oricărui efect nociv asupra stării de sănătate care rezultă din expunerea la câmpuri electromagnetice, trebuie să se asigure o supraveghere corespunzătoare a sănătății lucrătorilor, potrivit prevederilor art. 24 și 25 din Legea nr. 319/2006
HOTĂRÂRE nr. 520 din 20 iulie 2016 privind cerinţele minime de securitate şi sănătate referitoare la expunerea lucrătorilor la riscuri generate de câmpuri electromagnetice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273889_a_275218]
-
colectează informațiile noi primite în baza urmăririi acestor rapoarte și transmit aceste actualizări către baza de date EudraVigilance. ... (5) Deținătorii autorizațiilor de punere pe piață colaborează cu Agenția Europeană a Medicamentelor, cu ANMDM și cu celelalte autorități competente naționale pentru detectarea duplicatelor rapoartelor de reacții adverse suspectate. ... Articolul 836 (1) ANMDM înregistrează toate reacțiile adverse suspectate care au loc pe teritoriul României care îi sunt aduse la cunoștință de către profesioniștii din domeniul sănătății și de pacienți și se asigură că rapoartele
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (**republicată**)(*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273022_a_274351]
-
de punere pe piață pentru reacții adverse suspectate apărute pe teritoriul României, ANMDM implică deținătorul autorizației de punere pe piață în urmărirea rapoartelor. ... (3) ANMDM colaborează cu Agenția Europeană a Medicamentelor și cu deținătorii autorizațiilor de punere pe piață pentru detectarea duplicatelor rapoartelor de reacții adverse suspectate. ... (4) În termen de 15 zile de la data primirii rapoartelor menționate la alin. (1), ANMDM transmite, în format electronic, către baza de date EudraVigilance rapoartele de reacții adverse suspectate grave. În termen de 90
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (**republicată**)(*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273022_a_274351]
-
state membre în conformitate cu art. 127a din Directiva 2001/83/ CE , cu modificările și completările ulterioare. ANMDM aplică deciziile Comisiei Europene menționate la lit. a) și b), în conformitate cu prevederile art. 748, 749 și, respectiv, cu art. 886. Subsecțiunea 3 Paragraful 3 Detectarea semnalului Articolul 843 (1) În ceea ce privește medicamentele autorizate în conformitate cu prezentul titlu, ANMDM ia următoarele măsuri în colaborare cu Agenția Europeană a Medicamentelor: ... a) monitorizează rezultatele măsurilor de reducere la minimum a riscului prevăzute în cadrul planurilor de management al riscului, precum și ale
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (**republicată**)(*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273022_a_274351]
-
orice acțiune ulterioară referitoare la autorizația de punere pe piață sunt efectuate în conformitate cu un calendar stabilit în funcție de amploarea și gravitatea problemei. (3) Agenția Europeană a Medicamentelor și ANMDM, precum și deținătorul autorizației de punere pe piață se informează reciproc în cazul detectării unor riscuri noi sau al modificării riscurilor cunoscute ori al schimbării raportului risc-beneficiu. ANMDM se asigură că de��inătorii autorizațiilor de punere pe piață informează Agenția Europeană a Medicamentelor și autoritățile competente din celelalte state membre în cazul detectării unor
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (**republicată**)(*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/273022_a_274351]