10,821 matches
-
T) b(T) = ───── [lei/kVA], S(n) unde: I(T) - costul lucrărilor pentru realizarea stației electrice sau a postului de transformare achitat de primul utilizator prin componenta T(R) a tarifului de racordare; S(n) - capacitatea transformatorului cu care este echipată stația electrică sau postul de transformare, egală cu puterea nominală a acestuia. Compensația C(k) pe care utilizatorul k având o putere aprobată S(k) trebuie să o plătească primului utilizator pentru utilizarea în comun a stației electrice sau a
METODOLOGIE din 22 decembrie 2015 (*actualizată*) de stabilire a compensaţiilor băneşti între utilizatorii racordaţi în etape diferite, prin instalaţie comună, la reţele electrice de interes public. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268097_a_269426]
-
utilizator pentru utilizarea în comun a stației electrice sau a postului de transformare se calculează după cum urmează: C(k) = S(k)b(T) [lei], în care: S(k) - puterea aprobată utilizatorului k [kVA] în limita puterii nominale a transformatorului care echipează stația electrică sau postul de transformare; b(T) - costul specific al stației electrice sau al postului de transformare [lei/kVA] Exemplu de calcul al compensației pentru utilizarea în comun a unui post de transformare Un prim utilizator cu puterea aprobată
METODOLOGIE din 22 decembrie 2015 (*actualizată*) de stabilire a compensaţiilor băneşti între utilizatorii racordaţi în etape diferite, prin instalaţie comună, la reţele electrice de interes public. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268097_a_269426]
-
din 21 decembrie 2007 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 898 din 28 decembrie 2007. Articolul 7^1 (1) În cazul efectuării controlului în trafic privind respectarea prevederilor prezentei ordonanțe, personalul cu atribuții de control va verifica tahografele cu care sunt echipate vehiculele, pentru a detecta montarea și/sau utilizarea unei instalații destinate să distrugă, să elimine, să manipuleze ori să modifice orice date sau să interfereze cu orice fracțiune a unui schimb electronic de date între părțile componente ale tahografului ori
ORDONANŢA nr. 37 din 7 august 2007 (*actualizată*) privind stabilirea cadrului de aplicare a regulilor privind perioadele de conducere, pauzele şi perioadele de odihnă ale conducătorilor auto şi utilizarea aparatelor de înregistrare a activităţii acestora. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/268093_a_269422]
-
consiliului de administrație/ consiliului de supraveghere. ... Secțiunea a 6-a Dotarea tehnică și resursele Articolul 21 (1) Sistemele tehnice folosite de către contrapartea centrală trebuie să respecte cerințele menționate la art. 9 din Regulamentul delegat (UE) nr. 153/2013 , să fie echipate cu sisteme de siguranță și salvare corespunzătoare, precum și să asigure îndeplinirea a cel puțin următoarelor funcții: ... a) evaluarea și gestionarea riscului de compensare și a celui de decontare, în sensul reducerii acestora; ... b) păstrarea în siguranță a datelor și informațiilor
REGULAMENT nr. 3 din 21 august 2013(*actualizat*) pentru autorizarea şi funcţionarea contrapărţilor centrale emis în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) nr. 648/2012 al Parlamentului European şi al Consiliului din 4 iulie 2012 privind instrumentele financiare derivate extrabursiere, contrapărţile centrale şi registrele centrale de tranzacţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266966_a_268295]
-
hidropneumatice cu membrană și pernă de azot, completarea azotului se realizează cu butelii mobile pentru azot. 4.59. La instalațiile cu recipiente hidropneumatice mai mici de 100 litri, se admite folosirea ejectoarelor, în locul compresoarelor, dacă stația de pompare se livrează echipată cu toate componentele necesare aferente acestei soluții, inclusiv ejectorul. 5. INSTALAȚII PENTRU PREPARAREA APEI CALDE DE CONSUM Instalații locale pentru prepararea apei calde de consum 5.1. Instalațiile locale pentru prepararea apei calde de consum se recomandă, de regulă, la
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 6 octombrie 2015 Normativ privind proiectarea, execuţia şi exploatarea instalaţiilor sanitare aferente clădirilor. (Revizuire şi comasare normativele I9-1994 şi I9/1-1996) - indicativ I9-2015 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266919_a_268248]
-
clădirile multietajate se recomandă suprapunerea pe verticală atât a grupurilor sanitare, cât și a obiectelor sanitare situate în afara grupurilor sanitare. 11.42. La proiectarea grupurilor sanitare se urmărește aplicarea unor soluții care să favorizeze modularea instalațiilor. 11.43. Grupurile sanitare echipate cu dușuri și lavoare din cămine, internate, cazărmi, vestiare etc., se recomandă să se amplaseze spre mijlocul încăperii, neadosate la pereții încăperii. 11.44. Amplasarea obiectelor sanitare și a utilajelor se face astfel încât să se realizeze trasee ale conductelor de
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 6 octombrie 2015 Normativ privind proiectarea, execuţia şi exploatarea instalaţiilor sanitare aferente clădirilor. (Revizuire şi comasare normativele I9-1994 şi I9/1-1996) - indicativ I9-2015 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266919_a_268248]
-
automată și cu comandă manuală. 11.46. Stațiile de pompare care au un debit mai mic de 5 l/s pot fi de tip monobloc. Pentru un debit mai mare de 5 l/s se recomandă utilizarea stațiile executate și echipate pe amplasamentul ales. 11.47. Stațiile de pompare se pot amplasa în cadrul clădirii sau în exteriorul acesteia. Stațiile monobloc se pot amplasa lângă obiectele sanitare servite sau sub pardoseală. În cazul stațiilor executate în interiorul clădirii, acestea trebuie separate de celelalte
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 6 octombrie 2015 Normativ privind proiectarea, execuţia şi exploatarea instalaţiilor sanitare aferente clădirilor. (Revizuire şi comasare normativele I9-1994 şi I9/1-1996) - indicativ I9-2015 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266919_a_268248]
-
vertical. Pompele cu ax orizontal se montează în afara rezervorului, sub nivelul minim al apei (înecat). Pompele cu ax vertical se montează înecat în interiorul rezervorului. 11.51. Stațiile de pompare a apelor uzate cu debit de până la 5 l/s se echipează, de regulă, cu o singură pompă. în cazul stațiilor de pompare a apelor uzate cu un debit de peste 5 l/s, precum și în cazul în care instalațiile servite nu pot fi scoase temporar din funcțiune, se prevede o pompă de
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 6 octombrie 2015 Normativ privind proiectarea, execuţia şi exploatarea instalaţiilor sanitare aferente clădirilor. (Revizuire şi comasare normativele I9-1994 şi I9/1-1996) - indicativ I9-2015 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266919_a_268248]
-
5 l/s, precum și în cazul în care instalațiile servite nu pot fi scoase temporar din funcțiune, se prevede o pompă de rezervă montată. Stațiile de pompare pentru evacuarea apei colectate ocazional, care este relativ curată (fără fecale), pot fi echipate și cu pompe de mână, ca pompă de rezervă. 11.52. Pomparea apei uzate se face în rețeaua exterioară, prin intermediul unui cămin de vizitare. Nu se recomandă refularea în colectoarele interioare. 11.53. Conducta de refulare se execute în interiorul stației
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 6 octombrie 2015 Normativ privind proiectarea, execuţia şi exploatarea instalaţiilor sanitare aferente clădirilor. (Revizuire şi comasare normativele I9-1994 şi I9/1-1996) - indicativ I9-2015 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266919_a_268248]
-
practice în conducerea auto în vederea obținerii permisului de conducere Categoria AM - vehicul, cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție este mai mare de 25 km/h dar nu depășește 45 km/h și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depășește 4
NORMĂ din 3 februarie 2014 (*actualizată*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267058_a_268387]
-
kg. Categoria C1 - vehicul din categoria C1 a cărui masă maximă autorizată este de cel puțin 4000 kg, care are o lungime de cel puțin 5 m, care atinge o viteză de cel puțin 80 km/h și care este echipat cu ABS și un dispozitiv de înregistrare a vitezei; compartimentul pentru mărfuri trebuie să consiste dintr-o caroserie de tip închis cel puțin la fel de lată și de înaltă ca și cabina. Categoria C1E - ansamblu format dintr-un vehicul de examen
NORMĂ din 3 februarie 2014 (*actualizată*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267058_a_268387]
-
C a cărui masă maximă autorizată este de cel puțin 12.000 kg, care are lungimea de cel puțin 8 metri, lățimea de cel puțin 2,4 m și care atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, este echipat cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS) și cu un sistem de transmisie care presupune o selecție manuală a vitezelor de către conducătorul auto și cu un dispozitiv de înregistrare definit conform Regulamentului (CEE) nr. 3821/85 ; compartimentul
NORMĂ din 3 februarie 2014 (*actualizată*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267058_a_268387]
-
aibă o masă totală maximă autorizată de cel puțin 20.000 kg, o lungime de cel puțin 14 m și o lățime de cel puțin 2,4 m, să atingă o viteză de cel puțin 80 km/h, să fie echipate cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS) și să fie echipate cu un sistem de transmisie care presupune o selecție manuală a vitezelor de către conducătorul auto și cu un dispozitiv de înregistrare definit conform Regulamentului (CEE) nr.
NORMĂ din 3 februarie 2014 (*actualizată*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267058_a_268387]
-
de cel puțin 14 m și o lățime de cel puțin 2,4 m, să atingă o viteză de cel puțin 80 km/h, să fie echipate cu sistem de prevenire a blocării roților în timpul frânării (ABS) și să fie echipate cu un sistem de transmisie care presupune o selecție manuală a vitezelor de către conducătorul auto și cu un dispozitiv de înregistrare definit conform Regulamentului (CEE) nr. 3821/85 ; compartimentul pentru mărfuri al remorcii constă dintr-un corp închis care este
NORMĂ din 3 februarie 2014 (*actualizată*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267058_a_268387]
-
000 kg. Categoria D1 - vehicul din categoria D1 a cărui masă maximă autorizată este de cel puțin 4000 kg, care are o lungime de cel puțin 5 m și care poate atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, echipat cu ABS și cu un dispozitiv de înregistrare a vitezei. Categoria D1E - ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria D1 și dintr-o remorcă a cărei masă maximă autorizată este de cel puțin 1250 kg și care atinge
NORMĂ din 3 februarie 2014 (*actualizată*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267058_a_268387]
-
totală minimă de 800 kg. Categoria D - vehicul din categoria D care are o lungime de cel puțin 10 m, o lățime de cel puțin 2,4 m și care poate atinge o viteză de cel puțin 80 km/h, echipat cu ABS și cu un dispozitiv de înregistrare a vitezei. Categoria DE - ansamblu format dintr-un vehicul de examen din categoria D și dintr-o remorcă a cărei masă maximă autorizată este de cel puțin 1250 kg, lățimea de cel
NORMĂ din 3 februarie 2014 (*actualizată*) privind autorizarea şcolilor de conducători auto (Anexa 2)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/267058_a_268387]
-
aeriană funcționează conform reglementărilor specifice prevăzute de lege. ... (5) Echipajele integrate de terapie intensivă mobilă au în dotare ambulanțe tip C, conform standardelor și reglementărilor naționale și europene. ... (6) Echipajele de prim ajutor calificat au în dotare ambulanțe tip B, echipate conform standardelor și reglementărilor naționale și europene, inclusiv cu defibrilatoare semiautomate. ... (7) Echipajele de prim ajutor calificat pot acționa și cu autospeciale de intervenție din dotarea inspectoratelor pentru situații de urgență, respectiv ale Unității Speciale de Intervenție în Situații de
LEGE nr. 95 din 14 aprilie 2006 (**republicată**)(*actualizată*) privind reforma în domeniul sănătăţii. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266161_a_267490]
-
bunurilor și valorilor sau celui cu caracter special, prevăzute la art. 24, se dotează cu dispozitive tehnice de pază, alarmare, monitorizare, localizare și supraveghere, destinate să asigure securitatea persoanelor însoțitoare, a bunurilor, a valorilor și produselor speciale transportate, și se echipează cu tehnică de comunicații radio pe frecvențele aprobate conform legii. ... (2) În cazul transporturilor bunurilor și valorilor constând în valori științifice, tehnice, de cultură și artă sau al celor cu caracter special prevăzute la art. 24 alin. (2), conducătorul unității
LEGE nr. 333 din 8 iulie 2003 (**republicată**)(*actualizată*) privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266189_a_267518]
-
România dintr-un stat membru sau dintr-o țară terță, conținute în rezervorul standard al unui autovehicul cu motor, destinate utilizării drept combustibil pentru acel autovehicul, precum și în containere speciale și destinate utilizării pentru operarea, în timpul transportului, a sistemelor ce echipează acele containere; ... j) orice produs energetic care este scos de la rezerva de stat sau rezerva de mobilizare, fiind acordat gratuit în scop de ajutor umanitar; ... k) orice produs energetic utilizat drept combustibil pentru încălzire de către spitale, sanatorii, aziluri de bătrâni
CODUL FISCAL din 8 septembrie 2015 (*actualizat*) ( Legea nr. 227/2015 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/265187_a_266516]
-
12 t ● RSP cap. min. 6 mc opțional instalație de preumectare │ 2 │ 30-50 - DN ● Cablu/Bară rigidă de remorcare autovehicule cu masa totală ≤ 12 t ● Cap. ● Troliu ● Sarcina utilă min. 750 kg C.L. N.I.2 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 18 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice", indicativ AND 525-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266846_a_268175]
-
2.11; 12. Centralizator cu personalul muncitor necesar pentru însoțirea autovehiculelor angrenate în activitatea de deszăpezire și în alte activități specifice sezonului de iarnă pe baze si puncte de sprijin (anexa nr. 8). N.I.1 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 17 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice", indicativ AND 525-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266852_a_268181]
-
12 t ● RSP cap. min. 6 mc opțional instalație de preumectare │ 2 │ 30-50 - DN ● Cablu/Bară rigidă de remorcare autovehicule cu masa totală ≤ 12 t ● Cap. ● Troliu ● Sarcina utilă min. 750 kg C.L. N.I.2 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 17 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice", indicativ AND 525-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266852_a_268181]
-
2.11; 12. Centralizator cu personalul muncitor necesar pentru însoțirea autovehiculelor angrenate în activitatea de deszăpezire și în alte activități specifice sezonului de iarnă pe baze si puncte de sprijin (anexa nr. 8). N.I.1 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 18 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice", indicativ AND 525-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266848_a_268177]
-
12 t ● RSP cap. min. 6 mc opțional instalație de preumectare │ 2 │ 30-50 - DN ● Cablu/Bară rigidă de remorcare autovehicule cu masa totală ≤ 12 t ● Cap. ● Troliu ● Sarcina utilă min. 750 kg C.L. N.I.2 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 18 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice", indicativ AND 525-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266848_a_268177]
-
2.11; 12. Centralizator cu personalul muncitor necesar pentru însoțirea autovehiculelor angrenate în activitatea de deszăpezire și în alte activități specifice sezonului de iarnă pe baze si puncte de sprijin (anexa nr. 8). N.I.1 │**) Utilaj multifuncțional cu tracțiune integrală echipat cu: │ 2 │ 40-60 ● Turbofreză L = 2,2 m cap. = min. 3.300 mc/oră, înălțime cuțit │ │ │ │ │H = min. 1,6 m (numai în zonele înzăpezibile); ● Răspânditor cu cap. min. 3 mc, montat pe șasiul mașinii de bază ● Instalație de preumectare
REGLEMENTARE TEHNICĂ din 17 iunie 2013 (*actualizată*) "Normativ privind prevenirea şi combaterea înzăpezirii drumurilor publice", indicativ AND 525-2013. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/266850_a_268179]