11,058 matches
-
data menționată la pct. 9 din anexă nr. 1 nu sunt considerate instalații noi. Până la data de 1 ianuarie 2008 se pot autoriza de către autoritatea competența pentru protecția mediului excepții pentru NO(x) pentru instalațiile existente de ciment cu proces umed sau cuptoare de ciment care ard mai puțin de 3 tone deșeuri pe oră, cu condiția ca autorizația să prevadă o valoare limită de emisie totală la NO(x) sub 1.200 mg/Nmc. Până la data de 1 ianuarie 2008
HOTĂRÂRE nr. 128 din 14 februarie 2002 (*actualizată*) privind incinerarea deşeurilor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170709_a_172038]
-
sterilizarea termică, în conformitate cu Strategia națională de gestionare a deșeurilor și cu Planul de implementare a Directivei 76/2000 privind incinerarea deșeurilor. 5.3. Procesele termice la temperaturi scăzute se realizează în intervalul de temperatură 93°C - 177°C, prin căldură umedă (abur) și căldură uscată (aer cald). 6. Operațiuni de procesare mecanică a deșeurilor medicale periculoase Deșeurile medicale periculoase ce se pretează a fi tratate în echipamente de neutralizare prin sterilizare termică trebuie să fie supuse unor operațiuni de procesare mecanică
ORDIN nr. 698 din 10 august 2005 privind aprobarea Criteriilor de evaluare a echipamentelor de neutralizare prin sterilizare termică a deşeurilor rezultate din activitatea medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170990_a_172319]
-
certificați pentru specie, populație, valoarea-D, valoarea-Z, conform standardelor CEN și ISO sau oricărui standard care prin aplicare conduce la obținerea acelorași rezultate științifice. 7.3.4. Microorganismele bioindicatoare recomandate de STAATT pentru validarea și controlul procesului de decontaminare cu căldura umedă sau uscată sunt: sporii de Bacillus stearothermophilus, respectiv Bacillus subtilis. Inactivarea sporilor bacterieni în urma procesului de decontaminare cu un agent termic este suficientă pentru a demonstra distrugerea tuturor microorganismelor patogene menționate mai sus (bacterii, virusuri, paraziți, microbacterii). 7.3.5
ORDIN nr. 698 din 10 august 2005 privind aprobarea Criteriilor de evaluare a echipamentelor de neutralizare prin sterilizare termică a deşeurilor rezultate din activitatea medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170990_a_172319]
-
sterilizarea termică, în conformitate cu Strategia națională de gestionare a deșeurilor și cu Planul de implementare a Directivei 76/2000 privind incinerarea deșeurilor. 5.3. Procesele termice la temperaturi scăzute se realizează în intervalul de temperatură 93°C - 177°C, prin căldură umedă (abur) și căldură uscată (aer cald). 6. Operațiuni de procesare mecanică a deșeurilor medicale periculoase Deșeurile medicale periculoase ce se pretează a fi tratate în echipamente de neutralizare prin sterilizare termică trebuie să fie supuse unor operațiuni de procesare mecanică
CRITERII din 10 august 2005 de evaluare a echipamentelor de neutralizare prin sterilizare termică a deşeurilor rezultate din activitatea medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170991_a_172320]
-
certificați pentru specie, populație, valoarea-D, valoarea-Z, conform standardelor CEN și ISO sau oricărui standard care prin aplicare conduce la obținerea acelorași rezultate științifice. 7.3.4. Microorganismele bioindicatoare recomandate de STAATT pentru validarea și controlul procesului de decontaminare cu căldura umedă sau uscată sunt: sporii de Bacillus stearothermophilus, respectiv Bacillus subtilis. Inactivarea sporilor bacterieni în urma procesului de decontaminare cu un agent termic este suficientă pentru a demonstra distrugerea tuturor microorganismelor patogene menționate mai sus (bacterii, virusuri, paraziți, microbacterii). 7.3.5
CRITERII din 10 august 2005 de evaluare a echipamentelor de neutralizare prin sterilizare termică a deşeurilor rezultate din activitatea medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170991_a_172320]
-
sterilizarea termică, în conformitate cu Strategia națională de gestionare a deșeurilor și cu Planul de implementare a Directivei 76/2000 privind incinerarea deșeurilor. 5.3. Procesele termice la temperaturi scăzute se realizează în intervalul de temperatură 93°C - 177°C, prin căldură umedă (abur) și căldură uscată (aer cald). 6. Operațiuni de procesare mecanică a deșeurilor medicale periculoase Deșeurile medicale periculoase ce se pretează a fi tratate în echipamente de neutralizare prin sterilizare termică trebuie să fie supuse unor operațiuni de procesare mecanică
CRITERII din 7 septembrie 2005 de evaluare a echipamentelor de neutralizare prin sterilizare termică a deşeurilor rezultate din activitatea medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170993_a_172322]
-
certificați pentru specie, populație, valoarea-D, valoarea-Z, conform standardelor CEN și ISO sau oricărui standard care prin aplicare conduce la obținerea acelorași rezultate științifice. 7.3.4. Microorganismele bioindicatoare recomandate de STAATT pentru validarea și controlul procesului de decontaminare cu căldura umedă sau uscată sunt: sporii de Bacillus stearothermophilus, respectiv Bacillus subtilis. Inactivarea sporilor bacterieni în urma procesului de decontaminare cu un agent termic este suficientă pentru a demonstra distrugerea tuturor microorganismelor patogene menționate mai sus (bacterii, virusuri, paraziți, microbacterii). 7.3.5
CRITERII din 7 septembrie 2005 de evaluare a echipamentelor de neutralizare prin sterilizare termică a deşeurilor rezultate din activitatea medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170993_a_172322]
-
sterilizarea termică, în conformitate cu Strategia națională de gestionare a deșeurilor și cu Planul de implementare a Directivei 76/2000 privind incinerarea deșeurilor. 5.3. Procesele termice la temperaturi scăzute se realizează în intervalul de temperatură 93°C - 177°C, prin căldură umedă (abur) și căldură uscată (aer cald). 6. Operațiuni de procesare mecanică a deșeurilor medicale periculoase Deșeurile medicale periculoase ce se pretează a fi tratate în echipamente de neutralizare prin sterilizare termică trebuie să fie supuse unor operațiuni de procesare mecanică
ORDIN nr. 940 din 7 septembrie 2005 privind aprobarea Criteriilor de evaluare a echipamentelor de neutralizare prin sterilizare termică a deşeurilor rezultate din activitatea medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170992_a_172321]
-
certificați pentru specie, populație, valoarea-D, valoarea-Z, conform standardelor CEN și ISO sau oricărui standard care prin aplicare conduce la obținerea acelorași rezultate științifice. 7.3.4. Microorganismele bioindicatoare recomandate de STAATT pentru validarea și controlul procesului de decontaminare cu căldura umedă sau uscată sunt: sporii de Bacillus stearothermophilus, respectiv Bacillus subtilis. Inactivarea sporilor bacterieni în urma procesului de decontaminare cu un agent termic este suficientă pentru a demonstra distrugerea tuturor microorganismelor patogene menționate mai sus (bacterii, virusuri, paraziți, microbacterii). 7.3.5
ORDIN nr. 940 din 7 septembrie 2005 privind aprobarea Criteriilor de evaluare a echipamentelor de neutralizare prin sterilizare termică a deşeurilor rezultate din activitatea medicală. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170992_a_172321]
-
a resurselor, inclusiv asigurarea în acest scop de asistență tehnică, pregătirea personalului, vehicule, ambarcațiuni și echipament. Partea C Executarea unui program-pilot de refacere a polderelor, pana la 60.000 ha, si a unui program de cercetare aplicată pentru restaurarea zonelor umede acoperite cu stuf, inclusiv asigurarea în acest scop de asistență tehnică, pregătire, lucrări de constructii-montaj și echipament. Partea D Realizarea unui program de restaurare a ecosistemelor vizînd: (1) reducerea eutrofizării în lacuri, plantarea de salcii, protectia-pilot a puietului piscicol, împădurirea
ACORD DE IMPRUMUT NERAMBURSABIL din 31 august 1994 din Fondul Nerambursabil Global pentru Mediu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171034_a_172363]
-
va menține un comitet consultativ, compus din experți ai A.R.B.D.D. și I.D.D., un expert al M.A.P.P.M., specialiști în administrarea zonelor protejate din cadrul M.A.P.P.M., specialiști calificați în administrarea zonelor protejate și un expert în administrarea zonelor umede, asigurat cu personal și termeni de referință acceptabili pentru Administrator, care să se întîlnească și să analizeze cel puțin la fiecare 6 luni stadiul realizării proiectului și să recomande măsuri de consolidare și continuare a progresului realizat. 3. Beneficiarul va
ACORD DE IMPRUMUT NERAMBURSABIL din 31 august 1994 din Fondul Nerambursabil Global pentru Mediu. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171034_a_172363]
-
mult de 70% H(2)S) cu un debit de 56 mc/s sau mai mare când funcționează la presiune de aspirare de 1,8 MPa sau mai mare și echipate cu garnituri concepute pentru a fi utilizate în mediu umed cu prezența de H(2)S; 3. Turnuri de schimb amoniac-hidrogen, cu o înălțime de 35 m sau mai mare, având un diametru cuprins între 1,5 m și 2,5 m, capabile să funcționeze la presiuni mai mari de
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171459_a_172788]
-
carbura de siliciu, inclusiv echipamente speciale pentru tensionarea fibrei pe durata încălzirii; 2. Echipamente pentru depunerea chimică în faza de vapori a elementelor sau compușilor pe substraturi filamentare încălzite, în vederea fabricării fibrelor de carbura de siliciu; 3. Echipamente pentru extrudere umedă a ceramicilor refractare (cum ar fi oxidul de aluminiu); 4. Echipamente pentru transformarea prin tratament termic a aluminiului conținând fibre din materiale precursoare în fibre de alumina; e. Echipamente pentru producerea preimpregnatelor supuse controlului prin 0C010.e. prin metoda topirii
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171459_a_172788]
-
transformarea fibrelor polimerice (de tipul poliacrilonitril ice, mătase artificială sau policarbosilanice), inclusiv dispozitivul special pentru tensionarea firului în timpul încălzirii; 2. Echipamente pentru depunerea în faza de vapori a elementelor sau compușilor pe substraturi filamentare încălzite; 3. Echipamente pentru strunjirea pe cale umedă a ceramicilor refractare (de exemplu oxidul de aluminiu); d. Echipamente concepute sau adaptate pentru tratamentul suprafeței fibrelor sau pentru realizarea preimpregnatelor și a preformelor supuse controlului prin 9C110. Notă: 1B101.d. include role, intinzatori, echipamente de acoperire, echipamente de tăiere
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171459_a_172788]
-
4. Modalitatea de plată convenită de părți se negociază între acestea și se va stipula în CPCLP. Articolul 13 Alte drepturi ale cultivatorilor 13.1. Cultivatorii au dreptul la restituirea gratuită sau contra cost a unei cantități de tăiței (borhot umed) rezultați din procesul de industrializare, corespunzând cantității totale de sfecla de zahar livrate. 13.2. CPCLP vor prevedea cantitățile și modalitatea de livrare a borhotului restituit gratuit, potrivit convențiilor particulare răspunzând regulilor sau obiceiurilor locale valabile înaintea campaniei agricole a
ACORD INTERPROFESIONAL din 7 noiembrie 2005 pentru sfecla de zahar - recolta anului 2006. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171842_a_173171]
-
mult de 70% H(2)S) cu un debit de 56 mc/s sau mai mare când funcționează la presiune de aspirare de 1,8 MPa sau mai mare și echipate cu garnituri concepute pentru a fi utilizate în mediu umed cu prezența de H(2)S; 3. Turnuri de schimb amoniac-hidrogen, cu o înălțime de 35 m sau mai mare, având un diametru cuprins între 1,5 m și 2,5 m, capabile să funcționeze la presiuni mai mari de
HOTĂRÂRE nr. 983 din 25 august 2005 pentru aprobarea listelor produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export şi la import. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170739_a_172068]
-
carbura de siliciu, inclusiv echipamente speciale pentru tensionarea fibrei pe durata încălzirii; 2. Echipamente pentru depunerea chimică în faza de vapori a elementelor sau compușilor pe substraturi filamentare încălzite, în vederea fabricării fibrelor de carbura de siliciu; 3. Echipamente pentru extrudere umedă a ceramicilor refractare (cum ar fi oxidul de aluminiu); 4. Echipamente pentru transformarea prin tratament termic a aluminiului conținând fibre din materiale precursoare în fibre de alumina; e. Echipamente pentru producerea preimpregnatelor supuse controlului prin 0C010.e. prin metoda topirii
HOTĂRÂRE nr. 983 din 25 august 2005 pentru aprobarea listelor produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export şi la import. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170739_a_172068]
-
transformarea fibrelor polimerice (de tipul poliacrilonitril ice, mătase artificială sau policarbosilanice), inclusiv dispozitivul special pentru tensionarea firului în timpul încălzirii; 2. Echipamente pentru depunerea în faza de vapori a elementelor sau compușilor pe substraturi filamentare încălzite; 3. Echipamente pentru strunjirea pe cale umedă a ceramicilor refractare (de exemplu oxidul de aluminiu); d. Echipamente concepute sau adaptate pentru tratamentul suprafeței fibrelor sau pentru realizarea preimpregnatelor și a preformelor supuse controlului prin 9C110. Notă: 1B101.d. include role, intinzatori, echipamente de acoperire, echipamente de tăiere
HOTĂRÂRE nr. 983 din 25 august 2005 pentru aprobarea listelor produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export şi la import. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170739_a_172068]
-
mult de 70% H(2)S) cu un debit de 56 mc/s sau mai mare când funcționează la presiune de aspirare de 1,8 MPa sau mai mare și echipate cu garnituri concepute pentru a fi utilizate în mediu umed cu prezența de H(2)S; 3. Turnuri de schimb amoniac-hidrogen, cu o înălțime de 35 m sau mai mare, având un diametru cuprins între 1,5 m și 2,5 m, capabile să funcționeze la presiuni mai mari de
HOTĂRÂRE nr. 983 din 25 august 2005 pentru aprobarea listelor produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export şi la import. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/170739_a_172068]
-
care: ... a) se respectă: ... - un SCM de 20 мg/kg pentru mercur și compușii săi; - un SCM de 10 мg/kg pentru hexaclorbenzen; - un SCM de 55 мg/kg pentru hexaclorbutadienă, aceste SCM se exprimă, în mod obligatoriu, în greutate umedă de țesuturi de probă; se alege cea mai adecvată matrice de monitorizare dintre matricile de pește, moluște, crustacee și alte biota, precum și indicatorul de monitorizat cel mai adecvat situației dintre aceste matrici, în conformitate cu criteriile prevăzute în anexa nr. 3 la
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/167608_a_168937]
-
ce reprezintă standardul de calitate; 2. pentru apele costiere și apele marine teritoriale, o cincime din concentrația indicată în standardul de calitate pentru sedimente și biota, respectiv: 1/mg/kg probă uscată în cazul sedimentelor și 1/mg/kg probă umedă în cazul biotei. (6) Abrogat. ... ---------- Alin. (6) a art. 10 din anexă a fost abrogat de lit. a) a art. II din HOTĂRÂREA nr. 707 din 18 septembrie 2013 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 597 din 25 septembrie 2013. (7
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/167608_a_168937]
-
a mijlocului de măsurare în timpul manifestării posibile a mărimii de influență respective. 2.1.4.2. Reguli privind umiditatea ambianța - În funcție de condițiile de mediu climatic pentru care este prevăzută funcționarea mijlocului de măsurare, pot fi prevăzute fie încercarea la căldură umedă în regim stabil (fără condensare), fie încercarea la căldură umedă în regim ciclic (cu condensare). - Încercarea la căldură umedă în regim ciclic este indicată în cazurile în care condensarea este importantă sau în cele în care pătrunderea vaporilor este accelerată
ORDIN nr. 106 din 1 iunie 2005 privind aprobarea Normei de metrologie legală NML 001-05 "Cerinţe metrologice şi tehnice comune mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/169271_a_170600]
-
influență respective. 2.1.4.2. Reguli privind umiditatea ambianța - În funcție de condițiile de mediu climatic pentru care este prevăzută funcționarea mijlocului de măsurare, pot fi prevăzute fie încercarea la căldură umedă în regim stabil (fără condensare), fie încercarea la căldură umedă în regim ciclic (cu condensare). - Încercarea la căldură umedă în regim ciclic este indicată în cazurile în care condensarea este importantă sau în cele în care pătrunderea vaporilor este accelerată ca efect al respirației. - Încercarea la căldură umedă în regim
ORDIN nr. 106 din 1 iunie 2005 privind aprobarea Normei de metrologie legală NML 001-05 "Cerinţe metrologice şi tehnice comune mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/169271_a_170600]
-
ambianța - În funcție de condițiile de mediu climatic pentru care este prevăzută funcționarea mijlocului de măsurare, pot fi prevăzute fie încercarea la căldură umedă în regim stabil (fără condensare), fie încercarea la căldură umedă în regim ciclic (cu condensare). - Încercarea la căldură umedă în regim ciclic este indicată în cazurile în care condensarea este importantă sau în cele în care pătrunderea vaporilor este accelerată ca efect al respirației. - Încercarea la căldură umedă în regim stabil este indicată în cazurile în care umiditatea se
ORDIN nr. 106 din 1 iunie 2005 privind aprobarea Normei de metrologie legală NML 001-05 "Cerinţe metrologice şi tehnice comune mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/169271_a_170600]
-
la căldură umedă în regim ciclic (cu condensare). - Încercarea la căldură umedă în regim ciclic este indicată în cazurile în care condensarea este importantă sau în cele în care pătrunderea vaporilor este accelerată ca efect al respirației. - Încercarea la căldură umedă în regim stabil este indicată în cazurile în care umiditatea se manifestă fără condensare. 2.2. Reproductibilitate În cazul măsurării aceluiași măsurând într-un loc diferit sau de către un utilizator diferit, toate celelalte condiții fiind identice, rezultatele măsurărilor succesive trebuie
ORDIN nr. 106 din 1 iunie 2005 privind aprobarea Normei de metrologie legală NML 001-05 "Cerinţe metrologice şi tehnice comune mijloacelor de măsurare supuse controlului metrologic legal". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/169271_a_170600]