11,250 matches
-
trebuie făcute teste corespunzătoare pentru detectarea prezenței anticorpilor în ser . Nu se poate recomanda utilizarea repetată de Osigraft . Studii cu anticorpi anti- OP- 1 au demonstrat o anumită reactivitate încrucișată cu proteinele foarte apropiate BMP , BMP- 5 și BMP- 6 . Anticorpii anti - OP- 1 au posibilitatea de a neutraliza activitatea biologică in vitro cel puțin pentru BMP- 6 . Prin urmare , la readministrarea Osigraft , poate exista un risc de formare a unei autoimunități față de proteinele endogene BMP . Utilizarea Osigraft în asociere cu
Ro_764 () [Corola-website/Science/291523_a_292852]
-
Osigraft . Femeile care pot rămâne gravide trebuie sfătuite să utilizeze metode eficace de contracepție cel puțin 12 luni după încetarea tratamentului . Nu hrăniți la sân copilul pe durata tratamentului cu Osigraft . În studiile pe animale , s- a evidențiat excreția de anticorpi anti- OP- 1 de clasă IgG în lapte . Întrucât IgG uman este secretat în laptele matern , și nu se cunoaște potențialul său nociv pentru copil , femeile nu trebuie să alăpteze pe durata tratamentului cu Osigraft . Dacă alăptați trebuie să utilizați
Ro_764 () [Corola-website/Science/291523_a_292852]
-
de infecția cu virusul hepatitei C ) . PegIntron se utilizează la pacienții al căror ficat încă funcționează , dar care au semne de boală ( niveluri crescute ale transaminazelor [ enzime hepatice ] și markeri ai infecției în sânge , cum ar fi ARN viral sau anticorpi împotriva virusului ) . Poate fi utilizat , de asemenea , la pacienții afectați de virusul imunodeficienței umane ( HIV ) . Cel mai bun mod de utilizare a PegIntron este în combinație cu ribavirină ( un medicament antiviral ) . Acestă combinație este recomandată pacienților naivi la tratament ( care
Ro_782 () [Corola-website/Science/291541_a_292870]
-
medical adecvat , pentru cazurile rare de reacții anafilactice survenite după administrarea vaccinului . Dacă situația pandemiei permite , imunizarea va fi amânată la pacienții cu afecțiuni severe febrile sau cu infecții acute . Este contraindicată administrarea intravasculară a Pandemrix . Răspunsul imun ( formarea de anticorpi ) în cazul pacienților cu imunosupresie endogenă sau iatrogenă poate fi diminuat . Este posibil ca nu toate persoanele vaccinate să dezvolte un răspuns imun protector ( vezi pct . 5. 1 ) . 4. 5 Interacțiuni cu alte medicamente și alte forme de interacțiune Pandemrix
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
că în acest caz reacțiile adverse pot fi mai intense . Răspunsul imun poate fi diminuat la pacienții care urmează un tratament imunosupresor . După vaccinarea antigripală , au fost observate rezultate fals- pozitive în cazul testării serologice prin metoda ELISA pentru evidențierea anticorpilor împotriva virusului imunodeficienței umane tip 1 ( HIV- 1 ) , a virusului hepatitei C și , în mod special anti- HTLV- 1 . În aceste cazuri , metoda Western Blot a infirmat rezultatele . Reacțiile fals- pozitive tranzitorii se pot datora producerii anticorpilor de tip IgM
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
ELISA pentru evidențierea anticorpilor împotriva virusului imunodeficienței umane tip 1 ( HIV- 1 ) , a virusului hepatitei C și , în mod special anti- HTLV- 1 . În aceste cazuri , metoda Western Blot a infirmat rezultatele . Reacțiile fals- pozitive tranzitorii se pot datora producerii anticorpilor de tip IgM ca răspuns la vaccinare . 4. 6 Sarcina și alăptarea Nu există date referitoare la administrarea Pandemrix sau al oricărui alt vaccin care conține adjuvantul AS03 la femeile gravide . Studiile la animale nu au evidențiat efecte dăunătoare directe
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
și 60 de ani , după o schemă de administrare în zilele 0 , 21 . După 21 de zile de la administrarea primei și a celei de a doua doze de vaccin , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) au fost după cum urmează : 5 Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 21 zile după prima doză 44, 5 % 42, 5 % 4, 1 21 zile după a
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
zilele 0 , 21 . După 21 de zile de la administrarea primei și a celei de a doua doze de vaccin , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) au fost după cum urmează : 5 Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 21 zile după prima doză 44, 5 % 42, 5 % 4, 1 21 zile după a 2- a doză 94, 3 % 93, 7 % 39, 8 După
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
42, 5 % 4, 1 21 zile după a 2- a doză 94, 3 % 93, 7 % 39, 8 După 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze , 96 % dintre subiecți au prezentat o creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți . Anticorpii neutralizanți cu titruri de cel puțin 1: 80 în ziua 42 au fost prezenți la 97, 8 % dintre subiecți . Într- un studiu de stabilire a dozei , la un grup de 50 subiecți cu vârsta între 18 și
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
1 21 zile după a 2- a doză 94, 3 % 93, 7 % 39, 8 După 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze , 96 % dintre subiecți au prezentat o creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți . Anticorpii neutralizanți cu titruri de cel puțin 1: 80 în ziua 42 au fost prezenți la 97, 8 % dintre subiecți . Într- un studiu de stabilire a dozei , la un grup de 50 subiecți cu vârsta între 18 și 60 ani , s-
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
vârsta între 18 și 60 ani , s- a administrat câte o doză de 3, 75 micrograme HA/ AS03 într- un volum de 1 ml în zilele 0 și 21 . Rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) în ziua 42 ( după a doua doză ) și în ziua 180 ( persistență ) au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 Ziua 42 84 % 82
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
de 1 ml în zilele 0 și 21 . Rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) în ziua 42 ( după a doua doză ) și în ziua 180 ( persistență ) au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 Ziua 42 84 % 82 % 27, 9 Ziua 180 54 % 52 % 4, 4 O creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți a fost observată
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
persistență ) au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 Ziua 42 84 % 82 % 27, 9 Ziua 180 54 % 52 % 4, 4 O creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți a fost observată la 85, 7 % dintre subiecți în ziua 42 și la 72 % dintre subiecți în ziua 180 . Răspunsul imun încrucișat împotriva variantelor A/ Vietnam/ 1194/ 2004 ( H5N1 ) : Într- un studiu de verificare a consistenței datelor , după
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
Răspunsul imun încrucișat împotriva variantelor A/ Vietnam/ 1194/ 2004 ( H5N1 ) : Într- un studiu de verificare a consistenței datelor , după 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti - hemaglutinină ( anti- HA ) împotriva variantei de tulpină A/ Indonezia/ 5/ 2005 au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 924 Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 50, 2
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
datelor , după 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti - hemaglutinină ( anti- HA ) împotriva variantei de tulpină A/ Indonezia/ 5/ 2005 au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 924 Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 50, 2 % 50, 2 % 4, 9 6 O creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți a fost
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 924 Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 50, 2 % 50, 2 % 4, 9 6 O creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți a fost obținută la 91, 4 % dintre subiecți în ziua 42 . Într- un studiu de stabilire a dozei , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie împotriva variantelor mutante ale H5N1 , după 21 de zile de la
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
dintre subiecți în ziua 42 . Într- un studiu de stabilire a dozei , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie împotriva variantelor mutante ale H5N1 , după 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze au fost : Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 50 A/ Anhui/ 01/ 2005 N = 20 A/ Turkey/ Turkey/ 1/ 2005 N = 20 Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 20, 0 % 20, 0 % 2, 0
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
0 % 35, 0 % 3, 4 60, 0 % 60, 0 % 4, 7 După 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze , la 77, 1 % , 75 % și 85 % dintre subiecți a fost obținută o creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți împotriva tulpinilor A/ Indonesia/ 5/ 2005 , A/ Anhui/ 01/ 2005 și respectiv A/ Turkey/ Turkey/ 1/ 2005 . Capacitatea de a induce protecție împotriva tulpinilor omologe și heterologe a fost evaluată în studii non- clinice , utilizând modele de expunere
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
în lume . Simptomele gripei pandemice sunt asemănătoare celor ale gripei „ obișnuite ” , dar de obicei sunt mai severe . Când o persoană este vaccinată cu Pandemrix , sistemul imunitar ( sistemul natural de apărare al organismului ) va produce substanțe proprii pentru apărarea împotriva bolii ( anticorpi ) . 2 . ÎNAINTE SĂ VI SE ADMINISTREZE PANDEMRIX Pandemrix nu trebuie utilizat dacă : • ați avut vreodată o reacție alergică instalată brusc , care pune viața în pericol , la oricare dintre componentele Pandemrix ( acestea sunt enumerate la sfârsitul prospectului ) sau oricare dintre substanțele
Ro_771 () [Corola-website/Science/291530_a_292859]
-
Există o preocupare teoretică asupra faptului că tratamentul cu ORENCIA poate crește riscul proceselor autoimune , de exemplu exacerbarea sclerozei multiple . În studiile clinice controlate cu placebo , tratamentul cu abatacept nu a condus la creșterea formării de autoanticorpi , cum ar fi anticorpii antinucleari și anti- ds ADN , comparativ cu tratamentul cu placebo ( vezi pct . 4. 8 ) . Testarea glicemiei Medicamentele parenterale ce conțin maltoză pot interfera cu rezultatele monitoarelor de testarea glicemiei care folosesc benzi de testare cu pirolochinolinechinonă glucoză dehidrogenază ( PQQ - GDH
Ro_758 () [Corola-website/Science/291517_a_292846]
-
BPOC au dezvoltat reacții adverse serioase ( 5, 4 % vs . 0 % ) , inclusiv exacerbarea BPOC ( 1 din 37 pacienți [ 2, 7 % ] ) și bronșita ( 1 din 37 pacienți [ 2, 7 % ] ) . Autoanticorpi Terapia cu abatacept nu a dus la formarea crescândă de autoanticorpi , adică anticorpi antinucleari și anti- ds ADN , comparativ cu placebo . Imunogenicitate Anticorpii direcționați către molecula de abatacept au fost evaluați cu teste ELISA pe pacienți cu poliartrită reumatoidă tratați până la 3 ani cu abatacept . Șaizeci și doi din 2237 ( 2, 8 % ) pacienți
Ro_758 () [Corola-website/Science/291517_a_292846]
-
inclusiv exacerbarea BPOC ( 1 din 37 pacienți [ 2, 7 % ] ) și bronșita ( 1 din 37 pacienți [ 2, 7 % ] ) . Autoanticorpi Terapia cu abatacept nu a dus la formarea crescândă de autoanticorpi , adică anticorpi antinucleari și anti- ds ADN , comparativ cu placebo . Imunogenicitate Anticorpii direcționați către molecula de abatacept au fost evaluați cu teste ELISA pe pacienți cu poliartrită reumatoidă tratați până la 3 ani cu abatacept . Șaizeci și doi din 2237 ( 2, 8 % ) pacienți au dezvoltat anticorpi . La pacienții evaluați pentru anticorpi la cel
Ro_758 () [Corola-website/Science/291517_a_292846]
-
anti- ds ADN , comparativ cu placebo . Imunogenicitate Anticorpii direcționați către molecula de abatacept au fost evaluați cu teste ELISA pe pacienți cu poliartrită reumatoidă tratați până la 3 ani cu abatacept . Șaizeci și doi din 2237 ( 2, 8 % ) pacienți au dezvoltat anticorpi . La pacienții evaluați pentru anticorpi la cel puțin 56 de zile de la întreruperea abatacept , 15 din 203 ( 7, 4 % ) au dezvoltat anticorpi . Mostrele cu activitate de legare confirmată față de CTLA- 4 au fost analizate pentru prezența anticorpilor de neutralizare . Opt
Ro_758 () [Corola-website/Science/291517_a_292846]
-
placebo . Imunogenicitate Anticorpii direcționați către molecula de abatacept au fost evaluați cu teste ELISA pe pacienți cu poliartrită reumatoidă tratați până la 3 ani cu abatacept . Șaizeci și doi din 2237 ( 2, 8 % ) pacienți au dezvoltat anticorpi . La pacienții evaluați pentru anticorpi la cel puțin 56 de zile de la întreruperea abatacept , 15 din 203 ( 7, 4 % ) au dezvoltat anticorpi . Mostrele cu activitate de legare confirmată față de CTLA- 4 au fost analizate pentru prezența anticorpilor de neutralizare . Opt din 13 pacienți evaluabili au
Ro_758 () [Corola-website/Science/291517_a_292846]
-
poliartrită reumatoidă tratați până la 3 ani cu abatacept . Șaizeci și doi din 2237 ( 2, 8 % ) pacienți au dezvoltat anticorpi . La pacienții evaluați pentru anticorpi la cel puțin 56 de zile de la întreruperea abatacept , 15 din 203 ( 7, 4 % ) au dezvoltat anticorpi . Mostrele cu activitate de legare confirmată față de CTLA- 4 au fost analizate pentru prezența anticorpilor de neutralizare . Opt din 13 pacienți evaluabili au fost descoperiți ca având anticorpi de neutralizare . În ansamblu , nu a existat o corelare aparentă între dezvoltarea
Ro_758 () [Corola-website/Science/291517_a_292846]