11,446 matches
-
față de perioadele contabile anterioare celei de raportare; 2. analiza evoluției indicatorilor care au stat la baza modului de fundamentare a bugetului de venituri și cheltuieli; 3. analiza gradului de execuție a bugetului de venituri și cheltuieli definitiv aprobat; 4. studierea corelațiilor dintre diferite posturi bilanțiere; 5. studiul legăturilor dintre informațiile financiare și cele nefinanciare, care pot confirma cunoștințele pe care auditorii publici externi le-au dobândit deja sau le pot atrage atenția asupra unor cifre neobișnuite ori neprevăzute în situațiile financiare
REGULAMENT din 4 noiembrie 2010 (*actualizat*) privind organizarea şi desfăşurarea activităţilor specifice Curţii de Conturi, precum şi valorificarea actelor rezultate din aceste activităţi (aprobat prin Hotărârea plenului Curţii de Conturi nr. 130/2010 , conform prevederilor art. 11 alin. (2) din Legea nr. 94/1992 , republicată). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228059_a_229388]
-
corecte și complete pentru a susține constatările, concluziile și recomandările formulate de către auditorii publici externi; ... b) să fie clare și inteligibile; ... c) să fie lizibile; ... d) informațiile conținute trebuie să fie reduse la aspectele relevante și utile obiectivelor auditului, în corelație cu pragul de semnificație stabilit. ... 338. Documentele de lucru întocmite de auditorii publici externi în etapele de planificare și de execuție a auditului financiar vor include, în principal, următoarele informații: titlul documentului; structura la nivelul căreia se efectuează acțiunea de
REGULAMENT din 4 noiembrie 2010 (*actualizat*) privind organizarea şi desfăşurarea activităţilor specifice Curţii de Conturi, precum şi valorificarea actelor rezultate din aceste activităţi (aprobat prin Hotărârea plenului Curţii de Conturi nr. 130/2010 , conform prevederilor art. 11 alin. (2) din Legea nr. 94/1992 , republicată). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228059_a_229388]
-
tehnică: Institutul Național de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" Obiectiv general: Asigurarea cu sânge și componente sanguine, în condiții de maximă siguranță și cost eficiență Obiective specifice: 1) asigurarea autosuficienței de sânge și componente sanguine la nivel național, în corelație cu necesitățile din sistemul de sănătate; ... 2) asigurarea securității transfuzionale, în conformitate cu legislația națională și europeană; ... 3) asigurarea promovării donării benevole, cu recrutarea și menținerea donatorilor de sânge. ... Activități: 1) colectarea de sânge și componente sanguine; ... 2) controlul imunohematologic, biologic și
NORME TEHNICE din 1 aprilie 2010(**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228294_a_229623]
-
tehnică: Institutul Național de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" Obiectiv general: Asigurarea cu sânge și componente sanguine, în condiții de maximă siguranță și cost eficiență Obiective specifice: 1) asigurarea autosuficienței de sânge și componente sanguine la nivel național, în corelație cu necesitățile din sistemul de sănătate; ... 2) asigurarea securității transfuzionale, în conformitate cu legislația națională și europeană; ... 3) asigurarea promovării donării benevole, cu recrutarea și menținerea donatorilor de sânge. ... Activități: 1) colectarea de sânge și componente sanguine; ... 2) controlul imunohematologic, biologic și
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228292_a_229621]
-
tehnică: Institutul Național de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" Obiectiv general: Asigurarea cu sânge și componente sanguine, în condiții de maximă siguranță și cost eficiență Obiective specifice: 1) asigurarea autosuficienței de sânge și componente sanguine la nivel național, în corelație cu necesitățile din sistemul de sănătate; ... 2) asigurarea securității transfuzionale, în conformitate cu legislația națională și europeană; ... 3) asigurarea promovării donării benevole, cu recrutarea și menținerea donatorilor de sânge. ... Activități: 1) colectarea de sânge și componente sanguine; ... 2) controlul imunohematologic, biologic și
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228296_a_229625]
-
tehnică: Institutul Național de Hematologie Transfuzională "Prof. Dr. C.T. Nicolau" Obiectiv general: Asigurarea cu sânge și componente sanguine, în condiții de maximă siguranță și cost eficiență Obiective specifice: 1) asigurarea autosuficienței de sânge și componente sanguine la nivel național, în corelație cu necesitățile din sistemul de sănătate; ... 2) asigurarea securității transfuzionale, în conformitate cu legislația națională și europeană; ... 3) asigurarea promovării donării benevole, cu recrutarea și menținerea donatorilor de sânge. ... Activități: 1) colectarea de sânge și componente sanguine; ... 2) controlul imunohematologic, biologic și
NORMĂ TEHNICE din 1 aprilie 2010 (**actualizate**) de realizare a programelor naţionale de sănătate în anul 2010*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/228298_a_229627]
-
chirurgicală (optim, în primele 6 săptămâni de la intervenția chirurgicală). Tratamentul adjuvant după rezecția completă a neoplasmului de colon stadiu metastatic este o situație aparte, tratată în recomandările ESMO pentru neoplasmul de colon avansat. S-a arătat că există o bună corelație între DFS la 3 ani și supraviețuirea globală la 5 ani. De aceea DFS la 3 ani este un endpoint adecvat în studiile privind tratamentul adjuvant al cancerului de colon [III]. Monitorizare Nu există dovezi clare care să arate că
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
standard: numărul de mitoze, volumul tumorii, localizarea tumorii, marginile de rezecție (precizându-se inclusiv dacă în cursul operației tumora a fost perforată). Volumul tumoral și numărul de mitoze sunt luate în considerare în cadrul determinării riscului pe baza Consensului din 2002. Corelația dintre acești factori și prognostic a fost dovedită de un studiu epidemiologic ce a arătat că pacienții incluși în categoria "risc înalt" au prognostic mult mai rezervat decât ceilalți pacienți. Prognosticul este foarte favorabil în cazul categoriilor "Risc foarte scăzut
GHID*) din 16 septembrie 2010 de practică medicală pentru specialitatea oncologie medicală "Recomandările Societăţii Europene de Oncologie Medicală (ESMO) pentru diagnosticul, tratamentul şi urmărirea post terapeutică, în afecţiunile oncologice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227406_a_228735]
-
tratament trebuie ghidate în funcție de nivelele de evidență bazate pe studii clinice sau pe opinia experților[1,2]. Terapie Ia meta-analiza studiilor clinice control-randomizate, Ib studii clinice control randomizate, IIa studii clinice controlate,IIb terapie cvasiexperimentală III studii descriptive (comparative, de corelație,caz control) IV raportări, opinia/experiența clinică ale experților 3. SCOPUL TRATAMENTULUI Tratamentul spondilitei anchilozante a fost mult timp o provocare pentru clinicieni fiind bazat pe AINS și exercițiul fizic. Apariția terapiei biologice a revoluționat optica tratamentului pacienților cu spondilită
ORDIN nr. 1.322 din 18 octombrie 2010 privind aprobarea ghidurilor de practică medicală pentru specialitatea reumatologie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227535_a_228864]
-
țin cont de nivelele de evidență rezultate din studii clinice și /sau bazate pe opinia experților: Nivel evidență Ia - meta-analiza studiilor clinice control-randomizate, Ib - studii clinice control randomizate, IIa - studii clinice controlate, IIb terapie cvasiexperimentală III studii descriptive (comparative, de corelație,caz control) IV raportări, opinia/experiența clinică ale experților Pe baza acestora se stabilesc gradele de recomandare terapeutică după cum urmează: A = categoria I de evidență B = categoria II de evidență sau extrapolare din I C = categoria III de evidență sau
ORDIN nr. 1.322 din 18 octombrie 2010 privind aprobarea ghidurilor de practică medicală pentru specialitatea reumatologie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227535_a_228864]
-
DE TRATAMENT În epoca medicinei bazate pe dovezi recomandările terapeutice trebuie bazate pe nivelele de evidență: I a meta-analiza studiilor clinice control-randomizate, Ib studii clinice control randomizate, II a studii clinice controlate, IIb terapie cvasiexperimentală III studii descriptive (comparative, de corelație,caz control) IV raportări, opinia/experiența clinică ale experților Recomandările bazate pe nivele de evidență sunt: A - categoria 1 B - categoria II sau extrapolări din categoria I C - categoria III sau extrapolări din categoria II D - categoria IV sau extrapolări
ORDIN nr. 1.322 din 18 octombrie 2010 privind aprobarea ghidurilor de practică medicală pentru specialitatea reumatologie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227535_a_228864]
-
pe baza argumentelor medicinii bazate pe dovezi luând în considerare cele 4 nivele de evidență respectiv: ● I a meta-analiza studiilor clinice control-randomizate, Ib studii clinice control randomizate, ● II a studii clinice controlate,IIb terapie cvasiexperimentală ● III studii descriptive (comparative, de corelație,caz control) ● IV raportări, opinia/experiența clinică ale experților Pornind de la nivelele de evidență disponibile pentru fiecare abordare terapeutică, au fost clasificate gradele de recomandare în urmatoarele 4 categorii: ● A: studii consistente de nivel 1 ● B: studii consistente de nivel
ORDIN nr. 1.322 din 18 octombrie 2010 privind aprobarea ghidurilor de practică medicală pentru specialitatea reumatologie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227535_a_228864]
-
bazate pe dovezi recomandările terapeutice trebuie făcute pe baza nivelelor de evidență, concluzie a studiilor clinice. ● I a meta-analiza studiilor clinice control-randomizate, Ib studii clinice control randomizate, ● II a studii clinice controlate,IIb terapie cvasiexperimentală ● III studii descriptive (comparative, de corelație, caz control) ● IV raportări, opinia/experiența clinică ale experților Pornind de la nivelele de evidența disponibile pentru fiecare abordare terapeutica, au fost clasificate gradele de recomandare în urmatoarele 4 categorii: ● A: studii consistente de nivel 1 ● B: studii consistente de nivel
ORDIN nr. 1.322 din 18 octombrie 2010 privind aprobarea ghidurilor de practică medicală pentru specialitatea reumatologie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227535_a_228864]
-
tratament țin cont de nivelele de evidență rezultate din studii clinice și /sau pe opinia experților, după cum urmează: Ia - meta-analiza studiilor clinice control-randomizate, ● Ib - studii clinice control randomizate, ● IIa - studii clinice controlate, ● Iib - terapie cvasiexperimentală ● III - studii descriptive (comparative, de corelație,caz control) ● IV - raportări, opinia/experiența clinică ale experților Pentru recomandările de tratament ele sunt similare, dar conform nivelelor de evidență ● Nivel A: studiu clinic dublu orb randomizat (RCT Randomised Controlled Clinical Trial). ● Nivel B: studiu cohortă retrospectiv, cohorta exploratorie
ORDIN nr. 1.322 din 18 octombrie 2010 privind aprobarea ghidurilor de practică medicală pentru specialitatea reumatologie. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/227535_a_228864]
-
periodice figurează următoarele informații: ... a) denumirea sucursalei; ... b) data pentru care se întocmesc raportările periodice; ... c) identificarea formularului sau, după caz, a formularelor, întrucât o raportare periodică poate avea unul sau mai multe formulare. ... (2) Liniile formularelor sunt codificate în corelație cu Planul de conturi aplicabil sucursalelor, prevăzut de Reglementările contabile. ... (3) Coloanele formularelor grupează informațiile în funcție de necesități. ... Secțiunea a 3-a Termene de transmitere și depunere a raportărilor periodice 13. (1) Raportările periodice se depun, într-un exemplar, la Banca Națională a României
NORME METODOLOGICE din 3 iunie 2011 privind întocmirea raportărilor periodice cuprinzând informaţii statistice de natură financiar-contabilă, aplicabile sucursalelor din România ale instituţiilor de credit din alte state membre*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233852_a_235181]
-
080 ± 090 ± 100 + 110 ± 020 ± 040 ± 120 ± 130 ± 140 ± 150 ± 160 ± 170 ± 180 200 = 190 ± 191 220 = 200 ± 210 3) Controlul raportării periodice "Alte informații" 3.A - Elemente de activ a) Controlul orizontal ... Pentru fiecare linie se va respecta următoarea corelație: col.1 + col.2 = col.3 b) Controlul vertical ... 110 = 113 + 116 + 119 100 = 110 + 120 + 130 + 140 + 150 + 160 + 170 + 180 + 190 + 200 180 = 183 + 186 190 = 193 +196 300 = 310 + 320 + 330 + 340 + 350 + 360 + 370 + 380 + 390
NORME METODOLOGICE din 3 iunie 2011 privind întocmirea raportărilor periodice cuprinzând informaţii statistice de natură financiar-contabilă, aplicabile sucursalelor din România ale instituţiilor de credit din alte state membre*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233852_a_235181]
-
540 + 550 + 560 + 570 + 580 + 590 + 600 + 610 + 620 + 630 + 640 + 650 + 660 + 670 + 680 660 = 662 + 665 670 = 672 + 675 700 = 710 + 720 + 730 + 740 + 750 + 760 740 = 742 + 745 750 = 752 + 755 800 = 100 + 300 + 500 + 700 c) Corelația între raportarea periodică 3.A și "Bilanț" ... 3.A - Elemente de activ relația 1. Bilant 800 (col. 2) = 150 3.B - Elemente de datorii Controlul vertical 100 = 110 + 120 + 130 + 140 120 = 121 + 122 + 123 + 124 130 = 131 + 132 200
NORME METODOLOGICE din 3 iunie 2011 privind întocmirea raportărilor periodice cuprinzând informaţii statistice de natură financiar-contabilă, aplicabile sucursalelor din România ale instituţiilor de credit din alte state membre*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233852_a_235181]
-
care în execuție se înregistrează nerealizări ale veniturilor totale aprobate, operatorul economic poate efectua cheltuieli proporțional cu gradul de realizare a veniturilor totale, cu încadrarea în indicatorii de eficiență aprobați. ... (3) Cheltuielile cu salariile brute se fac numai cu respectarea corelației dintre creșterea câștigului mediu lunar brut și cea a productivității muncii. ... Articolul 3 (1) Nerespectarea prevederilor art. 2 constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei. ... (2) Contravenția se constată de către organele de
HOTĂRÂRE nr. 736 din 20 iulie 2011 privind aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2011 al Societăţii Comerciale ICTCM - S.A. Bucureşti, aflată în portofoliul Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Statului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234084_a_235413]
-
din registrul comerțului | | | | | | | | | | | SITUAȚIA ACTIVELOR, DATORIILOR ȘI CAPITALURILOR PROPRII la data de 30 iunie Cod 10 - lei- Nr. Sold la: Denumirea indicatorului rd. Începutul Sfârșitul anului perioadei de raportare A Anexa 3 (Anexa nr. 4 la Instrucțiunea nr. 5/2006 ) CORELAȚII DIN CADRUL FORMULARELOR DE RAPORTARE CONTABILĂ LA DATA DE 30 IUNIE ....... SITUAȚIA ACTIVELOR, DATORIILOR ȘI CAPITALURILOR PROPRII (Cod 10)- pentru entitățile autorizate, reglementate și supravegheate de CNVM, cu excepția organismelor de plasament colectiv Rd. 06 = rd. 01 la 05 (col. 1 și
INSTRUCŢIUNI nr. 5 din 14 iulie 2011 de modificare şi completare a Instrucţiunii nr. 5/2006 cu privire la sistemul de raportare contabilă semestrială a entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234095_a_235424]
-
din registrul comerțului | | | | | | | | | | | SITUAȚIA ACTIVELOR, DATORIILOR ȘI CAPITALURILOR PROPRII la data de 30 iunie Cod 10 - lei- Nr. Sold la: Denumirea indicatorului rd. Începutul Sfârșitul anului perioadei de raportare A Anexa 3 (Anexa nr. 4 la Instrucțiunea nr. 5/2006 ) CORELAȚII DIN CADRUL FORMULARELOR DE RAPORTARE CONTABILĂ LA DATA DE 30 IUNIE ....... SITUAȚIA ACTIVELOR, DATORIILOR ȘI CAPITALURILOR PROPRII (Cod 10)- pentru entitățile autorizate, reglementate și supravegheate de CNVM, cu excepția organismelor de plasament colectiv Rd. 06 = rd. 01 la 05 (col. 1 și
ORDIN nr. 48 din 14 iulie 2011 pentru aprobarea Instrucţiunii nr. 5/2011 de modificare şi completare a Instrucţiunii nr. 5/2006 cu privire la sistemul de raportare contabilă semestrială a entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/234096_a_235425]
-
general cuprinde reglementări pe termen scurt, la nivelul întregii unități administrativ-teritoriale de baza, cu privire la: ... a) stabilirea și delimitarea teritoriului intravilan în relație cu teritoriul administrativ al localității; ... b) stabilirea modului de utilizare a terenurilor din intravilan; ... c) zonificarea funcțională în corelație cu organizarea rețelei de circulație; ... d) delimitarea zonelor afectate de servituți publice; ... e) modernizarea și dezvoltarea infrastructurii tehnico-edilitare; ... f) stabilirea zonelor protejate și de protecție a monumentelor istorice și a siturilor arheologice reperate; ... ---------------- Lit. f) a alin. (2) al art.
LEGE nr. 350 din 6 iulie 2001 (*actualizată*) privind amenajarea teritoriului şi urbanismul. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233994_a_235323]
-
în perioade diferite, dar relaționate cu același eveniment din riscul operațional; i) pierderi cu efect multiplu - ansamblu de pierderi asociate care au afectat entități sau linii de activitate, unități etc. diferite, dar care sunt relaționate cu același eveniment cauzal; ... j) corelație - orice formă de dependență, liniară sau nonliniară, relaționată cu toate datele (reale ori construite) sau doar cu extremitatea ori restul distribuției, dintre două sau mai multe clase de risc operațional, cauzată de prezența unor factori comuni de natură diferită, interni
REGULAMENT nr. 25 din 15 decembrie 2009 (*actualizat*) privind utilizarea abordării avansate de evaluare şi aprobarea utilizării acestei abordări de către instituţiile de credit, pentru riscul operaţional. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233391_a_234720]
-
a cerinței de capital pentru riscul operațional, documentația privind acoperirea și cuantificarea pierderilor așteptate, documentația cuprinzând politica instituției de credit cu privire la asigurarea la riscul operațional sau alte mecanisme de transfer al acestui risc, precum și documentația privind examinarea și recunoașterea de corelații. ... (2) Pentru scopurile alin. (1) lit. b), documentația aferentă descrierii generale a modelului/modelelor trebuie să cuprindă cel puțin următoarele: a) o listă cu definițiile stabilite de instituția de credit pentru riscul operațional, pierderile din riscul operațional, liniile de activitate
REGULAMENT nr. 25 din 15 decembrie 2009 (*actualizat*) privind utilizarea abordării avansate de evaluare şi aprobarea utilizării acestei abordări de către instituţiile de credit, pentru riscul operaţional. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233391_a_234720]
-
în sensul diminuării cerinței de capital; și ... c) descrierea metodologiei pentru recunoașterea efectului asigurărilor și altor mecanisme de transfer al riscului operațional în calculul cerinței de capital. ... (6) Pentru scopurile alin. (1) lit. d), documentația privind examinarea și recunoașterea de corelații, ce trebuie să însoțească cererea de aprobare, trebuie să cuprindă cel puțin următoarele: ... a) justificarea luării în considerare a corelațiilor la determinarea cerinței de capital pentru riscul operațional; ... b) descrierea și justificarea alegerii metodei/metodelor de calcul al corelațiilor, prezentarea
REGULAMENT nr. 25 din 15 decembrie 2009 (*actualizat*) privind utilizarea abordării avansate de evaluare şi aprobarea utilizării acestei abordări de către instituţiile de credit, pentru riscul operaţional. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233391_a_234720]
-
riscului operațional în calculul cerinței de capital. ... (6) Pentru scopurile alin. (1) lit. d), documentația privind examinarea și recunoașterea de corelații, ce trebuie să însoțească cererea de aprobare, trebuie să cuprindă cel puțin următoarele: ... a) justificarea luării în considerare a corelațiilor la determinarea cerinței de capital pentru riscul operațional; ... b) descrierea și justificarea alegerii metodei/metodelor de calcul al corelațiilor, prezentarea ipotezelor aferente și descrierea procesului de validare și asigurare a fiabilității, relevanței și acurateței acestora pe bază continuă; și ... c
REGULAMENT nr. 25 din 15 decembrie 2009 (*actualizat*) privind utilizarea abordării avansate de evaluare şi aprobarea utilizării acestei abordări de către instituţiile de credit, pentru riscul operaţional. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/233391_a_234720]