10,272 matches
-
artificială sau policarbosilanice), inclusiv dispozitivul special pentru tensionarea firului în timpul încălzirii; 2. echipamente pentru depunerea în fază de vapori a elementelor sau compușilor pe substraturi filamentare încălzite; 3. echipamente pentru strunjirea pe cale umedă a ceramicilor refractare (de exemplu, oxidul de aluminiu); d. echipamente concepute sau adaptate pentru tratamentul suprafeței fibrelor sau pentru realizarea preimpregnatelor și a preformelor menționate în 9C110. Notă: 1B101.d. include role, întinzători, echipamente de acoperire, echipamente de tăiere și matrițe "clicker". 1B102 "Echipament pentru producția" de pulbere
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
intensitate) folosite pentru obținerea pulberilor metalice sferice sau pulverizate într-un mediu de apă-argon; b. Echipament cu impuls electric utilizat pentru obținerea pulberilor metalice sferice sau pulverizate într-un mediu de apă-argon; c. Echipament utilizat pentru "producția" pulberilor sferice de aluminiu prin pulverizarea topiturii într-un mediu inert (de exemplu, azot). 1B115 Echipamente altele decât cele menționate în 1B002 sau 1B102, pentru producția de combustibili de propulsie sau a constituenților lor și componentele special concepute pentru acestea, după cum urmează: a. "echipamente
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
un factor de concentrare a solicitării (Kt) egal cu 1. Tensiunea medie se obține împărțind diferența dintre tensiunea maximă și minimă la tensiunea maximă. a. aluminuri, după cum urmează: 1. aluminuri de nichel care conțin între 15 % și 38 % în greutate aluminiu și cel puțin un element de aliere adițional; 2. aluminuri de titan care conțin 10 % în greutate sau mai mult aluminiu și cel puțin un element de aliaj adițional; b. aliaje metalice, după cum urmează, fabricate din materiale menționate în 1C002
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
la tensiunea maximă. a. aluminuri, după cum urmează: 1. aluminuri de nichel care conțin între 15 % și 38 % în greutate aluminiu și cel puțin un element de aliere adițional; 2. aluminuri de titan care conțin 10 % în greutate sau mai mult aluminiu și cel puțin un element de aliaj adițional; b. aliaje metalice, după cum urmează, fabricate din materiale menționate în 1C002.c.: 1. aliaje de nichel care au: a. o durată de serviciu până la rupere de 10 000 ore sau mai mare
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
la 723 K (450 °C) la o tensiune de 200 MPa sau b. o rezistență la oboseala oligociclică de 10 000 cicluri sau mai mare la 723 K (450 °C) la o tensiune maximă de 400 MPa; 4. aliaje de aluminiu cu o rezistență de rupere la tracțiune de: a. 240 MPa sau mai mare la 473 K (200 °C) sau b. 415 MPa sau mai mare la 298 K (25 °C); 5. aliaje de magneziu care au: a. o rezistență
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
nemetalice (introduse în cursul procesului de fabricație) mai mari de 100 m pentru 109 particule de aliaj; b. aliaje de niobiu (Nb-Al-X sau Nb-X-Al, Nb-Si-X sau Nb-X-Si, Nb-Ti-X sau Nb-X-Ti); c. aliaje de titan (Ti-Al-X sau Ti-X-Al); d. aliaje de aluminiu (Al-Mg-X sau Al-X-Mg, Al-Zn-X sau Al-X-Zn, Al-Fe-X sau Al-X-Fe) sau e. aliaje de magneziu (Mg-Al-X sau Mg-X-Al); 2. fabricate în mediu controlat prin oricare din următoarele procedee: a. "atomizare în vid"; b. "atomizare în gaz"; c. "atomizare centrifugă"; d. "călire
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
hafniu în zirconiu (în general cuprins între 2 % și 7 %) se calculează prin conținutul de zirconiu. Notă: Metalele sau aliajele din 1C011.a. sunt supuse controlului chiar în cazul în care metalele sau aliajele sunt sau nu sunt capsulate în aluminiu, magneziu, zirconiu sau beriliu. b. borul sau carbura de bor cu 85 % puritate sau mai mare și cu dimensiunea particulelor de 60 μm sau mai mică; Notă: Metalele sau aliajele din 1C011.b. sunt supuse controlului chiar în cazul în
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
cu 85 % puritate sau mai mare și cu dimensiunea particulelor de 60 μm sau mai mică; Notă: Metalele sau aliajele din 1C011.b. sunt supuse controlului chiar în cazul în care metalele sau aliajele sunt sau nu sunt capsulate în aluminiu, magneziu, zirconiu sau beriliu. c. nitrat de guanidină; d. nitroguanidină (NQ) (CAS 556-88-7). 1C012 Materiale după cum urmează: Notă tehnică: Aceste materiale sunt folosite în general pentru surse de încălzire nucleară. a. plutoniu în orice formă, cu un conținut izotopic de
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
din ceramici nearse ranforsate cu carbură de siliciu, utilizabile pentru capetele scuturilor de protecție ale "rachetelor". 1C111 Combustibili de propulsie și compușii lor chimici, alții decât cei menționați în 1C011, după cum urmează: a. substanțe de propulsie: 1. pudră sferică de aluminiu, alta decât cea supusă controlului prin lista produselor militare, care au particule cu diametrul uniform mai mic de 200 µm și cu un conținut de aluminiu de 97 % în greutate sau mai mare, în cazul în care cel puțin 10
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
cei menționați în 1C011, după cum urmează: a. substanțe de propulsie: 1. pudră sferică de aluminiu, alta decât cea supusă controlului prin lista produselor militare, care au particule cu diametrul uniform mai mic de 200 µm și cu un conținut de aluminiu de 97 % în greutate sau mai mare, în cazul în care cel puțin 10 % din greutatea totală este fabricată din particule mai mici de 63 µm conform standardului ISO 2591:1988 sau standardelor naționale echivalente; Notă tehnică: Dimensiunea particulei de
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
au un diametru exterior de 600 mm sau mai mare și o grosime a peretelui de 3 mm sau mai mică. 1C202 Aliaje, altele decât cele menționate în 1C002.b.3. sau 1C002.b.4., după cum urmează: a. "aliaje de aluminiu" având ambele caracteristici: 1. 'având' o rezistență maximă la tracțiune egală cu 460 MPa sau mai mare la 293 K (20 °C) și 2. sub formă de tuburi sau de cilindri plini (inclusiv piese forjate) la care diametrul exterior depășește
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
a. ferestrele metalice pentru aparatura cu raze X sau pentru dispozitive de diagrafie; b. produsele finite sau semifabricate din oxid de beriliu special concepute pentru componente electronice sau pentru suporți de circuite electronice; c. beriliu (silicatul de beriliu și de aluminiu) sub formă de smaralde sau acvamarine. 1C231 Hafniu metal, aliaje și compuși de hafniu având mai mult de 60 % hafniu în greutate, produse fabricate din acestea, precum și reziduuri sau rebuturi din oricare din materialele anterior menționate. 1C232 Heliu-3 (3He), amestecuri
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
c. "tehnologie" pentru proiectarea sau "producția" următoarelor materiale de bază sau materiale ceramice "noncompozite": 1. materiale de bază având toate caracteristicile următoare: a. oricare din următoarele compoziții: 1. oxizi simpli sau complecși de zirconiu și oxizi complecși de siliciu sau aluminiu; 2. nitruri simple de bor (formele cristaline cubice); 3. carburi simple sau complexe de siliciu sau bor sau 4. nitruri simple sau complexe de siliciu; b. impurități metalice totale, exclusiv adaosurile intenționate, mai mici de: 1. 1 000 ppm pentru
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
a acestora. 2A226 Valve care au toate caracteristicile următoare: a. o 'mărime nominală' de 5 mm sau mai mare; b. prevăzute cu un obturator de suflare și c. fabricate în întregime din sau placate în interior cu un strat de aluminiu, aliaje de aluminiu, de nichel sau din aliaje care conțin mai mult de 60 % Ni în greutate. Notă tehnică: Pentru valvele care au diametre diferite la intrare și la ieșire, prin 'mărime nominală' de la 2A226 se înțelege diametrul cel mai
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
Valve care au toate caracteristicile următoare: a. o 'mărime nominală' de 5 mm sau mai mare; b. prevăzute cu un obturator de suflare și c. fabricate în întregime din sau placate în interior cu un strat de aluminiu, aliaje de aluminiu, de nichel sau din aliaje care conțin mai mult de 60 % Ni în greutate. Notă tehnică: Pentru valvele care au diametre diferite la intrare și la ieșire, prin 'mărime nominală' de la 2A226 se înțelege diametrul cel mai mic. 2B Echipamente
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
silfoanele au toate caracteristicile următoare: 1. diametrul interior între 75 mm și 400 mm; 2. lungime egală sau mai mare de 12,7 mm; 3. circumvoluție unică cu adâncimea mai mare de 2 mm și 4. fabricate din aliaje de aluminiu cu rezistență înaltă, din oțel maraging sau din materiale sub formă de "materiale din fibre sau filamente" cu o rezistență înaltă. 2B230 "Traductoare de presiune" capabile să măsoare presiunea absolută în orice punct al domeniului de la 0 la 13 kPa
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
sau filamente" cu o rezistență înaltă. 2B230 "Traductoare de presiune" capabile să măsoare presiunea absolută în orice punct al domeniului de la 0 la 13 kPa, care au următoarele două caracteristici: a. elementele sensibile la presiune fabricate din sau acoperite cu aluminiu sau aliaje de aluminiu, cu nichel sau aliaje de nichel cu mai mult de 60 % nichel în greutate și b. cu oricare din următoarele caracteristici: 1. o scală totală mai mică de 13 kPa și o 'precizie' mai bună decât
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
rezistență înaltă. 2B230 "Traductoare de presiune" capabile să măsoare presiunea absolută în orice punct al domeniului de la 0 la 13 kPa, care au următoarele două caracteristici: a. elementele sensibile la presiune fabricate din sau acoperite cu aluminiu sau aliaje de aluminiu, cu nichel sau aliaje de nichel cu mai mult de 60 % nichel în greutate și b. cu oricare din următoarele caracteristici: 1. o scală totală mai mică de 13 kPa și o 'precizie' mai bună decât ± 1 % pe întreaga scală
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
procese: a. "formare superplastică"; b. "sudură prin difuzie" sau c. "presare hidraulică cu acțiune directă"; 2. date tehnice care constau din metode de prelucrare sau parametri, conform listei de mai jos, utilizate pentru controlul: a. "formării superplastice" a aliajelor de aluminiu, de titan sau a "superaliajelor": 1. pregătirea suprafeței; 2. nivelul de tensiuni; 3. temperatura; 4. presiunea; b. sudurii prin difuzie a "superaliajelor" sau a aliajelor de titan: 1. pregătirea suprafeței; 2. temperatura; 3. presiunea; c. "presării hidraulice cu acțiune directă
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
a "superaliajelor": 1. pregătirea suprafeței; 2. nivelul de tensiuni; 3. temperatura; 4. presiunea; b. sudurii prin difuzie a "superaliajelor" sau a aliajelor de titan: 1. pregătirea suprafeței; 2. temperatura; 3. presiunea; c. "presării hidraulice cu acțiune directă" a aliajelor de aluminiu sau de titan: 1. presiunea; 2. durata ciclului; d. "densificării izostatice la cald" a aliajelor de titan sau de aluminiu sau a "superaliajelor": 1. temperatura; 2. presiunea; 3. durata ciclului; c. "tehnologie" pentru "dezvoltarea" sau "producția" mașinilor hidraulice de ștanțare
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
a aliajelor de titan: 1. pregătirea suprafeței; 2. temperatura; 3. presiunea; c. "presării hidraulice cu acțiune directă" a aliajelor de aluminiu sau de titan: 1. presiunea; 2. durata ciclului; d. "densificării izostatice la cald" a aliajelor de titan sau de aluminiu sau a "superaliajelor": 1. temperatura; 2. presiunea; 3. durata ciclului; c. "tehnologie" pentru "dezvoltarea" sau "producția" mașinilor hidraulice de ștanțare și a matrițelor pentru acestea, pentru fabricarea structurilor aeronavelor; d. "tehnologie" pentru "dezvoltarea" generatoarelor de instrucțiuni pentru mașinile unelte (de
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
Metale și aliaje refractare (8) Siliciuri Oxizi D. "Pulverizare" catodică din plasmă "Superaliaje" MCrAlX (5) Zircon modificat (12) Amestecuri ale acestora (4) Nichel-grafit cu proprietăți abrazive Materiale abrazive care conțin Ni-Cr-Al Al-Si-poliester cu proprietăți abrazive Aluminuri aliate (2) Aliaje de aluminiu (6) MCrAlX (5) Zircon modificat (12) Siliciuri Amestecuri ale acestora (4) Metale și aliaje refractare (8) Aluminuri Siliciuri Carburi Oțel rezistent la coroziune (7) MCrAlX (5) Zircon modificat (12) Amestecuri ale acestora (4) Aliaje de titan (13) Carburi Aluminuri Siliciuri
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
X este hafniu, ytriu, siliciu, tantal în orice cantitate sau alte adaosuri intenționate în proporție de peste 0,01 % în diverse combinații, cu excepția: a. Acoperirilor CoCrAlY care conțin mai puțin de 22 % în greutate crom, mai puțin de 7 % în greutate aluminiu și mai puțin de 2 % în greutate ytriu; b. Acoperirilor CoCrAlY care conțin de la 22 la 24 % în greutate crom, de la 10 la 12 % în greutate aluminiu și de la 0,5 la 0,7 % în greutate ytriu sau c. Acoperirilor
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
mai puțin de 22 % în greutate crom, mai puțin de 7 % în greutate aluminiu și mai puțin de 2 % în greutate ytriu; b. Acoperirilor CoCrAlY care conțin de la 22 la 24 % în greutate crom, de la 10 la 12 % în greutate aluminiu și de la 0,5 la 0,7 % în greutate ytriu sau c. Acoperirilor NiCrAlY care conțin de la 21 la 23 % în greutate crom, de la 10 la 12 % în greutate aluminiu și de la 0,9 la 1,1 % în greutate ytriu
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]
-
24 % în greutate crom, de la 10 la 12 % în greutate aluminiu și de la 0,5 la 0,7 % în greutate ytriu sau c. Acoperirilor NiCrAlY care conțin de la 21 la 23 % în greutate crom, de la 10 la 12 % în greutate aluminiu și de la 0,9 la 1,1 % în greutate ytriu. 6. Expresia 'aliaje de aluminiu' se referă la aliaje care au rezistența limită la rupere de 190 MPa sau mai mult, măsurată la temperatura de 293 K (20 °C). 7
32006R0394-ro () [Corola-website/Law/295187_a_296516]