9,518 matches
-
centrifughează. Se colectează lichidul supernatant și se folosește direct sau diluat, dacă este necesar, cu amestecul (3.5) pentru a obține concentrații ale antibioticelor de aproximativ 100 μg pe ml (6.1) și 5 μg pe ml (6.2). 7. Detectarea și identificarea 7.1 Cromatografia Se scufundă hârtia în soluția tampon, pH 3,5 (3.1). se îndepărtează excesul de lichid prin presarea hârtiei între hârtii de filtru uscate. Apoi se plasează volumele de 0,01 ml din soluția de
jrc149as1972 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85284_a_86071]
-
și 6.2) pe hârtie. Pentru a da o separație bună, hârtia trebuie să aibă conținutul corect de umiditate; dacă este necesar, se lasă să se usuce puțin. Se dezvoltă folosind cromatografia ascendentă. Se folosește solventul I (3.3) pentru detectarea prin bioautografie și solventul II (3.4) pentru detectarea prin lumină UV. Când nivelul solventului a urcat până la 15 - 20 cm (aprox. 1 oră 30 minute), se oprește cromatografia și se usucă hârtia. 7.2 Detectarea prin lumină UV Dacă
jrc149as1972 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85284_a_86071]
-
separație bună, hârtia trebuie să aibă conținutul corect de umiditate; dacă este necesar, se lasă să se usuce puțin. Se dezvoltă folosind cromatografia ascendentă. Se folosește solventul I (3.3) pentru detectarea prin bioautografie și solventul II (3.4) pentru detectarea prin lumină UV. Când nivelul solventului a urcat până la 15 - 20 cm (aprox. 1 oră 30 minute), se oprește cromatografia și se usucă hârtia. 7.2 Detectarea prin lumină UV Dacă nivelul antibioticului este mai mare de 1 μg per
jrc149as1972 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85284_a_86071]
-
I (3.3) pentru detectarea prin bioautografie și solventul II (3.4) pentru detectarea prin lumină UV. Când nivelul solventului a urcat până la 15 - 20 cm (aprox. 1 oră 30 minute), se oprește cromatografia și se usucă hârtia. 7.2 Detectarea prin lumină UV Dacă nivelul antibioticului este mai mare de 1 μg per cm2, după ce cromatograma a fost tratată cu vapori de amoniac (3.7) sunt observate iradiații fluorescente galbene auriu sub lumină UV (4.4). 7.3 Detectarea prin
jrc149as1972 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85284_a_86071]
-
2 Detectarea prin lumină UV Dacă nivelul antibioticului este mai mare de 1 μg per cm2, după ce cromatograma a fost tratată cu vapori de amoniac (3.7) sunt observate iradiații fluorescente galbene auriu sub lumină UV (4.4). 7.3 Detectarea prin bioautografie Se toarnă mediul de cultură (3.10), anterior inoculat cu B cereus (3.9), într-un taler de sticlă (4.5) și hârtia se plasează în mediul de cultură. După 5 minute de contact, se detașează hârtia și
jrc149as1972 by Guvernul României () [Corola-website/Law/85284_a_86071]
-
producția, reîncărcarea, service-ul sau întreținerea produselor și echipamentelor reglementate de prezentul regulament; 9. "pompă de căldură" înseamnă un dispozitiv sau o instalație care extrage căldură la temperaturi scăzute din aer, apă sau pământ și furnizează căldură; 10. "sistem de detectare a scurgerilor" înseamnă un dispozitiv mecanic, electric sau electronic calibrat pentru detectarea scurgerilor de gaze fluorurate cu efect de seră și care alertează operatorul în momentul detectării unei scurgeri; 11. "sistem închis ermetic" înseamnă un sistem în care toate părțile
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
regulament; 9. "pompă de căldură" înseamnă un dispozitiv sau o instalație care extrage căldură la temperaturi scăzute din aer, apă sau pământ și furnizează căldură; 10. "sistem de detectare a scurgerilor" înseamnă un dispozitiv mecanic, electric sau electronic calibrat pentru detectarea scurgerilor de gaze fluorurate cu efect de seră și care alertează operatorul în momentul detectării unei scurgeri; 11. "sistem închis ermetic" înseamnă un sistem în care toate părțile ce conțin agenți de refrigerare sunt ermetizate prin sudură, lipire cu material
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
temperaturi scăzute din aer, apă sau pământ și furnizează căldură; 10. "sistem de detectare a scurgerilor" înseamnă un dispozitiv mecanic, electric sau electronic calibrat pentru detectarea scurgerilor de gaze fluorurate cu efect de seră și care alertează operatorul în momentul detectării unei scurgeri; 11. "sistem închis ermetic" înseamnă un sistem în care toate părțile ce conțin agenți de refrigerare sunt ermetizate prin sudură, lipire cu material greu ruzibil sau alte tehnici similare de asamblare permanentă care pot include valve acoperite și
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
toate măsurile realizabile din punct de vedere tehnic și care nu implică un cost disproporționat: (a) previn scurgerea gazelor respective și (b) repară scurgerile detectate cât mai curând posibil. (2) Operatorii aplicațiilor menționate la alineatul (1) asigură verificarea acestora în vederea detectării scurgerilor de către personal certificat care îndeplinește cerințele articolului 5, în conformitate cu următorul program: (a) aplicațiile care conțin cel puțin 3 kg de gaze fluorurate cu efect de seră se verifică în vederea detectării scurgerilor cel puțin o dată la 12 luni; prezenta dispoziție
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
aplicațiilor menționate la alineatul (1) asigură verificarea acestora în vederea detectării scurgerilor de către personal certificat care îndeplinește cerințele articolului 5, în conformitate cu următorul program: (a) aplicațiile care conțin cel puțin 3 kg de gaze fluorurate cu efect de seră se verifică în vederea detectării scurgerilor cel puțin o dată la 12 luni; prezenta dispoziție nu se aplică echipamentelor cu sisteme închise ermetic, etichetate ca atare și care conțin mai puțin de 6 kg de gaze fluorurate cu efect de seră; (b) aplicațiile care conțin cel
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
cu sisteme închise ermetic, etichetate ca atare și care conțin mai puțin de 6 kg de gaze fluorurate cu efect de seră; (b) aplicațiile care conțin cel puțin 30 kg de gaze fluorurate cu efect de seră se verifică în vederea detectării scurgerilor cel puțin o dată la șase luni; (c) aplicațiile care conțin cel puțin 300 kg de gaze fluorurate cu efect de seră se verifică în vederea detectării scurgerilor cel puțin o dată la trei luni. După remedierea unei scurgeri, aplicațiile se verifică
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
cel puțin 30 kg de gaze fluorurate cu efect de seră se verifică în vederea detectării scurgerilor cel puțin o dată la șase luni; (c) aplicațiile care conțin cel puțin 300 kg de gaze fluorurate cu efect de seră se verifică în vederea detectării scurgerilor cel puțin o dată la trei luni. După remedierea unei scurgeri, aplicațiile se verifică în interval de o lună, pentru a se asigura eficacitatea reparației. În sensul prezentului alineat, "se verifică în vederea detectării scurgerilor" înseamnă că echipamentul sau sistemul este
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
cu efect de seră se verifică în vederea detectării scurgerilor cel puțin o dată la trei luni. După remedierea unei scurgeri, aplicațiile se verifică în interval de o lună, pentru a se asigura eficacitatea reparației. În sensul prezentului alineat, "se verifică în vederea detectării scurgerilor" înseamnă că echipamentul sau sistemul este examinat în vederea detectării scurgerilor cu ajutorul unor metode de măsurare directă sau indirectă, acordându-se o atenție specială acelor părți ale echipamentului sau sistemului care prezintă cel mai mare risc de scurgere. Metodele de
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
puțin o dată la trei luni. După remedierea unei scurgeri, aplicațiile se verifică în interval de o lună, pentru a se asigura eficacitatea reparației. În sensul prezentului alineat, "se verifică în vederea detectării scurgerilor" înseamnă că echipamentul sau sistemul este examinat în vederea detectării scurgerilor cu ajutorul unor metode de măsurare directă sau indirectă, acordându-se o atenție specială acelor părți ale echipamentului sau sistemului care prezintă cel mai mare risc de scurgere. Metodele de măsurare directă și indirectă utilizate pentru verificarea în vederea detectării scurgerilor
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
în vederea detectării scurgerilor cu ajutorul unor metode de măsurare directă sau indirectă, acordându-se o atenție specială acelor părți ale echipamentului sau sistemului care prezintă cel mai mare risc de scurgere. Metodele de măsurare directă și indirectă utilizate pentru verificarea în vederea detectării scurgerilor se specifică în cerințele de verificare standard menționate la alineatul (7). (3) Operatorii aplicațiilor menționate la alineatul (1), care conțin cel puțin 300 kg de gaze fluorurate cu efect de seră, instalează sisteme de detectare a scurgerilor. Respectivele sisteme
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
utilizate pentru verificarea în vederea detectării scurgerilor se specifică în cerințele de verificare standard menționate la alineatul (7). (3) Operatorii aplicațiilor menționate la alineatul (1), care conțin cel puțin 300 kg de gaze fluorurate cu efect de seră, instalează sisteme de detectare a scurgerilor. Respectivele sisteme de detectare a scurgerilor sunt verificate cel puțin o dată la 12 luni, pentru a se asigura funcționarea adecvată a acestora. În cazul sistemelor de protecție împotriva incendiilor instalate înainte de 4 iulie 2007, sistemele de detectare a
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
se specifică în cerințele de verificare standard menționate la alineatul (7). (3) Operatorii aplicațiilor menționate la alineatul (1), care conțin cel puțin 300 kg de gaze fluorurate cu efect de seră, instalează sisteme de detectare a scurgerilor. Respectivele sisteme de detectare a scurgerilor sunt verificate cel puțin o dată la 12 luni, pentru a se asigura funcționarea adecvată a acestora. În cazul sistemelor de protecție împotriva incendiilor instalate înainte de 4 iulie 2007, sistemele de detectare a scurgerilor trebuie instalate până la 4 iulie
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
de detectare a scurgerilor. Respectivele sisteme de detectare a scurgerilor sunt verificate cel puțin o dată la 12 luni, pentru a se asigura funcționarea adecvată a acestora. În cazul sistemelor de protecție împotriva incendiilor instalate înainte de 4 iulie 2007, sistemele de detectare a scurgerilor trebuie instalate până la 4 iulie 2010. (4) În cazul în care este instalat un sistem de detectare a scurgerilor care funcționează corespunzător, frecvența verificărilor necesare în temeiul alineatului (2) literele (b) și (c) se înjumătățește. (5) În cazul
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
a se asigura funcționarea adecvată a acestora. În cazul sistemelor de protecție împotriva incendiilor instalate înainte de 4 iulie 2007, sistemele de detectare a scurgerilor trebuie instalate până la 4 iulie 2010. (4) În cazul în care este instalat un sistem de detectare a scurgerilor care funcționează corespunzător, frecvența verificărilor necesare în temeiul alineatului (2) literele (b) și (c) se înjumătățește. (5) În cazul sistemelor de protecție împotriva incendiilor pentru care se aplică un regim de inspecție corespunzător standardului ISO 14520, inspecțiile respective
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
la alineatul (2) literele (b) și (c). La cerere, registrele respective se pun la dispoziția autorității competente și a Comisiei. (7) Până la 4 iulie 2007, Comisia stabilește, în conformitate cu procedura prevăzută la articolul 12 alineatul (2), cerințele de verificare standard în vederea detectării scurgerilor pentru fiecare dintre aplicațiile menționate la alineatul (1) al prezentului articol. Articolul 4 Recuperarea (1) Operatorii următoarelor tipuri de echipamente staționare sunt responsabili pentru punerea în aplicare a măsurilor pentru recuperarea adecvată a gazelor fluorurate cu efect de seră
32006R0842-ro () [Corola-website/Law/295298_a_296627]
-
care un proiect poate alege mijloacele de transmisie care îndeplinesc cerințele sale. Sunt definite trei niveluri de aplicare: Nivelul 1: Transmiterea datelor se realizează prin transmisie intermitenta (Eurobalise) și în anumite cazuri prin transmisie semicontinuă (Euroloop sau redeschidere radio in-fill). Detectarea trenurilor se realizează prin echipamente de cale ferată, de obicei circuite de cale sau numărătoare de osii. Informațiile de semnalizare sunt comunicate mecanicului prin intermediul echipamentului din cabină și, opțional, al semnalelor de cale. Nivelul 2: Transmiterea datelor se realizează prin
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
de osii. Informațiile de semnalizare sunt comunicate mecanicului prin intermediul echipamentului din cabină și, opțional, al semnalelor de cale. Nivelul 2: Transmiterea datelor se realizează prin transmisie radio continuă (GSM-R). Pentru unele funcții, transmisia radio trebuie suplimentata cu transmisia intermitenta (Eurobalise). Detectarea trenurilor se realizează prin echipamente de cale ferată, de obicei circuite de cale sau numărătoare de osii. Informațiile de semnalizare sunt comunicate mecanicului prin intermediul echipamentului din cabină și, opțional, al semnalelor de cale. Nivelul 3: Transmiterea datelor se realizează prin
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
de osii. Informațiile de semnalizare sunt comunicate mecanicului prin intermediul echipamentului din cabină și, opțional, al semnalelor de cale. Nivelul 3: Transmiterea datelor se realizează prin transmisie radio continuă (GSM-R). Pentru unele funcții, transmisia radio trebuie suplimentata cu transmisie intermitenta (Eurobalise). Detectarea trenurilor se realizează cu echipamentele de la bord, ce raportează ansamblului de control-comandă de cale. Informațiile de semnalizare sunt comunicate mecanicului prin intermediul echipamentului din cabină. Cerințele prezenței ȘTI se aplică la toate nivelurile de aplicare. Punerea în aplicare este abordată în
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
utilizate pentru a verifica dacă temperatura rulmenților osiilor materialului rulant în circulație a depășit o anumita valoare și pentru a transmite aceste informatii unui centru de control. Cerințele sunt definite în anexa A, apendicele 2. Tratarea materialului rulant echipat cu detectare la bord este, de asemenea, descrisă în ȘTI MR-MV, punctul 4.2.11. 4.2.11. Compatibilitatea cu sistemele de cale de detecție a trenurilor Acest parametru de bază descrie caracteristicile sistemelor de cale de detecție a trenurilor care sunt
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]
-
exemplelor. Strategiile de migrare trebuie să acorde o atenție specială distincției dintre următoarele sisteme: - radiourile trenurilor (de la clasa B la clasa A), - unitate de control al vitezei (de la clasa B la clasa A), - sistemul de detecție a trenurilor, - sistemul de detectare a cutiilor de mișcare calde, - CEM: Fiecare dintre sistemele de mai sus poate urma o cale de migrare diferită. Căile posibile de migrare de la clasa B la clasa A sunt explicate prin intermediul următoarelor exemple pentru sistemul de control al vitezei
32006D0679-ro () [Corola-website/Law/294945_a_296274]