103,224 matches
-
acestor reacții adverse . Deoarece complianța poate fi importantă pentru rezultatul tratamentului , doza trebuie menținută pe cât posibil cât mai aproape de doza standard recomandată . În studiile clinice , au fost elaborate instrucțiuni pentru modificarea dozelor . Instrucțiuni de reducere a dozelor în terapia asociată Tabel 2a Instrucțiuni de modificare a dozelor în terapia asociată ( cu ribavirină ) Hemoglobină Hemoglobină : în cursul oricărei perioade de 4 săptămâni din < 1, 5 x 109/ l - < 0, 75 x 109/ l - 9 < 1, 0 x 109/ l
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
capsulă a 200 mg dimineața și două capsule a 200 mg seara . ** Limita superioară a valorilor normalului Reducerea dozei de ViraferonPeg se poate face fie prin reducerea volumului la jumătate , fie utilizând o concentrație mai mică , așa cum este prezentat în Tabelul 2b . Tabel 2b - Reducerea dozelor de ViraferonPeg în terapia asociată Greutate ( kg ) Doza redusă propusă ( μg ) Concentrație pe flacon/ stilou Administrare o dată pe injector ( pen ) ( μg/ 0, 5 ml ) < 40 40- 50 30 51- 64 65- 75 76- 85
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
200 mg dimineața și două capsule a 200 mg seara . ** Limita superioară a valorilor normalului Reducerea dozei de ViraferonPeg se poate face fie prin reducerea volumului la jumătate , fie utilizând o concentrație mai mică , așa cum este prezentat în Tabelul 2b . Tabel 2b - Reducerea dozelor de ViraferonPeg în terapia asociată Greutate ( kg ) Doza redusă propusă ( μg ) Concentrație pe flacon/ stilou Administrare o dată pe injector ( pen ) ( μg/ 0, 5 ml ) < 40 40- 50 30 51- 64 65- 75 76- 85 40 50
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
flaconul . Doza minimă furnizată de stiloul injector ( pen ) este 0, 3 ml . 223 Instrucțiuni de reducere a dozelor de ViraferonPeg administrat în monoterapie Instrucțiunile de modificare a dozelor pentru pacienții la care se administrează ViraferonPeg în monoterapie sunt prezentate în Tabelul 3a . Tabel 3a Instrucțiuni de modificare a dozelor de ViraferonPeg administrat în monoterapie Rezultatele testelor de laborator Se reduce la jumătate doza de ViraferonPeg dacă : Se întrerupe terapia cu ViraferonPeg dacă : < 0, 75 x 109/ l < 0, 5
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
minimă furnizată de stiloul injector ( pen ) este 0, 3 ml . 223 Instrucțiuni de reducere a dozelor de ViraferonPeg administrat în monoterapie Instrucțiunile de modificare a dozelor pentru pacienții la care se administrează ViraferonPeg în monoterapie sunt prezentate în Tabelul 3a . Tabel 3a Instrucțiuni de modificare a dozelor de ViraferonPeg administrat în monoterapie Rezultatele testelor de laborator Se reduce la jumătate doza de ViraferonPeg dacă : Se întrerupe terapia cu ViraferonPeg dacă : < 0, 75 x 109/ l < 0, 5 x 109
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
un volum minim de 0, 3 ml . La pacienții la care se administrează ViraferonPeg 1, 0 µg/ kg în monoterapie , reducerea dozei poate fi realizată prin scăderea volumului cu jumătate sau utilizând o concentrație mai mică , așa cum este prezentat în Tabelul 3b . Tabel 3b - Reducerea dozei de ViraferonPeg în regimul de monoterapie cu 1, 0 μg/ kg Greutate ( kg ) Doza redusă propusă ( μg ) Concentrație pe flacon/ stilou Administrare o dată pe Cantitate eliberată injector ( pen ) ( μg/ 0, 5 ml ) săptămână ( ml ) 30-
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
minim de 0, 3 ml . La pacienții la care se administrează ViraferonPeg 1, 0 µg/ kg în monoterapie , reducerea dozei poate fi realizată prin scăderea volumului cu jumătate sau utilizând o concentrație mai mică , așa cum este prezentat în Tabelul 3b . Tabel 3b - Reducerea dozei de ViraferonPeg în regimul de monoterapie cu 1, 0 μg/ kg Greutate ( kg ) Doza redusă propusă ( μg ) Concentrație pe flacon/ stilou Administrare o dată pe Cantitate eliberată injector ( pen ) ( μg/ 0, 5 ml ) săptămână ( ml ) 30- 35 36-
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
de șase luni . În plus , unui număr de 303 pacienți i s- a administrat , pentru comparație , interferon alfa- 2b ( 3 milioane Unități Internaționale [ MIU ] , de trei ori pe săptămână ) . Acest studiu a arătat că ViraferonPeg este superior interferonului alfa- 2b ( Tabelul 5 ) . În acest studiu , asocierea ViraferonPeg ( 1, 5 micrograme/ kg și săptămână ) și ribavirină este semnificativ superioară asocierii interferon alfa- 2b și ribavirină ( Tabelul 5 ) , în special la pacienții infectați cu Genotipul 1 ( Tabelul 6 ) . Răspunsul susținut a fost evaluat
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
de trei ori pe săptămână ) . Acest studiu a arătat că ViraferonPeg este superior interferonului alfa- 2b ( Tabelul 5 ) . În acest studiu , asocierea ViraferonPeg ( 1, 5 micrograme/ kg și săptămână ) și ribavirină este semnificativ superioară asocierii interferon alfa- 2b și ribavirină ( Tabelul 5 ) , în special la pacienții infectați cu Genotipul 1 ( Tabelul 6 ) . Răspunsul susținut a fost evaluat prin rata de răspuns la șase luni după întreruperea tratamentului . Genotipul VHC și încărcătura virală inițială reprezintă factori prognostici care afectează rata de răspuns
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
ViraferonPeg este superior interferonului alfa- 2b ( Tabelul 5 ) . În acest studiu , asocierea ViraferonPeg ( 1, 5 micrograme/ kg și săptămână ) și ribavirină este semnificativ superioară asocierii interferon alfa- 2b și ribavirină ( Tabelul 5 ) , în special la pacienții infectați cu Genotipul 1 ( Tabelul 6 ) . Răspunsul susținut a fost evaluat prin rata de răspuns la șase luni după întreruperea tratamentului . Genotipul VHC și încărcătura virală inițială reprezintă factori prognostici care afectează rata de răspuns . Totuși , în acest studiu , ratele de răspuns au fost dependente
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
s- au administrat > 10, 6 mg/ kg ribavirină ( doză de 800 mg pentru un pacient de 75 kg ) , rata de răspuns a fost semnificativ mai mare decât la pacienții la care s- au administrat ≤ 10, 6 mg/ kg ribavirină ( Tabelul 6 ) , indiferent de genotip sau încărcătura virală , în timp ce la pacienții la care s- au administrat > 13, 2 mg/ kg ribavirină , rata de răspuns a fost chiar mai mare . Răspuns virusologic susținut ( % pacienți VHC negativ ) ViraferonPeg administrat în monoterapie ViraferonPeg
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
primit ViraferonPeg 1, 5 micrograme/ kg subcutanat , o dată pe săptămână , în asociere cu ribavirina 800 mg - 1400 mg p . o . timp de 6 luni ( în funcție de greutate , numai 3 pacienți care cântăreau > 105 kg au primit doza de 1400 mg ) ( Tabelul 7 ) . 24 % aveau fibroză în punți sau ciroză ( Knodell 3/ 4 ) . Tabel 7 . Răspuns la sfârșitul tratamentului Recădere Toți pacienții 94 % ( 211/ 224 ) 81 % ( 182/ 224 ) 12 % ( 27/ 224 ) VHC 2 ≤ 600000 UI/ m l 100 % ( 42/ 42 ) 100 % ( 20
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
cu ribavirina 800 mg - 1400 mg p . o . timp de 6 luni ( în funcție de greutate , numai 3 pacienți care cântăreau > 105 kg au primit doza de 1400 mg ) ( Tabelul 7 ) . 24 % aveau fibroză în punți sau ciroză ( Knodell 3/ 4 ) . Tabel 7 . Răspuns la sfârșitul tratamentului Recădere Toți pacienții 94 % ( 211/ 224 ) 81 % ( 182/ 224 ) 12 % ( 27/ 224 ) VHC 2 ≤ 600000 UI/ m l 100 % ( 42/ 42 ) 100 % ( 20/ 20 ) 93 % ( 39/ 42 ) 95 % ( 19/ 20 ) 7 % ( 3/ 42 ) 5 % ( 1
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
de tratament ) . Predictabilitatea răspunsului virusologic susținut - Pacienți netratați anterior Răspunsul virusologic la săptămâna 12 , definit ca o scădere cu 2- log a încărcăturii virale sau nivele nedectabile de ARN- VHC , s- a dovedit a fi predictiv pentru răspunsul susținut ( vezi Tabelul 8 ) . Răspuns virusologic Răspuns susținut Valoare predictivă la săptămâna 12 negativă 1 Da 75 % ( 82/ 110 ) 71 % ( 58/ 82 ) ---- Nu 25 % ( 28/ 110 ) 0 % ( 0/ 28 ) 100 % ribavirină 800- 1400 mg Da 99 % ( 213/ 215 ) 83 % ( 177/ 213 ) ---- Nu 1
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
monoterapie , valoarea predictivă negativă pentru răspunsul susținut a fost de 98 % . 237 Pacienții cu infecție concomitentă VHC/ HIV Au fost efectuate două studii la pacienți cu infecție concomitentă VHC și HIV . Răspunsul la tratament în ambele studii este prezentat în Tabelul 9 . Studiul 1 ( RIBAVIC ; P01017 ) a fost un studiu randomizat , multicentric , în care s- au înscris 412 pacienți adulți , netratați anterior , cu hepatită cronică C , care aveau infecție concomitentă cu HIV . Pacienții au fost împărțiți aleator , unii fiind tratați cu
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
tratați cu ViraferonPeg ( 100 sau 150 μg/ săptămână în funcție de greutate ) plus ribavirină ( 800- 1200 mg/ zi în funcție de greutate ) , iar ceilalți cu interferon alfa- 2b ( 3 milioane UI de trei ori pe săptămână ) plus ribavirină ( 800- 1200 mg/ zi în funcție de greutate ) . Tabel 9 asociere Valoar ea p Toate Genotip 1 , 4 0, 017 0, 007 Genotip 2 , 3 44 % ( 35/ 80 ) 43 % ( 33/ 76 ) 0, 88 53 % ( 10/ 19 ) 47 % ( 7/ 15 ) 0, 730 Milioane UI = milioane unități internaționale ; TIW = trei ori
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
au fost urmăriți 24 săptămâni de la terminarea tratamentului . Răspunsul la săptămâna 12 a fost definit ca ARN- VHC nedetectabil după 12 săptămâni de tratament . Răspunsul virusologic susținut ( RVS ) a fost definit ca ARN- VHC nedetectabil la 24 săptămâni post- tratament ( Tabelul 10 ) . Tabelul 10 Ratele de răspuns la reluarea tratamentului în cazul eșecului tratamentului anterior Pacienți cu ARN- VHC nedetectabil la săptămâna 12 de tratament și RVS , în cazul reluării tratamentului Populația interferon alfa/ ribavirină peginterferon alfa/ ribavirină globală * RVS % ( n
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
urmăriți 24 săptămâni de la terminarea tratamentului . Răspunsul la săptămâna 12 a fost definit ca ARN- VHC nedetectabil după 12 săptămâni de tratament . Răspunsul virusologic susținut ( RVS ) a fost definit ca ARN- VHC nedetectabil la 24 săptămâni post- tratament ( Tabelul 10 ) . Tabelul 10 Ratele de răspuns la reluarea tratamentului în cazul eșecului tratamentului anterior Pacienți cu ARN- VHC nedetectabil la săptămâna 12 de tratament și RVS , în cazul reluării tratamentului Populația interferon alfa/ ribavirină peginterferon alfa/ ribavirină globală * RVS % ( n/ N ) IÎ
Ro_1150 () [Corola-website/Science/291909_a_293238]
-
medievală, genealogia cunoaște o nouă perioadă de înflorire datorită relațiilor sociale stricte însă prima lucrare cu caracter genealogic cunoscută este "Incunabulul anonim", apărută în 1467 la Strasbourg. După acest moment întreaga Europă este cuprinsă de o frenezie a tipăriturilor cu tabele genaelogice, printre cele mai importante fiind "Thesaurus Principium" a lui Eyzinger (1591) și opera în cinci volume a lui Hyronymus Hennigs publicată în 1598. Stabilirea primelor norme, principii și reguli bine stabilite de abordare a genelogiei se fac abia în
Genealogie () [Corola-website/Science/301011_a_302340]
-
sau "argintul viu") este un element chimic reprezentat prin simbolul Hg și care are numărul atomic 80. De asemenea, mercurul reprezintă unul din cele 6 elemente care sunt lichide la o presiune și temperatură apropiată de cea a camerei. În tabelul periodic al lui Mendeleev, acesta aparține blocului d. Un alt element care este întâlnit în aceleași condiții este bromul. Comparativ cu alte metale, mercurul nu reacționează cu majoritatea acizilor, cum ar fi acidul sulfuric diluat, deși acizii oxidanți precum acidul
Mercur (element) () [Corola-website/Science/301013_a_302342]
-
umplute cu apă și căptușite cu ciment. Mercurul obținut astfel este foarte pur, nefiind nevoie rafinarea acestuia. În 2005, China era cel mai mare producător de mercur cu aproape două treimi din cantitatea extrasă la nivel mondial, urmată de Kârgâzstan. Tabelul de mai jos prezintă cantitatea de mercur exprimată în tone, precum și principalii producători ai acestui element: În anul 2003, producția mondială de mercur a scăzut sub 2.000 tone metrice, în condițiile în care producția mondială în jurul anului 1975 era
Mercur (element) () [Corola-website/Science/301013_a_302342]
-
Transporturile Telefonie mobilă a)Cultură Ordinea publică Au fost întocmite documentele operative ale Comitetului Local pentru Situații de Urgență al comunei I.L. Caragiale și anume: dispoziția cu lista persoanelor care fac parte din Comitetul Local pentru Situații de Urgență și tabelul cu persoanele care fac parte din Centrul Operativ, Regulamentul Comitetului Local pentru Situații de Urgență precum și alte documente prevăzute de legislația în vigoare. Factorii de risc identificați ls nivelul comunei I.L. Caragiale sunt: -Cutremurele de pământ -Alunecările de teren -Inundații
Comuna I.L. Caragiale, Dâmbovița () [Corola-website/Science/301173_a_302502]
-
încercarea de a evalua spațiul rural românesc în contex european, vom ilustra ce înseamnă aceasta pentru Franța, țară care prezintă unele similitudini cu noi. Rezumându-ne doar la indicatorul referitor la suprafața rurală a Franței, așa cum este prezentată aceasta în tabelul nr.1, constatăm că și în 1990 spațiul rural continuă să aibă cea mai mare pondere (88,7%) din suprafața totală a țării. Se observă, de asemenea, că deși în perioada 1910-1990 suprafața agricolă se reduce la 11,9% suprafața
Moșnița Veche, Timiș () [Corola-website/Science/301378_a_302707]
-
0 5,8 6,2 ٭٭ 8,5 9,1 10,6 11,3 53,0 55,2 54,9 54,9 54,9 Dintr-o perspectivă diacronică, spațiul rural românesc devodește o certă capacitate de conservare. Așa cum rezultă din datele tabelului 2, se contastată asemănări între structurile terenurilor din cele două tări. De exemplu, în anul 1990, ponderea pădurilor în suprafața totală (26,8%) este egală, iar ponderea pământului necultivat este relativ apropiată (4,9%în Franța și 4,8% în
Moșnița Veche, Timiș () [Corola-website/Science/301378_a_302707]
-
de bază. Metoda a fost dezvoltată de autorul american Ralph Kimball. Strucura utilizată în cadrul modelului se numește schema în stea. Grație inerenței sale simetrii, modelul dimensional se prezintă ca fiind comprehensibil, previzibil, extensibil și rezistent la cereri "ad hoc". Un tabel de fapte este tabelul principal al modelului, în care sunt stocate măsurile de performanță. El se caracterizează printr-o cheie compozită în care fiecare element este o "cheie străină" indicând un tabel de dimensiune. Acesta la rândul său este un
Modelare dimensională () [Corola-website/Science/300058_a_301387]