103,224 matches
-
sunt destinate să monitorizeze punerea în aplicare a obiectivelor Directivei 94/62/ CE, fiind folosite de asemenea în scopuri informative și ca bază pentru luarea de decizii viitoare. Completarea anexei II (tabelul 2) este facultativă. Împărțirea datelor din anexa III (tabelele 3, 4.1, 4.2) în reciclare organică, alte forme de reciclare, recuperare de energie și alte forme de recuperare, incinerare și depozitare se operează doar cu titlu informativ și în mod facultativ. Introducerea informațiilor necesare în coloanele "Total", "Total
jrc3220as1997 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88377_a_89164]
-
acuratețe cerut pentru datele furnizate. Statele membre trebuie să se asigure că datele furnizate respectă acest cadru. Articolul 9 Prezenta decizie se adresează statelor membre. Adoptată la Bruxelles, 3 februarie 1997. Pentru Comisie Ritt BJERREGAARD Membru al Comisiei ANEXA I Tabelul 1 Cantitatea de ambalaje de pe piața din statul membru (tonaj) MATERIAL Producția de ambalaje goale Importuri (ambalaje goale plus ambalaje pline) Exporturi (ambalaje goale plus ambalaje pline) Cantitatea de pe piață (1) (2) (3) (4) (5) STICLĂ PLASTIC PET PE PVC
jrc3220as1997 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88377_a_89164]
-
la rubrica "ambalaje compozite" și la rubrica "lemn" apar în mod facultativ. Completarea rubricilor colorate în gri este facultativă. 4. Datele referitoare la ambalajele compozite se pot fie completa în funcție de materialul predominant ca greutate totală, fie specifica separat. ANEXA II Tabelul 2 Ambalaje refolosibile Material Tip de ambalaj Produs Cantitatea de produs din ambalajul refolosibil Cantitatea totală de produs din ambalajul refolosibil și din ambalajul de unică folosință echivalent Unități de ambalaje refolosibile aflate în circulație Cifra anuală medie de rotație
jrc3220as1997 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88377_a_89164]
-
50 l alimentar nealimentar containere tip canistră între 5 - 300 l alimentar nealimentar oțel containere tip canistră mai mici de 50 l alimentar nealimentar containere tip canistră între 5 - 300 l alimentar nealimentar LEMN cutii lăzi butoaie paleți cutii - paleți Tabelul 2 se completează în mod facultativ și doar pentru acele produse și/sau categorii de ambalaje care sunt considerate relevante de către autoritățile naționale în sensul art. 5 din Directiva 94/62/CE. În consecință, coloanele referitoare la tipuri de ambalaj
jrc3220as1997 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88377_a_89164]
-
pe care le realizează unitățile Rubricile colorate în negru reprezintă informații care nu sunt considerate relevante în toate cazurile. Cantitățile referitoare la băuturi/lichide se exprimă în litri, iar în toate celelalte cazuri cantitățile se exprimă în kilograme. ANEXA III Tabelul 3 Cantitățile de deșeuri din ambalaje (în tone) produse și administrate în statul membru (tone) Material Total Sortate pentru reciclare Recuperate prin Eliminate prin reciclare organică alte forme de reciclare total reciclat recuperare de energie alte forme de recuperare total
jrc3220as1997 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88377_a_89164]
-
reciclare organică alte forme de reciclare total reciclat recuperare de energie alte forme de recuperare total recuperat incinerare depozitare STICLĂ PLASTIC PET PE PVC PP PS Altele Total HÂRTIE ȘI CARTON METALE Aluminiu Oțel Total AMBALAJE COMPOZITE LEMN ALTELE TOTAL Tabelul 4.1 Cantități monitorizate de deșeuri de ambalaje (în tone) produse în statul membru și recuperate în afara statului membru (tone) Material Recuperate prin reciclare organică alte forme de reciclare total reciclat recuperare de energie alte forme de recuperare total recuperat
jrc3220as1997 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88377_a_89164]
-
Recuperate prin reciclare organică alte forme de reciclare total reciclat recuperare de energie alte forme de recuperare total recuperat STICLĂ PLASTIC PET PE PVC PP PS Altele Total HÂRTIE ȘI CARTON METALE Aluminiu Oțel Total AMBALAJE COMPOZITE LEMN ALTELE TOTAL Tabelul 4.2 Cantități monitorizate de deșeuri de ambalaje (în tone) produse în afara statului membru și recuperate în statul membru (tone) Material Recuperate prin reciclare organică alte forme de reciclare total reciclat recuperare de energie alte forme de recuperare total recuperat
jrc3220as1997 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88377_a_89164]
-
reciclare organică alte forme de reciclare total reciclat recuperare de energie alte forme de recuperare total recuperat STICLĂ PLASTIC PET PE PVC PP PS Altele Total HÂRTIE ȘI CARTON METALE Aluminiu Oțel Total AMBALAJE COMPOZITE LEMN ALTELE TOTAL Observații privind tabelele 3, 4.1, și 4.2 1. Datele corespunzătoare tabelului 3 pot fi împărțite, în mod facultativ, în municipal și non-municipal. 2. Coloana "total" este obligatorie. Coloana "sortate pentru reciclare" apare în mod facultativ. 3. Coloanele "reciclare organică" și "alte
jrc3220as1997 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88377_a_89164]
-
energie alte forme de recuperare total recuperat STICLĂ PLASTIC PET PE PVC PP PS Altele Total HÂRTIE ȘI CARTON METALE Aluminiu Oțel Total AMBALAJE COMPOZITE LEMN ALTELE TOTAL Observații privind tabelele 3, 4.1, și 4.2 1. Datele corespunzătoare tabelului 3 pot fi împărțite, în mod facultativ, în municipal și non-municipal. 2. Coloana "total" este obligatorie. Coloana "sortate pentru reciclare" apare în mod facultativ. 3. Coloanele "reciclare organică" și "alte forme de reciclare" apar în mod facultativ. Coloana "total reciclat
jrc3220as1997 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88377_a_89164]
-
de Decizia 86/180/CEE3, pentru a garanta dezvoltarea continuă a statisticilor în conformitate cu condițiile economice; întrucât experiența acumulată prin aplicarea Deciziei 72/356/ CEE a arătat că este necesar să se adopte note explicative mai detaliate în privința produselor și a tabelelor; întrucât, în vederea unei mai bune integrări a statisticilor comunitare, se recomandă finalizarea cât mai rapidă a coordonării cu lista PRODCOM prevăzută în Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 3924/91 din 19 decembrie 1991 stabilind evidența statistică a producției industriale de către Comunitate
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
Comitetului permanent pentru statistică agricolă, ADOPTĂ PREZENTA DECIZIE: Articolul 1 Lista produselor lactate la care se referă anchetele menționate la art. 3 alin. (2) din Directiva 96/16/CE figurează în anexa I la prezenta decizie. Articolul 2 Modelele de tabele care vor fi utilizate pentru transmiterea datelor prevăzute la art. 6 alin. (1) din Directiva 96/16/CE figurează în anexa II la prezenta decizie. Articolul 3 Programul de lucru prevăzută la art. 4 alin. (2) din Directiva 96/16
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
Ca în cazul celorlalte produse, aici nu este inclusă producția intermediară destinată obținerii altor produse lactate. Smântână cu un procent de masă de grăsime care nu depășește 29% (131). Smântână cu un procent de masă de grăsime de peste 29% (132). - Tabelul A/"Colectare": materie primă (în echivalent lapte) livrată fabricilor de produse lactate de exploatațiile agricole. - Tabelul B/"Disponibil": smântână separată la fermă și livrată unei fabrici de produse lactate. - Tabelul A/"Produse obținute" și Tabelul B/"Utilizare": - pasteurizată, sterilizată sau
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
Smântână cu un procent de masă de grăsime care nu depășește 29% (131). Smântână cu un procent de masă de grăsime de peste 29% (132). - Tabelul A/"Colectare": materie primă (în echivalent lapte) livrată fabricilor de produse lactate de exploatațiile agricole. - Tabelul B/"Disponibil": smântână separată la fermă și livrată unei fabrici de produse lactate. - Tabelul A/"Produse obținute" și Tabelul B/"Utilizare": - pasteurizată, sterilizată sau uperizată; - se include și smântâna acidulate; - se include și smântâna în ambalaje de carton sau în
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
cu un procent de masă de grăsime de peste 29% (132). - Tabelul A/"Colectare": materie primă (în echivalent lapte) livrată fabricilor de produse lactate de exploatațiile agricole. - Tabelul B/"Disponibil": smântână separată la fermă și livrată unei fabrici de produse lactate. - Tabelul A/"Produse obținute" și Tabelul B/"Utilizare": - pasteurizată, sterilizată sau uperizată; - se include și smântâna acidulate; - se include și smântâna în ambalaje de carton sau în conservă. LAPTE ACIDULATE (14) Lapte acidulat: produse lactate al căror pH se situează între
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
de grăsime de peste 29% (132). - Tabelul A/"Colectare": materie primă (în echivalent lapte) livrată fabricilor de produse lactate de exploatațiile agricole. - Tabelul B/"Disponibil": smântână separată la fermă și livrată unei fabrici de produse lactate. - Tabelul A/"Produse obținute" și Tabelul B/"Utilizare": - pasteurizată, sterilizată sau uperizată; - se include și smântâna acidulate; - se include și smântâna în ambalaje de carton sau în conservă. LAPTE ACIDULATE (14) Lapte acidulat: produse lactate al căror pH se situează între 3,8 și 5,5
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
UNT (23) Untul, total sau alte produse lactate cu grăsime galbenă (23): untul, untul topit, uleiul de unt și alte produse cu grăsime galbenă, exprimate în echivalent unt cu conținut în grăsimi din lapte egal cu 82% procent de masă. - Tabelul A: Danemarca: se include numai untul (231). - Tabelul B: pozițiile 231 (unt), 232 (unt topit și ulei de unt) și 233 (alte produse lactate cu grăsime galbenă) trebuie înregistrate ca masă a produsului. Numai poziția 23 trebuie indicată în echivalent
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
cu grăsime galbenă (23): untul, untul topit, uleiul de unt și alte produse cu grăsime galbenă, exprimate în echivalent unt cu conținut în grăsimi din lapte egal cu 82% procent de masă. - Tabelul A: Danemarca: se include numai untul (231). - Tabelul B: pozițiile 231 (unt), 232 (unt topit și ulei de unt) și 233 (alte produse lactate cu grăsime galbenă) trebuie înregistrate ca masă a produsului. Numai poziția 23 trebuie indicată în echivalent unt. Unt (231): produs al cărui conținut în
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
a smântânii din zer sau a zarei, separat sau în combinații, prin acțiunea cheagului sau a altor agenți de coagulare adecvați și prin drenarea parțială a zerului rezultat în urma unei asemenea coagulări. (Codex Alimentarius - FAO, Volumul XVI, Standardul A-6). - Tabelul A: - exclusiv lapte de vacă, - include și brânzeturile folosite pentru fabricarea brânzei topite, dar se exclude brânza topită. - Tabelul B: - includ toate categoriile de brânzeturi (și caș) produse din toate tipurile de lapte (242), - include și Ricotta, - cantitățile de brânzeturi
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
coagulare adecvați și prin drenarea parțială a zerului rezultat în urma unei asemenea coagulări. (Codex Alimentarius - FAO, Volumul XVI, Standardul A-6). - Tabelul A: - exclusiv lapte de vacă, - include și brânzeturile folosite pentru fabricarea brânzei topite, dar se exclude brânza topită. - Tabelul B: - includ toate categoriile de brânzeturi (și caș) produse din toate tipurile de lapte (242), - include și Ricotta, - cantitățile de brânzeturi nu trebuie să cuprindă și brânzeturile utilizate pentru producerea brânzeturilor topite, - subîmpărțirea pe principalele categorii de duritate se face
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
care nu au fost trecute la alte poziții, în special lactoferinele. - Aici sunt incluse și produsele fabricate de ferme, colectate din exploatații agricole (la poziția "Disponibil/III.4") și comercializate fără altă prelucrare în afara ambalării și a maturării. ANEXA II TABELUL A Statistică lunară privind cantitatea de lapte de vacă și produsele obținute Țara: A. CANTITATE COLECTATĂ Cantități (1000 t) Conținut în grăsimi (%) Conținut de proteine (%) 1. Lapte de vacă din exploatațiile agricole: 2. Smântână din exploatațiile agricole: ................................ Codul produsului B.
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
14 21 221+222 +223 224 23 2411 Lapte de consum Smântână Lapte acidulat Lapte concentrat Smântână praf, lapte praf integral și lapte praf parțial degresat Lapte praf degresat Unt (total - în echivalent unt) Brânzeturi exclusiv din lapte de vacă ...................... Tabelul B Producția anuală și utilizarea laptelui (toate tipurile de lapte) în fabricile de produse lactate Țara: A. DISPONIBILITĂȚI Cantități (1000 t) Conținut în grăsimi din lapte (t) Proteine ale laptelui (t) 1 2 3 I. Lapte de vacă colectat din
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
sau bloc ............... 274 Lactoză (zahăr lactat) ............... 275 Lactalbumină ............... 28 Alte produse prelucrate (precizați) .................... ............... .............. 3 Lapte degresat și zară returnate la ferme ............... .............. 4 Exporturi și livrări intracomunitare de lapte și smântână în vrac ............... .............. 41 dintre care state membre ............... Alte utilizări (precizați) TABELUL C Producția anuală și utilizarea laptelui (toate tipurile de lapte) în exploatațiile agricole Țara: A. DISPONIBILITĂȚI (1000 t) Lapte integral Lapte degresat și zară 1. Lapte de vacă ..................... 1. Produs de fabricile de produse lactate ................... 1.1. din care lapte
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
fabricile de produse lactate ................. 3. Unt de fermă ................. din care livrări către fabricile de produse lactate ................. 4. Brânzeturi de fermă ................. din care livrări către fabricile de produse lactate ................. 5. Alte produse (precizați) ................. din care livrări către fabricile de produse lactate ................. TABELUL D Distribuția întreprinderilor 1 în funcție de cantitatea de lapte colectată anual Țara: ....................... Situația la 31 decembrie: Clase de volum (tone/an de produse obținute) Numărul de întreprinderi Cantitate colectată (exprimată în 1000 t) sub 5000 ...................... ........................ între 5001 și 20 000 ........................ între
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
între 5001 și 20 000 ........................ între 20 001 și 50 000 ...................... ........................ între 50 001 și 100 000 ........................ între 100 001 și 300 000 ...................... ........................ peste 300 000 ...................... ........................ Total ...................... ........................ 1 Prevăzute la art. 2 alin. (1) din Directiva Consiliului 96/16/CE. TABELUL E Distribuția centrelor de colectare 1 în funcție de cantitatea de lapte colectată anual Țara: ....................... Situația la 31 decembrie: Clase de volum (tone/an de produse obținute) Număr Cantitate colectată (exprimată în 1000 t) sub 1000 între 1001 și 5000 peste 5000
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]
-
la 31 decembrie: Clase de volum (tone/an de produse obținute) Număr Cantitate colectată (exprimată în 1000 t) sub 1000 între 1001 și 5000 peste 5000 ...................... ...................... ...................... ........................ ........................ ........................ Total ...................... ........................ 1 Prevăzute la art. 2 alin. (2) din Directiva Consiliului 96/16/CE. TABELUL F Repartizarea întreprinderilor în funcție de volumul de lapte tratat Țara: Situația la 31 decembrie: Clase de volum (tone/an de produse obținute) Numărul de întreprinderi Volumul (exprimat în 1000 t) sub 5000 între 5001 și 20 000 între 20 001 și
jrc3211as1996 by Guvernul României () [Corola-website/Law/88368_a_89155]