103,224 matches
-
de STAS al vehiculului pe care testele de tipul I sau/și II (sau IIA) sau de tipul III servind drept teste de referință au fost executate. 3.2. Acolo unde se poate aplica punctul 1.2, se va completa tabelul de la punctul 2.7.2. 3.3. Acolo unde se poate aplica punctul 1.3, se va completa tabelul de la punctul 2.7.3. 3.4. Acolo unde se poate aplica punctul 1.4, se va completa tabelul de la punctul
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/88811_a_89598]
-
servind drept teste de referință au fost executate. 3.2. Acolo unde se poate aplica punctul 1.2, se va completa tabelul de la punctul 2.7.2. 3.3. Acolo unde se poate aplica punctul 1.3, se va completa tabelul de la punctul 2.7.3. 3.4. Acolo unde se poate aplica punctul 1.4, se va completa tabelul de la punctul 2.7.4. 4. Când o persoană, care solicită o aprobare tip într-un stat membru, face referire la
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/88811_a_89598]
-
va completa tabelul de la punctul 2.7.2. 3.3. Acolo unde se poate aplica punctul 1.3, se va completa tabelul de la punctul 2.7.3. 3.4. Acolo unde se poate aplica punctul 1.4, se va completa tabelul de la punctul 2.7.4. 4. Când o persoană, care solicită o aprobare tip într-un stat membru, face referire la o aprobare tip acordată într-un alt stat membru, acea persoană va prezenta documentele privind o astfel de aprobare
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/88811_a_89598]
-
în care forța maximă va fi brusc aplicată dispozitivului de control, pe suprafețele de drum specificate la punctul 5.2.2. al acestei Anexe, la o viteză inițială de 40 km/h și la o viteză maximă, inițială indicată în tabelul de dedesubt(9): Condiția Categoria vehiculului Viteza maximă de testare Suprafață cu înalt grad de aderenta Toate categoriile, cu excepția vehiculelor N2, N3 încărcate 0,8 Vmax ≤ 120 km/h N2, N3 încărcate 0,8 Vmax≤ 80 km/h Suprafata cu
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/88811_a_89598]
-
o presiune în conductă până la blocarea roților sau în mod alternativ până la o încetinire medie completă de 6 m/s2 sau până la forța maximă de pedală admisă pentru categoria vehiculului avut în vedere pornind de la o viteză inițială dată în tabelul urmăror: Categoria vehiculului Viteza de testare în km/h Osia din față Osia din spate M1 70 45 M2 50 40 N1 65 50 Temperatura inițială a frânei la începutul fiecărei aplicări trebuie să fie de 1000C. 2.1.1
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/88811_a_89598]
-
a temperaturiii rotorului de frână 2.2.2. Condițiile de testare 2.2.2.1.Masa de rotație a dinamometrului trebuie să corespundă unei jumătăți din partea pe care o reprezintă osia din masa maximă a vehiculului, așa cum se arată în tabelul de mai jos, precum și razei de rulare a cauciucului cel mai mare care este autorizat pentru tipul(urile) respectiv(e) de vehicul: F Categoria vehiculului Porțiunea osiei din masa maximă a vehiculului față spate M1 0,77 0,32 M2
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/88811_a_89598]
-
cuplul de torsiune constant Această metodă se aplică doar pentru ansamblurile de garnituri. Cuplul de frână trebuie să fi constant în limitele unei toleranțe de ± 5% și să fie reglat pentru a garanta temperaturile maxime ale rotorului frânei date în tabelul de mai jos: Nr. ciclului Numărul de aplicări ale frânei χ Temperatura inițială a rotorului frânei (oC) Temperatura maximă a rotorului frânei (oC) Răcirea forțată 1 1 x 5 60 300 - 350 Nu 2 - 4 3 x 5 100 300
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/88811_a_89598]
-
avându-i ca autori pe Sir George Cayley, Octave Chanute, James Means (1853 - 1920), Louis Pierre Mouillard (1834 - 1897) și Otto Lilienthal. În anul 1889 frații Wright încep construirea primului lor avion nemotorizat, un planor cu aripi duble. Din studiul tabelelor lui Lilienthal stabilesc că fusese calculat greșit coeficientul "Smeaton" (un coeficient al raportului dintre portanță și rezistența opusă de aer). Pentru experimentarea practică construiesc pentru prima oară un canal cu curent de aer. În octombrie 1900 are loc prima încercare
Frații Wright () [Corola-website/Science/304146_a_305475]
-
scăzută temperatură la care se mai observă o deplasare a substanței se înregistrează ca punct de curgere. 1.5. CRITERII DE CALITATE Aplicabilitatea și acuratețea diferitelor metode folosite pentru determinarea punctului de topire/intervalului de topire sunt prezentate în următorul tabel: TABEL: APLICABILITATEA METODELOR A. Metode capilare Metodă de măsurare Substanțe ușor pulverizabile Substanțe greu pulverizabile Interval de temperatură Acuratețea estimării(1) Standarde existente Dispozitiv prevăzut cu baie de lichid Da Numai câteva 273 la 573 K ± 0,3K JIS K
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
temperatură la care se mai observă o deplasare a substanței se înregistrează ca punct de curgere. 1.5. CRITERII DE CALITATE Aplicabilitatea și acuratețea diferitelor metode folosite pentru determinarea punctului de topire/intervalului de topire sunt prezentate în următorul tabel: TABEL: APLICABILITATEA METODELOR A. Metode capilare Metodă de măsurare Substanțe ușor pulverizabile Substanțe greu pulverizabile Interval de temperatură Acuratețea estimării(1) Standarde existente Dispozitiv prevăzut cu baie de lichid Da Numai câteva 273 la 573 K ± 0,3K JIS K 0064
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
folosită, - specificațiile precise ale substanței (identitate și impurități) și etapa de purificare preliminară, dacă există, - estimare acurateței metodei. Punctul de topire indicat în raport este media a cel puțin două măsurători care se găsesc în intervalul de precizie estimat (vezi tabelele). Dacă diferența dintre temperatura din stadiul inițial și cea din stadiul final al topirii se află în limitele de precizie a metodei, temperatura de topire în stadiul final este considerată ca punct de topire; în caz contrar, se indică în
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
implică o modificare de entalpie, acea modificare este indicată prin îndepărtarea endotermă (fierbere) de la linia de referință a fluxului termic. 1.5. CRITERII DE CALITATE Aplicabilitatea și precizia diferitelor metode folosite la determinarea temperaturii/intervalului de fierbere sunt prezentate în tabelul 1. TABELUL 1: COMPARAREA METODELOR Metodă de măsurare Precizie estimată Standard existent Ebuliometru ± 1,4 K (până la 373 K) 1, 2 ASTM D 1120-721 ± 2,5 K (până la 600 K) 1,2 Metoda dinamică ± 0,5 K (până la 600 K
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
modificare de entalpie, acea modificare este indicată prin îndepărtarea endotermă (fierbere) de la linia de referință a fluxului termic. 1.5. CRITERII DE CALITATE Aplicabilitatea și precizia diferitelor metode folosite la determinarea temperaturii/intervalului de fierbere sunt prezentate în tabelul 1. TABELUL 1: COMPARAREA METODELOR Metodă de măsurare Precizie estimată Standard existent Ebuliometru ± 1,4 K (până la 373 K) 1, 2 ASTM D 1120-721 ± 2,5 K (până la 600 K) 1,2 Metoda dinamică ± 0,5 K (până la 600 K)2 Metoda
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
normală, în K Pentru numeroase substanțe, factorii de corecție a temperaturii fT și ecuațiile pentru aproximarea acestora figurează în standardele naționale și internaționale mai sus menționate. De exemplu, metoda DIN 53171 menționează următoarele corecții aproximative pentru solvenți conținuți în vopsele. TABELUL 2: TEMPERATURA - FACTORI DE CORECȚIE fT Temperatura T (K) Factori de corecție fT (K/kPa) 323,15 0,26 348,15 0,28 373,15 0,31 398,15 0,33 423,15 0,35 448,15 0,37 473
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
folosită, - specificațiile precise ale substanței (identitate și impurități) și etapa de purificare preliminară, dacă există, - estimare acurateței metodei. Punctul de fierbere indicat în raport este media a cel puțin două măsurători care se găsesc în intervalul de precizie estimat (vezi tabelul 1). Se prezintă punctele de fierbere măsurate și media lor, iar presiunea (presiunile) la care s-au făcut măsurătorile se exprimă în kPa. Este preferabil ca presiunea să fie apropiată de presiunea atmosferică normală. Trebuie prezentate toate informațiile și observațiile
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
1). Principiile fundamentale sunt menționate în referința bibliografică (2). 1.1. INTRODUCERE Metodele descrise pentru determinarea densității relative sunt aplicabile substanțelor solide și lichide, fără nici o restricție cu privire la gradul de puritate. Diferitele metode care pot fi folosite sunt prezentate în tabelul 1. 1.2. DEFINIȚII ȘI UNITĂȚI Densitatea relativă D420 a solidelor sau lichidelor reprezintă raportul dintre masa unui volum de substanță, determinată la 20oC, și masa aceluiași volum de apă, determinată la 4oC. Densitatea relativă este un număr adimensional. Densitatea
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
oscilatorului. Acesta trebuie etalonat cu ajutorul a două substanțe ale căror densități se cunosc. Substanțele se aleg astfel încât densitățile acestora să acopere intervalul de măsură. 1.5. CRITERII DE CALITATE Aplicabilitatea diferitelor metode folosite pentru determinarea densității relative este prezentată în tabel. 1.6. DESCRIEREA METODELOR Standardele menționate ca exemple, care se pot consulta pentru mai multe detalii tehnice, sunt enumerate în apendice. Testele se efectuează la o temperatură de 20oC și trebuie să cuprindă cel puțin două măsurători. 2. DATE Vezi
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
purificare preliminară, dacă există. Densitatea relativă D420 se indică în conformitate cu definiția de la punctul 1.2, împreună cu starea fizică a substanței. Trebuie prezentate toate informațiile și observațiile relevante pentru interpretarea rezultatelor, în special cele cu privire la impuritățile și starea fizică a substanței. TABEL: APLICABILITATEA METODELOR Metoda de măsurare Densitate Vâscozitatea dinamică maximă posibilă Standarde existente Solid Lichid 1.4.1.1. Hidrometru Da 5 Pa.s ISO 387 ISO 649 - 2 NF T 20 - 050 1.4.1.2. Balanța hidrostatică (a) solide
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
cu viteză mare. Presiunea gazului este calculată din încetinirea mișcării bilei de oțel, care este dependentă de presiune. Intervalul recomandat: 10-4 - 0,5 Pa. 1.5 CRITERII DE CALITATE Diferitele metode de determinare a presiunii de vapori sunt comparate în tabelul de mai jos cu privire la aplicabilitate, repetabilitate, reproductibilitate, interval de măsurare, standarde existente: CRITERII DE CALITATE Metoda de măsurare Substanța Repetabilitate estimată Reproductibilitate estimată Domeniu recomandat Standarde existente solid lichid 1.4.1. Metoda dinamică topire joasă Da Până la 25% Până la
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
și Jordan (4) au determinat un factor de corecție empiric pentru valorile de tensiune superficială măsurate prin metoda cu inel, care depinde de dimensiunile inelului, densitatea lichidului și tensiunea superficială. Deoarece determinarea factorului de corecție pentru fiecare măsurătoare individuală din tabelele lui Harkins și Jordan este laborioasă, pentru a determina tensiunea superficială la soluții apoase datele poate fi folosită metoda simplificată de a citi valorile corectate de tensiune superficială direct din tabel. (În cazul citirilor situate între valorile tabelate se va
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
determinarea factorului de corecție pentru fiecare măsurătoare individuală din tabelele lui Harkins și Jordan este laborioasă, pentru a determina tensiunea superficială la soluții apoase datele poate fi folosită metoda simplificată de a citi valorile corectate de tensiune superficială direct din tabel. (În cazul citirilor situate între valorile tabelate se va folosi metoda interpolării) TABEL: CORECȚIA TENSIUNII SUPERFICIALE MĂSURATE numai pentru soluții apoase, ρ = 1 g/cm3. R = 9,55 mm (raza medie a inelului) r = 0,185 mm (raza sârmei inelului
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
Jordan este laborioasă, pentru a determina tensiunea superficială la soluții apoase datele poate fi folosită metoda simplificată de a citi valorile corectate de tensiune superficială direct din tabel. (În cazul citirilor situate între valorile tabelate se va folosi metoda interpolării) TABEL: CORECȚIA TENSIUNII SUPERFICIALE MĂSURATE numai pentru soluții apoase, ρ = 1 g/cm3. R = 9,55 mm (raza medie a inelului) r = 0,185 mm (raza sârmei inelului) Valoare experimentală mN/m Valoare corectată (mN/m) Calibrarea greutății [vezi 1.6
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
62 57,2 61,3 64 59,2 63,4 66 61,2 65,5 68 63,2 67,7 70 65,2 69,9 72 67,2 72,0 74 69,2 - 76 71,2 - 78 73,2 - Acest tabel a fost calculat pe baza corecției Harkins-Jordan. Tabelul este similar cu cel din standardul DIN (DIN 53914) pentru apă și soluții apoase (ρ = 1 g/cm3) și se referă la un inel disponibil în comerț cu diametru de R = 9
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
63,4 66 61,2 65,5 68 63,2 67,7 70 65,2 69,9 72 67,2 72,0 74 69,2 - 76 71,2 - 78 73,2 - Acest tabel a fost calculat pe baza corecției Harkins-Jordan. Tabelul este similar cu cel din standardul DIN (DIN 53914) pentru apă și soluții apoase (ρ = 1 g/cm3) și se referă la un inel disponibil în comerț cu diametru de R = 9,55 mm (însemnând raza medie a inelului) și
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]
-
DIN 53914) pentru apă și soluții apoase (ρ = 1 g/cm3) și se referă la un inel disponibil în comerț cu diametru de R = 9,55 mm (însemnând raza medie a inelului) și r = 0,185 mm (raza sârmei inelului). Tabelul conține valori corectate pentru măsurătorile de tensiune superficială făcute după calibrarea cu greutăți sau cu apă. Alternativ, în absența procedurii de calibrare, tensiunea superficială poate să fie calculată conform formulei: unde: F = forța măsurată la dinamometru la întreruperea filmului R
by Guvernul Romaniei () [Corola-other/Law/87087_a_87874]