105,696 matches
-
reprezentative modele produse în România și Italia, incluzând atât liniile clasice Elite și Innova, cât și modele din categoria Fashion: Diamonds, Leather și Glossy. showroom-ul găzduiește cea mai scumpă ușa din România. “Gioconda shine door“ costă 25.000 de euro și face parte din linia Diamonds ce cuprinde 10 tipuri de uși de lux create de către designerul Matilde Durante și personalizate cu cristale prețioase. Ușa este finisata cu 31.707 de pietre prețioase fabricate cu tehnologia CRYSTALLIZED - Swarovsky Elements, din
Pinum Doors amp; Windows () [Corola-website/Science/318588_a_319917]
-
pe parcursul a trei etape, în 2003, 2005 și 2006, însă în primele două etape nu s-a finalizat procesul de privatizare. În mai 2007 a fost preluată, în urma unei licitații, de concernul austriac Strabag, pentru suma de 5,2 milioane euro.
ARL Cluj () [Corola-website/Science/318600_a_319929]
-
în fabricarea și comercializarea de amortizoare și echilibroare, iar, în 1998, în Krupp Compa Arcuri (Compa 27%, Krupp Hoesch Federn 73%) specializată în fabricația și comercializarea de arcuri de suspensie elicoidale și lamelare. Până în 2003, Krupp-Bilstein a investit 40 milioane euro la Sibiu, si producea împreună cu Compa amortizoare de 10 milioane dolari anual. Număr de angajați în 2000: 2.704 Cifra de afaceri:
Compa () [Corola-website/Science/318602_a_319931]
-
din importator, producător de țigle metalice. Este controlată de omul de afaceri "Dragoș Irimescu". La Băicoi, Depaco deține o fabrică modernă cu cinci linii automate de producție, unde lucrează 45 de angajați. Cifra de afaceri în 2008: 3,5 milioane euro
Depaco () [Corola-website/Science/318611_a_319940]
-
21,33%, "Bogdan Anastasiu" cu 24% și "Stelian Fottu" cu 7,16%. Titlurile companiei sunt listate la categoria de bază a pieței Rasdaq, la secțiunea XMBS, sub simbolul . Cifra de afaceri în 2006: 24,9 milioane lei (7,37 milioane euro)
SCIM () [Corola-website/Science/318610_a_319939]
-
De la preluarea sa, fabrica a fost extinsă în mod generos, în mai mulți pași. Fabrica de cherestea din comuna Reci, județul Covasna, reprezintă cea mai nouă unitate de producție deschisă de Holzindustrie Schweighofer. În urma unei investiții de 150 milioane de euro, fabrica a intrat în funcțiune în luna august, 2015. Aceasta se întinde pe o suprafață de 70 de hectar și are o capacitate de debitare anuală de 800.000 m lemn rotund. Materia primă va proveni atât din România, cât
Holzindustrie Schweighofer () [Corola-website/Science/318603_a_319932]
-
precum Polonia, Ungaria, Austria, Croația, Slovenia, Ucraina, Belarus, Rusia etc. Fabrica generează 650 de locuri de muncă, la capacitate maximă. În Kolomyja (Ucraina) este planificată construirea unei alte fabrici, la momentul actual fiind pregătită infrastructura. Investiții de 50 milioane de euro. Domeniile principale de activitate ale" Grupului" "Schweighofer" sunt: Cheia în afaceri a Grupului Schweighofer: Pe lângă cele două fabrici de cherestea, Holzindustrie Schweighofer operează și două fabrici de cherestea în România. Principalele produse sunt cherestea, cherestea pentru construcții și ambalaje, produse
Holzindustrie Schweighofer () [Corola-website/Science/318603_a_319932]
-
ideilor inovatoare în tehnologie, produse și servicii din întregul lanț valoric, cu scopul de a consolida competitivitatea întregului sector forestier european. Acest premiu este acordat o dată la doi ani, din 2003. Valoarea totală brută a premiului este de 300.000 euro. Premiul este divizat în Marele Premiu și numeroase Premii pentru Inovație. Pe 22 mai 2014 a apărut o scrisoare publică din partea organizației ecologice ucrainiene Kyiv Ecology and Culture Center, indicând faptul că ridicarea unei fabrici de prelucrare a lemnului în
Holzindustrie Schweighofer () [Corola-website/Science/318603_a_319932]
-
Ecologiștii nu au primit niciodată vreun răspuns din partea reprezentanților companiei. În anul 2016, RISE Project a realizat o investigație care urmărește banii, trece prin toate etapele tranzacțiilor financiare cu păduri seculare, studiază anatomia acestor afaceri de sute de milioane de euro și localizează corupția sistemică care anunță dezastrul. Investigația este prezentată într-un material video intitulat "Clear Cut Crimes", care a fost filmat timp de un an în Munții Carpați. Compania este acuzată pentru achiziția de material lemnos de la aceste rețele
Holzindustrie Schweighofer () [Corola-website/Science/318603_a_319932]
-
de 12,18%. Titlurile Târgu-Mureș se tranzacționează la categoria de bază a pieței Rasdaq, sub simbolul MOBG. Număr de angajați în 2009: 1.400 Cifra de afaceri în prima jumătate din anul 2008: 25,5 milioane lei (6,9 milioane euro)
Mobex () [Corola-website/Science/318620_a_319949]
-
Ponderea exportului reprezintă aproximativ 98% din totalul cifrei de afaceri a , principalii parteneri de afaceri ai companiei fiind grupurile JCB, Caterpillar, Atlas Copco, Class, Visteon, John Deere, Komatsu, Kion, Voith, AGCO, Ingersoll Rând. Veniturile companiei au fost de 45 milioane euro în anul 2008. Număr de angajați în 2007: 1300 de persoane.
RAAL () [Corola-website/Science/318631_a_319960]
-
din capitalul social. În aprilie 2010, compania deținea 11.266 de locuri de cazare în stațiunile Eforie, Venus, Sa-turn și Neptun, față de 14.800 în noiembrie 2006. Cifra de afaceri: Venit net în 2009: 4,2 milioane lei (1 milion euro) În anul 2002, Eforie SA avea în proprietate 11 hoteluri, șase restaurante și șapte vile în stațiunea Eforie Nord și era deținută în proporție de 95% de SIF Transilvania. Compania Eforie SA era listata din data de 15 august 2002
THR Marea Neagră () [Corola-website/Science/318638_a_319967]
-
4 luni, Aversa Manufacturing a reluat cu succes producția, a angajat peste 230 de muncitori, a început să facă export și a onorat comenzile clienților. Număr de angajați în 2004: 1.400 Cifra de afaceri în 2005: 12,9 milioane euro Primele încercări de realizare a unor produse cu ”iz industrial” pe actualele spații pe care se află Aversa de astăzi datează din anul 1882, când un neamț stabilit în România a înființat un mic atelier de forjă pe un teren
Aversa (companie) () [Corola-website/Science/318639_a_319968]
-
se mai regăsește SIF Transilvania (SIF3) cu 5,15% din titluri. Titlurile societății se tranzacționează la categoria de bază a pieței Rasdaq sub simbolul CHEM. Număr de angajați: Cifra de afaceri în 2007: 22,85 milioane lei (6,84 milioane euro)
Chimpex () [Corola-website/Science/318671_a_320000]
-
internațională a proiectelor industriale. Printre acționarii companiei se numără Citibank România, Uzin-International, fondul Broadhurst Investments, East Capital Balkan Fund, SIF Oltenia, precum și Matache Nicolaide. Nicolaide este și președinte-director general al Uzinexport și are o avere estimată la 30-40 milioane de euro în anul 2008. Compania a înregistrat în anul 2007 venituri totale de 23,9 milioane de lei (7,08 milioane euro), în creștere cu 39,4% comparativ cu cele consemnate în 2006.
Uzinexport () [Corola-website/Science/318672_a_320001]
-
precum și Matache Nicolaide. Nicolaide este și președinte-director general al Uzinexport și are o avere estimată la 30-40 milioane de euro în anul 2008. Compania a înregistrat în anul 2007 venituri totale de 23,9 milioane de lei (7,08 milioane euro), în creștere cu 39,4% comparativ cu cele consemnate în 2006.
Uzinexport () [Corola-website/Science/318672_a_320001]
-
Greiner este o grup de companii din Austria care produce ambalaje, spume poliuretanice, unelte și componente pentru industria auto și aerospațială. În anul 2007, grupul avea o cifră de afaceri anuală de 819 milioane euro și aproape 6.500 de angajați. Grupul deține sapte întreprinderi, cu 106 locații de producție și birouri, în 26 de țări. Greiner Packaging, divizia de ambalaje a grupului Greiner a obținut o cifră de afaceri de 180 de milioane de
Greiner Holding () [Corola-website/Science/318682_a_320011]
-
și aproape 6.500 de angajați. Grupul deține sapte întreprinderi, cu 106 locații de producție și birouri, în 26 de țări. Greiner Packaging, divizia de ambalaje a grupului Greiner a obținut o cifră de afaceri de 180 de milioane de euro în 2003, aproximativ 27% din cifra de afaceri consolidată a Greiner. Compania are 15 unități de producție în Europa, cu 1.700 de angajați. Grupul Greiner este prezent și în România, prin "Greiner Packaging" și "Thrace Greiner Packaging", fiind unul
Greiner Holding () [Corola-website/Science/318682_a_320011]
-
mari producători de ambalaje de pe piața din România. Firma Greiner Packaging a fost înființată în 1997, în urma unui parteneriat româno-austriac. În 2001, Greiner Packaging Austria a devenit unicul acționar al societății. De la o cifră de afaceri de 240.000 de euro și o cotă de piață estimată la 3% în 1999, Greiner SRL a ajuns în 2004 la peste 7 milioane de euro cifră de afaceri și o cotă de piață de 48-51%. Firma soră, Thrace Greiner Packaging, este furnizor de
Greiner Holding () [Corola-website/Science/318682_a_320011]
-
Greiner Packaging Austria a devenit unicul acționar al societății. De la o cifră de afaceri de 240.000 de euro și o cotă de piață estimată la 3% în 1999, Greiner SRL a ajuns în 2004 la peste 7 milioane de euro cifră de afaceri și o cotă de piață de 48-51%. Firma soră, Thrace Greiner Packaging, este furnizor de ambalaje injectate pentru piața industriei alimentare, cât și pentru piața industriei vopselelor lavabile. Thrace Greiner Packaging reprezintă o investiție realizată de Greiner
Greiner Holding () [Corola-website/Science/318682_a_320011]
-
Thrace Greiner Packaging, este furnizor de ambalaje injectate pentru piața industriei alimentare, cât și pentru piața industriei vopselelor lavabile. Thrace Greiner Packaging reprezintă o investiție realizată de Greiner Austria împreună cu firma grecească "Thrace Plastic". Greiner a investit aproximativ 12 milioane euro în construcția primului centru de producție din Sibiu și în dotarea lui, precum și alte 4 milioane euro în construcția la Sibiu a unei fabrici de ambalaje injectate, realizată împreună cu firma grecească Thrace Plastic. Cifra de afaceri:
Greiner Holding () [Corola-website/Science/318682_a_320011]
-
vopselelor lavabile. Thrace Greiner Packaging reprezintă o investiție realizată de Greiner Austria împreună cu firma grecească "Thrace Plastic". Greiner a investit aproximativ 12 milioane euro în construcția primului centru de producție din Sibiu și în dotarea lui, precum și alte 4 milioane euro în construcția la Sibiu a unei fabrici de ambalaje injectate, realizată împreună cu firma grecească Thrace Plastic. Cifra de afaceri:
Greiner Holding () [Corola-website/Science/318682_a_320011]
-
oglinzi, pentru cutii de viteză automate și pentru motoare. Producția Hirschmann România este exportata în totalitate, clienții finali fiind constructorii auto germani Daimler și BMW. Cifra de afaceri a subsidiarei din România a fost în anul 2010 de 30 milioane euro, cu 45% mai mare față de 2009.
Hirschmann Automotive () [Corola-website/Science/318685_a_320014]
-
grupul francez "Veolia Water", divizia în domeniul apei a grupului Veolia Environnement și de municipalitatea București. Veolia este cel mai mare distribuitor de apă din lume listat la bursă, și a înregistrat în 2006 vânzari de 28,62 miliarde de euro. Același grup, "Veolia Water", controlează și compania de utilități "Apa Nova Ploiești". Compania Apa Nova deține, din anul 2000, concesiunea asupra sistemului de distribuție a apei și de canalizare din București, pentru 25 de ani. Compania operează o rețea de
Apa Nova București () [Corola-website/Science/318677_a_320006]
-
Cristinei Chiriac". Compania deține și o rețea de 15 magazine proprii numite "Sense". Caremil Român face parte din Grupul Caremil, care include și fabrică de confecții și tricotaje Smirodava care a rulat în 2008 afaceri cumulate de 6,1 milioane euro. Număr de angajați: <br clear=left> Cifra de afaceri în 2007: 3,3 milioane euro
Caremil () [Corola-website/Science/318686_a_320015]