14,316 matches
-
circulație a produselor, precum și specificațiilor tehnice sau altor cerințe ori reguli referitoare la servicii, definite la art. 4 alin. (1) pct. 6 lit. c). ... (3) Prevederile art. 7 alin. (1) lit. e)-g) și alin. (2) nu se aplică acordurilor definite la art. 4 alin. (1) pct. 6 lit. b). ... Articolul 9 (1) În scopul îndeplinirii sarcinilor ce îi revin în calitate de organism național de standardizare, ASRO are următoarele obligații: ... a) să ia măsuri de organizare a activității structurilor sale cu responsabilități
HOTĂRÂRE nr. 1.016 din 25 iunie 2004 (*actualizat*) privind măsurile pentru organizarea şi realizarea schimbului de informaţii în domeniul standardelor şi reglementărilor tehnice, precum şi al regulilor referitoare la serviciile societăţii informaţionale între România şi statele membre ale Uniunii Europene, precum şi Comisia Europeană. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256097_a_257426]
-
și recepționat prin cablu, prin unde radio, prin mijloace optice sau prin alte mijloace electromagnetice; ... c) serviciu furnizat la solicitarea individuală a destinatarului serviciului - serviciu furnizat prin transmiterea datelor ca urmare a unei cereri individuale. ... Lista serviciilor, altele decât cele definite mai sus, este prevăzută în anexa nr. 3; 3. specificație tehnică - cerință conținută într-un document, care stabilește caracteristicile unui produs, cum ar fi nivel de calitate, performanță, securitate sau dimensiuni, inclusiv cerințe care se aplică produsului cu privire la numele sub
HOTĂRÂRE nr. 1.016 din 25 iunie 2004 (*actualizat*) privind măsurile pentru organizarea şi realizarea schimbului de informaţii în domeniul standardelor şi reglementărilor tehnice, precum şi al regulilor referitoare la serviciile societăţii informaţionale între România şi statele membre ale Uniunii Europene, precum şi Comisia Europeană. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256098_a_257427]
-
circulație a produselor, precum și specificațiilor tehnice sau altor cerințe ori reguli referitoare la servicii, definite la art. 4 alin. (1) pct. 6 lit. c). ... (3) Prevederile art. 7 alin. (1) lit. e)-g) și alin. (2) nu se aplică acordurilor definite la art. 4 alin. (1) pct. 6 lit. b). ... Articolul 9 (1) Abrogat. ... -------- Alin. (1) al art. 9 a fost abrogat de pct. 5 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 739 din 25 septembrie 2013 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr.
HOTĂRÂRE nr. 1.016 din 25 iunie 2004 (*actualizat*) privind măsurile pentru organizarea şi realizarea schimbului de informaţii în domeniul standardelor şi reglementărilor tehnice, precum şi al regulilor referitoare la serviciile societăţii informaţionale între România şi statele membre ale Uniunii Europene, precum şi Comisia Europeană. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256098_a_257427]
-
târziu de 15 zile înainte de data rambursării anticipate, suma rambursata anticipat, dobândă și compensația care va fi plătită conform subparagrafului 4.02.B sau, după caz, faptul că nu se datoreaza nici o compensație. Nu mai târziu de data limită acceptată (definită mai jos), Împrumutatul va trebui să comunice Băncii fie că: (i) confirmă cererea de rambursare anticipată în condițiile stabilite de Bancă; sau (îi) retrage notificarea de rambursare anticipată. Dacă Împrumutatul confirmă, conform pct. (i), va efectua rambursarea anticipată. Dacă Împrumutatul
CONTRACT DE FINANŢARE din 22 decembrie 2005 (*actualizat*) între România şi Banca Europeană de Investiţii privind Proiectul de reconstrucţie a drumurilor afectate de inundatii**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256086_a_257415]
-
s-a încheiat astăzi, .................., în două exemplare originale egal autentice, câte unul pentru fiecare parte. OTS Producător/OÎ/OD/Client final Reprezentant legal, racordat direct în SNT sau Furnizor ................... Reprezentant legal, ................... Anexa 1 ------- la convenția-cadru ------------------ TERMINOLOGIE Cu excepția termenilor mai jos definiți, înțelesul pentru ceilalți termenii utilizați este cel prevăzut de Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012 și de Codul rețelei pentru Sistemul național de transport al gazelor naturale, aprobat prin Ordinul președintelui Autorității Naționale de Reglementare în
ORDIN nr. 79 din 30 octombrie 2013 pentru aprobarea Convenţiei-cadru privind stabilirea parametrilor tehnologici aferenţi punctelor fizice de intrare în/ieşire din Sistemul naţional de tranSport al gazelor naturale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/256144_a_257473]
-
MONITORUL OFICIAL nr. 830 din 23 decembrie 2013. Articolul 24*) (1) Fiecare instituție de credit trebuie să dispună de un cadru formal de administrare a activității riguros conceput, care să includă o structură organizatorică clară, cu linii de responsabilitate bine definite, transparente și coerente, procese eficace de identificare, administrare, monitorizare și raportare a riscurilor la care este sau ar putea fi expusă, mecanisme adecvate de control intern, inclusiv proceduri administrative și contabile riguroase și politici și practici de remunerare care să
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 99 din 6 decembrie 2006 (*actualizat��*) privind instituţiile de credit şi adecvarea capitalului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255606_a_256935]
-
capacitatea de a spori performanța sportivă: 1. transferul de polimeri ai acizilor nucleici sau analogi ai acizilor nucleici; 2. utilizarea de celule normale sau celule modificate genetic; SUBSTANȚE ȘI METODE INTERZISE ÎN COMPETIȚIE Pe lângă categoriile S0 - S5 și M1 - M3 definite mai sus, următoarele categorii sunt interzise în competiție: SUBSTANȚE INTERZISE S6. Stimulente Toate stimulentele, inclusiv toți izomerii optici (de exemplu, d- și l-), unde este cazul, sunt interzise, cu excepția derivaților de imidazol pentru uz local și a acelor stimulente incluse
ORDIN nr. 383 din 16 octombrie 2013 privind aprobarea Listei interzise pentru anul 2014. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255604_a_256933]
-
constată că, de fapt, categoria de personal didactic la care se referă textele criticate este numită impropriu "titular", câtă vreme aceasta are contract de muncă pe perioadă determinată, fiindu-i inaplicabile, în consecință, și metodologiile specifice care se aplică titularilor (definiți, cât privește învățământul preuniversitar, ca fiind cadrele didactice cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată). Curtea constată, totodată, că normele criticate, în ansamblul reglementării din care fac parte, configurează o instituție cu un regim juridic confuz, aceea a "titularului
DECIZIE nr. 397 din 1 octombrie 2013 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 284 alin. (7) şi art. 289 alin. (7) din Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255623_a_256952]
-
g) autoritatea competentă pentru acreditarea agențiilor de plăți pentru agricultură, dezvoltare rurală și pescuit - structură organizatorică care acordă și/sau retrage acreditarea de funcționare a acestora. ... Articolul 2 Prevederile prezentei hotărâri se aplică personalului de conducere și personalului de execuție definit ca personal de specialitate potrivit prevederilor art. 1 din Legea nr. 490/2004 privind stimularea financiară a personalului care gestionează fonduri comunitare, cu modificările ulterioare, și prevederilor art. 7 din Legea nr. 1/2004 privind înființarea, organizarea și funcționarea Agenției
HOTĂRÂRE nr. 606 din 13 mai 2009 (*actualizată*) pentru aplicarea Legii nr. 490/2004 privind stimularea financiară a personalului care gestionează fonduri comunitare şi a Legii nr. 1/2004 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255642_a_256971]
-
1.000 lei (RON); ... d) pentru faptele brokerilor, prevăzute la alin. 1 lit. c) și h), cu avertisment scris sau cu amenda de la 1.000 lei (RON) la 2.500 lei (RON) și cu interzicerea temporară sau definitiva a activității definite la art. 2 lit. C pct. 62 din Legea nr. 32/2000 privind societățile de asigurare și supravegherea asigurărilor, cu modificările și completările ulterioare, sau cu suspendarea ori retragerea autorizației; e) pentru faptele asigurătorilor prevăzute la alin. 1 lit. a
LEGE nr. 136 din 29 decembrie 1995 (*actualizată*) privind asigurările şi reasigurările în România. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255666_a_256995]
-
b. calcemie totală corectată 10,5 mg/dL ( 2,62 mmol/L) sau calciu ionic seric 5,4 mg/dL; c. fosfatemie 4,6 mg/dL ( 1,5 mmol/L); d. produs fosfo-calcic 55 mg²/dL²; e. atingerea obiectivului terapeutic definită drept menținerea constantă a iPTH seric între limitele recomandate pentru stadiul Bolii cronice de rinichi (vezi mai sus). 2. BCR stadiul 5 dializă: a. iPTH seric sub 200 pg/mL (sub 3-3,5 x limita superioară a valorii normale a
ANEXE din 6 august 2013 anexele nr. 1-47 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 961 / 536 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255048_a_256377]
-
mg/dL sau calciu ionic seric 5,4 mg/dL; c. fosfatemie 5,5 mg/dL asociată cu calciu ionic seric 5,4 mg/dL; d. produs fosfo-calcic 55 mg²/dL²; e. aluminemie 60 μg/L; f. absența răspunsului terapeutic definită prin: i. persistența iPTH peste 500-800 pg/mL (peste 8-12 x limita superioară a valorii normale a laboratorului) după ajustarea corectă a dozelor de paricalcitol și utilizarea adecvată a celorlalte mijloace terapeutice recomandate; îi. apariția complicațiilor clinice ale hiperparatiroidismului sever
ANEXE din 6 august 2013 anexele nr. 1-47 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 961 / 536 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255048_a_256377]
-
parte; - scleroterapie; - tratament chirurgical*). ---------- *) Tehnica va fi selectată în funcție de fiecare caz în parte și în funcție de dotarea și experiența centrului medical 4. Pacienți cu Insuficiență Venoasă Cronică în stadiul CEAP C3 Descrierea pacientului în conformitate cu clasificarea CEAP revizuită: sunt pacienți cu edeme - definite ca și creșterea perceptibilă a volumului de fluide la nivelul pielii și țesutului celular subcutanat, evidențiabil clinic prin semnul godeului. De cele mai multe ori edemul apare în regiunea gleznei dar se poate extinde la picior și ulterior la nivelul întregului membru
ANEXE din 6 august 2013 anexele nr. 1-47 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 961 / 536 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255048_a_256377]
-
a facilita administrarea și utilizarea informațiilor cuprinse în fondurile arhivistice; ... n) inventariere - operațiune de luare în evidență a documentelor și unităților arhivistice dintr-un fond arhivistic, după ordonarea lor conform unor criterii stabilite prin nomenclatorul arhivistic; ... o) metru liniar - unitate-etalon definită prin cantitatea de arhivă de pe o poliță raft cu lungimea de un metru care servește la aprecierea cantității de arhivă existentă într-un depozit, la dimensionarea spațiilor de depozitare, la calcularea necesităților de rafturi și mijloacelor de transport; ... p) nomenclator
NORME METODOLOGICE din 27 septembrie 2013 privind aplicarea unor dispoziţii ale Legii Arhivelor Naţionale nr. 16/1996. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255176_a_256505]
-
b. calcemie totală corectată 10,5 mg/dL ( 2,62 mmol/L) sau calciu ionic seric 5,4 mg/dL; c. fosfatemie 4,6 mg/dL ( 1,5 mmol/L); d. produs fosfo-calcic 55 mg²/dL²; e. atingerea obiectivului terapeutic definită drept menținerea constantă a iPTH seric între limitele recomandate pentru stadiul Bolii cronice de rinichi (vezi mai sus). 2. BCR stadiul 5 dializă: a. iPTH seric sub 200 pg/mL (sub 3-3,5 x limita superioară a valorii normale a
ANEXE din 8 august 2013 anexele nr. 1-47 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 961 / 536 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255049_a_256378]
-
mg/dL sau calciu ionic seric 5,4 mg/dL; c. fosfatemie 5,5 mg/dL asociată cu calciu ionic seric 5,4 mg/dL; d. produs fosfo-calcic 55 mg²/dL²; e. aluminemie 60 μg/L; f. absența răspunsului terapeutic definită prin: i. persistența iPTH peste 500-800 pg/mL (peste 8-12 x limita superioară a valorii normale a laboratorului) după ajustarea corectă a dozelor de paricalcitol și utilizarea adecvată a celorlalte mijloace terapeutice recomandate; îi. apariția complicațiilor clinice ale hiperparatiroidismului sever
ANEXE din 8 august 2013 anexele nr. 1-47 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 961 / 536 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255049_a_256378]
-
parte; - scleroterapie; - tratament chirurgical*). ---------- *) Tehnica va fi selectată în funcție de fiecare caz în parte și în funcție de dotarea și experiența centrului medical 4. Pacienți cu Insuficiență Venoasă Cronică în stadiul CEAP C3 Descrierea pacientului în conformitate cu clasificarea CEAP revizuită: sunt pacienți cu edeme - definite ca și creșterea perceptibilă a volumului de fluide la nivelul pielii și țesutului celular subcutanat, evidențiabil clinic prin semnul godeului. De cele mai multe ori edemul apare în regiunea gleznei dar se poate extinde la picior și ulterior la nivelul întregului membru
ANEXE din 8 august 2013 anexele nr. 1-47 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 961 / 536 privind modificarea şi completarea anexei nr. 1 la Ordinul ministrului sănătăţii publice şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 1.301 / 500/2008 pentru aprobarea protocoalelor terapeutice privind prescrierea medicamentelor aferente denumirilor comune internaţionale prevăzute în Lista cuprinzând denumirile comune internaţionale corespunzătoare medicamentelor de care beneficiază asiguraţii, cu sau fără contribuţie personală, pe bază de prescripţie medicală, în sistemul de asigurări sociale de sănătate, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 720/2008. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255049_a_256378]
-
care pentru ultimele 4 luni ale anului t operatorul de distribuție are cunoștință de creșterea/descreșterea semnificativă a consumului de energie electrică, fapt ce trebuie probat prin documente justificative, caz în care nu se va mai aplica indicele de creștere definit anterior. ... (4) Corecția cantităților realizate în ultimele 4 luni ale anului t se realizează în anul t+1 prin comparare cu cantitățile prognozate în anul t pentru ultimele 4 luni ale anului t. ... Articolul 86 (1) Variația cantităților anuale de
METODOLOGIE din 2 octombrie 2013 (*actualizată*) de stabilire a tarifelor pentru serviciul de distribuţie a energiei electrice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255221_a_256550]
-
a art. 2 din anexă a fost introdusă de pct. 9 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 1.038 din 13 octombrie 2010 , publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 746 din 9 noiembrie 2010. z) limita de cuantificare (LOQ) - un multiplu definit al limitei de detecție pentru o concentrație a analitului care poate fi rezonabil determinată la un nivel acceptabil de acuratețe și precizie. Limita de cuantificare poate fi calculată utilizând un standard adecvat sau o probă adecvată și poate fi obținută
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255230_a_256559]
-
maximă admisibilă (SCM-CMA). În cazul în care SCM-CMA sunt indicate ca fiind "neaplicabile", valorile SCM-MA sunt considerate a asigura protecția și împotriva nivelurilor maxime de poluare pe termen scurt în cazul evacuărilor continue, deoarece acestea sunt net inferioare valorilor definite pe baza toxicității acute. *5) Pentru grupul de substanțe prioritare "difenileteri bromurați" (poziția nr. 5), menționat în Decizia 2.455/2001/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 20 noiembrie 2001 de stabilire a unei liste de substanțe prioritare
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255230_a_256559]
-
cuantificabilă de substanțe și nu pot fi localizate geografic pe o hartă ca punct, dar pot fi localizate ca arie. Prin extindere, se pot include într-o astfel de arie toate sursele difuze de mici dimensiuni împrăștiate pe o suprafață definită, în caz că aceste surse mici nu sunt considerate semnificative pentru a fi localizate distinct. 5. Tipuri de surse de poluare care trebuie luate în considerare la elaborarea inventarului A. Surse difuze A.1. Depuneri din atmosferă - se consideră numai depunerile directe
PROGRAM din 21 aprilie 2005 (*actualizat*) de măsuri împotriva poluării cu substanţe chimice**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255230_a_256559]
-
remedieze aceasta situație, fie sa-și înceteze activitatea. ... Articolul 24*) (1) Fiecare instituție de credit trebuie să dispună de un cadru formal de administrare a activității riguros conceput, care să includă o structură organizatorică clară, cu linii de responsabilitate bine definite, transparente și coerente, procese eficace de identificare, administrare, monitorizare și raportare a riscurilor la care este sau ar putea fi expusă, mecanisme adecvate de control intern, inclusiv proceduri administrative și contabile riguroase și politici și practici de remunerare care să
ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ nr. 99 din 6 decembrie 2006 (*actualizată*) privind instituţiile de credit şi adecvarea capitalului. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255605_a_256934]
-
muncii acestor copii în întreprinderile unde muncesc numai membrii de familie ai celui care angajează. 3. Copiii sub 16 ani nu pot fi angajați sau primiți să lucreze în mine și în fabrici cu condiții de muncă periculoase sau insalubre, definite ca atare de legislația națională. Articolul 7 1. În India, în locul dispozițiilor articolelor 2, 4 și 5 de mai sus se aplică dispozițiile prezentului articol, cu valabilitate pentru toate teritoriile în care "Indian Legislature" are competența de a le aplica
CONVENŢIE nr. 59 din 1937 privind stabilirea vîrstei minime pentru admiterea copiilor la muncile industriale (revizuită)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255888_a_257217]
-
treizeci sau peste treizeci de persoane. 3. Copiii sub 15 ani nu pot fi angajați sau primiți să muncească: a) în minele în care muncesc în mod obișnuit cincizeci sau peste cincizeci de persoane; ... b) în muncile periculoase sau insalubre, definite ca atare de legislația națională, din orice fabrică care folosește mașini acționate de forța motrică și în care muncesc în mod obișnuit treizeci sau peste treizeci de persoane. ... 4. Conducătorul oricărei întreprinderi industriale căreia îi este aplicabil prezentul articol este
CONVENŢIE nr. 59 din 1937 privind stabilirea vîrstei minime pentru admiterea copiilor la muncile industriale (revizuită)*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255888_a_257217]
-
oprire. 2. În cazurile în care nu sunt necesare măsurători continue, se consideră că valorile-limită de emisie stabilite în partea 1 și a 2-a sunt respectate în situația în care rezultatele fiecărei serii de măsurători sau de alte proceduri definite și determinate potrivit prevederilor normelor stabilite de autoritățile competente pentru protecția mediului responsabile cu emiterea, reexaminarea, actualizarea autorizațiilor integrate de mediu nu depășesc valorile-limită de emisie. Partea a 5-a Rata minimă de desulfurare 1. Rata minimă de desulfurare în
LEGE nr. 278 din 24 octombrie 2013 privind emisiile industriale. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255755_a_257084]