108,602 matches
-
a dozei pentru a menține hemoglobina la nivelul dorit , se recomandă ajustarea dozei cu aproximativ 25 % . 308 Cand creșterea hemoglobinei este mai mare de 2 g/ dl ( 1, 25 mmol/ l ) în patru săptămâni , reduceți doza cu apoximativ 25 % , în funcție de rata creșterii . Dacă hemoglobina depășește 12 g/ dl ( 7, 5 mmol/ l ) trebuie luată în considerare micșorarea dozei . Dacă hemoglobina continuă să crească , doza trebuie redusă cu aproximativ 25 % . Dacă după reducerea dozei hemoglobina continuă să crească , administrarea trebuie oprită temporar
Ro_80 () [Corola-website/Science/290840_a_292169]
-
trei studii a fost de 12- 14 g/ dl . În studiul cu etichetă deschisă nu s- a observat nici o diferență în supraviețuirea globală între lotul tratat cu eritropoetină umană recombinantă și lotul de control . În cele patru studii placebo- controlate rata hazardului pentru supraviețuirea globală a variat între 1, 25 și 2, 47 în favoarea lotului de control . Aceste studii au arătat o mortalitate excesivă semnificativă constantă inexplicabilă statistic la pacienții cu anemie asociată cu diferite cancere comune care au primit eritropoetină
Ro_80 () [Corola-website/Science/290840_a_292169]
-
umană recombinantă și grupul de control . 314 O revizuire sistematică a fost efectuată , implicând mai mult de 9000 de pacienți cu cancer care au participat la 57 de studii clinice . Meta- analiza datelor supraviețuirii globale a prezentat un punct al ratei hazardului estimat la 1, 08 în favoarea lotului de control ( 95 % CI : 0, 99 , 1, 18 ; 42 de studii clinice și 8167 pacienți . Un risc relativ crescut de evenimente tromboembolice ( RR 1, 67 , 95 % CI : 1, 35 , 2, 06 , 35 de
Ro_80 () [Corola-website/Science/290840_a_292169]
-
a menține hemoglobina la nivelul dorit , se recomandă ca aceasta să se facă cu aproximativ 25 % . Dacă creșterea valorii hemoglobinei este mai mare de 2 g/ dl ( 1, 25 mmol/ l ) în 4 săptămâni , reduceți doza cu aproximativ 25 % , în funcție de rata creșterii . Dacă hemoglobina depășește 12 g/ dl ( 7, 5 mmol/ l ) , trebuie luată în considerare micșorarea dozei . Dacă hemoglobina continuă să crească , doza trebuie redusă cu aproximativ 25 % . Dacă după reducerea dozei hemoglobina continuă să crească , administrarea trebuie oprită temporar
Ro_80 () [Corola-website/Science/290840_a_292169]
-
25 % . Creșterea dozei nu trebuie să se facă mai frecvent decât o dată la patru săptămâni . In cazul creșterii hemoglobinei cu mai mult de 2 g/ dl ( 1, 25 mmol/ l ) în patru săptămâni se reduce doza cu aproximativ 25 % , în funcție de rata creșterii . Dacă hemoglobina depășește 12 g/ dl ( 7, 5 mmol/ l ) , trebuie luată în considerare micșorarea dozei . Dacă hemoglobina continuă să crească , doza trebuie redusă cu aproximativ 25 % . Dacă după reducerea dozei hemoglobina continuă să crească , administrarea trebuie oprită temporar
Ro_80 () [Corola-website/Science/290840_a_292169]
-
a dozei pentru a menține hemoglobina la nivelul dorit , se recomandă ajustarea dozei cu aproximativ 25 % . 320 Cand creșterea hemoglobinei este mai mare de 2 g/ dl ( 1, 25 mmol/ l ) în patru săptămâni , reduceți doza cu apoximativ 25 % , în funcție de rata creșterii . Dacă hemoglobina depășește 12 g/ dl ( 7, 5 mmol/ l ) trebuie luată în considerare micșorarea dozei . Dacă hemoglobina continuă să crească , doza trebuie redusă cu aproximativ 25 % . Dacă după reducerea dozei hemoglobina continuă să crească , administrarea trebuie oprită temporar
Ro_80 () [Corola-website/Science/290840_a_292169]
-
trei studii a fost de 12- 14 g/ dl . În studiul cu etichetă deschisă nu s- a observat nici o diferență în supraviețuirea globală între lotul tratat cu eritropoetină umană recombinantă și lotul de control . În cele patru studii placebo- controlate rata hazardului pentru supraviețuirea globală a variat între 1, 25 și 2, 47 în favoarea lotului de control . 326 explicat în mod satisfăcător de diferențele între incidența trombozei și a complicațiilor înrudite între lotul tratat cu eritropoetină umană recombinantă și grupul de
Ro_80 () [Corola-website/Science/290840_a_292169]
-
eritropoetină umană recombinantă și grupul de control . O revizuire sistematică a fost efectuată , implicând mai mult de 9000 de pacienți cu cancer care au participat la 57 de studii clinice . Meta- analiza datelor supraviețuirii globale a prezentat un punct al ratei hazardului estimat la 1, 08 în favoarea lotului de control ( 95 % CI : 0, 99 , 1, 18 ; 42 de studii clinice și 8167 pacienți . Un risc relativ crescut de evenimente tromboembolice ( RR 1, 67 , 95 % CI : 1, 35 , 2, 06 , 35 de
Ro_80 () [Corola-website/Science/290840_a_292169]
-
5 la 14, 1 puncte pentru placebo și de la 23, 4 la 9, 4 puncte pentru pramipexol ( doze combinate ) . Diferența medie ajustată a fost de - 4, 3 puncte ( IÎ 95 % - 6. 4 ; - 2. 1 puncte , valoare p < 0, 0001 ) . Ratele de răspuns pentru ICGA ( ameliorat , foarte mult ameliorat ) au fost 51, 2 % și 72, 0 % pentru placebo și respectiv pentru pramipexole ( diferența de 20 % IÎ 95 % : 8, 1 % ; 31, 8 % , p < 0, 0005 ) . S- a observat eficicacitatea la doze
Ro_634 () [Corola-website/Science/291393_a_292722]
-
5 la 14, 1 puncte pentru placebo și de la 23, 4 la 9, 4 puncte pentru pramipexol ( doze combinate ) . Diferența medie ajustată a fost de - 4, 3 puncte ( IÎ 95 % - 6. 4 ; - 2. 1 puncte , valoare p < 0, 0001 ) . Ratele de răspuns pentru ICGA ( ameliorat , foarte mult ameliorat ) au fost 51, 2 % și 72, 0 % pentru placebo și respectiv pentru pramipexole ( diferența de 20 % IÎ 95 % : 8, 1 % ; 31, 8 % , p < 0, 0005 ) . S- a observat eficicacitatea la doze
Ro_634 () [Corola-website/Science/291393_a_292722]
-
5 la 14, 1 puncte pentru placebo și de la 23, 4 la 9, 4 puncte pentru pramipexol ( doze combinate ) . Diferența medie ajustată a fost de - 4, 3 puncte ( IÎ 95 % - 6. 4 ; - 2. 1 puncte , valoare p < 0, 0001 ) . Ratele de răspuns pentru ICGA ( ameliorat , foarte mult ameliorat ) au fost 51, 2 % și 72, 0 % pentru placebo și respectiv pentru pramipexole ( diferența de 20 % IÎ 95 % : 8, 1 % ; 31, 8 % , p < 0, 0005 ) S- a observat eficicacitatea la doze
Ro_634 () [Corola-website/Science/291393_a_292722]
-
5 la 14, 1 puncte pentru placebo și de la 23, 4 la 9, 4 puncte pentru pramipexol ( doze combinate ) . Diferența medie ajustată a fost de - 4, 3 puncte ( IÎ 95 % - 6. 4 ; - 2. 1 puncte , valoare p < 0, 0001 ) . Ratele de răspuns pentru ICGA ( ameliorat , foarte mult ameliorat ) au fost 51, 2 % și 72, 0 % pentru placebo și respectiv pentru pramipexole ( diferența de 20 % IÎ 95 % : 8, 1 % ; 31, 8 % , p < 0, 0005 ) . S- a observat eficicacitatea la doze
Ro_634 () [Corola-website/Science/291393_a_292722]
-
5 la 14, 1 puncte pentru placebo și de la 23, 4 la 9, 4 puncte pentru pramipexol ( doze combinate ) . Diferența medie ajustată a fost de - 4, 3 puncte ( IÎ 95 % - 6. 4 ; - 2. 1 puncte , valoare p < 0, 0001 ) . Ratele de răspuns pentru ICGA ( ameliorat , foarte mult ameliorat ) au fost 51, 2 % și 72, 0 % pentru placebo și respectiv pentru pramipexole ( diferența de 20 % IÎ 95 % : 8, 1 % ; 31, 8 % , p < 0, 0005 ) . S- a observat eficicacitatea la doze
Ro_634 () [Corola-website/Science/291393_a_292722]
-
și eficacitatea Paxene ( 175 mg/ m² în perfuzie de 3 ore , la intervale de 3 săptămâni ) în tratamentul cancerului de sân metastatic , refractar la tratament , au fost investigate în cadrul unui studiu deschis , multicentric , de Fază III , pe 172 de paciente . Rata de răspuns clinic a fost de 18. 5 % , valoarea mediană a timpului până la apariția progresiei tumorale a fost de 2, 8 luni ( IC : 2, 1 - 3, 3 luni ) , iar timpul mediu de supraviețuire a fost de 9, 9 luni ( IC
Ro_777 () [Corola-website/Science/291536_a_292865]
-
0, 001 ) , și un timp mai lung de supraviețuire ( Studiul 1 : valoare mediană 36 luni vs 26 luni , p=0, 0016 ; Studiul 2 : valoare mediană 36 luni vs 24 luni , p < 0, 001 ) , iar în cazul Studiului 1 o rată de răspuns semnificatov semnificativ mai ridicată ( Studiul 1 : 59 % vs 45 % , p=0, 014 ; Studiul 2 : 60 % vs 50 % , NS ) , prin comparație cu tratamentul standard . La pacientele cu cancer ovarian avansat la care s- a administrat paclitaxel în perfuzie de
Ro_777 () [Corola-website/Science/291536_a_292865]
-
și eficacitatea Paxene ( 175 mg/ m² în perfuzie de 3 ore , repetată la intervale de 3 săptămâni ) în tratamentul cancerului de sân avansat metastatic au fost investigate în cadrul unui studiu deschis , multicentric , extins , de Fază II , pe 120 de paciente . Rata de răspuns clinic a fost de 21, 7 % ( IC : 14, 7 - 31, 1 % ) , valoarea mediană a timpului până la apariția progresiei tumorale a fost de 4, 1 luni ( IC : 3, 3 - 4, 9 luni ) , iar timpul mediu de supraviețuire a fost
Ro_777 () [Corola-website/Science/291536_a_292865]
-
m ; n=166 ) . Nu a existat o diferență în ceea ce privește timpul de supraviețuire ( 9, 5 vs . 9, 9 luni ) sau timpul de supraviețuire în absența progresiei tumorale ( 5, 1 vs . 5, 0 luni ) între regimurile cisplatin/ paclitaxel și cisplatin/ tenoposid . Totuși , ratele de răspuns mai ridicate ( 37 % vs . 26 % ) , incidența globală mai scăzută a reacțiilor adverse și îmbunătățirea pe termen scurt a indicilor de calitate a vieții furnizate de regimul cisplatină/ paclitaxel față de cisplatină/ tenoposid au fost considerate rezultate importante în condițiile
Ro_777 () [Corola-website/Science/291536_a_292865]
-
și , respectiv , doza redusă de paclitaxel ) . În ceea ce privește timpul de supraviețuire în absența progresiei tumorale , au fost observate diferențe foarte semnificative din punct de vedere statistic pentru brațul tratat cu paclitaxel în doză mare comparativ cu etoposid/ cisplatină ( p=0, 007 ) . Ratele de răspuns constatate au fost puternic în favoarea brațelor de tratament în care s- a administrat paclitaxel [ 13 % , 30 % și 26 % pentru regimurile cu etoposid/ cisplatină , paclitaxel în doză mare ( p < 0, 001 vs etoposid/ cisplatină ) și , respectiv , paclitaxel în
Ro_777 () [Corola-website/Science/291536_a_292865]
-
au primit o perfuzie de 3 ore cu Paxene 100 mg/ m² , administrată la fiecare 14 zile . Din cei 107 pacienți , 63 au fost considerați rezistenți la antraciclinele liposomale . Acest subgrup de pacienți este considerat populația de referință în ceea ce privește eficacitatea . Rata globală de succes ( răspuns complet sau parțial ) după 15 cicluri de tratament a fost de 57 % ( IC 44 - 70 % ) la pacienții rezistenți la antraciclinele liposomale . Mai mult de jumătate dintre răspunsuri au fost evidente după primele trei cicluri de tratament
Ro_777 () [Corola-website/Science/291536_a_292865]
-
parțial ) după 15 cicluri de tratament a fost de 57 % ( IC 44 - 70 % ) la pacienții rezistenți la antraciclinele liposomale . Mai mult de jumătate dintre răspunsuri au fost evidente după primele trei cicluri de tratament . La pacienții rezistenți la antraciclinele liposomale , ratele de răspuns au fost comparabile pentru pacienții care nu au primit niciodată inhibitor de protează ( 55, 6 % ) și la cei care au primit un asemenea tratament cu cel puțin 2 luni înainte de tratamentul cu Paxene ( 60, 9 % ) . Valoarea mediană a
Ro_777 () [Corola-website/Science/291536_a_292865]
-
Care sunt riscurile asociate cu Privigen ? Cel mai frecvent efect secundar asociat cu Privigen ( observat la mai mult de 1 din 10 pacienți ) este durerea de cap . Unele efecte secundare pot apărea cu o mai mare probabilitate la utilizarea unei rate mari de perfuzare , la pacienții cu valori scăzute ale imunoglobulinei sau la pacienții care nu au primit anterior Privigen sau nu l- au primit o perioadă lungă de timp . Pentru lista completă a tuturor efectelor secundare raportate asociate cu Privigen
Ro_823 () [Corola-website/Science/291582_a_292911]
-
sub forma a două comprimate cu eliberare modificată de acid nicotinic/ laropiprant , laropiprantul este absorbit rapid cu un Tmax median de 1 oră , o ASC0- ∞ medie de aproximativ 13 μM oră și o Cmax medie de aproximativ 1, 6 μM . Rata și amploarea absorbției nu sunt modificate de o masă bogată în lipide . Farmacocinetica laropiprantului este liniară , prezentând creșteri aproximativ proporționale cu doza ale ASC și Cmax și fără dovadă unui clearance dependent de timp . Biodisponibilitatea absolută medie a laropiprantului este
Ro_786 () [Corola-website/Science/291545_a_292874]
-
MNA ) și în N- metil- 2- piridon- 5- carboxamidă ( 2PY ) . În cazul celei de- a doua căi , glicina este conjugată cu acidul nicotinic și formează acid nicotinuric ( NUA ) . Prima cale predomină în cazul dozelor mici de acid nicotinic sau a ratelor scăzute de absorbție . La doze mai mari sau la rate mai mari de absorbție , calea NAD este saturabilă și un procent mare din doza orală ajunge în sânge sub formă de acid nicotinic nemetabolizat . Calea de conjugare cu glicină nu
Ro_786 () [Corola-website/Science/291545_a_292874]
-
În cazul celei de- a doua căi , glicina este conjugată cu acidul nicotinic și formează acid nicotinuric ( NUA ) . Prima cale predomină în cazul dozelor mici de acid nicotinic sau a ratelor scăzute de absorbție . La doze mai mari sau la rate mai mari de absorbție , calea NAD este saturabilă și un procent mare din doza orală ajunge în sânge sub formă de acid nicotinic nemetabolizat . Calea de conjugare cu glicină nu este saturată în cazul intervalului de dozare cu relevanță clinică
Ro_786 () [Corola-website/Science/291545_a_292874]
-
medicamentelor necesare pentru tratamentul rapid al eventualelor convulsii . Pacienți cu insuficiență renală și transplant de ficat Au existat raportări privind fibroza sistemică nefrogenă ( FSN ) , asociată cu utilizarea unor substanțe de contrast care conțin gadolinium , la pacienții cu insuficiență renală severă ( rata filtrării glomerulare ( RFG ) < 30 ml/ min și 1, 73 m ) și la cei care au fost sau urmează să fie supuși unui transplant hepatic . În consecință Optimark nu trebuie utilizat la acești pacienți ( vezi pct . 4. 3 ) . S- au
Ro_745 () [Corola-website/Science/291504_a_292833]