108,602 matches
-
că explorarea imagistică prin RM cu contrast îmbunătățit este esențială și nu există o altă modalitate acceptabilă pentru efectuarea explorărilor imagistice . Nu s- a studiat excreția gadoversetamidei în laptele matern la om . Pe baza studiilor la animale , se presupune că rata excreției este redusă . La doze clinice nu se anticipează efecte asupra sugarilor . Optimark poate fi utilizat în timpul alăptării . Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje 4. 7 Nu s- au efectuat studii privind efectele asupra
Ro_745 () [Corola-website/Science/291504_a_292833]
-
medicamentelor necesare pentru tratamentul rapid al eventualelor convulsii . Pacienți cu insuficiență renală și transplant de ficat Au existat raportări privind fibroza sistemică nefrogenă ( FSN ) , asociată cu utilizarea unor substanțe de contrast care conțin gadolinium , la pacienții cu insuficiență renală severă ( rata filtrării glomerulare ( RFG ) < 30 ml/ min și 1, 73 m ) și la cei care au fost sau urmează să fie supuși unui transplant hepatic . În consecință Optimark nu trebuie utilizat la acești pacienți ( vezi pct . 4. 3 ) . S- au
Ro_745 () [Corola-website/Science/291504_a_292833]
-
explorarea imagistică prin RM cu contrast îmbunătățit este esențială și nu există o altă modalitate acceptabilă pentru efectuarea explorărilor imagistice . 13 Nu s- a studiat excreția gadoversetamidei în laptele matern la om . Pe baza studiilor la animale , se presupune că rata excreției este redusă . La doze clinice nu se anticipează efecte asupra sugarilor . Optimark poate fi utilizat în timpul alăptării . Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje 4. 7 Nu s- au efectuat studii privind efectele asupra
Ro_745 () [Corola-website/Science/291504_a_292833]
-
medicamentelor necesare pentru tratamentul rapid al eventualelor convulsii . Pacienți cu insuficiență renală și transplant de ficat Au existat raportări privind fibroza sistemică nefrogenă ( FSN ) , asociată cu utilizarea unor substanțe de contrast care conțin gadolinium , la pacienții cu insuficiență renală severă ( rata filtrării glomerulare ( RFG ) < 30 ml/ min și 1, 73 m ) și la cei care au fost sau urmează să fie supuși unui transplant de ficat . În consecință Optimark nu trebuie utilizat la acești pacienți . S- au raportat de asemenea
Ro_745 () [Corola-website/Science/291504_a_292833]
-
se consideră că explorarea prin RM cu contrast mărit este esențială și nu există modalități alternative acceptabile pentru efectuarea explorărilor imagistice . Nu s- a studiat excreția gadoversetamidei în laptele matern la om . Pe baza studiilor la animale , se presupune că rata excreției este redusă . La doze clinice nu se anticipează efecte asupra sugarilor . Optimark poate fi utilizat în timpul alăptării . Doze și mod de administrare Medicamentul trebuie administrat sub forma unei injecții intravenoase periferice în bolus , în doză de 0, 2 ml
Ro_745 () [Corola-website/Science/291504_a_292833]
-
medicamentelor necesare pentru tratamentul rapid al eventualelor convulsii . Pacienți cu insuficiență renală și transplant de ficat Au existat raportări privind fibroza sistemică nefrogenă ( FSN ) , asociată cu utilizarea unor substanțe de contrast care conțin gadolinium , la pacienții cu insuficiență renală severă ( rata filtrării glomerulare ( RFG ) < 30 ml/ min și 1, 73 m ) și la cei care au fost sau urmează să fie supuși unui transplant hepatic . În consecință Optimark nu trebuie utilizat la acești pacienți . S- au raportat de asemenea cazuri
Ro_745 () [Corola-website/Science/291504_a_292833]
-
consideră că explorarea prin RM cu contrast mărit este esențială și nu există modalități alternative acceptabile pentru efectuarea explorărilor imagistice . 49 Nu s- a studiat excreția gadoversetamidei în laptele matern la om . Pe baza studiilor la animale , se presupune că rata excreției este redusă . La doze clinice nu se anticipează efecte asupra sugarilor . Optimark poate fi utilizat în timpul alăptării . Doze și mod de administrare Medicamentul trebuie administrat sub forma unei injecții intravenoase periferice în bolus , în doză de 0, 2 ml
Ro_745 () [Corola-website/Science/291504_a_292833]
-
femei aflate în postmenopauză , a demonstrat , după 12 luni , o creștere semnificativă a DMO la nivelul coloanei lombare , în comparație cu tratamentul efectuat numai cu HRT ( 7, 1 % față de 1, 1 % , p < 0, 001 ) . Asocierea a fost eficientă indiferent de vârstă , rata inițială de modificare a țesutului osos sau DMO inițial . 5. 2 Proprietăți farmacocinetice Absorbția Administrarea subcutanată a 100 micrograme de parathormon la nivel abdominal produce o creștere rapidăa concentrațiilor de parathormon din plasmă , atingându- se un maxim la 1 - 2
Ro_804 () [Corola-website/Science/291563_a_292892]
-
la un număr de peste 900 subiecți cu vârsta cuprinsă între 18 și 60 de ani , după o schemă de administrare în zilele 0 , 21 . După 21 de zile de la administrarea primei și a celei de a doua doze de vaccin , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 21 zile după prima doză
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
de peste 900 subiecți cu vârsta cuprinsă între 18 și 60 de ani , după o schemă de administrare în zilele 0 , 21 . După 21 de zile de la administrarea primei și a celei de a doua doze de vaccin , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 21 zile după prima doză 44, 5 % 42
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
21 . După 21 de zile de la administrarea primei și a celei de a doua doze de vaccin , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 21 zile după prima doză 44, 5 % 42, 5 % 4, 1 21 zile după a 2- a doză 94, 3 % 93, 7 % 39, 8 5 După 21 de
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
de stabilire a dozei , la un grup de 50 subiecți cu vârsta între 18 și 60 ani , s- a administrat câte o doză de 3, 75 micrograme HA/ AS03 într- un volum de 1 ml în zilele 0 și 21 . Rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) în ziua 42 ( după a doua doză ) și în ziua 180 ( persistență ) au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
dozei , la un grup de 50 subiecți cu vârsta între 18 și 60 ani , s- a administrat câte o doză de 3, 75 micrograme HA/ AS03 într- un volum de 1 ml în zilele 0 și 21 . Rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) în ziua 42 ( după a doua doză ) și în ziua 180 ( persistență ) au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
în zilele 0 și 21 . Rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti- hemaglutinină ( anti- HA ) în ziua 42 ( după a doua doză ) și în ziua 180 ( persistență ) au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 Ziua 42 84 % 82 % 27, 9 Ziua 180 54 % 52 % 4, 4 O creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți a fost observată la 85, 7
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
în ziua 42 și la 72 % dintre subiecți în ziua 180 . Răspunsul imun încrucișat împotriva variantelor A/ Vietnam/ 1194/ 2004 ( H5N1 ) : Într- un studiu de verificare a consistenței datelor , după 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti - hemaglutinină ( anti- HA ) împotriva variantei de tulpină A/ Indonezia/ 5/ 2005 au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 924 Rata de seroprotecție * † Rata
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
și la 72 % dintre subiecți în ziua 180 . Răspunsul imun încrucișat împotriva variantelor A/ Vietnam/ 1194/ 2004 ( H5N1 ) : Într- un studiu de verificare a consistenței datelor , după 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti - hemaglutinină ( anti- HA ) împotriva variantei de tulpină A/ Indonezia/ 5/ 2005 au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 924 Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
a doua doze , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie pentru anticorpii anti - hemaglutinină ( anti- HA ) împotriva variantei de tulpină A/ Indonezia/ 5/ 2005 au fost după cum urmează : Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 924 Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 50, 2 % 50, 2 % 4, 9 O creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți a fost obținută la 91, 4 % dintre subiecți în ziua 42 . Într-
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 50, 2 % 50, 2 % 4, 9 O creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți a fost obținută la 91, 4 % dintre subiecți în ziua 42 . Într- un studiu de stabilire a dozei , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie împotriva variantelor mutante ale H5N1 , după 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze au fost : 6 Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 50 A/ Anhui/ 01
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
HA ≥1: 40 50, 2 % 50, 2 % 4, 9 O creștere de 4 ori a titrului anticorpilor serici neutralizanți a fost obținută la 91, 4 % dintre subiecți în ziua 42 . Într- un studiu de stabilire a dozei , rata de seroprotecție , rata de seroconversie și factorul de seroconversie împotriva variantelor mutante ale H5N1 , după 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze au fost : 6 Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 50 A/ Anhui/ 01/ 2005 N = 20
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
variantelor mutante ale H5N1 , după 21 de zile de la administrarea celei de a doua doze au fost : 6 Anticorpi anti- HA A/ Indonesia/ 5/ 2005 N = 50 A/ Anhui/ 01/ 2005 N = 20 A/ Turkey/ Turkey/ 1/ 2005 N = 20 Rata de seroprotecție * † Rata de seroconversie † Factorul de seroconversie † * anti- HA ≥1: 40 20, 0 % 20, 0 % 2, 0 35, 0 % 35, 0 % 3, 4 60, 0 % 60, 0 % 4, 7 După 21 de zile de la administrarea celei de a doua
Ro_807 () [Corola-website/Science/291566_a_292895]
-
au măsurat „ imunogenitatea ” vaccinului ( capacitatea sa de a face ca sistemul imunitar să răspundă la virusuri ) . Un studiu a examinat , de asemenea , răspunsurile la un an după vaccinare la 2 108 de copii . Ce beneficii a prezentat ProQuad în timpul studiilor ? Ratele de răspuns ( măsura în care sistemul imunitar a răspuns la virusuri ) au fost următoarele : 97, 4 % pentru rujeolă , 95, 8 % până la 98, 8 % pentru oreion , 98, 5 % pentru rubeolă și 91, 2 % pentru varicelă . După a doua doză , acestea au
Ro_833 () [Corola-website/Science/291592_a_292921]
-
cu suspensie orală de posaconazol sau de fluconazol ( atât posaconazolul cât și fluconazolul au fost administrate după cum urmează : 100 mg de două ori pe zi timp de 1 zi , urmat de 100 mg o dată pe zi timp de 13 zile ) . Ratele de răspuns clinic din acest studiu sunt prezentate mai jos , în Tabelul 4 . S- a demonstrat că posaconazolul este non- inferior fluconazolului în ceea ce privește rata de succes clinic în Ziua 14 , precum și la 4 săptămâni de la finalul tratamentului . Tabel 4 . Ratele
Ro_796 () [Corola-website/Science/291555_a_292884]
-
zi timp de 1 zi , urmat de 100 mg o dată pe zi timp de 13 zile ) . Ratele de răspuns clinic din acest studiu sunt prezentate mai jos , în Tabelul 4 . S- a demonstrat că posaconazolul este non- inferior fluconazolului în ceea ce privește rata de succes clinic în Ziua 14 , precum și la 4 săptămâni de la finalul tratamentului . Tabel 4 . Ratele de succes clinic în candidoza oro- faringiană Criteriul de evaluare Rata de succes clinic în Ziua 14 Rata de succes clinic la 4 săptămâni
Ro_796 () [Corola-website/Science/291555_a_292884]
-
Ratele de răspuns clinic din acest studiu sunt prezentate mai jos , în Tabelul 4 . S- a demonstrat că posaconazolul este non- inferior fluconazolului în ceea ce privește rata de succes clinic în Ziua 14 , precum și la 4 săptămâni de la finalul tratamentului . Tabel 4 . Ratele de succes clinic în candidoza oro- faringiană Criteriul de evaluare Rata de succes clinic în Ziua 14 Rata de succes clinic la 4 săptămâni după terminarea tratamentului 91, 7 % ( 155/ 169 ) 68, 5 % ( 98/ 143 ) 92, 5 % ( 148/ 160 ) 61
Ro_796 () [Corola-website/Science/291555_a_292884]
-
în Tabelul 4 . S- a demonstrat că posaconazolul este non- inferior fluconazolului în ceea ce privește rata de succes clinic în Ziua 14 , precum și la 4 săptămâni de la finalul tratamentului . Tabel 4 . Ratele de succes clinic în candidoza oro- faringiană Criteriul de evaluare Rata de succes clinic în Ziua 14 Rata de succes clinic la 4 săptămâni după terminarea tratamentului 91, 7 % ( 155/ 169 ) 68, 5 % ( 98/ 143 ) 92, 5 % ( 148/ 160 ) 61, 8 % ( 84/ 136 ) Rata de succes clinic a fost definită ca
Ro_796 () [Corola-website/Science/291555_a_292884]