108,602 matches
-
interimare ale unui studiu de urmărire pe termen lung , 12 ( 14 % ) din 84 copii au avut o reducere > 15 % a ratei de creștere în înălțime , dintre care 5 ( 6 % ) dintre copii au avut o scădere cu > 30 % a ratei de creștere chiar la peste 1 an de la încheierea tratamentului . În plus , rezultatele preclinice privind toxicitatea juvenilă au demonstrat o scădere minoră , dependentă de doză , a creșterii globale la puii nou- născuți de șobolan cărora li s- a administrat ribavirină
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
p < 0, 001 ) . În studiile clinice C95- 132 și I95- 143 , asocierea terapeutică ribavirină + interferon alfa- 2b s- a dovedit semnificativ mai eficace decât monoterapia cu interferon alfa- 2b ( o dublare a răspunsului susținut ) . Terapia asociată a diminuat , totodată , rata recăderii . Acest aspect a fost valabil în cazul tuturor genotipurilor VHC , îndeosebi pentru Genotipul 1 , la care rata recăderii a fost diminuată cu 30 % , în comparație cu cea produsă de interferonul alfa- 2b administrat în monoterapie . În studiul clinic C/ I98- 580
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
s- a dovedit semnificativ mai eficace decât monoterapia cu interferon alfa- 2b ( o dublare a răspunsului susținut ) . Terapia asociată a diminuat , totodată , rata recăderii . Acest aspect a fost valabil în cazul tuturor genotipurilor VHC , îndeosebi pentru Genotipul 1 , la care rata recăderii a fost diminuată cu 30 % , în comparație cu cea produsă de interferonul alfa- 2b administrat în monoterapie . În studiul clinic C/ I98- 580 au fost tratați 1530 pacienți netratați anterior timp de un an cu una din următoarele scheme terapeutice : • ribavirină
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
studiu , asocierea terapeutică ribavirină și peginterferon alfa- 2b ( 1, 5 micrograme/ kg și săptămână ) a fost mai eficace decât asocierea terapeutică ribavirină + interferon alfa- 2b , în special în cazul pacienților infectați cu Genotip 1 . Răspunsul susținut a fost evaluat prin rata de răspuns la șase luni după terminarea tratamentului . Genotipul VHC și încărcătura virală inițială sunt factori de prognostic cunoscuți care afectează ratele de răspuns . Totuși , ratele de răspuns în acest studiu au fost dependente și de doza de ribavirină asociată
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
interferon alfa- 2b , în special în cazul pacienților infectați cu Genotip 1 . Răspunsul susținut a fost evaluat prin rata de răspuns la șase luni după terminarea tratamentului . Genotipul VHC și încărcătura virală inițială sunt factori de prognostic cunoscuți care afectează ratele de răspuns . Totuși , ratele de răspuns în acest studiu au fost dependente și de doza de ribavirină asociată cu peginterferon alfa- 2b sau interferon alfa- 2b . La acei pacienți care au au fost tratați cu > 10, 6 mg/ kg
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
special în cazul pacienților infectați cu Genotip 1 . Răspunsul susținut a fost evaluat prin rata de răspuns la șase luni după terminarea tratamentului . Genotipul VHC și încărcătura virală inițială sunt factori de prognostic cunoscuți care afectează ratele de răspuns . Totuși , ratele de răspuns în acest studiu au fost dependente și de doza de ribavirină asociată cu peginterferon alfa- 2b sau interferon alfa- 2b . La acei pacienți care au au fost tratați cu > 10, 6 mg/ kg ribavirină ( 800 mg pentru
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
de ribavirină asociată cu peginterferon alfa- 2b sau interferon alfa- 2b . La acei pacienți care au au fost tratați cu > 10, 6 mg/ kg ribavirină ( 800 mg pentru un pacient de 75 kg ) , indiferent de genotip sau încărcătura virală , ratele de răspuns au fost semnificativ mai mari decât la pacienții tratați cu ≤ 10, 6 mg/ kg ribavirină ( Tabel 6 ) , în timp ce ratele de răspuns la pacienții care au fost tratați cu > 13, 2 mg/ kg ribavirină au fost chiar mai
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
10, 6 mg/ kg ribavirină ( 800 mg pentru un pacient de 75 kg ) , indiferent de genotip sau încărcătura virală , ratele de răspuns au fost semnificativ mai mari decât la pacienții tratați cu ≤ 10, 6 mg/ kg ribavirină ( Tabel 6 ) , în timp ce ratele de răspuns la pacienții care au fost tratați cu > 13, 2 mg/ kg ribavirină au fost chiar mai mari . Ratele de răspuns susținut cu ribavirină + peginterferon alfa- 2b ( în funcție de doza de ribavirină [ mg/ kg ] , genotipul și încărcătura virală ) Genotip
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
răspuns au fost semnificativ mai mari decât la pacienții tratați cu ≤ 10, 6 mg/ kg ribavirină ( Tabel 6 ) , în timp ce ratele de răspuns la pacienții care au fost tratați cu > 13, 2 mg/ kg ribavirină au fost chiar mai mari . Ratele de răspuns susținut cu ribavirină + peginterferon alfa- 2b ( în funcție de doza de ribavirină [ mg/ kg ] , genotipul și încărcătura virală ) Genotip VHC P 1, 5/ R P 0, 5/ R I/ R ribavirină ( mg/ kg ) 47 % 47 % 54 % Toate genotipurile Toate ≤ 10
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
un studiu non- comparativ , 235 pacienți cu genotip 1 și încărcătură virală mică ( < 600000 UI/ ml ) au fost tratați cu peginterferon alfa- 2b , 1, 5 micrograme/ kg subcutanat , o dată pe săptămână , în asociere cu ribavirină administrată în funcție de greutatea corporală . Rata globală de răspuns virologic susținut ( RVS ) după 24 săptămâni de tratament a fost de 50 % . Un procent de patruzeci și unu din subiecți ( 97/ 235 ) au prezentat valori plasmatice nedetectabile de ARN- VHC la săptămâna 4 și săptămâna 24 de
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
susținut ( RVS ) după 24 săptămâni de tratament a fost de 50 % . Un procent de patruzeci și unu din subiecți ( 97/ 235 ) au prezentat valori plasmatice nedetectabile de ARN- VHC la săptămâna 4 și săptămâna 24 de tratament . În acest subgrup , rata de răspuns virologic susținut a fost 92 % ( 89/ 97 ) . Rata crescută de răspuns virologic susținut în acest subgrup de pacienți a fost identificată într- o analiza interimară ( n=49 ) și confirmată prospectiv ( n=48 ) . Date istorice limitate indică faptul că
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
50 % . Un procent de patruzeci și unu din subiecți ( 97/ 235 ) au prezentat valori plasmatice nedetectabile de ARN- VHC la săptămâna 4 și săptămâna 24 de tratament . În acest subgrup , rata de răspuns virologic susținut a fost 92 % ( 89/ 97 ) . Rata crescută de răspuns virologic susținut în acest subgrup de pacienți a fost identificată într- o analiza interimară ( n=49 ) și confirmată prospectiv ( n=48 ) . Date istorice limitate indică faptul că tratamentul de 48 săptămâni poate fi asociat cu o rată
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
Rata crescută de răspuns virologic susținut în acest subgrup de pacienți a fost identificată într- o analiza interimară ( n=49 ) și confirmată prospectiv ( n=48 ) . Date istorice limitate indică faptul că tratamentul de 48 săptămâni poate fi asociat cu o rată mai mare de răspuns susținut ( 11/ 11 ) și cu un risc mai mic de recădere ( 0/ 11 comparativ cu 7/ 96 după 24 săptămâni de tratament ) . Predictabilitatea răspunsului virologic susținut la pacienții netratați anterior Răspunsul virologic la săptămâna 12 , definit
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
24 săptămâni post- tratament ( Tabelul 10 ) . 20 detecție fiind de 125 UI/ ml ) . În cazul pacienților care au suferit un eșec anterior al terapiei cu interferon non- pegilat sau cu interferon pegilat și care au fost negativi în săptămâna 12 , ratele de răspuns susținut au fost de 59 % , respectiv de 50 % . Dintre cei 480 de pacienți cu reducerea încărcăturii virale > 2 log , dar cu virus detectabil în săptămâna 12 , 188 de pacienți au continuat tratamentul . La acești pacienți , RVS a
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
de urmărire . Un total de 118 pacienți au fost înrolați : 57 % de sex masculin , 80 % caucazieni și 78 % genotip 1, 64 % cu vârsta ≤ 12 ani . Populația înrolată a constat în principal din copii cu hepatită cronică C ușoară spre moderată . Ratele de răspuns virusologic susținut la copii și adolescenți au fost similare cu cele ale adulților . Datorită lipsei datelor la copii cu progresie severă a bolii și potențialului reacțiilor adverse , raportul beneficiu/ risc al asocierii de ribavirină și interferon alfa- 2b
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
an de tratament , mulți copii nu au crescut sau nu au câștigat în greutate pe cât se aștepta . Totuși , pe durata a 6 luni după tratament , această tendință a fost în general reversibilă , deși , câțiva dintre copii nu au revenit la rata anterioară de creștere până la un an după terminarea tratamentului . De asemenea , aveți grijă să citiți paragraful “ Aveți grijă deosebită ” din prospectul pentru peginterferon alfa- 2b sau interferon alfa- 2b . Vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau
Ro_924 () [Corola-website/Science/291683_a_293012]
-
în cazul pacienților la care se înregistrează prelungirea markerilor de coagulare , ceea ce ar putea indica o decompensare hepatică . Monitorizare suplimentară specifică pentru copii și adolescenți Creșterea și dezvoltarea : Pe parcursul a 1 an de tratament , s- a observat o scădere a ratei de creștere în înălțime ( scăderea procentuală medie de 9 % ) și o diminuare a creșterii în greutate ( scădere procentuală medie de 13 % ) . În cele 6 luni de urmărire după tratament s- a observat o tendință de normalizare a acestor parametri . Totuși
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
luni de urmărire după tratament s- a observat o tendință de normalizare a acestor parametri . Totuși , pe baza datelor interimare ale unui studiu de urmărire pe termen lung , 12 ( 14 % ) din 84 copii au avut o reducere > 15 % a ratei de creștere în înălțime , dintre care 5 ( 6 % ) dintre copii au avut o scădere cu > 30 % a ratei de creștere chiar la peste 1 an de la încheierea tratamentului . În plus , rezultatele preclinice privind toxicitatea juvenilă au demonstrat o scădere
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
interimare ale unui studiu de urmărire pe termen lung , 12 ( 14 % ) din 84 copii au avut o reducere > 15 % a ratei de creștere în înălțime , dintre care 5 ( 6 % ) dintre copii au avut o scădere cu > 30 % a ratei de creștere chiar la peste 1 an de la încheierea tratamentului . În plus , rezultatele preclinice privind toxicitatea juvenilă au demonstrat o scădere minoră , dependentă de doză , a creșterii globale la puii nou- născuți de șobolan cărora li s- a administrat ribavirină
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
p < 0, 001 ) . În studiile clinice C95- 132 și I95- 143 , asocierea terapeutică Rebetol + interferon alfa- 2b s- a dovedit semnificativ mai eficace decât monoterapia cu interferon alfa- 2b ( o dublare a răspunsului susținut ) . Terapia asociată a diminuat , totodată , rata recăderii . Acest aspect a fost valabil în cazul tuturor genotipurilor VHC , îndeosebi pentru Genotipul 1 , la care rata recăderii a fost diminuată cu 30 % , în comparație cu cea produsă de interferonul alfa- 2b administrat în monoterapie . În studiul clinic C/ I98- 580
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
s- a dovedit semnificativ mai eficace decât monoterapia cu interferon alfa- 2b ( o dublare a răspunsului susținut ) . Terapia asociată a diminuat , totodată , rata recăderii . Acest aspect a fost valabil în cazul tuturor genotipurilor VHC , îndeosebi pentru Genotipul 1 , la care rata recăderii a fost diminuată cu 30 % , în comparație cu cea produsă de interferonul alfa- 2b administrat în monoterapie . În studiul clinic C/ I98- 580 au fost tratați 1530 pacienți netratați anterior timp de un an cu una din următoarele scheme terapeutice : • Rebetol
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
studiu , asocierea terapeutică Rebetol și peginterferon alfa- 2b ( 1, 5 micrograme/ kg și săptămână ) a fost mai eficace decât asocierea terapeutică Rebetol + interferon alfa- 2b , în special în cazul pacienților infectați cu Genotip 1 . Răspunsul susținut a fost evaluat prin rata de răspuns la șase luni după terminarea tratamentului . Genotipul VHC și încărcătura virală inițială sunt factori de prognostic cunoscuți care afectează ratele de răspuns . Totuși , ratele de răspuns în acest studiu au fost dependente și de doza de Rebetol asociată
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
interferon alfa- 2b , în special în cazul pacienților infectați cu Genotip 1 . Răspunsul susținut a fost evaluat prin rata de răspuns la șase luni după terminarea tratamentului . Genotipul VHC și încărcătura virală inițială sunt factori de prognostic cunoscuți care afectează ratele de răspuns . Totuși , ratele de răspuns în acest studiu au fost dependente și de doza de Rebetol asociată cu peginterferon alfa- 2b sau interferon alfa- 2b . La acei pacienți care au au fost tratați cu > 10, 6 mg/ kg
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
special în cazul pacienților infectați cu Genotip 1 . Răspunsul susținut a fost evaluat prin rata de răspuns la șase luni după terminarea tratamentului . Genotipul VHC și încărcătura virală inițială sunt factori de prognostic cunoscuți care afectează ratele de răspuns . Totuși , ratele de răspuns în acest studiu au fost dependente și de doza de Rebetol asociată cu peginterferon alfa- 2b sau interferon alfa- 2b . La acei pacienți care au au fost tratați cu > 10, 6 mg/ kg Rebetol ( 800 mg pentru
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
de Rebetol asociată cu peginterferon alfa- 2b sau interferon alfa- 2b . La acei pacienți care au au fost tratați cu > 10, 6 mg/ kg Rebetol ( 800 mg pentru un pacient de 75 kg ) , indiferent de genotip sau încărcătura virală , ratele de răspuns au fost semnificativ mai mari decât la pacienții tratați cu ≤ 10, 6 mg/ kg Rebetol ( Tabel 6 ) , în timp ce ratele de răspuns la pacienții care au fost tratați cu > 13, 2 mg/ kg Rebetol au fost chiar mai
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]