108,602 matches
-
10, 6 mg/ kg Rebetol ( 800 mg pentru un pacient de 75 kg ) , indiferent de genotip sau încărcătura virală , ratele de răspuns au fost semnificativ mai mari decât la pacienții tratați cu ≤ 10, 6 mg/ kg Rebetol ( Tabel 6 ) , în timp ce ratele de răspuns la pacienții care au fost tratați cu > 13, 2 mg/ kg Rebetol au fost chiar mai mari . Ratele de răspuns susținut cu Rebetol + peginterferon alfa- 2b ( în funcție de doza de Rebetol [ mg/ kg ] , genotipul și încărcătura virală ) Doza
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
răspuns au fost semnificativ mai mari decât la pacienții tratați cu ≤ 10, 6 mg/ kg Rebetol ( Tabel 6 ) , în timp ce ratele de răspuns la pacienții care au fost tratați cu > 13, 2 mg/ kg Rebetol au fost chiar mai mari . Ratele de răspuns susținut cu Rebetol + peginterferon alfa- 2b ( în funcție de doza de Rebetol [ mg/ kg ] , genotipul și încărcătura virală ) Doza de P 1, 5/ R P 0, 5/ R Rebetol ( mg/ kg ) I/ R Toate genotipurile Toate ≤ 10, 6 > 10
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
un studiu non- comparativ , 235 pacienți cu genotip 1 și încărcătură virală mică ( < 600000 UI/ ml ) au fost tratați cu peginterferon alfa- 2b , 1, 5 micrograme/ kg subcutanat , o dată pe săptămână , în asociere cu Rebetol administrat în funcție de greutatea corporală . Rata globală de răspuns virologic susținut ( RVS ) după 24 săptămâni de tratament a fost de 50 % . Patruzeci și unu % din subiecți ( 97/ 235 ) au prezentat valori plasmatice nedetectabile de ARN- VHC la săptămâna 4 și săptămâna 24 de tratament . În acest
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
de răspuns virologic susținut ( RVS ) după 24 săptămâni de tratament a fost de 50 % . Patruzeci și unu % din subiecți ( 97/ 235 ) au prezentat valori plasmatice nedetectabile de ARN- VHC la săptămâna 4 și săptămâna 24 de tratament . În acest subgrup , rata de răspuns virologic susținut a fost 92 % ( 89/ 97 ) . Rata crescută de răspuns virologic susținut în acest subgrup de pacienți a fost identificată într- o analiza interimară ( n=49 ) și confirmată prospectiv ( n=48 ) . Date istorice limitate indică faptul că
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
a fost de 50 % . Patruzeci și unu % din subiecți ( 97/ 235 ) au prezentat valori plasmatice nedetectabile de ARN- VHC la săptămâna 4 și săptămâna 24 de tratament . În acest subgrup , rata de răspuns virologic susținut a fost 92 % ( 89/ 97 ) . Rata crescută de răspuns virologic susținut în acest subgrup de pacienți a fost identificată într- o analiza interimară ( n=49 ) și confirmată prospectiv ( n=48 ) . Date istorice limitate indică faptul că tratamentul de 48 săptămâni poate fi asociat cu o rată
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
Rata crescută de răspuns virologic susținut în acest subgrup de pacienți a fost identificată într- o analiza interimară ( n=49 ) și confirmată prospectiv ( n=48 ) . Date istorice limitate indică faptul că tratamentul de 48 săptămâni poate fi asociat cu o rată mai mare de răspuns susținut ( 11/ 11 ) și cu un risc mai mic de recădere ( 0/ 11 comparativ cu 7/ 96 după 24 săptămâni de tratament ) . Predictabilitatea răspunsului virologic susținut la pacienții netratați anterior Răspunsul virologic la săptămâna 12 , definit
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
săptămâni de la terminarea tratamentului . Răspunsul la săptămâna 12 a fost definit ca ARN- VHC nedetectabil după 12 săptămâni de tratament . Răspunsul virusologic susținut ( RVS ) a fost definit ca ARN- VHC nedetectabil la 24 săptămâni post- tratament ( Tabelul 10 ) . Tabelul 10 Ratele de răspuns la reluarea tratamentului în cazul eșecului tratamentului anterior Pacienți cu ARN- VHC nedetectabil la săptămâna 12 de tratament și RVS , în cazul reluării tratamentului Populația Răspunsul la RVS % ( n/ N ) Răspunsul la RVS % ( n/ N ) săptămâna 12 % ( n
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
aproximativ 36 % ( 821/ 2286 ) dintre pacienți au avut concentrații plasmatice de ARN- VHC nedetectabile în săptămâna 12 de tratament , măsurate cu ajutorul unui test bazat pe cercetare ( limita de detecție fiind de 125 UI/ ml ) . În cadrul acestui subgrup , a existat o rată de răspuns virusologic susținut de aproximativ 56 % ( 463/ 823 ) . În cazul pacienților care au suferit un eșec anterior al terapiei cu interferon non- pegilat sau cu interferon pegilat și care au prezentat ARN- VHC negativ în săptămâna 12 , ratele de
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
o rată de răspuns virusologic susținut de aproximativ 56 % ( 463/ 823 ) . În cazul pacienților care au suferit un eșec anterior al terapiei cu interferon non- pegilat sau cu interferon pegilat și care au prezentat ARN- VHC negativ în săptămâna 12 , ratele de răspuns susținut au fost de 59 % , respectiv de 50 % . Dintre cei 480 de pacienți cu reducerea încărcăturii virale > 2 log , dar cu virus detectabil în săptămâna 12 , 188 de pacienți au continuat tratamentul . La acești pacienți , RVS a
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
de urmărire . Un total de 118 pacienți au fost înrolați : 57 % de sex masculin , 80 % caucazieni și 78 % genotip 1 , 64 % cu vârsta ≤ 12 ani . Populația înrolată a constat în principal din copii cu hepatită cronică C ușoară spre moderată . Ratele de răspuns virusologic susținut la copii și adolescenți au fost similare cu cele ale adulților . Datorită lipsei datelor la copii cu progresie severă a bolii și potențialului reacțiilor adverse , raportul beneficiu/ risc al asocierii de ribavirină și interferon alfa- 2b
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
în cazul pacienților la care se înregistrează prelungirea markerilor de coagulare , ceea ce ar putea indica o decompensare hepatică . Monitorizare suplimentară specifică pentru copii și adolescenți Creșterea și dezvoltarea : Pe parcursul a 1 an de tratament , s- a observat o scădere a ratei de creștere în înălțime ( scăderea procentuală medie de 9 % ) și o diminuare a creșterii în greutate ( scădere procentuală medie de 13 % ) . În cele 6 luni de urmărire după tratament s- a observat o tendință de normalizare a acestor parametri . Totuși
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
luni de urmărire după tratament s- a observat o tendință de normalizare a acestor parametri . Totuși , pe baza datelor interimare ale unui studiu de urmărire pe termen lung , 12 ( 14 % ) din 84 copii au avut o reducere > 15 % a ratei de creștere în înălțime , dintre care 5 ( 6 % ) dintre copii au avut o scădere cu > 30 % a ratei de creștere chiar la peste 1 an de la încheierea tratamentului . În plus , rezultatele preclinice privind toxicitatea juvenilă au demonstrat o scădere
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
interimare ale unui studiu de urmărire pe termen lung , 12 ( 14 % ) din 84 copii au avut o reducere > 15 % a ratei de creștere în înălțime , dintre care 5 ( 6 % ) dintre copii au avut o scădere cu > 30 % a ratei de creștere chiar la peste 1 an de la încheierea tratamentului . În plus , rezultatele preclinice privind toxicitatea juvenilă au demonstrat o scădere minoră , dependentă de doză , a creșterii globale la puii nou- născuți de șobolan cărora li s - a administrat ribavirină
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
de urmărire . Un total de 118 pacienți au fost înrolați : 57 % de sex masculin , 80 % caucazieni și 78 % genotip 1 , 64 % cu vârsta ≤ 12 ani . Populația înrolată a constat în principal din copii cu hepatită cronică C ușoară spre moderată . Ratele de răspuns virologic susținut la copii și adolescenți au fost similare cu cele ale 39 adulților ( Tabelul 5 ) . Datorită lipsei datelor la copii cu progresie severă a bolii și potențialului reacțiilor adverse , raportul beneficiu/ risc al asocierii de ribavirină și
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
an de tratament , mulți copii nu au crescut sau nu au câștigat în greutate pe cât se aștepta . Totuși , pe durata a 6 luni după tratament , această tendință a fost în general reversibilă , deși , câțiva dintre copii nu au revenit la rata anterioară de creștere până la un an după terminarea tratamentului . De asemenea , aveți grijă să citiți paragraful “ Aveți grijă deosebită ” din prospectul pentru peginterferon alfa- 2b sau interferon alfa- 2b . Utilizarea altor medicamente Vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
an de tratament , mulți copii nu au crescut sau nu au câștigat în greutate pe cât se aștepta . Totuși , pe durata a 6 luni după tratament , această tendință a fost în general reversibilă , deși , câțiva dintre copii nu au revenit la rata anterioară de creștere până la un an după terminarea tratamentului . De asemenea , aveți grijă să citiți paragraful “ Aveți grijă deosebită ” din prospectul pentru interferon alfa- 2b . Utilizarea altor medicamente Vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați
Ro_879 () [Corola-website/Science/291638_a_292967]
-
din pacienții tratați cu basiliximab și la 10 % din cei tratați cu placebo . Profilul evenimentelor adverse a fost comparabil între grupurile de tratament . Într- o analiză cumulată a extensiilor de cinci ani a două studii deschise ( în total 586 pacienți ) , ratele de supraviețuire ale grefei și pacientului combinate nu au fost diferite statistic pentru grupul basiliximab și placebo . Extensiile studiilor au demonstrat , de asemenea , că pacienții cu episoade de rejet acut în timpul primului an după transplant au suferit mai multe respingeri
Ro_959 () [Corola-website/Science/291718_a_293047]
-
din pacienții tratați cu basiliximab și la 10 % din cei tratați cu placebo . Profilul evenimentelor adverse a fost comparabil între grupurile de tratament . Într- o analiză cumulată a extensiilor de cinci ani a două studii deschise ( în total 586 pacienți ) , ratele de supraviețuire ale grefei și pacientului combinate nu au fost diferite statistic pentru grupul basiliximab și placebo . Extensiile studiilor au demonstrat , de asemenea , că pacienții cu episoade de rejet acut în timpul primului an după transplant au suferit mai multe respingeri
Ro_959 () [Corola-website/Science/291718_a_293047]
-
hipotensiune arterială posturală/ ortostatică . Astfel de evenimente au fost observate și în timpul tratamentului cu Neupro ; cu toate acestea , incidența lor a fost similară celei observate la pacienții tratați cu placebo . A fost observată apariția sincopei în asociere cu Neupro , însă rata de apariție a fost similară celei observate la pacienții tratați cu placebo . Se recomandă monitorizarea tensiunii arteriale , în special la începutul tratamentului , datorită riscului general de hipotensiune arterială ortostatică asociat tratamentului dopaminergic . Neupro a fost asociat cu somnolență și cu
Ro_685 () [Corola-website/Science/291444_a_292773]
-
a ameliorat de la 30, 7 la 20, 7 în cazul placebo și de la 30, 2 la 13, 8 în cazul Neupro . Diferența medie ajustată a fost de - 6, 5 puncte ( IÎ 95 % - 8, 7 ; - 4, 4 , p < 0, 0001 ) . Ratele de răspuns CGI- I ( mult îmbunătățit , foarte mult îmbunătățit ) au fost de 43 % și 67, 5 % pentru placebo și respectiv Neupro ( diferența 24, 5 % IÎ 95 % : 14, 2 % ; 34, 8 % , p < 0, 001 ) . Într- un studiu controlat placebo cu
Ro_685 () [Corola-website/Science/291444_a_292773]
-
datora efectului clastogen al rotigotinei . Acest efect nu a fost confirmat prin teste in vivo , cum ar fi testul micronucleilor , efectuat la șoarece , și testul de sinteză neprogramată a ADN- ului , efectuat la șobolani . Paralelismul observat între acest efect și rata scăzută de creștere totală relativă a celulelor sugerează că mutagenitatea ar putea fi determinată de un efect citotoxic al compusului . De aceea , nu se poate aprecia semnificația singurului test in vitro de mutagenitate care a fost pozitiv . 6 . 6. 1
Ro_685 () [Corola-website/Science/291444_a_292773]
-
hipotensiune arterială posturală/ ortostatică . Astfel de evenimente au fost observate și în timpul tratamentului cu Neupro ; cu toate acestea , incidența lor a fost similară celei observate la pacienții tratați cu placebo . A fost observată apariția sincopei în asociere cu Neupro , însă rata de apariție a fost similară celei observate la pacienții tratați cu placebo . Se recomandă monitorizarea tensiunii arteriale , în special la începutul tratamentului , datorită riscului general de hipotensiune arterială ortostatică asociat tratamentului dopaminergic . Neupro a fost asociat cu somnolență și cu
Ro_685 () [Corola-website/Science/291444_a_292773]
-
a ameliorat de la 30, 7 la 20, 7 în cazul placebo și de la 30, 2 la 13, 8 în cazul Neupro . Diferența medie ajustată a fost de - 6, 5 puncte ( IÎ 95 % - 8, 7 ; - 4, 4 , p < 0, 0001 ) . Ratele de răspuns CGI- I ( mult îmbunătățit , foarte mult îmbunătățit ) au fost de 43 % și 67, 5 % pentru placebo și respectiv Neupro ( diferența 24, 5 % IÎ 95 % : 14, 2 % ; 34, 8 % , p < 0, 001 ) . Într- un studiu controlat placebo cu
Ro_685 () [Corola-website/Science/291444_a_292773]
-
Partea II ) și componenta Examinare Motorie ( Motor Examination ) ( Partea III ) ale Scalei Unificate de Clasificare a Bolii Parkinson ( Unified Parkinson’ s Disease Rating Scale , UPDRS ) . Eficacitatea a fost evaluată în funcție de răspunsul pacientului la tratament ; s- au avut în vedere îmbunătățirea ratei de răspuns la tratament și ameliorarea punctajului obținut pentru scorurile componentelor ADL și Examinare Motorie ( UPDRS partea II+III ) . În cadrul unui studiu dublu- orb , la 177 pacienți s- a administrat rotigotină și la 96 pacienți s- a administrat placebo . Dozele
Ro_685 () [Corola-website/Science/291444_a_292773]
-
datora efectului clastogen al rotigotinei . Acest efect nu a fost confirmat prin teste in vivo , cum ar fi testul micronucleilor , efectuat la șoarece , și testul de sinteză neprogramată a ADN- ului , efectuat la șobolani . Paralelismul observat între acest efect și rata scăzută de creștere totală relativă a celulelor sugerează că mutagenitatea ar putea fi determinată de un efect citotoxic al compusului . De aceea , nu se poate aprecia semnificația singurului test in vitro de mutagenitate care a fost pozitiv . 6 . 6. 1
Ro_685 () [Corola-website/Science/291444_a_292773]