108,602 matches
-
dezvoltarea unor funcții neurologice ( reflexul de redresare pe suprafață și reflexul de tresărire ) la șobolani nou- născuți . Administrarea de Suboxone în dieta șobolanilor , în doză de 500 ppm sau mai mare a determinat o reducere a fertilității , evidențiată prin scăderea ratelor de concepție la femele . O doză de 100 ppm în dietă ( expunere la buprenorfină estimată ca fiind de aproximativ 2, 4x față de doza de Suboxone de 24 mg , pe baza ASC , concentrațiile plasmatice de naloxonă au fost sub limita de
Ro_994 () [Corola-website/Science/291753_a_293082]
-
săptămâni , cu 24 de săptămâni de urmărire fără tratament . Ambele studii au comparat Pegasys plus placebo față de lamivudină în monoterapie . Nici unul dintre pacienții infectați concomitent cu HIV - VHB nu au fost incluși în aceste studii clinice . Pentru cele două studii , ratele de răspuns la sfârșitul perioadei de urmărire sunt prezentate în Tabelul 5 . În studiul WV16240 , obiectivele finale principale de eficacitate au fost seroconversia AgHBe și ADN VHB sub 105 multiplicări/ ml . În studiul WV16241 , obiectivele finale principale de eficacitate au
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
măsurat prin testul COBAS AMPLICORTM HBV MONITOR ( limita de detecție 200 multiplicări/ ml ) . Un total de 283/ 1351 ( 21 % ) dintre pacienți au avut fibroză avansată sau ciroză , 85/ 1351 ( 6 % ) dintre pacienți au avut ciroză . Nu a existat diferență în rata de răspuns între acești pacienți și cei fără fibroză avansată sau ciroză . Tabelul 5 : Răspunsurile serologic , virologic și biochimic în hepatita B cronică Studiul WV16240 Studiul WV16241 Pegasys 180 mcg Pegasys 180 mcg Lamivudină Pegasys 100 mg 180 mcg Pegasys
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
III au fost eligibili pentru intrarea într- un studiu de urmărire pe termen lung ( WV16866 ) . La pacienții din studiul WV16240 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie și care au fost înrolați în studiul de urmărire pe termen lung , rata seroconversiei susținute a AgHBe la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 48 % ( 73/ 153 ) . La pacienții din studiul WV16241 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie , rata răspunsului ADN VHB și normalizarea valorilor ALT la 12 luni
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
au fost înrolați în studiul de urmărire pe termen lung , rata seroconversiei susținute a AgHBe la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 48 % ( 73/ 153 ) . La pacienții din studiul WV16241 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie , rata răspunsului ADN VHB și normalizarea valorilor ALT la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 42 % ( 41/ 97 ) , respectiv de 59 % ( 58/ 99 ) . 18 Hepatită C cronică : Predictibilitatea răspunsului Vezi la pct . 4. 2 , în Tabelul 2 . Relația doză-
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
săptămâni , cu 24 de săptămâni de urmărire fără tratament . Ambele studii au comparat Pegasys plus placebo față de lamivudină în monoterapie . Nici unul dintre pacienții infectați concomitent cu HIV - VHB nu au fost incluși în aceste studii clinice . Pentru cele două studii , ratele de răspuns la sfârșitul perioadei de urmărire sunt prezentate în Tabelul 5 . În studiul WV16240 , obiectivele finale principale de eficacitate au fost seroconversia AgHBe și ADN VHB sub 105 multiplicări/ ml . În studiul WV16241 , obiectivele finale principale de eficacitate au
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
măsurat prin testul COBAS AMPLICORTM HBV MONITOR ( limita de detecție 200 multiplicări/ ml ) . Un total de 283/ 1351 ( 21 % ) dintre pacienți au avut fibroză avansată sau ciroză , 85/ 1351 ( 6 % ) dintre pacienți au avut ciroză . Nu a existat diferență în rata de răspuns între acești pacienți și cei fără fibroză avansată sau ciroză . Tabelul 5 : Răspunsurile serologic , virologic și biochimic în hepatita B cronică Studiul WV16240 Studiul WV16241 Pegasys 180 mcg Pegasys 180 mcg Lamivudină Pegasys 100 mg 180 mcg Pegasys
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
III au fost eligibili pentru intrarea într- un studiu de urmărire pe termen lung ( WV16866 ) . La pacienții din studiul WV16240 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie și care au fost înrolați în studiul de urmărire pe termen lung , rata seroconversiei susținute a AgHBe la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 48 % ( 73/ 153 ) . La pacienții din studiul WV16241 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie , rata răspunsului ADN VHB și normalizarea valorilor ALT la 12 luni
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
au fost înrolați în studiul de urmărire pe termen lung , rata seroconversiei susținute a AgHBe la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 48 % ( 73/ 153 ) . La pacienții din studiul WV16241 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie , rata răspunsului ADN VHB și normalizarea valorilor ALT la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 42 % ( 41/ 97 ) , respectiv de 59 % ( 58/ 99 ) . 44 Hepatită C cronică : Predictibilitatea răspunsului Vezi la pct . 4. 2 , în Tabelul 2 . Relația doză-
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
săptămâni , cu 24 de săptămâni de urmărire fără tratament . Ambele studii au comparat Pegasys plus placebo față de lamivudină în monoterapie . Nici unul dintre pacienții infectați concomitent cu HIV - VHB nu au fost incluși în aceste studii clinice . Pentru cele două studii , ratele de răspuns la sfârșitul perioadei de urmărire sunt prezentate în Tabelul 5 . În studiul WV16240 , obiectivele finale principale de eficacitate au fost seroconversia AgHBe și ADN VHB sub 105 multiplicări/ ml . În studiul WV16241 , obiectivele finale principale de eficacitate au
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
măsurat prin testul COBAS AMPLICORTM HBV MONITOR ( limita de detecție 200 multiplicări/ ml ) . Un total de 283/ 1351 ( 21 % ) dintre pacienți au avut fibroză avansată sau ciroză , 85/ 1351 ( 6 % ) dintre pacienți au avut ciroză . Nu a existat diferență în rata de răspuns între acești pacienți și cei fără fibroză avansată sau ciroză . Tabelul 5 : Răspunsurile serologic , virologic și biochimic în hepatita B cronică Studiul WV16240 Studiul WV16241 Pegasys 180 mcg Pegasys 180 mcg Lamivudină Pegasys 100 mg 180 mcg Pegasys
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
III au fost eligibili pentru intrarea într- un studiu de urmărire pe termen lung ( WV16866 ) . La pacienții din studiul WV16240 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie și care au fost înrolați în studiul de urmărire pe termen lung , rata seroconversiei susținute a AgHBe la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 48 % ( 73/ 153 ) . La pacienții din studiul WV16241 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie , rata răspunsului ADN VHB și normalizarea valorilor ALT la 12 luni
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
au fost înrolați în studiul de urmărire pe termen lung , rata seroconversiei susținute a AgHBe la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 48 % ( 73/ 153 ) . La pacienții din studiul WV16241 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie , rata răspunsului ADN VHB și normalizarea valorilor ALT la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 42 % ( 41/ 97 ) , respectiv de 59 % ( 58/ 99 ) . Hepatită C cronică : Predictibilitatea răspunsului Vezi la pct . 4. 2 , în Tabelul 2 . 70 Relația doză-
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
săptămâni , cu 24 de săptămâni de urmărire fără tratament . Ambele studii au comparat Pegasys plus placebo față de lamivudină în monoterapie . Nici unul dintre pacienții infectați concomitent cu HIV - VHB nu au fost incluși în aceste studii clinice . Pentru cele două studii , ratele de răspuns la sfârșitul perioadei de urmărire sunt prezentate în Tabelul 5 . În studiul WV16240 , obiectivele finale principale de eficacitate au fost seroconversia AgHBe și ADN VHB sub 105 multiplicări/ ml . În studiul WV16241 , obiectivele finale principale de eficacitate au
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
măsurat prin testul COBAS AMPLICORTM HBV MONITOR ( limita de detecție 200 multiplicări/ ml ) . Un total de 283/ 1351 ( 21 % ) dintre pacienți au avut fibroză avansată sau ciroză , 85/ 1351 ( 6 % ) dintre pacienți au avut ciroză . Nu a existat diferență în rata de răspuns între acești pacienți și cei fără fibroză avansată sau ciroză . Tabelul 5 : Răspunsurile serologic , virologic și biochimic în hepatita B cronică Studiul WV16240 Studiul WV16241 Pegasys 180 mcg Pegasys 180 mcg Lamivudină Pegasys 100 mg 180 mcg Pegasys
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
III au fost eligibili pentru intrarea într- un studiu de urmărire pe termen lung ( WV16866 ) . La pacienții din studiul WV16240 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie și care au fost înrolați în studiul de urmărire pe termen lung , rata seroconversiei susținute a AgHBe la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 48 % ( 73/ 153 ) . La pacienții din studiul WV16241 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie , rata răspunsului ADN VHB și normalizarea valorilor ALT la 12 luni
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
au fost înrolați în studiul de urmărire pe termen lung , rata seroconversiei susținute a AgHBe la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 48 % ( 73/ 153 ) . La pacienții din studiul WV16241 cărora li s- a administrat Pegasys în monoterapie , rata răspunsului ADN VHB și normalizarea valorilor ALT la 12 luni după sfârșitul tratamentului a fost de 42 % ( 41/ 97 ) , respectiv de 59 % ( 58/ 99 ) . Hepatită C cronică : Predictibilitatea răspunsului Vezi la pct . 4. 2 , în Tabelul 2 . 96 Relația doză-
Ro_781 () [Corola-website/Science/291540_a_292869]
-
a fost evaluat ca obiectiv secundar . Pentru categoria de pacienți aflați în FA , obiectivul principal a fost răspunsul hematologic ( RH ) general confirmat , definit fie ca răspuns hematologic complet , fie ca lipsa semnelor de leucemie sau trecerea pacientului în fază cronică . Rata RCM la cei 320 pacienți aflați în FC a fost de 49 % . La majoritatea celor care au prezentat răspuns terapeutic , RCM a fost obținut rapid , în decurs de 3 luni ( mediana 2, 8 luni ) după începerea tratamentului cu Tasigna și
Ro_1022 () [Corola-website/Science/291781_a_293110]
-
se aflau în FC dar nu prezentau RHC , la 70 % s- a obținut RHC , mediana duratei de obținere a RHC a fost de 1 lună și nu s- a atins mediana duratei RHC . La cei 119 pacienți aflați în FA , rata medie a RH confirmat a fost de 42 % . La majoritatea celor care au prezentat răspuns terapeutic , RH a fost obținut rapid după începerea tratamentului cu Tasigna ( mediana 1, 0 lună ) și a fost durabil ( nu s- a atins mediana duratei
Ro_1022 () [Corola-website/Science/291781_a_293110]
-
celor care au prezentat răspuns terapeutic , RH a fost obținut rapid după începerea tratamentului cu Tasigna ( mediana 1, 0 lună ) și a fost durabil ( nu s- a atins mediana duratei acestuia ) . Nu s- au înregistrat cazuri de pierdere a RHC . Rata RCM a fost de 27 % iar mediana timpului până în momentul obținerii răspunsului a fost de 2, 0 luni . Tabelul 7 Fază cronică Răspuns hematologic ( % ) Intoleranță ( n=94 ) Rezistență ( n=226 ) Total ( n=320 ) Total ( n=119 ) 86 ( 74- 94 ) 7
Ro_1022 () [Corola-website/Science/291781_a_293110]
-
de tirozin kinază în asociere cu imatinib . Acest studiu este în desfășurare . Dintre acești pacienți 30/ 36 ( 83 % ) prezentau rezistență dar nu intoleranță . La 22 pacienți aflați în FC , la care s- a evaluat eficacitatea terapeutică , Tasigna a determinat o rată a RCM de 32 % și o rată a RHC de 50 % . La 11 pacienți aflați în FA , la care s- a evaluat eficacitatea terapeutică , tratamentul a determinat o rată medie a RH de 36 % . După eșecul terapiei cu imatinib , la
Ro_1022 () [Corola-website/Science/291781_a_293110]
-
Acest studiu este în desfășurare . Dintre acești pacienți 30/ 36 ( 83 % ) prezentau rezistență dar nu intoleranță . La 22 pacienți aflați în FC , la care s- a evaluat eficacitatea terapeutică , Tasigna a determinat o rată a RCM de 32 % și o rată a RHC de 50 % . La 11 pacienți aflați în FA , la care s- a evaluat eficacitatea terapeutică , tratamentul a determinat o rată medie a RH de 36 % . După eșecul terapiei cu imatinib , la 45 % dintre pacienții cu LGC în FC
Ro_1022 () [Corola-website/Science/291781_a_293110]
-
la care s- a evaluat eficacitatea terapeutică , Tasigna a determinat o rată a RCM de 32 % și o rată a RHC de 50 % . La 11 pacienți aflați în FA , la care s- a evaluat eficacitatea terapeutică , tratamentul a determinat o rată medie a RH de 36 % . După eșecul terapiei cu imatinib , la 45 % dintre pacienții cu LGC în FC și la 57 % dintre pacienții cu LGC în FA , care au fost investigați pentru evidențierea mutațiilor , s- au observat 24 mutații diferite
Ro_1022 () [Corola-website/Science/291781_a_293110]
-
medie 10, 9 luni , în comparație cu o durată medie de supraviețuire de 7, 3 luni la pacienții care au primit interferon alfa în monoterapie . Pacienții care au primit doza mai mică de TORISEL în asociere cu interferon alfa au înregistrat o rată de supraviețuire ( 8, 4 luni ) similară cu rata de supraviețuire a pacienților care au luat interferon alfa în monoterapie . Care sunt riscurile asociate cu TORISEL ? Cele mai frecvente efecte secundare ale tratamentului cu TORISEL ( observate la mai mult de 3
Ro_1060 () [Corola-website/Science/291819_a_293148]
-
de supraviețuire de 7, 3 luni la pacienții care au primit interferon alfa în monoterapie . Pacienții care au primit doza mai mică de TORISEL în asociere cu interferon alfa au înregistrat o rată de supraviețuire ( 8, 4 luni ) similară cu rata de supraviețuire a pacienților care au luat interferon alfa în monoterapie . Care sunt riscurile asociate cu TORISEL ? Cele mai frecvente efecte secundare ale tratamentului cu TORISEL ( observate la mai mult de 3 din 10 pacienți ) sunt anemie ( număr scăzut de
Ro_1060 () [Corola-website/Science/291819_a_293148]