4,639 matches
-
Codului de proiectare seismică P100-3 în vigoare la momentul depunerii cererii de finanțare. Raportul trebuie să evidențieze clar, în partea de concluzii, clasa de risc seismic în care este încadrată clădirea precum și măsurile de intervenție structurale propuse, necesare pentru renovarea integrată a clădirii. Atenție: Pentru proiectele care au activități desfășurate după data de 1 februarie 2020 considerate eligibile, în condițiile îndeplinirii criteriilor din prezentul ghid, care au încheiate contracte pentru serviciile de proiectare și/sau execuție înainte de intrarea în vigoare
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
neeligibile care asigură implementarea proiectului, astfel cum acestea vor rezulta din documentațiile tehnico- economice/contractul de lucrări solicitate în etapa de implementare. De asemenea, se va anexa o descriere sumară a investiției propusă prin proiect, în concordanță cu măsurile propuse pentru renovarea energetică a clădirii (inclusiv a instalațiilor aferente acesteia), așa cum reies din Raportul de audit energetic, cu asumarea atingerii indicatorilor descriși la secțiunea 4.1 . ... Atenție! În cazul în care nu va fi încărcat unul dintre documentele enumerate mai sus sau
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
conexe și lucrări de eficiență energetică în cadrul celei de-a doua runde). În cazul solicitărilor de finanțare depuse în prima rundă, devizul general al proiectului va evidenția separat costurile necesare lucrărilor de consolidare seismică și cele ale lucrărilor de renovare energetică moderată. În cazul solicitărilor de finanțare depuse în a doua rundă, devizul general al proiectului va evidenția separat costurile necesare lucrărilor de consolidare seismică și cele ale lucrărilor de renovare energetică moderată, respectiv, după caz, în deviz se vor
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
lucrărilor de consolidare seismică și cele ale lucrărilor de renovare energetică moderată. În cazul solicitărilor de finanțare depuse în a doua rundă, devizul general al proiectului va evidenția separat costurile necesare lucrărilor de consolidare seismică și cele ale lucrărilor de renovare energetică moderată, respectiv, după caz, în deviz se vor evidenția separat costurile necesare lucrărilor conexe și cele ale lucrărilor de renovare energetică moderată. Pentru proiectele de investiții pentru care execuția de lucrări a fost demarată, însă proiectele nu au fost
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
rundă, devizul general al proiectului va evidenția separat costurile necesare lucrărilor de consolidare seismică și cele ale lucrărilor de renovare energetică moderată, respectiv, după caz, în deviz se vor evidenția separat costurile necesare lucrărilor conexe și cele ale lucrărilor de renovare energetică moderată. Pentru proiectele de investiții pentru care execuția de lucrări a fost demarată, însă proiectele nu au fost încheiate în mod fizic sau financiar înainte de depunerea cererii de finanțare, asumarea suportării din bugetul propriu a corecțiilor ce pot
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
cu soluția tehnică a proiectului pentru blocul de locuințe PLANUL NAȚIONAL DE REDRESARE ȘI REZILIENȚĂ COMPONENTA C5 - VALUL RENOVĂRII AXA 1 - SCHEMA DE GRANTURI PENTRU EFICIENȚĂ ENERGETICĂ ȘI REZILIENȚĂ ÎN CLĂDIRI REZIDENȚIALE MULTIFAMILIALE OPERAȚIUNEA A.1: RENOVAREA INTEGRATĂ (CONSOLIDARE SEISMICĂ ȘI RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ) A CLĂDIRILOR REZIDENȚIALE MULTIFAMILIALE APELUL DE PROIECTE PNRR/2022/C5/1/A.1.1/1 Prin intermediul componentei C5 - Valul Renovării se va urmări îmbunătățirea fondului construit printr-o abordare integrată a eficienței energetice, a consolidării seismice, a reducerii riscului la incendiu și a tranziției
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
clădiri verzi și inteligente, conferind respectul cuvenit pentru estetică și calitatea arhitecturală a acestuia, dezvoltarea unor mecanisme adecvate de monitorizare a performanțelor fondului construit și asigurarea capacității tehnice pentru implementarea investițiilor. În cadrul Investiției 1. Instituirea unui fond pentru Valul renovării care să finanțeze lucrări de creștere a eficienței energetice a fondului construit existent, Axa 1 - Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri rezidențiale multifamiliale: renovarea moderată sau aprofundată/renovare integrată a clădirilor rezidențiale multifamiliale se va finanța renovarea
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
pentru implementarea investițiilor. În cadrul Investiției 1. Instituirea unui fond pentru Valul renovării care să finanțeze lucrări de creștere a eficienței energetice a fondului construit existent, Axa 1 - Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri rezidențiale multifamiliale: renovarea moderată sau aprofundată/renovare integrată a clădirilor rezidențiale multifamiliale se va finanța renovarea energetică a cel puțin 4,3 milioane mp de clădiri rezidențiale multifamiliale, prin următoarele tipuri de proiecte: proiecte integrate (consolidare seismică și eficiență energetică) și proiecte de renovare energetică
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
renovării care să finanțeze lucrări de creștere a eficienței energetice a fondului construit existent, Axa 1 - Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri rezidențiale multifamiliale: renovarea moderată sau aprofundată/renovare integrată a clădirilor rezidențiale multifamiliale se va finanța renovarea energetică a cel puțin 4,3 milioane mp de clădiri rezidențiale multifamiliale, prin următoarele tipuri de proiecte: proiecte integrate (consolidare seismică și eficiență energetică) și proiecte de renovare energetică. Schema de finanțare va asigura faptul că cel puțin 90% din alocarea
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
multifamiliale: renovarea moderată sau aprofundată/renovare integrată a clădirilor rezidențiale multifamiliale se va finanța renovarea energetică a cel puțin 4,3 milioane mp de clădiri rezidențiale multifamiliale, prin următoarele tipuri de proiecte: proiecte integrate (consolidare seismică și eficiență energetică) și proiecte de renovare energetică. Schema de finanțare va asigura faptul că cel puțin 90% din alocarea totală pentru Axa 1 va fi utilizată pentru lucrări de creștere a eficienței energetice și nu mai mult de 10% din alocare va fi utilizată pentru consolidarea
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
incendiilor, accesibilitatea etc.). Întreaga schemă va asigura faptul că toate contractele îndeplinesc cerința relevantă de eficiență energetică privind o reducere minimă a consumului de energie cu cel puțin 50% în comparație cu consumul anual de energie pentru încălzire dinainte de renovare pentru fiecare clădire (cu excepția clădirilor cu statut de bun cultural), lucru care va trebui să asigure o reducere a consumului de energie primară de cel puțin 30% (renovare moderată) și de cel puțin 60% (renovare aprofundată) în comparație cu
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
în comparație cu consumul anual de energie pentru încălzire dinainte de renovare pentru fiecare clădire (cu excepția clădirilor cu statut de bun cultural), lucru care va trebui să asigure o reducere a consumului de energie primară de cel puțin 30% (renovare moderată) și de cel puțin 60% (renovare aprofundată) în comparație cu situația anterioară renovării și va respecta Comunicarea Comisiei - Orientări tehnice privind aplicarea principiului de "a nu aduce prejudicii semnificative" în temeiul Regulamentului privind Mecanismul de redresare și reziliență (2021/C58/01)^1
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
pentru încălzire dinainte de renovare pentru fiecare clădire (cu excepția clădirilor cu statut de bun cultural), lucru care va trebui să asigure o reducere a consumului de energie primară de cel puțin 30% (renovare moderată) și de cel puțin 60% (renovare aprofundată) în comparație cu situația anterioară renovării și va respecta Comunicarea Comisiei - Orientări tehnice privind aplicarea principiului de "a nu aduce prejudicii semnificative" în temeiul Regulamentului privind Mecanismul de redresare și reziliență (2021/C58/01)^1. ^1 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021XC0218(01)6from=EN Alocările financiare din PNRR (140.000.000
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
clădire (cu excepția clădirilor cu statut de bun cultural), lucru care va trebui să asigure o reducere a consumului de energie primară de cel puțin 30% (renovare moderată) și de cel puțin 60% (renovare aprofundată) în comparație cu situația anterioară renovării și va respecta Comunicarea Comisiei - Orientări tehnice privind aplicarea principiului de "a nu aduce prejudicii semnificative" în temeiul Regulamentului privind Mecanismul de redresare și reziliență (2021/C58/01)^1. ^1 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021XC0218(01)6from=EN Alocările financiare din PNRR (140.000.000 Euro), pentru renovarea integrată a clădirilor rezidențiale
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
comparație cu situația anterioară renovării și va respecta Comunicarea Comisiei - Orientări tehnice privind aplicarea principiului de "a nu aduce prejudicii semnificative" în temeiul Regulamentului privind Mecanismul de redresare și reziliență (2021/C58/01)^1. ^1 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/PDF/?uri=CELEX:52021XC0218(01)6from=EN Alocările financiare din PNRR (140.000.000 Euro), pentru renovarea integrată a clădirilor rezidențiale multifamiliale au fost făcute în conformitate cu valorile stabilite în cadrul Componentei 5 - Valul Renovării, și anume: lucrări de consolidare seismică în valoare de 100.000.000 Euro, însoțite de lucrări de renovarea energetică moderată în valoare de
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
din PNRR (140.000.000 Euro), pentru renovarea integrată a clădirilor rezidențiale multifamiliale au fost făcute în conformitate cu valorile stabilite în cadrul Componentei 5 - Valul Renovării, și anume: lucrări de consolidare seismică în valoare de 100.000.000 Euro, însoțite de lucrări de renovarea energetică moderată în valoare de 40.000.000 Euro. Alocările financiare provenite din PNRR au fost suplimentate în conformitate cu prevederile art. 24 alin (1) din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 124 din 13 decembrie 2021 privind stabilirea cadrului instituțional și financiar pentru
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
reziliență necesar României pentru accesarea de fonduri externe rambursabile și nerambursabile în cadrul Mecanismului de redresare și reziliență, până la o valoare de 130.000.000 Euro pentru lucrările de consolidare seismică a clădirilor rezidențiale multifamiliale, și 52.000.000 Euro pentru lucrările de renovare energetică moderată a clădirilor rezidențiale multifamiliale. Suma de 9.100.000 Euro, reprezentând 5% din valoarea cumulată PNRR+suplimentare (182.000.000 Euro) a fost realocată pentru finanțarea schemelor de ajutor de stat și scheme de minimis. Alocarea financiară pentru lucrările de intervenții integrate
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
Valoare cumulată PNRR+ sume OUG 124/2021 Alocare scheme ajutor de stat (5% din col, 3) Valoare totală eligibilă** (euro) 0 1 2 3 (1+ 2) 4 5 (3- 4) Lucrări de consolidare seismică 100.000.000 30.000.000 130.000.000 6.500.000 123.500.000 Lucrări de renovare energetică moderată 40.000.000 12.000.0000 52.000.000 2.600.000 49.400.000 TOTAL 140.000.000 42.000.000 182.000.000 9.100.000 172.900.000 * Valoarea suplimentară este alocată conform art. 24 alin (1) din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 124 din 13 decembrie 2021 privind stabilirea cadrului instituțional și financiar pentru gestionarea
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
va fi pusă la dispoziția solicitanților în cadrul celei de-a doua runde. Lucrările realizate în cadrul acestui apel vor cuprinde, pentru fiecare componentă din cadrul proiectului, atât intervenții care vizează consolidarea seismică, precum și intervenții care conduc la o renovare energetică moderată. Anexa nr. 1 la cererea de finanțare Extras P 100-1/2013, ANEXA A. ACȚIUNEA SEISMICĂ DEFINIȚII ȘI PREVEDERI SUPLIMENTARE Tabelul A1. Valorile accelerației terenului pentru proiectare, ag și valorile perioadei de control (colț), Tc, pentru localitățile urbane din România
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
a teritoriului Anexa nr. 2 la cererea de finanțare Planul Național de Redresare și Reziliență Componenta C5 - VALUL RENOVĂRII AXA 1 - Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri rezidențiale multifamiliale Operațiunea A.1 - RENOVAREA INTEGRATĂ (CONSOLIDARE SEISMICĂ ȘI RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ) A CLĂDIRILOR REZIDENȚIALE MULTIFAMILIALE LISTĂ DE LUCRĂRI ELIGIBILE PENTRU CONSOLIDARE SEISMICĂ Tipurile de intervenții pentru clădiri cu structura de beton armat pot cuprinde: 1. Intervenții în vederea consolidării structurilor în cadre de beton armat: – Consolidarea prin cămășuirea cu
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
izolarea termică. Anexa nr. 3 la cererea de finanțare Planul Național de Redresare și Reziliență Componenta C5 - VALUL RENOVĂRII AXA 1 - Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri rezidențiale multifamiliale Operațiunea A.1 - RENOVAREA INTEGRATĂ (CONSOLIDARE SEISMICĂ ȘI RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ) A CLĂDIRILOR REZIDENȚIALE MULTIFAMILIALE LISTĂ DE LUCRĂRI ELIGIBILE PENTRU CREȘTEREA EFICIENȚEI ENERGETICE 1) Reabilitare termică a elementelor de anvelopă a clădirii: – izolarea termică a fațadei - parte vitrată, prin: ● înlocuirea tâmplăriei exterioare existente, inclusiv a celei aferente accesului în
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
resurselor naturale. Anexa nr. 4 la cererea de finanțare Planul Național de Redresare și Reziliență Componenta C5 - VALUL RENOVĂRII AXA 1 - Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri rezidențiale multifamiliale Operațiunea A.1 - RENOVAREA INTEGRATĂ (CONSOLIDARE SEISMICĂ ȘI RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ) A CLĂDIRILOR REZIDENȚIALE MULTIFAMILIALE LISTĂ DE LUCRĂRI CONEXE ELIGIBILE Tipurile de lucrări de intervenție la clădirile existente ce vizează măsuri conexe pentru respectarea altor cerințele fundamentale privind calitatea în construcții - securitate la incendiu, igienă, sănătate și mediu înconjurător
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
aplicării principiului DNSH Perioada de realizare a verificării nr.crt. Elemente de verificare Obiectiv de mediu Rezultat (Da/Nu/Nu este aplicabil N/A) Documente justificative privind conformarea cu cerințele DNSH Observații (obligatoriu în situația în cazul N/A) Înainte de începerea execuției lucrărilor de renovare energetică 1 În proiect clădirea este utilizată pentru extracția, depozitarea, transportul sau producția de combustibili fosili? OM 1 2 Există un certificat de performanță energetică elaborat înainte de renovare? OM 1 OM 2 3 Există o estimare a valorilor prevăzute
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
în situația în cazul N/A) Înainte de începerea execuției lucrărilor de renovare energetică 1 În proiect clădirea este utilizată pentru extracția, depozitarea, transportul sau producția de combustibili fosili? OM 1 2 Există un certificat de performanță energetică elaborat înainte de renovare? OM 1 OM 2 3 Există o estimare a valorilor prevăzute în certificatului de performanță energetică după renovare? OM 1 OM 2 4 În raportul de audit energetic se menționează măsurile propuse de renovare necesare pentru atingerea indicatorilor de eficiență
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]
-
utilizată pentru extracția, depozitarea, transportul sau producția de combustibili fosili? OM 1 2 Există un certificat de performanță energetică elaborat înainte de renovare? OM 1 OM 2 3 Există o estimare a valorilor prevăzute în certificatului de performanță energetică după renovare? OM 1 OM 2 4 În raportul de audit energetic se menționează măsurile propuse de renovare necesare pentru atingerea indicatorilor de eficiență energetică prevăzuți prin proiect? OM 1 OM 2 5 În raportul de audit energetic se menționează valorile indicatorilor
GHID SPECIFIC din 24 martie 2022 () [Corola-llms4eu/Law/253223]