15,810 matches
-
5 % din 2001 (măsurile au fost instituite în decembrie 2000), în timp ce capacitățile de producție au scăzut cu aproximativ 4 %. Prin urmare, utilizarea capacităților a atins un nivel ridicat (89 % în 2001 și 95 % în cursul perioadei de anchetă), iar capacitățile neutilizate erau la un nivel scăzut. Producătorii-exportatori nu au prevăzut o creștere a producției în cursul următorilor ani, iar unul dintre principalii exportatori ai produsului în cauză către Comunitate, în cursul perioadei de anchetă, chiar a oprit fabricarea produsului în cauză
32005R0428-ro () [Corola-website/Law/294116_a_295445]
-
ca urmare a unei diversificări a utilizării produsului în cauză, care nu se mai este limitează la filare sau țesere, ci se extinde și la utilizări noi. (154) Luând în considerare nivelul mare de utilizare a capacităților producătorilor coreeni, capacitățile neutilizate reduse, precum și situația relativ stabilă a piețelor interne și de export, de asemenea, este puțin probabil ca o scădere a nivelului măsurilor antidumping să ducă la o creștere semnificativă a importurilor de produs în cauză în Comunitate. 2.3. Prețurile
32005R0428-ro () [Corola-website/Law/294116_a_295445]
-
capacități este de numai 73 %, aceasta a rămas stabilă de-a lungul timpului. Pe baza informațiilor disponibile, s-a dovedit că producția se deplasează spre alte țări (Vietnam, China), unde productivitatea este mai mare. Prin urmare, chiar dacă sunt disponibile capacități neutilizate, o creștere a exporturilor în Comunitate este puțin probabilă în cazul abrogării măsurilor, deoarece aceste capacități vor fi mai degrabă transferate în alte țări terțe. 3.2. Volumul vânzărilor (164) În cursul ultimelor trei exerciții financiare, piața principală a produsului
32005R0428-ro () [Corola-website/Law/294116_a_295445]
-
măsuri antidumping în mai multe țări terțe, au continuat să își crească exporturile în alte țări decât cele din Comunitate, acestea continuându-și prezența semnificativă pe piața Comunității, nu există un indiciu că, în cazul încheierii procedurii împotriva Taiwanului, capacitățile neutilizate ar fi reorientate spre piața Comunității. În acest context, s-a concluzionat, de asemenea, că transferul capacităților de producție în țări terțe nu este legat de existența măsurilor de protecție comercială împotriva importurilor din Taiwan. 3.3. Prețurile de vânzare
32005R0428-ro () [Corola-website/Law/294116_a_295445]
-
și 2002, consumul comunitar a scăzut cu 12 %, rămânând apoi practic stabil până la perioada de anchetă și înregistrând o ușoară creștere de 3 % după 2002. Pe de altă parte, trebuie subliniat că producătorii comunitari încă dispun de capacități de producție neutilizate. Aceste capacități neutilizate și exporturile din alte țări terțe constituie surse alternative de aprovizionare pentru industriile din aval. În consecință, este puțin probabil că măsurile antidumping vor determina o insuficiență a aprovizionării cu produsul în cauză. 3. Interesul furnizorilor de
32005R0862-ro () [Corola-website/Law/294192_a_295521]
-
comunitar a scăzut cu 12 %, rămânând apoi practic stabil până la perioada de anchetă și înregistrând o ușoară creștere de 3 % după 2002. Pe de altă parte, trebuie subliniat că producătorii comunitari încă dispun de capacități de producție neutilizate. Aceste capacități neutilizate și exporturile din alte țări terțe constituie surse alternative de aprovizionare pentru industriile din aval. În consecință, este puțin probabil că măsurile antidumping vor determina o insuficiență a aprovizionării cu produsul în cauză. 3. Interesul furnizorilor de materii prime din
32005R0862-ro () [Corola-website/Law/294192_a_295521]
-
repartizări, pe de o parte, înaintea fiecărui nou an de comercializare ținându-se seama de modificările intervenite în atribuirea cotelor pe stat membru, și, pe de altă parte, în cursul fiecărui an de comercializare pentru o eventuală reatribuire a cantităților neutilizate. (16) Pentru definirea condițiilor de acordare sau de retragere a autorizației pentru locurile de depozitare, trebuie să se ia în considerare cerințele unei bune conservări și înlesniri a ridicării zahărului, precum și capacitatea de reducere a stocurilor. (17) Nu trebuie acceptat
32005R0952-ro () [Corola-website/Law/294214_a_295543]
-
nr. 318/2006 și în limita cantității totale stabilite la articolul 18 alineatul (2) din regulamentul menționat anterior. Cantitățile stabilite în anexa la prezentul regulament sunt modificate, dacă este cazul, în ultimul trimestru din fiecare an de comercializare, în funcție de cantitățile neutilizate, în conformitate cu procedura menționată la articolul 39 alineatul (2) din Regulamentul (CE) nr. 318/2006 și în limita cantității totale stabilite la articolul 18 alineatul (2) din regulamentul menționat anterior. Articolul 24 Autorizația acordată pentru locul de depozitare (1) Autorizația este
32005R0952-ro () [Corola-website/Law/294214_a_295543]
-
ha/a (b) alte vinuri ha/a (c) struguri de masă ha/a (d) stafide ha/a 5. Pepiniere ha/a 6. Alte culturi permanente ha/a 7. Culturi permanente de seră ha/a H. Alte suprafețe 1. Suprafață agricolă neutilizată (suprafață agricolă care nu mai este exploatată din motive economice, sociale sau alte motive și care nu intră în sistemul de rotație a culturilor) ha/a ***[PLEASE INSERT ORIGINAL TABLE]*** 2. Suprafață împădurită ha/a 3. Alte suprafețe (ocupate de
32004R2139-ro () [Corola-website/Law/293247_a_294576]
-
să se formuleze o concluzie clară în privința continuării dumpingului. 3. Reapariția dumpingului (35) În absența unor concluzii clare privind continuarea dumpingului, s-au făcut investigații privind probabilitatea reapariției dumpingului. (36) În acest sens au fost analizate următoarele elemente: (a) capacitatea neutilizată și investițiile producătorilor-exportatori chinezi; (b) comportamentul pe piețele țărilor terțe al producătorului-exportator chinez care a cooperat; (c) structura, ca volum și preț, a exporturilor produsului în cauză efectuate către țări terțe de societățile care nu au cooperat. (a) Capacitatea disponibilă
32004R2074-ro () [Corola-website/Law/293226_a_294555]
-
rămas constantă din 1999 până la perioada de anchetă. Totuși, deoarece fabricarea produsului în cauză s-a redus cu 28 % între 1999 și perioada de anchetă, este probabil ca producătorul-exportator care a cooperat să dispună de o fracțiune semnificativă de capacitate neutilizată, adică o treime din capacitatea sa totală. Acest fabricant ar putea prin urmare să își mărească brusc producția și să o dirijeze către orice piață de export, inclusiv cea a Comunității, în ipoteza în care măsurile expiră. Ar trebui observat
32004R2074-ro () [Corola-website/Law/293226_a_294555]
-
Acest fabricant ar putea prin urmare să își mărească brusc producția și să o dirijeze către orice piață de export, inclusiv cea a Comunității, în ipoteza în care măsurile expiră. Ar trebui observat, de asemenea, că această capacitate de producție neutilizată a singurului producător-exportator care a cooperat este suficientă pentru a acoperi aproximativ jumătate din consumul comunitar. De asemenea, se poate admite în mod rezonabil că și ceilalți producători chinezi dispun de capacități importante neutilizate, dat fiind că exporturile chineze au
32004R2074-ro () [Corola-website/Law/293226_a_294555]
-
asemenea, că această capacitate de producție neutilizată a singurului producător-exportator care a cooperat este suficientă pentru a acoperi aproximativ jumătate din consumul comunitar. De asemenea, se poate admite în mod rezonabil că și ceilalți producători chinezi dispun de capacități importante neutilizate, dat fiind că exporturile chineze au scăzut în general și că nici o informație nu arată că ar fi scăzut capacitatea RPC. (39) S-a observat că societatea care a cooperat a păstrat un nivel ridicat al investițiilor în mașini și
32004R2074-ro () [Corola-website/Law/293226_a_294555]
-
mai puțin stabil în cursul aceleași perioade. Astfel cum se menționează la considerentul 38, în absența informațiilor privind o diminuare ipotetică a capacității de producție a producătorilor-exportatori chinezi care nu au cooperat, este probabil să existe volume semnificative de capacitate neutilizată. În aceste condiții, este rezonabil să se considere că, în cazul în care măsurile antidumping ar expira, piața Comunitară ar deveni o țintă foarte atrăgătoare pentru exportatorii chinezi, care ar relua, în acest caz, în proporții considerabile, exporturile către piața
32004R2074-ro () [Corola-website/Law/293226_a_294555]
-
Ancheta a arătat că atât producătorul-exportator care a cooperat cât și, foarte probabil, ceilalți doi producători-exportatori chinezi dispun de o capacitate disponibilă considerabilă, luând în considerare diminuarea semnificativă a vânzărilor lor din 1999 până la perioada de anchetă. De asemenea, capacitatea neutilizată a singurului producător-exportator care a cooperat este suficientă pentru a satisface aproximativ jumătate din consumul comunitar. (48) Consumul comunitar aparent în cursul perioadei de anchetă s-a situat în jur de 270 milioane de bucăți, din care numai 5 milioane
32004R2074-ro () [Corola-website/Law/293226_a_294555]
-
notificate depășesc limitele cantitative, pentru a obține explicații și a găsi rapid o soluție. (4) Autoritățile competente previn Comisia de îndată ce sunt informate că o cantitate dată nu a fost utilizată pe parcursul perioadei de valabilitate a autorizației de import. Această cantitate neutilizată se transferă automat și se reportează asupra cantităților rămase din totalul limitelor cantitative comunitare pentru fiecare grupă de produse. (5) Cu excepția unor motive tehnice imperative care impun recurgerea temporară la alte mijloace de comunicare, notificările menționate la alineatele (1)-(4
32004R2222-ro () [Corola-website/Law/293272_a_294601]
-
titlurile cedate ca urmare a operațiunilor de compensare, regularizare, schimburi de titluri, efectuate prin acte de cesiune, precum și a celor rezultate din operațiuni de divizare, fuziune și/sau transferuri interne - schimburi de acțiuni (265). Soldul contului reprezintă rezervele existente și neutilizate. GRUPA 11. REZULTATUL REPORTAT Din grupa 11 "Rezultatul reportat", fac parte: 1171. Rezultatul reportat aferent activității fondurilor de pensii 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile Contul 1171 "Rezultatul reportat aferent activității fondurilor de pensii" Cu ajutorul acestui cont se
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279965_a_281294]
-
decontarea capitalurilor proprii către acționari/asociați, în cazul operațiunilor de reorganizare, potrivit legii (456); - pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve (149). Soldul contului reprezintă rezervele existente și neutilizate. Contul 107 "Diferențe de curs valutar din conversie" Contul 107 "Diferențe de curs valutar din conversie" se utilizează numai în situațiile financiare anuale consolidate. Cu ajutorul acestui cont se ține evidența diferențelor de curs valutar rezultate din conversia situațiilor financiare anuale
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279965_a_281294]
-
creditori diverși (462); - sumele încasate reprezentând venituri anticipate (472); - sumele încasate și necuvenite unității (473); - sumele virate unității de către subunități (în contabilitatea unității) sau subunităților, de către unitate (în contabilitatea subunităților) (481, 482); - sumele restituite în numerar reprezentând avansuri de trezorerie neutilizate (542); - sumele încasate din servicii prestate și alte activități (704, 707, 708, 4427); - sumele încasate din studii, redevențe, locații de gestiune și chirii (705, 706); - sumele încasate din despăgubiri și alte venituri din exploatare (758); - câștigul rezultat din vânzarea investițiilor
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279965_a_281294]
-
telecomunicații, alte servicii executate de terți (602, 604, 605, 611 la 614, 622 la 626, 628); - sume reprezentând avansuri nejustificate (428); - sumele reprezentând avansuri de trezorerie, nedecontate până la data bilanțului (461, 428); - sume restituite în numerar reprezentând avansuri de trezorerie neutilizate (531); - sume utilizate pentru achitarea altor valori (532); - diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente avansurilor de trezorerie în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, sau la lichidarea acestora (665). Soldul contului reprezintă sumele acordate ca avansuri
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279965_a_281294]
-
financiare următoare, potrivit legii (117); În debitul contului 106 "Rezerve" se înregistrează: - profitul net realizat în exercițiile anterioare, repartizat la rezerve, conform reglementărilor în vigoare (117); Soldul contului reprezintă rezervele constituite reprezentând surplusul realizat din rezerva de reevaluare, existente și neutilizate. GRUPA 11. REZULTATUL REPORTAT Din grupa 11 "Rezultatul reportat" face parte: 117. Rezultatul reportat Contul 117 "Rezultatul reportat" Cu ajutorul acestui cont se ține evidența rezultatului sau părții din rezultatul exercițiului precedent nerepartizat de către adunarea generală a acționarilor/asociaților, respectiv a
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279965_a_281294]
-
de la clienți (411); - debite încasate de la salariați și debitori diverși (428, 461); - sumele încasate de la creditori diverși (462); - sumele încasate reprezentând venituri anticipate (472); - sumele încasate și necuvenite Fondului de garantare (473); - sumele restituite în numerar reprezentând avansuri de trezorerie neutilizate (542); - sumele încasate din servicii prestate (704); - sumele încasate din despăgubiri și alte venituri din exploatare (758); - câștigul rezultat din vânzarea investițiilor pe termen scurt la un preț de cesiune mai mare decât valoarea contabilă (764); - diferențele favorabile de curs
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279965_a_281294]
-
telecomunicații, alte servicii executate de terți (602, 604, 605, 611 la 614, 622 la 626, 628); - sume reprezentând avansuri nejustificate (428); - sumele reprezentând avansuri de trezorerie, nedecontate până la data bilanțului (461, 428); - sume restituite în numerar reprezentând avansuri de trezorerie neutilizate (531); - sume utilizate pentru achitarea altor valori (532); - diferențele nefavorabile de curs valutar, aferente avansurilor de trezorerie în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, sau la lichidarea acestora (665). Soldul contului reprezintă sumele acordate ca avansuri
NORMĂ nr. 14 din 5 august 2015 (*actualizată*) privind reglementările contabile conforme cu directivele europene aplicabile sistemului de pensii private. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279965_a_281294]
-
ulterioare. De acest drept beneficiază și mama, în situația în care tatăl este beneficiarul concediului pentru creșterea copilului. ... (2) În cazul decesului părintelui aflat în concediu pentru creșterea și îngrijirea copilului, celălalt părinte, la cererea sa, beneficiază de concediul rămas neutilizat la data decesului. ... Capitolul IV Salarizarea și alte drepturi salariale Articolul 33 (1) În scopul salarizării și acordării celorlalte drepturi bănești prevăzute de legislația în vigoare și de prezentul contract colectiv de muncă, părțile contractante vor stabili fondurile și vor
CONTRACT COLECTIV DE MUNCĂ UNIC nr. 78 din 22 februarie 2017 la Nivel de Sector de Activitate Învăţământ Preuniversitar înregistrat la M.M.J.S. - D.D.S.. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280286_a_281615]
-
de Sănătate, cu avizul Ministerului Sănătății. Articolul 12 În vederea derulării în bune condiții a programelor naționale de sănătate curative, în urma evaluărilor trimestriale ale indicatorilor specifici și în funcție de realizarea obiectivelor și activităților propuse, se stabilește modul de alocare a resurselor rămase neutilizate. Articolul 13 Sumele alocate programelor naționale de sănătate sunt aprobate anual prin legea bugetului de stat potrivit prevederilor Legii nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare. Articolul 14 Sumele aferente programelor naționale de sănătate curative sunt
NORME TEHNICE din 30 martie 2015 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate curative pentru anii 2015 şi 2016*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279894_a_281223]