15,355 matches
-
testării gratuite a gravidelor - 42 - Număr gravide testate serologic gratuit pentru sifilis în laboratorul direcției de sănătate publică, din care câte cu serologie reactiva - 50,000 - Număr gravide cu serologie reactiva care beneficiază de tratament corect gratuit - 2.000 - Număr cupluri (mama-nou născut viu cu VDRL calitativ reactiv) testate VDRL cantitativ pentru depistarea sifilisului congenital al nou-născutului viu - 2.000 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate - 40 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate care beneficiază
PROGRAMELE, SUBPROGRAMELE ŞI INTERVENTIILE DE SĂNĂTATE din 12 ianuarie 2005 (**actualizate**) finantate din bugetul de stat, gestionate de Ministerul Sănătăţii, obiectivele şi activităţile aferente, indicatorii fizici, de eficienta şi de rezultate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177280_a_178609]
-
testării gratuite a gravidelor - 42 - Număr gravide testate serologic gratuit pentru sifilis în laboratorul direcției de sănătate publică, din care câte cu serologie reactiva - 50,000 - Număr gravide cu serologie reactiva care beneficiază de tratament corect gratuit - 2.000 - Număr cupluri (mama-nou născut viu cu VDRL calitativ reactiv) testate VDRL cantitativ pentru depistarea sifilisului congenital al nou-născutului viu - 2.000 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate - 40 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate care beneficiază
PROGRAMELE, SUBPROGRAMELE ŞI INTERVENTIILE DE SĂNĂTATE din 12 ianuarie 2005 (**actualizat**) finantate din bugetul de stat, gestionate de Ministerul Sănătăţii, obiectivele şi activităţile aferente, indicatorii fizici, de eficienta şi de rezultate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177284_a_178613]
-
este desemnată pentru a asigura conducerea navei pe căile navigabile interioare și care-și exercită responsabilitatea la bordul navei; ... f) Convoi - un convoi rigid sau un convoi de nave remorcate; ... g) Convoi rigid - un convoi împins sau o formațiune în cuplu; ... h) Convoi împins - un ansamblu rigid de nave, din care cel puțin una este poziționată înaintea navei (navelor) care asigură puterea pentru propulsie a convoiului, denumită(e) împingător(are); un convoi rigid este considerat de asemenea un convoi compus dintr-
NORMĂ din 3 martie 2006 Norme privind stabilirea echipajului minim de siguranţă la navele de navigaţie interioară care arborează pavilion român. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177407_a_178736]
-
personalul navigant, calificat și atestat conform reglementărilor în vigoare, necesar pentru asigurarea siguranței navei și a navigației și care ocupă funcțiile stabilite prin Certificatul de echipaj minim de siguranță; ... k) Formațiune - modul de alcătuire al unui convoi; ... l) Formațiune în cuplu - un ansamblu de nave cuplate lateral rigid, bord în bord, fără ca vreuna să fie situată în fața navei care propulsează ansamblul; ... m) Impingător - o navă special construită pentru a asigura propulsia unui convoi împins; ... n) Navă autopropulsată - o navă destinată transportului
NORMĂ din 3 martie 2006 Norme privind stabilirea echipajului minim de siguranţă la navele de navigaţie interioară care arborează pavilion român. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177407_a_178736]
-
navă și informare nautică. ... 1.2. Standard S2 a) Pentru navele care operează separat: ... (i) standardul S1 și o echipare suplimentară cu un propulsor prova, care poate fi acționat din timonerie. b) Pentru navele care asigură propulsia unei formațiuni în cuplu: ... (i) standardul S1 și o echipare suplimentară cu un propulsor prova, care poate fi acționat din timonerie. c) Pentru navele care asigură propulsia convoaielor împinse formate dintr-o motonavă și o navă în față: ... (i) standardul S1 și o echipare
NORMĂ din 3 martie 2006 Norme privind stabilirea echipajului minim de siguranţă la navele de navigaţie interioară care arborează pavilion român. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177407_a_178736]
-
este desemnată pentru a asigura conducerea navei pe căile navigabile interioare și care-și exercita responsabilitatea la bordul navei; ... f) Convoi - un convoi rigid sau un convoi de nave remorcate; ... g) Convoi rigid - un convoi împins sau o formațiune în cuplu; ... h) Convoi împins - un ansamblu rigid de nave, din care cel puțin una este poziționata înaintea navei (navelor) care asigură puterea pentru propulsie a convoiului, denumită(e) împingător(are); un convoi rigid este considerat de asemenea un convoi compus dintr-
ANEXE din 3 martie 2006 la Ordinul nr. 319 din 2006 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177406_a_178735]
-
personalul navigant, calificat și atestat conform reglementărilor în vigoare, necesar pentru asigurarea siguranței navei și a navigației și care ocupă funcțiile stabilite prin Certificatul de echipaj minim de siguranță; ... k) Formațiune - modul de alcătuire al unui convoi; ... l) Formațiune în cuplu - un ansamblu de nave cuplate lateral rigid, bord în bord, fără ca vreuna să fie situată în fața navei care propulsează ansamblul; ... m) Împingător - o navă special construită pentru a asigura propulsia unui convoi împins; ... n) Navă autopropulsata - o navă destinată transportului
ANEXE din 3 martie 2006 la Ordinul nr. 319 din 2006 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177406_a_178735]
-
navă și informare nautica. ... 1.2. Standard S2 a) Pentru navele care operează separat: ... (i) standardul S1 și o echipare suplimentară cu un propulsor prova, care poate fi acționat din timonerie. b) Pentru navele care asigură propulsia unei formațiuni în cuplu: ... (i) standardul S1 și o echipare suplimentară cu un propulsor prova, care poate fi acționat din timonerie. c) Pentru navele care asigură propulsia convoaielor împinse formate dintr-o motonava și o navă în fața: ... (i) standardul S1 și o echipare suplimentară
ANEXE din 3 martie 2006 la Ordinul nr. 319 din 2006 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177406_a_178735]
-
navă - navă și informare nautica. ... 1.2. Standard S2 a) Pentru navele care operează separat: ... - standardul S1 și o echipare suplimentară cu un propulsor prova, care poate fi acționat din timonerie; b) Pentru navele care asigură propulsia unei formațiuni în cuplu: ... - standardul S1 și o echipare suplimentară cu un propulsor prova, care poate fi acționat din timonerie; c) Pentru navele care asigură propulsia convoaielor împinse formate dintr-o navă cu propulsie și o navă în fața: ... - standardul S1 și o echipare suplimentară
ANEXE din 3 martie 2006 la Ordinul nr. 319 din 2006 *). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177406_a_178735]
-
testării gratuite a gravidelor - 42 - Număr gravide testate serologic gratuit pentru sifilis în laboratorul direcției de sănătate publică, din care câte cu serologie reactiva - 50.000 - Număr gravide cu serologie reactiva care beneficiază de tratament corect gratuit - 2.000 - Număr cupluri (mama - nou-născut viu cu VDRL calitativ reactiv) testate VDRL cantitativ pentru depistarea sifilisului congenital al nou-născutului viu - 2.000 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate - 40 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate care beneficiază
PROGRAMELE, SUBPROGRAMELE ŞI INTERVENTIILE DE SĂNĂTATE din 12 ianuarie 2005 (**actualizate**) finantate din bugetul de stat, gestionate de Ministerul Sănătăţii, obiectivele şi activităţile aferente, indicatorii fizici, de eficienta şi de rezultate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177226_a_178555]
-
testării gratuite a gravidelor - 42 - Număr gravide testate serologic gratuit pentru sifilis în laboratorul direcției de sănătate publică, din care câte cu serologie reactiva - 50.000 - Număr gravide cu serologie reactiva care beneficiază de tratament corect gratuit - 2.000 - Număr cupluri (mama - nou-născut viu cu VDRL calitativ reactiv) testate VDRL cantitativ pentru depistarea sifilisului congenital al nou-născutului viu - 2.000 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate - 40 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate care beneficiază
PROGRAMELE, SUBPROGRAMELE ŞI INTERVENTIILE DE SĂNĂTATE din 12 ianuarie 2005 (**actualizate**) finantate din bugetul de stat, gestionate de Ministerul Sănătăţii, obiectivele şi activităţile aferente, indicatorii fizici, de eficienta şi de rezultate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177230_a_178559]
-
administrativă, nu a atins, conform autorităților naționale, gravitatea unei infracțiuni; divorțul reclamantului, astfel cum a fost pronunțat de instanța națională competentă, nu se întemeia pe îngrădiri de către terți a dreptului soților la respectarea domiciliului, care ar fi dăunat vieții de cuplu, ci era motivat prin vina comună a soților, legată de separarea lor în fapt, în iulie 1996; boala reclamantului are o cauză patologică. 80. Curtea susține că singura bază ce se cuvine reținută pentru acordarea unei satisfacții echitabile constă, în
HOTĂRÂRE din 20 aprilie 2004 definitivă la 10 noiembrie 2004, în Cauza Surugiu împotriva României. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/177009_a_178338]
-
de sifilis; Indicatori fizici - trimestrial - Număr gravide testate serologic gratuit pentru sifilis în laboratorul direcției de sănătate publică, din care câte cu serologie reactiva - 50.000 - Număr gravide cu serologie reactiva care beneficiază de tratament corect gratuit - 2.000 - Număr cupluri (mama-nou născut viu cu VDRL calitativ reactiv) testate VDRL cantitativ pentru depistarea sifilisului congenital al nou-născutului viu 2.000 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate - 40 - Număr cazuri de sifilis congenital al nou-născutului viu raportate care beneficiază
ORDIN nr. 86 din 6 februarie 2006 pentru aprobarea derulării programelor şi subprogramelor de sănătate finanţate din bugetul de stat în anul 2006. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/174986_a_176315]
-
Articolul 1 Se aprobă Normă de metrologie legală NML 060-05 "Mașini/aparate pentru încercarea materialelor la solicitări mecanice și măsurarea cuplului mecanic. Partea I. Mașini/aparate pentru încercarea materialelor la solicitări mecanice", cuprinsă în anexa*) care face parte integrantă din prezentul ordin. ------------- Articolul 2 Normă de metrologie legală prevăzută la art. 1 înlocuiește Normă de metrologie legală NML 1-08-97 " Mașini de
ORDIN nr. 320 din 29 noiembrie 2005 privind aprobarea Normei de metrologie legală NML 060-05 "Maşini/aparate pentru încercarea materialelor la solicitări mecanice şi măsurarea cuplului mecanic. Partea I. Maşini/aparate pentru încercarea materialelor la solicitări mecanice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172438_a_173767]
-
în vigoare la data publicării lui. p. Directorul general al Biroului Român de Metrologie Legală, Valentin Patasanu București, 29 noiembrie 2005. Nr. 320. Anexă NORMĂ DE METROLOGIE LEGALĂ NML 060-05 "Mașini/aparate pentru încercarea materialelor la solicitări mecanice și măsurarea cuplului mecanic. Partea I. Mașini/aparate pentru încercarea materialelor la solicitări mecanice" 1. Domeniu de aplicare 1.1. Prezenta normă de metrologie legală stabilește cerințele metrologice și modalitățile de atestare a legalității, specifice sistemelor de măsurare a forței ale mașinilor/aparatelor
ORDIN nr. 320 din 29 noiembrie 2005 privind aprobarea Normei de metrologie legală NML 060-05 "Maşini/aparate pentru încercarea materialelor la solicitări mecanice şi măsurarea cuplului mecanic. Partea I. Maşini/aparate pentru încercarea materialelor la solicitări mecanice". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/172438_a_173767]
-
și metode de verificare a condițiilor. CERINȚĂ 1.5. REZISTENȚĂ LA EFORTURI DATORATE MANEVRELOR ȘI UTILIZĂRII DEFINIREA 1.5.1. Asigurarea unei manevrări ușoare a organelor de comandă CERINȚEI ale instalației sanitare CRITERIUL 1.5.1.1. Valoarea maximă a cuplului exercitat asupra capetelor de DE manevră ale armaturii care să nu producă deteriorări PERFORMANȚĂ a) Valori prescrise și măsuri pentru asigurarea acestora ... Creșterea valorii cuplului de la zero până la C = 5 Nm. b) Mod de verificare a valorilor prescrise ... Încercarea se
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
organelor de comandă CERINȚEI ale instalației sanitare CRITERIUL 1.5.1.1. Valoarea maximă a cuplului exercitat asupra capetelor de DE manevră ale armaturii care să nu producă deteriorări PERFORMANȚĂ a) Valori prescrise și măsuri pentru asigurarea acestora ... Creșterea valorii cuplului de la zero până la C = 5 Nm. b) Mod de verificare a valorilor prescrise ... Încercarea se va efectua în condiții de exploatare reale, asupra unei armaturi montate pe o conductă sub presiune. Se va aplica asupra armaturii un cuplu crescător C
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
Creșterea valorii cuplului de la zero până la C = 5 Nm. b) Mod de verificare a valorilor prescrise ... Încercarea se va efectua în condiții de exploatare reale, asupra unei armaturi montate pe o conductă sub presiune. Se va aplica asupra armaturii un cuplu crescător C în sensul deschiderii și închiderii, încercarea se repetă de 3 ori. Se vor constata efectele de deteriorare: deformații permanente, pierderea etanșeității. c) Referințe (norme, standarde, documentații tehnice) ... STAS 9154 - Armaturi pentru instalații sanitare și de încălzire centrală. Condiții
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
DE COMANDĂ A ARMATURILOR ȘI ECHIPAMENTELOR DE INSTALAȚII SANITARE DEFINIREA R 6.1.1. Efortul necesar pentru manevrarea unui organ de comandă, a CERINȚEI unui robinet, a unei vane sau a altor elemente CRITERIUL R 6.1.1.1. Valoarea cuplului necesar pentru manevrarea armaturilor, DE mișcare de rotație (în Nm) PERFORMANȚĂ ● Valoarea efortului necesar pentru manevrarea liniară a organelor de comandă (N) ● Ușurință (comoditatea de acționare a organelor de manevră a) Valori recomandate și măsuri pentru asigurarea acestora ... - Valoarea cuplului
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
cuplului necesar pentru manevrarea armaturilor, DE mișcare de rotație (în Nm) PERFORMANȚĂ ● Valoarea efortului necesar pentru manevrarea liniară a organelor de comandă (N) ● Ușurință (comoditatea de acționare a organelor de manevră a) Valori recomandate și măsuri pentru asigurarea acestora ... - Valoarea cuplului pentru mișcări de rotație - Valoarea eforturilor pentru manevre prin mișcări de translație - Ușurință de acționare a organelor de manevră: formă și amplasarea organului de manevră trebuie să permită o priză bună a piesei, o poziție normală de acționare, fără a
REGLEMENTARE TEHNICA*) din 15 februarie 2005 Ghidul criteriilor de performanţă a cerinţelor de calitate conform Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii pentru instalaţii sanitare din clădiri (revizuire GT-020/98 volumul S) indicativ: GT 063-04. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/168709_a_170038]
-
în (nanotesla)^ý/Hz); (f2-f1) = lățimea benzii de trecere pentru care se fac calculele. (6) "Oglinzi deformabile" ... (Cunoscute că oglinzi optice adaptive) înseamnă oglinzi: a. având o singură suprafață de reflexie optică continuă, care este dinamic deformata prin aplicarea unor cupluri sau unor forțe individuale care să compenseze distorsiunile în formă de unda optică incidența pe oglindă; sau b. având multiple elemente de reflexie optică ce pot fi individual sau dinamic repozitionate prin aplicarea de cupluri sau forțe care să compenseze
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la import*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171460_a_172789]
-
dinamic deformata prin aplicarea unor cupluri sau unor forțe individuale care să compenseze distorsiunile în formă de unda optică incidența pe oglindă; sau b. având multiple elemente de reflexie optică ce pot fi individual sau dinamic repozitionate prin aplicarea de cupluri sau forțe care să compenseze distorsiunile în formă de unda optică incidența pe oglindă. "Oglinzile deformabile" mai sunt cunoscute și că oglinzi optice adaptive. (7) "Optimizarea traseului de zbor" ... O procedură care minimizează deviațiile de la traiectoria dorită în 4 dimensiuni
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la import*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171460_a_172789]
-
1.000 m; h. "Roboți" special concepuți pentru utilizare subacvatica, controlați prin utilizarea unui calculator dedicat cu "control prin program memorat", având oricare din următoarele caracteristici: 1. Au sisteme care controleaza "roboții" folosind informații de la senzorii care măsoară forță sau cuplul aplicat unui obiect exterior, distanța până la un obiect exterior sau percepția tactila de către "roboți" a unui obiect exterior; sau 2. Sunt capabili să dezvolte o forță de 250 N sau mai mare sau un cuplu de 250 Nm sau mai
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171459_a_172788]
-
senzorii care măsoară forță sau cuplul aplicat unui obiect exterior, distanța până la un obiect exterior sau percepția tactila de către "roboți" a unui obiect exterior; sau 2. Sunt capabili să dezvolte o forță de 250 N sau mai mare sau un cuplu de 250 Nm sau mai mare și folosesc în elementele lor de structură aliaje pe bază de titan sau "materiale fibroase sau filamentare" "compozite"; i. Manipulatori articulați, comândați de la distanță, special concepuți sau modificați pentru utilizarea pe vehicule submersibile, având
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171459_a_172788]
-
sau "materiale fibroase sau filamentare" "compozite"; i. Manipulatori articulați, comândați de la distanță, special concepuți sau modificați pentru utilizarea pe vehicule submersibile, având oricare din următoarele caracteristici: 1. Au sisteme care controleaza manipulatorul, folosind informații de la senzorii care măsoară forță sau cuplul aplicat unui obiect exterior, distanța până la un obiect exterior sau percepția tactila de către "roboți" a unui obiect exterior; sau 2. Sunt comândați prin tehnici master-slave proporționale sau prin utilizarea unui calculator dedicat cu "control prin program memorat" și au 5
LISTA din 25 august 2005 produselor şi tehnologiilor cu dubla utilizare supuse regimului de control la export*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/171459_a_172788]