14,316 matches
-
cu alte guverne/autorități publice sau organizații internaționale guvernamentale ori neguvernamentale; ... g) veniturile din dobânzi și redevențe, care intră sub incidența cap. V din prezentul titlu; ... h) dobânzile și/sau dividendele plătite către fonduri de pensii, astfel cum sunt ele definite în legislația statului membru al Uniunii Europene sau în unul dintre statele Spațiului Economic European, cu condiția existenței unui instrument juridic în baza căruia să se realizeze schimbul de informații; ... i) veniturile obținute de persoane fizice nerezidente ca urmare a
CODUL FISCAL din 8 septembrie 2015 (*actualizat*) ( Legea nr. 227/2015 ). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279252_a_280581]
-
articolul 5 alineatul (3) litera (a), ultimul paragraf se înlocuiește cu textul se modifică după cum urmează: "Cifra de afaceri realizată de o instituție financiară sau de credit din Comunitate sau dintr-un stat membru al CE include elementele de venituri definite anterior care sunt încasate de sucursala sau divizia instituției care este stabilită în Comunitate sau în statul membru al CE în cauză, după caz. Aceleași dispoziții se aplică și cu privire la cifra de afaceri realizată de o instituție financiară sau de
22004D0078_01-ro () [Corola-website/Law/292106_a_293435]
-
acțiunile deținute la întreprinderile afiliate; (iii) comisioane de încasat; (iv) profit net din operațiuni financiare; (v) alte venituri din exploatare. Cifra de afaceri a unei instituții financiare sau de credit pe teritoriul reglementat de acord cuprinde toate elementele de venituri definite anterior care sunt încasate de sucursala sau divizia instituției care este stabilită pe teritoriul reglementat de acord; (b) pentru societățile de asigurare, valoarea primelor brute subscrise care includ toate sumele încasate sau de încasat în temeiul unor contracte de asigurare
22004D0078_01-ro () [Corola-website/Law/292106_a_293435]
-
încetează să fie aplicabil la șase luni de la data acestei notificări. Articolul 33 [APC Tadjikistan: articolul 94] (1) Părțile adoptă orice măsură generală sau specială necesară îndeplinirii obligațiilor lor, în temeiul prezentului acord. Părțile se asigură că sunt realizate obiectivele definite de acest acord. (2) În cazul în care o parte consideră că cealaltă parte nu și-a îndeplinit una dintre obligațiile impuse de prezentul acord, ea poate lua măsuri corespunzătoare. Partea trebuie, cu excepția cazurilor de urgență specială, să furnizeze în
22004A1116_01-ro () [Corola-website/Law/292010_a_293339]
-
Mențiuni în franceză * * * [veuillez s'il vous plaît insérer leș dénominations de l'original] * * * Liqueur de tirage (referitor la vinul spumant) * * * [veuillez s'il vous plaît insérer leș dénominations de l'original] * * * 3. Mențiuni în latină Botrytis cinerea 4. Mențiuni definite în sensul articolului C 4.1. Referiri, în engleză sau franceză, la: - învechire sau fermentație în butoaie, incluzând mențiunile "oaked", "oak aged", "barrel aged", "oak", "barrel fermented", "barrique fermented", "barrique"; - învechire sau fermentație neefectuate în butoaie din lemn sau prin
22004A0206_02-ro () [Corola-website/Law/291965_a_293294]
-
sau enteze) și cel puțin 3 puncte din următoarele 5 categorii: 1. psoriazis (manifest, istoric personal, istoric familial); 2. dactilită; 3. reacții osoase juxtaarticulare - periostită (evidențiate radiografie la nivelul mâinilor și picioarelor); 4. absența factorului reumatoid; 5. distrofie unghială. Artrita definită periferică poate avea următoarele forme clinice: - oligo-artrita asimetrică; - poliartrita simetrică; - artrita IFD; - artrita mutilantă. Afectarea axială în AP cuprinde una din următoarele manifestări: - sacroiliita; - spondilita; - entezita ahiliană. În aprecierea potențialului evolutiv al bolii sunt evaluați următorii factori de prognostic nefavorabil
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280362_a_281691]
-
ulterior la fiecare 8 săptămâni. Evaluarea răspunsului la tratamentul cu blocanți de TNFα Evaluarea răspunsului la tratament se face la 24 de săptămâni de tratament în vederea încadrării cazului ca responder sau nonresponder, ținând cont de următoarele elemente: 1. Dinamica ASDAS definită ca diferență între ASDAS-ul anterior și cel actual (delta ASDAS); - delta ASDAS ≥ 1,1- ameliorare clinică importantă; - delta ASDAS ≥ 2 - ameliorare clinică majoră; - delta ASDAS 2. Dinamica BASDAI care se definește ca modificare procentuală (%) sau scăderea acestuia în valoare
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280362_a_281691]
-
biologic (inclusiv cei provenind din cazuri pediatrice, terapii inițiate în străinătate sau alte situații justificate, corespunzător documentate), pacientul este considerat ameliorat și poate continua tratamentul cu condiția atingerii obiectivului terapeutic, respectiv atingerea remisiunii sau cel puțin activitatea joasă a bolii (definite ca o valoare DAS28 mai mică de 2,6 și respectiv 3,2). Până la atingerea țintei terapeutice se va evalua folosind criteriul de răspuns bun EULAR, respectiv o scădere a DAS28 de minimum 1,2 față de evaluarea precedentă. Medicul curant
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280362_a_281691]
-
precedentă de tratament cu rituximab. Astfel, la 24 de săptămâni de la primul ciclu de tratament dacă pacientul este considerat ca având răspuns EULAR bun, continuă tratamentul până atinge obiectivul terapeutic, respectiv obținerea remisiunii sau cel puțin activitatea joasă a bolii (definite ca o valoare DAS28 mai mică de 2,6 și, respectiv, 3,2). Până la atingerea țintei terapeutice se va evalua folosind criteriul de răspuns bun EULAR, respectiv o scădere a DAS28 de minimum 1,2 față de evaluarea precedentă. Repetarea tratamentului
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280362_a_281691]
-
creatininei peste 30 ml/min. Pentru pacienții cu clearance al creatininei sub 30 ml/min, nu există experiență privind utilizarea pazopanib. Insuficiență hepatică: Nu este necesară ajustarea dozei la pacienții cu insuficiență hepatică ușoară. La pacienții cu insuficiență hepatică moderată (definită ca o creștere a bilirubinei 1,5 până la 3 x limita superioară a valorilor normale, independent de valorile ALT) se recomandă o doză redusă de pazopanib, de 200 mg o dată pe zi. La pacienții cu insuficiență hepatică severă (definită ca
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280362_a_281691]
-
moderată (definită ca o creștere a bilirubinei 1,5 până la 3 x limita superioară a valorilor normale, independent de valorile ALT) se recomandă o doză redusă de pazopanib, de 200 mg o dată pe zi. La pacienții cu insuficiență hepatică severă (definită ca valoarea bilirubinei totale 3 x LSN indiferent de valoarea ALT) nu se recomandă administrarea de pazopanib. Ajustări ale dozei: se fac progresiv, cu reduceri de câte 200 mg în funcție de tolerabilitatea individuală, pentru a controla reacțiile adverse. Criterii de reducere
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280362_a_281691]
-
de chimioterapie pe baza pe docetaxel. II. Criterii de includere în tratament - adenocarcinom metastatic al prostatei, confirmat histopatologic; - boală progresivă în timpul sau după finalizarea tratamentului hormonal (pentru indicația 1), respectiv în timpul sau după finalizarea tratamentului cu docetaxel (pentru indicația 2), definită astfel: a. criterii PCWG (Prostate Cancer Working Group): două creșteri consecutive ale valorii PSA și/sau b. boală progresivă evidentă imagistic la nivelul țesutului moale sau osos, cu sau fără progresie pe baza creșterii PSA; - deprivare androgenică - testosteron seric de
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280362_a_281691]
-
sau enteze) și cel puțin 3 puncte din următoarele 5 categorii: 1. psoriazis (manifest, istoric personal, istoric familial); 2. dactilită; 3. reacții osoase juxtaarticulare - periostită (evidențiate radiografie la nivelul mâinilor și picioarelor); 4. absența factorului reumatoid; 5. distrofie unghială. Artrita definită periferică poate avea următoarele forme clinice: - oligo-artrita asimetrică; - poliartrita simetrică; - artrita IFD; - artrita mutilantă. Afectarea axială în AP cuprinde una din următoarele manifestări: - sacroiliita; - spondilita; - entezita ahiliană. În aprecierea potențialului evolutiv al bolii sunt evaluați următorii factori de prognostic nefavorabil
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280361_a_281690]
-
ulterior la fiecare 8 săptămâni. Evaluarea răspunsului la tratamentul cu blocanți de TNFα Evaluarea răspunsului la tratament se face la 24 de săptămâni de tratament în vederea încadrării cazului ca responder sau nonresponder, ținând cont de următoarele elemente: 1. Dinamica ASDAS definită ca diferență între ASDAS-ul anterior și cel actual (delta ASDAS); - delta ASDAS ≥ 1,1- ameliorare clinică importantă; - delta ASDAS ≥ 2 - ameliorare clinică majoră; - delta ASDAS 2. Dinamica BASDAI care se definește ca modificare procentuală (%) sau scăderea acestuia în valoare
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280361_a_281690]
-
biologic (inclusiv cei provenind din cazuri pediatrice, terapii inițiate în străinătate sau alte situații justificate, corespunzător documentate), pacientul este considerat ameliorat și poate continua tratamentul cu condiția atingerii obiectivului terapeutic, respectiv atingerea remisiunii sau cel puțin activitatea joasă a bolii (definite ca o valoare DAS28 mai mică de 2,6 și respectiv 3,2). Până la atingerea țintei terapeutice se va evalua folosind criteriul de răspuns bun EULAR, respectiv o scădere a DAS28 de minimum 1,2 față de evaluarea precedentă. Medicul curant
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280361_a_281690]
-
precedentă de tratament cu rituximab. Astfel, la 24 de săptămâni de la primul ciclu de tratament dacă pacientul este considerat ca având răspuns EULAR bun, continuă tratamentul până atinge obiectivul terapeutic, respectiv obținerea remisiunii sau cel puțin activitatea joasă a bolii (definite ca o valoare DAS28 mai mică de 2,6 și, respectiv, 3,2). Până la atingerea țintei terapeutice se va evalua folosind criteriul de răspuns bun EULAR, respectiv o scădere a DAS28 de minimum 1,2 față de evaluarea precedentă. Repetarea tratamentului
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280361_a_281690]
-
creatininei peste 30 ml/min. Pentru pacienții cu clearance al creatininei sub 30 ml/min, nu există experiență privind utilizarea pazopanib. Insuficiență hepatică: Nu este necesară ajustarea dozei la pacienții cu insuficiență hepatică ușoară. La pacienții cu insuficiență hepatică moderată (definită ca o creștere a bilirubinei 1,5 până la 3 x limita superioară a valorilor normale, independent de valorile ALT) se recomandă o doză redusă de pazopanib, de 200 mg o dată pe zi. La pacienții cu insuficiență hepatică severă (definită ca
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280361_a_281690]
-
moderată (definită ca o creștere a bilirubinei 1,5 până la 3 x limita superioară a valorilor normale, independent de valorile ALT) se recomandă o doză redusă de pazopanib, de 200 mg o dată pe zi. La pacienții cu insuficiență hepatică severă (definită ca valoarea bilirubinei totale 3 x LSN indiferent de valoarea ALT) nu se recomandă administrarea de pazopanib. Ajustări ale dozei: se fac progresiv, cu reduceri de câte 200 mg în funcție de tolerabilitatea individuală, pentru a controla reacțiile adverse. Criterii de reducere
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280361_a_281690]
-
de chimioterapie pe baza pe docetaxel. II. Criterii de includere în tratament - adenocarcinom metastatic al prostatei, confirmat histopatologic; - boală progresivă în timpul sau după finalizarea tratamentului hormonal (pentru indicația 1), respectiv în timpul sau după finalizarea tratamentului cu docetaxel (pentru indicația 2), definită astfel: a. criterii PCWG (Prostate Cancer Working Group): două creșteri consecutive ale valorii PSA și/sau b. boală progresivă evidentă imagistic la nivelul țesutului moale sau osos, cu sau fără progresie pe baza creșterii PSA; - deprivare androgenică - testosteron seric de
ANEXĂ din 28 februarie 2017 la Ordinul ministrului sănătăţii şi al preşedintelui Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate nr. 192 / 142/2017. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/280361_a_281690]
-
și ... b) există un acord de refinanțare sau de reeșalonare a plăților, care este încheiat înainte de data bilanțului. ... Secțiunea 4.10 Provizioane 4.10.1. Recunoașterea provizioanelor 369. - (1) Provizioanele sunt destinate să acopere datoriile a căror natură este clar definită și care la data bilanțului este probabil să existe sau este cert că vor exista, dar care sunt incerte în ceea ce privește valoarea sau data la care vor apărea. (2) Pentru stabilirea existenței unei obligații curente la data bilanțului, trebuie luate în
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
la mărimea și complexitatea operațiunilor, ca și la evoluția nevoilor și constrângerilor. 574. - (1) Controlul intern contabil și financiar al entității se aplică în vederea asigurării unei gestiuni contabile și a unei urmăriri financiare a activităților sale, pentru a răspunde obiectivelor definite. (2) Controlul intern contabil și financiar este un element major al controlului intern. El vizează ansamblul proceselor de obținere și comunicare a informației contabile și financiare și contribuie la realizarea unei informații fiabile și conforme exigențelor legale. Ca și controlul
REGLEMENTĂRILE CONTABILE din 29 decembrie 2014 (*actualizate*) privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/279300_a_280629]
-
corpuri de apă de suprafață artificiale sau corpuri de apă puternic modificate; ... b) pentru fiecare categorie de apă de suprafață, corpurile de apă de suprafață relevante din cadrul districtului bazinului hidrografic trebuie să fie diferențiate corespunzător tipului. Aceste tipuri sunt acelea definite utilizând fie "sistemul A", fie "sistemul B" prevăzut la pct. 1.2; ... c) dacă este folosit "sistemul A", tipurile de corpuri de apă de suprafață din cadrul districtului bazinului hidrografic trebuie mai întâi diferențiate în funcție de ecoregiunile relevante, în conformitate cu zonele geografice identificate
LEGE nr. 107 din 25 septembrie 1996 (*actualizată*) legea apelor. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277884_a_279213]
-
al României, Partea I. Ministrul sănătății, Vlad Vasile Voiculescu București, 19 august 2016. Nr. 961. Anexa 1 NORMA 19/08/2016 Anexa 2 TEHNICA DE LUCRU ȘI INTERPRETARE pentru testele de evaluare a eficienței procedurii de curățenie și dezinfecție I. Definiții Teste de autocontrol = teste efectuate de o unitate sanitară în vederea cunoașterii circulației germenilor patogeni în mediul spitalicesc și a evaluării eficienței procedurilor de curățenie și dezinfecție cu scopul prevenirii apariției infecțiilor asociate îngrijirilor medicale. Acestea cuprind: Teste de sterilitate = teste
ORDIN nr. 961 din 19 august 2016 pentru aprobarea Normelor tehnice privind curăţarea, dezinfecţia şi sterilizarea în unităţile sanitare publice şi private, tehnicii de lucru şi interpretare pentru testele de evaluare a eficienţei procedurii de curăţenie şi dezinfecţie, procedurilor recomandate pentru dezinfecţia mâinilor, în funcţie de nivelul de risc, metodelor de aplicare a dezinfectantelor chimice în funcţie de suportul care urmează să fie tratat şi a metodelor de evaluare a derulării şi eficienţei procesului de sterilizare. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274774_a_276103]
-
o zonă similară cu cea stabilită de legislația română pentru voiaje costiere. ... (5) Brevetele, certificatele de capacitate ale personalului navigant maritim emise de un stat membru sau de un alt stat parte la Convenția STCW pentru voiajele costiere în limitele definite ale acestora pot fi acceptate de către ANR pentru efectuarea serviciului în cadrul unor voiaje costiere în limitele definite de prezentul ordin, cu condiția ca statul membru sau parte la Convenția STCW să încheie un protocol cu ANR, în limitele competenței legale
ORDIN nr. 1.252 din 13 august 2014 (*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor minime de pregătire şi perfecţionare a personalului navigant maritim român şi a sistemului de recunoaştere a brevetelor şi a certificatelor de capacitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274721_a_276050]
-
evaluare a competenței și certificare a personalului navigant maritim, precum și cele legate de atestarea brevetelor, certificatelor de capacitate, certificatelor de absolvire și reconfirmarea acestora sunt permanent monitorizate printr-un sistem de standarde de calitate, pentru a se asigura atingerea obiectivelor definite, inclusiv cele legate de calificarea și experiența profesorilor, instructorilor și evaluatorilor, în conformitate cu secțiunea A-I/8 din Codul STCW. ... (2) ANR se asigură că obiectivele de pregătire și perfecționare, precum și nivelele de competență asociate ce trebuie atinse sunt clar definite
ORDIN nr. 1.252 din 13 august 2014 (*actualizat*) pentru aprobarea criteriilor minime de pregătire şi perfecţionare a personalului navigant maritim român şi a sistemului de recunoaştere a brevetelor şi a certificatelor de capacitate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/274721_a_276050]