14,237 matches
-
greutatea maximă care se poate ridica, de către personalul începător și 60-65% din greutatea maximă care se poate ridica, de către personalul avansat. ... (7) Procedeul "ridicării de greutăți", inclusiv propriul corp sau segmente ale acestuia, se realizează prin: ... a) creștere continuă a încărcăturii: 60%-70%-80%-90% din greutatea maximă care se poate ridica; ... b) creșterea și descreșterea continuă a încărcăturii: 60%-70%-80%-90%-80%-70%-60% din greutatea maximă care se poate ridica; ... c) creșterea încărcăturii în "trepte": 60%-60%; 70
REGULAMENTUL din 13 decembrie 2012 (*actualizat*) Educaţiei Fizice Militare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255300_a_256629]
-
de către personalul avansat. ... (7) Procedeul "ridicării de greutăți", inclusiv propriul corp sau segmente ale acestuia, se realizează prin: ... a) creștere continuă a încărcăturii: 60%-70%-80%-90% din greutatea maximă care se poate ridica; ... b) creșterea și descreșterea continuă a încărcăturii: 60%-70%-80%-90%-80%-70%-60% din greutatea maximă care se poate ridica; ... c) creșterea încărcăturii în "trepte": 60%-60%; 70%-70%; 80%-80%; 90%-90% din greutatea maximă care se poate ridica; ... d) creșterea încărcăturii în "val", unde
REGULAMENTUL din 13 decembrie 2012 (*actualizat*) Educaţiei Fizice Militare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255300_a_256629]
-
prin: ... a) creștere continuă a încărcăturii: 60%-70%-80%-90% din greutatea maximă care se poate ridica; ... b) creșterea și descreșterea continuă a încărcăturii: 60%-70%-80%-90%-80%-70%-60% din greutatea maximă care se poate ridica; ... c) creșterea încărcăturii în "trepte": 60%-60%; 70%-70%; 80%-80%; 90%-90% din greutatea maximă care se poate ridica; ... d) creșterea încărcăturii în "val", unde descreșterea este întotdeauna 1/2 din rata creșterii: 60%-70%-65%-75%-70%-80%-75%-85% din
REGULAMENTUL din 13 decembrie 2012 (*actualizat*) Educaţiei Fizice Militare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255300_a_256629]
-
descreșterea continuă a încărcăturii: 60%-70%-80%-90%-80%-70%-60% din greutatea maximă care se poate ridica; ... c) creșterea încărcăturii în "trepte": 60%-60%; 70%-70%; 80%-80%; 90%-90% din greutatea maximă care se poate ridica; ... d) creșterea încărcăturii în "val", unde descreșterea este întotdeauna 1/2 din rata creșterii: 60%-70%-65%-75%-70%-80%-75%-85% din greutatea maximă care se poate ridica. ... Articolul 35 (1) Pentru întregul personal, se planifică și organizează ședințe/lecții de educație
REGULAMENTUL din 13 decembrie 2012 (*actualizat*) Educaţiei Fizice Militare*). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255300_a_256629]
-
de transport al căldurii, sistemul moderator, sistemul de condensat/apă de alimentare a generatorilor de abur, sistemul intermediar de răcire) și două circuite deschise care folosesc apa din Dunăre (sistemul de apă de circulație și sistemul apă tehnică de răcire). Încărcătura inițială de combustibil se va produce la Societatea Națională "Nuclearelectrica" - S.A. - Sucursala "Fabrica de Combustibil Nuclear" Pitești, în conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 643/2007 privind aprobarea Strategiei de selectare a investitorilor pentru realizarea unităților 3 și 4 de la CNE Cernavodă
ACORD DE MEDIU din 25 septembrie 2013 privind proiectul "Continuarea lucrărilor de construire şi finalizare a unităţilor 3 şi 4 la C.N.E. Cernavodă". In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/255331_a_256660]
-
în beton ..................... [ ] conform [ ] neconform ... c) beton ........................................ [ ] conform [ ] neconform ... d) plasă de sârmă ............................... [ ] conform [ ] neconform ... 11. Cuștile exterioare sunt confecționate din: a) plasă pe stâlpi metalici ..................... [ ] conform [ ] neconform. ... b) lemn ......................................... [ ] conform [ ] neconform ... 12. Adăpostul are drenaj și instalații corespunzătoare pentru depozitarea încărcăturii de deșeuri zilnice ........... [ ] conform [ ] neconform. 13. Terenul de alergare are drenare care împiedică contaminarea cu urină și fecale a altor terenuri ........ [ ] conform [ ] neconform. 14. Cuștile exterioare sunt acoperite ............... [ ] conform [ ] neconform 15. Terenurile de alergare au împrejmuiri adecvate și porți cu
NORMĂ SANITARĂ VETERINARĂ din 16 martie 2010 (*actualizată*) privind procedura de înregistrare/autorizare sanitar-veterinară a unităţilor/centrelor de colectare/exploataţiilor de origine şi a mijloacelor de tranSport din domeniul sănătăţii şi al bunăstării animalelor, a unităţilor implicate în depozitarea şi neutralizarea subproduselor de origine animală care nu sunt destinate consumului uman şi a produselor procesate. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/241259_a_242588]
-
infecție HIV/SIDA: a) criterii de includere: ... a1) infecție HIV simptomatică; ... a2) infecție HIV asimptomatică + criterii imunologice; ... a3) infecție HIV asimptomatică + criterii virusologice; ... a4) limfocite CD4 ... a5) limfocite CD4 350/mmc, dar cu o rată mare de scădere; ... a6) nivelul încărcăturii virale (RNA-HIV plasmatic) peste 100.000 copii/ml; ... a7) nivelul încărcăturii virale (RNA-HIV plasmatic) ... b) criterii de excludere: ... b1) stadiul de SIDA terminal; ... b2) infecții oportuniste acute la inițierea terapiei specifice; ... b3) alte tratamente instituite cu potențial toxic medular, neurotoxic
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
a2) infecție HIV asimptomatică + criterii imunologice; ... a3) infecție HIV asimptomatică + criterii virusologice; ... a4) limfocite CD4 ... a5) limfocite CD4 350/mmc, dar cu o rată mare de scădere; ... a6) nivelul încărcăturii virale (RNA-HIV plasmatic) peste 100.000 copii/ml; ... a7) nivelul încărcăturii virale (RNA-HIV plasmatic) ... b) criterii de excludere: ... b1) stadiul de SIDA terminal; ... b2) infecții oportuniste acute la inițierea terapiei specifice; ... b3) alte tratamente instituite cu potențial toxic medular, neurotoxic, hepatotoxic; ... b4) tulburări digestive severe: tulburări de deglutiție, vărsături și diaree
NORME TEHNICE din 30 decembrie 2010 (*actualizate*) de realizare a programelor naţionale de sănătate pentru anii 2011 şi 2012**). In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/240561_a_241890]
-
a diminuării funcției renale sau cardiace la acești pacienți , precum și incidența mai mare a afecțiunilor concomitente sau a utilizării concomitente de alte medicamente de către pacienții vârstnici . 5 Rezistență : Rezistența la adefovir dipivoxil ( vezi pct . 5. 1 ) poate duce la revenirea încărcăturii virale , care poate avea ca rezultat exacerbarea hepatitei B și , în condițiile funcției hepatice diminuate , poate conduce la decompensare hepatică și la o posibilă evoluție spre deces . Răspunsul virologic trebuie strict monitorizat prin măsurarea valorilor ADN VHB la intervale de
Ro_436 () [Corola-website/Science/291195_a_292524]
-
cu încă cel puțin două alte medicamente antivirale cu cele mai mari șanse de a reduce concentrațiile de HIV din sânge , alese pentru fiecare pacient . Principala măsură a eficacității a fost numărul pacienților cu un nivel al HIV în sânge ( încărcătură virală ) de mai puțin de 50 copii virale/ ml după 24 de săptămâni de tratament . Ce beneficii a prezentat Intelence în timpul studiilor ? Intelence a fost mai eficace decât placebo în reducerea încărcăturii virale . Comparând cele două studii observăm că încărcătura
Ro_487 () [Corola-website/Science/291246_a_292575]
-
pacienților cu un nivel al HIV în sânge ( încărcătură virală ) de mai puțin de 50 copii virale/ ml după 24 de săptămâni de tratament . Ce beneficii a prezentat Intelence în timpul studiilor ? Intelence a fost mai eficace decât placebo în reducerea încărcăturii virale . Comparând cele două studii observăm că încărcătura virală medie a fost de 70 000 copii/ ml la începutul ambelor studii . După 24 de săptămâni , 59 % dintre pacienții care au luat Intelence în combinație cu alte medicamente anti- HIV ( 353
Ro_487 () [Corola-website/Science/291246_a_292575]
-
încărcătură virală ) de mai puțin de 50 copii virale/ ml după 24 de săptămâni de tratament . Ce beneficii a prezentat Intelence în timpul studiilor ? Intelence a fost mai eficace decât placebo în reducerea încărcăturii virale . Comparând cele două studii observăm că încărcătura virală medie a fost de 70 000 copii/ ml la începutul ambelor studii . După 24 de săptămâni , 59 % dintre pacienții care au luat Intelence în combinație cu alte medicamente anti- HIV ( 353 din 599 ) au avut o încărcătură virală sub
Ro_487 () [Corola-website/Science/291246_a_292575]
-
observăm că încărcătura virală medie a fost de 70 000 copii/ ml la începutul ambelor studii . După 24 de săptămâni , 59 % dintre pacienții care au luat Intelence în combinație cu alte medicamente anti- HIV ( 353 din 599 ) au avut o încărcătură virală sub 50 copii/ ml , în comparație cu 41 % dintre pacienți care au luat placebo în combinație cu alte medicamente anti- HIV ( 248 din 604 ) . Care sunt riscurile asociate cu Intelence ? Cele mai frecvente efecte secundare asociate cu Intelence ( observate de la 1
Ro_487 () [Corola-website/Science/291246_a_292575]
-
alte medicamente antivirale ) , ambele în combinație cu ritonavir și cu alte medicamente antivirale . În aceste studii s- a determinat numărul pacienților la care efectele tratamentului au încetat după 48 săptămâni , stabilite printr- o creștere a nivelului de HIV în sânge ( încărcătura virală ) . Ce beneficii a prezentat Invirase în timpul studiilor ? Invirase , administrat în combinație cu alte medicamente antivirale , a dus la scăderea încărcăturilor virale și la îmbunătățirea sistemului imunitar . În studiile în care Invirase a fost analizat în combinație cu ritonavir , s-
Ro_501 () [Corola-website/Science/291260_a_292589]
-
la care efectele tratamentului au încetat după 48 săptămâni , stabilite printr- o creștere a nivelului de HIV în sânge ( încărcătura virală ) . Ce beneficii a prezentat Invirase în timpul studiilor ? Invirase , administrat în combinație cu alte medicamente antivirale , a dus la scăderea încărcăturilor virale și la îmbunătățirea sistemului imunitar . În studiile în care Invirase a fost analizat în combinație cu ritonavir , s- au constatat rate de eșec ale tratamentului cu Invirase similare cu ale indinavir , dar mai mari decât în cazul tratamentului cu
Ro_501 () [Corola-website/Science/291260_a_292589]
-
a administrat regim terapeutic optimizat ( OB ) constituit din 3 până la 5 medicamente antiretrovirale selectate pe baza istoriei tratamentului anterior al pacientului , ca și pe baza măsurării la inițiere a rezistenței virale genotipice și fenotipice . Proporția pacienților care au atins o încărcătură virală < 400 copii/ ml în săptămâna 48 a fost de 30, 4 % în rândul pacienților cu Fuzeon + OB comparativ cu 12 % în rândul pacienților cărora li s- a admisnistrat doar OB . Creșterea medie a numărului de celule CD4 a
Ro_399 () [Corola-website/Science/291158_a_292487]
-
a administrat regim terapeutic optimizat ( OB ) constituit din 3 până la 5 medicamente antiretrovirale selectate pe baza istoriei tratamentului anterior al pacientului , ca și pe baza măsurării la inițiere a rezistenței virale genotipice și fenotipice . Proporția pacienților care au atins o încărcătură virală < 400 copii/ ml în săptămâna 48 a fost de 30, 4 % în rândul pacienților cu Fuzeon + OB comparativ cu 12 % în rândul pacienților cărora li s- a admisnistrat doar OB . Creșterea medie a numărului de celule CD4 a
Ro_399 () [Corola-website/Science/291158_a_292487]
-
întrucât a avut cea mai mare șansă de reducere a nivelului de HIV în sânge ) , la care s- a adăugat fie Isentress , fie placebo ( un preparat inactiv ) . Măsura principală a eficacității a fost reprezentată de reducerea nivelului sanguin al HIV ( încărcătura virală ) după 16 săptămâni . Ce beneficii a prezentat Isentress în timpul studiilor ? Isentress a fost mai eficace decât placebo în ceea ce privește reducerea încărcăturii virale . După 16 săptămâni , 77 % dintre pacienții care au primit Isentress în asociere cu tratamentul de fond optimizat au
Ro_524 () [Corola-website/Science/291283_a_292612]
-
Isentress , fie placebo ( un preparat inactiv ) . Măsura principală a eficacității a fost reprezentată de reducerea nivelului sanguin al HIV ( încărcătura virală ) după 16 săptămâni . Ce beneficii a prezentat Isentress în timpul studiilor ? Isentress a fost mai eficace decât placebo în ceea ce privește reducerea încărcăturii virale . După 16 săptămâni , 77 % dintre pacienții care au primit Isentress în asociere cu tratamentul de fond optimizat au prezentat încărcături virale sub 400 de copii/ ml de sânge , comparativ cu 42 % dintre pacienții care au primit placebo plus tratamentul
Ro_524 () [Corola-website/Science/291283_a_292612]
-
după 16 săptămâni . Ce beneficii a prezentat Isentress în timpul studiilor ? Isentress a fost mai eficace decât placebo în ceea ce privește reducerea încărcăturii virale . După 16 săptămâni , 77 % dintre pacienții care au primit Isentress în asociere cu tratamentul de fond optimizat au prezentat încărcături virale sub 400 de copii/ ml de sânge , comparativ cu 42 % dintre pacienții care au primit placebo plus tratamentul de fond optimizat . Care sunt riscurile asociate cu Isentress ? Cele mai frecvente efecte secundare asociate cu Isentress ( observate la 1 până la
Ro_524 () [Corola-website/Science/291283_a_292612]
-
cazul tuturor celor trei studii , Kaletra și toate medicamentele cu care a fost comparat au fost combinate cu alte medicamente antivirale . Principala măsură a eficacității a fost numărul de pacienți care au avut niveluri nedetectabile de HIV- 1 în sânge ( încărcături virale ) după tratament . Ce beneficii a prezentat Kaletra în timpul studiilor ? În cazul tuturor studiilor , Kaletra a redus încărcăturile virale . În cazul studiului pe adulți netratați anterior , 79 % din pacienții cărora li s- a administrat Kaletra ( 259 din 326 ) au avut
Ro_538 () [Corola-website/Science/291297_a_292626]
-
alte medicamente antivirale . Principala măsură a eficacității a fost numărul de pacienți care au avut niveluri nedetectabile de HIV- 1 în sânge ( încărcături virale ) după tratament . Ce beneficii a prezentat Kaletra în timpul studiilor ? În cazul tuturor studiilor , Kaletra a redus încărcăturile virale . În cazul studiului pe adulți netratați anterior , 79 % din pacienții cărora li s- a administrat Kaletra ( 259 din 326 ) au avut un nivel al încărcăturilor virale sub 400 de copii/ ml după 24 de săptămâni , în comparație cu 71 % din pacienții
Ro_538 () [Corola-website/Science/291297_a_292626]
-
Ce beneficii a prezentat Kaletra în timpul studiilor ? În cazul tuturor studiilor , Kaletra a redus încărcăturile virale . În cazul studiului pe adulți netratați anterior , 79 % din pacienții cărora li s- a administrat Kaletra ( 259 din 326 ) au avut un nivel al încărcăturilor virale sub 400 de copii/ ml după 24 de săptămâni , în comparație cu 71 % din pacienții cărora li s- a administrat nelfinavir ( 233 din 327 ) . În cazul studiului pe adulți tratați anterior cu inhibitori de protează , 73 % din pacienții cărora li s-
Ro_538 () [Corola-website/Science/291297_a_292626]
-
71 % din pacienții cărora li s- a administrat nelfinavir ( 233 din 327 ) . În cazul studiului pe adulți tratați anterior cu inhibitori de protează , 73 % din pacienții cărora li s- a administrat Kaletra ( 43 din 59 ) au avut un nivel al încărcăturilor virale sub 400 de copii/ ml după 16 săptămâni , în comparație cu 54 % din pacienții cărora li s- au administrat medicamentele cu care s- a făcut comparația ( 32 din 59 ) . Rezultate similare au fost observate cu ambele doze de Kaletra , în cazul
Ro_538 () [Corola-website/Science/291297_a_292626]
-
16 săptămâni , în comparație cu 54 % din pacienții cărora li s- au administrat medicamentele cu care s- a făcut comparația ( 32 din 59 ) . Rezultate similare au fost observate cu ambele doze de Kaletra , în cazul studiului pe copii : aproximativ 70 % au avut încărcături virale sub 400 de copii/ ml , după 12 săptămâni de tratament . Care sunt riscurile asociate cu Kaletra ? Cele mai frecvente efecte secundare întâlnite la adulți ( observate la mai mult de 1 din 10 pacienți ) sunt diareea și modificările nivelurilor de
Ro_538 () [Corola-website/Science/291297_a_292626]