15,627 matches
-
fie echipat cu mijloace de salvare și de afișare a datelor prezente, pentru a permite finalizarea tranzacției în curs precum și cu mijloace de oprire a fluxului în momentul defectării rețelei de alimentare. 7. Darea în folosință Tabelul 5 Clasa de precizie Tipuri de sisteme de măsurare 0,3 Sisteme de măsurare pe conductă 0,5 Toate sistemele de măsurare, mai puțin cele cu indicații diferite în prezentul tabel, în special: - distribuitoare de combustibil (nu pentru gaze lichefiate) - sisteme de măsurare pentru
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
o temperatură mai mică de - 10 o C (altele decât lichidele criogenice) 2,5 Sisteme de măsurare pentru lichidele criogenice (temperatură sub - 153 o C) 1 Cu toate acestea, statele membre pot impune sisteme de măsurare care aparțin clasei de precizie 0,3 sau 0,5 când se percep taxe vamale pentru uleiuri minerale la încărcarea/descărcarea navelor, a vagoanelor-cisternă și a camioanelor-cisternă. Obs.: Oricum, fabricantul poate indica o precizie mai bună în cazul anumitor tipuri de sisteme de măsurare. 8
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
statele membre pot impune sisteme de măsurare care aparțin clasei de precizie 0,3 sau 0,5 când se percep taxe vamale pentru uleiuri minerale la încărcarea/descărcarea navelor, a vagoanelor-cisternă și a camioanelor-cisternă. Obs.: Oricum, fabricantul poate indica o precizie mai bună în cazul anumitor tipuri de sisteme de măsurare. 8. Unități de măsură Cantitatea măsurată se afișează în milimetri, centimetri cubi, litri, metri cubi, grame, kilograme sau tone. EVALUAREA CONFORMITĂȚII Procedurile de evaluare a conformității menționate la articolul 9
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
B+E sau B+F sau G sau H1. Pentru sistemele electronice sau sistemele care conțin software: B+D sau B+F sau G sau H1. CAPITOLUL II - Instrumente de cântărit cu funcționare automată pentru sortare - etichetare: 1. Clase de precizie 1.1. Instrumentele se împart în două categorii primare, desemnate prin: X sau Y după cum specifică fabricantul. 1.2. Aceste categorii primare se împart în continuare în patru clase de precizie: XI, XII, XIII și XIV și Y(I), Y
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
cu funcționare automată pentru sortare - etichetare: 1. Clase de precizie 1.1. Instrumentele se împart în două categorii primare, desemnate prin: X sau Y după cum specifică fabricantul. 1.2. Aceste categorii primare se împart în continuare în patru clase de precizie: XI, XII, XIII și XIV și Y(I), Y(II), Y(a) și Y(b), care sunt specificate de fabricant. 2. Instrumente din categoria X 2.1. Categoria X se aplică instrumentelor utilizate pentru verificarea produselor preambalate în conformitate cu cerințele din
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
a anumitor lichide preambalate 23 și Directiva 76/211/CEE a Consiliului din 20 ianuarie 1976 privind apropierea legislațiilor statelor membre referitoare la preambalarea, în funcție de masă sau volum, a anumitor produse preambalate 24 aplicabile produselor preambalate. 2.2. Clasele de precizie sunt suplimentate cu un factor (x) care cuantifică abaterea medie pătratică maximă admisă specificată la punctul 4.2. Fabricantul trebuie să specifice factorul (x), unde (x) este ≤ 2 și sub forma 1 x 10k, 2 x 10k sau 5 x
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
1. Pentru clasa XIII, (x) nu trebuie să fie mai mare decât 1. Pentru clasa XIV, (x) trebuie să fie mai mare decât 1. 4.3. Interval de verificare a scalei - instrumente cu un singur interval Tabelul 3 Clase de precizie Interval de verificare a scalei Număr de intervale de verificare a scalei n = Max/e Minim Maxim XI Y(I) 0,001 g ≤ e 50 000 - XII Y(II) 0,001 g ≤ e ≤ 0,05 g 100 100 000 0
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
1 g ≤ e ≤ 2 g 5 000 10 000 5 g ≤ e 500 10 000 XIV Y(b) 5 g ≤ e 100 1 000 4.4. Interval de verificare a scalei - instrumente cu mai multe intervale Tabelul 4 Clase de precizie Interval de verificare a scalei Număr de intervale de verificare a scalei n = Max/e Valoare minimă 1 Valoare maximă n = Maxi/e(i+1) n = Maxi/ei XI Y(1) 0,001 g ≤ ei 50 000 - XII Y(II
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
scalei. 7.3. Domeniul de temperatură: - Pentru clasele XI și Y(I), domeniul minim este de 5 °C. - Pentru clasele XI și Y(I), domeniul minim este de 15 °C. CAPITOLUL III - Dozatoare gravimetrice cu funcționare automată 1. Clase de precizie 1.1. Fabricantul specifică atât clasa de precizie de referință Ref(x), cât și clasa (clasele) de precizie operațională X(x). 1.2. Un tip de instrument este destinat unei clase de precizie de referință Ref(x), corespunzătoare celei mai
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
XI și Y(I), domeniul minim este de 5 °C. - Pentru clasele XI și Y(I), domeniul minim este de 15 °C. CAPITOLUL III - Dozatoare gravimetrice cu funcționare automată 1. Clase de precizie 1.1. Fabricantul specifică atât clasa de precizie de referință Ref(x), cât și clasa (clasele) de precizie operațională X(x). 1.2. Un tip de instrument este destinat unei clase de precizie de referință Ref(x), corespunzătoare celei mai bune precizii posibile pentru instrumentele de tipul respectiv
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
Pentru clasele XI și Y(I), domeniul minim este de 15 °C. CAPITOLUL III - Dozatoare gravimetrice cu funcționare automată 1. Clase de precizie 1.1. Fabricantul specifică atât clasa de precizie de referință Ref(x), cât și clasa (clasele) de precizie operațională X(x). 1.2. Un tip de instrument este destinat unei clase de precizie de referință Ref(x), corespunzătoare celei mai bune precizii posibile pentru instrumentele de tipul respectiv. După instalare, instrumentele individuale sunt destinate uneia sau mai multor
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
gravimetrice cu funcționare automată 1. Clase de precizie 1.1. Fabricantul specifică atât clasa de precizie de referință Ref(x), cât și clasa (clasele) de precizie operațională X(x). 1.2. Un tip de instrument este destinat unei clase de precizie de referință Ref(x), corespunzătoare celei mai bune precizii posibile pentru instrumentele de tipul respectiv. După instalare, instrumentele individuale sunt destinate uneia sau mai multor clase de precizie operațională X(x), ținând seama de produsele specifice care urmează a fi
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
1. Fabricantul specifică atât clasa de precizie de referință Ref(x), cât și clasa (clasele) de precizie operațională X(x). 1.2. Un tip de instrument este destinat unei clase de precizie de referință Ref(x), corespunzătoare celei mai bune precizii posibile pentru instrumentele de tipul respectiv. După instalare, instrumentele individuale sunt destinate uneia sau mai multor clase de precizie operațională X(x), ținând seama de produsele specifice care urmează a fi cântărite. Factorul de desemnare a clasei (x) este ≤ 2
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
x). 1.2. Un tip de instrument este destinat unei clase de precizie de referință Ref(x), corespunzătoare celei mai bune precizii posibile pentru instrumentele de tipul respectiv. După instalare, instrumentele individuale sunt destinate uneia sau mai multor clase de precizie operațională X(x), ținând seama de produsele specifice care urmează a fi cântărite. Factorul de desemnare a clasei (x) este ≤ 2 și sub forma 1 x 10k, 2 x 10k sau 5 x 10k, unde k este un număr întreg
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
specifice care urmează a fi cântărite. Factorul de desemnare a clasei (x) este ≤ 2 și sub forma 1 x 10k, 2 x 10k sau 5 x 10k, unde k este un număr întreg negativ sau zero. 1.3. Clasa de precizie de referință Ref(x) se aplică sarcinilor statice. 1.4. Pentru clasa de precizie operațională X(x), X este o relație între precizia și masa sarcinii, iar (x) este un factor de multiplicare pentru limitele erorii specificate pentru clasa X
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
și sub forma 1 x 10k, 2 x 10k sau 5 x 10k, unde k este un număr întreg negativ sau zero. 1.3. Clasa de precizie de referință Ref(x) se aplică sarcinilor statice. 1.4. Pentru clasa de precizie operațională X(x), X este o relație între precizia și masa sarcinii, iar (x) este un factor de multiplicare pentru limitele erorii specificate pentru clasa X(1) la punctul 2.2. 2. Eroare maximă admisă 2.1. Eroare de cântărire
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
sau 5 x 10k, unde k este un număr întreg negativ sau zero. 1.3. Clasa de precizie de referință Ref(x) se aplică sarcinilor statice. 1.4. Pentru clasa de precizie operațională X(x), X este o relație între precizia și masa sarcinii, iar (x) este un factor de multiplicare pentru limitele erorii specificate pentru clasa X(1) la punctul 2.2. 2. Eroare maximă admisă 2.1. Eroare de cântărire statică 2.1.1. Pentru sarcinile statice în condiții
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
multiplicare pentru limitele erorii specificate pentru clasa X(1) la punctul 2.2. 2. Eroare maximă admisă 2.1. Eroare de cântărire statică 2.1.1. Pentru sarcinile statice în condiții nominale de funcționare, eroarea maximă admisă pentru clasa de precizie de referință Ref(x) este 0,312 din abaterea maximă admisă a fiecărei umpleri față de medie, după cum este specificat în tabelul 5, înmulțită cu factorul de desemnare a clasei (x). 2.1.2. Pentru instrumente la care umplerea este alcătuită
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
5, înmulțită cu factorul de desemnare a clasei (x). 2.1.2. Pentru instrumente la care umplerea este alcătuită din mai multe încărcări (de exemplu, combinații cumulative sau selective de instrumente de cântărire), eroarea maximă admisă pentru sarcinile statice este precizia cerută pentru umplere, așa cum se specifică la punctul 2.2 (adică nu este suma abaterilor maxime admise pentru sarcinile individuale). 2.2. Abaterea de la umplerea medie Tabelul 5 Valoarea masei umplerii, m (g) Abaterea maximă admisă a fiecărei umpleri față de
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
instrumentelor la care umplerea este formată din mai multe încărcări. Valoarea variației critice calculate se rotunjește la următorul interval superior de scală (d). 3.3. Fabricantul specifică valoarea umplerii nominale minime. CAPITOLUL IV - Aparate cu totalizare discontinuă 1. Clase de precizie Instrumentele se împart în patru clase de precizie, după cum urmează: 0,2, 0,5, 1, 2. 2. Eroare maximă admisă Tabelul 6 Clasa de precizie Eroare maximă admisă a sarcinii totale 0,2 ± 0,10 % 0,5 ± 0,25 % 1
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
multe încărcări. Valoarea variației critice calculate se rotunjește la următorul interval superior de scală (d). 3.3. Fabricantul specifică valoarea umplerii nominale minime. CAPITOLUL IV - Aparate cu totalizare discontinuă 1. Clase de precizie Instrumentele se împart în patru clase de precizie, după cum urmează: 0,2, 0,5, 1, 2. 2. Eroare maximă admisă Tabelul 6 Clasa de precizie Eroare maximă admisă a sarcinii totale 0,2 ± 0,10 % 0,5 ± 0,25 % 1 ± 0,50 % 2 ± 1,00 % 3. Intervalul de
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
Fabricantul specifică valoarea umplerii nominale minime. CAPITOLUL IV - Aparate cu totalizare discontinuă 1. Clase de precizie Instrumentele se împart în patru clase de precizie, după cum urmează: 0,2, 0,5, 1, 2. 2. Eroare maximă admisă Tabelul 6 Clasa de precizie Eroare maximă admisă a sarcinii totale 0,2 ± 0,10 % 0,5 ± 0,25 % 1 ± 0,50 % 2 ± 1,00 % 3. Intervalul de totalizare al scalei Intervalul de totalizare al scalei (dt) este în domeniul: 0,01 % Max ≤ dt ≤ 0
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
lt; m ≤ 10 000 ± 1,5 dt 8.2. Valoarea variației critice datorate unei perturbații este un interval de totalizare al scalei, pentru orice indicație de masă și orice total stocat. CAPITOLUL V - Aparate cu totalizare continuă 1. Clase de precizie Instrumentele se împart în trei clase de precizie, după cum urmează: 0,5, 1, 2. 2. Domeniul de măsurare 2.1. Fabricantul va specifica domeniul de măsurare, raportul dintre sarcina netă minimă pe unitatea cântărită și capacitatea maximă, precum și sarcina totalizată
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
2. Valoarea variației critice datorate unei perturbații este un interval de totalizare al scalei, pentru orice indicație de masă și orice total stocat. CAPITOLUL V - Aparate cu totalizare continuă 1. Clase de precizie Instrumentele se împart în trei clase de precizie, după cum urmează: 0,5, 1, 2. 2. Domeniul de măsurare 2.1. Fabricantul va specifica domeniul de măsurare, raportul dintre sarcina netă minimă pe unitatea cântărită și capacitatea maximă, precum și sarcina totalizată minimă. 2.2. Sarcina totalizată minimă Σmin nu
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]
-
mai mică decât: 800 d pentru clasa 0,5; 400 d pentru clasa 1; 200 d pentru clasa 2. unde d este intervalul de totalizare al scalei pentru dispozitivul general de totalizare. 3. Eroarea maximă admisă Tabelul 8 Clasa de precizie Eroarea maximă admisă pentru sarcina totalizată 0,5 ± 0,25 % 1 ± 0,5 % 2 ± 1,0 % 4. Viteza benzii Viteza benzii este cea specificată de fabricant. Pentru instrumente de cântărit pe bandă cu o singură viteză și pentru instrumente de
32004L0022-ro () [Corola-website/Law/292646_a_293975]