15,627 matches
-
realizează prin analiza cu substanța activă la albastru de metilen (MBAS) conform criteriilor stabilite în anexaVIII.2. Pentru acei agenți tensioactivi anionici care nu reacționează la metoda MBAS menționată anterior sau în cazul în care, din motive de eficiență sau precizie, se consideră că sunt mai potrivite, se aplică analizele instrumentale specifice corespunzătoare cum ar fi cromatografia lichidă de înaltă performanță (HPLC) sau gaz-cromatografia (GC). Producătorul furnizează autorităților competente ale statelor membre, la cerere, probe ale agentului tensioactiv pur respectiv. B.
32004R0648-ro () [Corola-website/Law/292900_a_294229]
-
metoda de analiză a substanței active la bismut (BiAS), conform procedurii analitice stabilite la anexa VIII.3. Pentru acei agenți tensioactivi neionici care nu reacționează la metoda BiAS menționată anterior sau în cazul în care, din motive de eficiență sau precizie, se consideră că sunt mai potrivite, se aplică analizele instrumentale specifice corespunzătoare cum ar fi cromatografia lichidă de înaltă performanță (HPLC) sau gaz-cromatografia (GC). Producătorul furnizează autorităților competente ale statelor membre, la cerere, probe ale agentului tensioactiv pur respectiv. C.
32004R0648-ro () [Corola-website/Law/292900_a_294229]
-
conform următoarelor proceduri DBAS: Metoda utilizată în Republica Federală Germania, (1989) DIN 38 409 - Ausgabe: 1989-07. Pentru acei agenți tensioactivi cationici care nu reacționează la metoda de testare menționată anterior sau în cazul în care, din motive de eficiență sau precizie (acest lucru trebuie să fie justificat), se consideră că sunt mai potrivite, se aplică analizele instrumentale specifice corespunzăzoare cum ar fi cromatomatografia lichidă de înaltă performanță (HPLC) sau gaz-cromatografia (GC). Producătorul furnizează autorităților competente ale statelor membre, la cerere, probe
32004R0648-ro () [Corola-website/Law/292900_a_294229]
-
Republica Federală Germania, (1989) DIN 38 409 -Teil 20. 2. Altfel: Metoda Orange II (Boiteux, 1984). Pentru acei agenți tensioactivi amfoteri care nu reacționează la metodele de testare menționate anterior sau în cazul în care, din motive de eficiență sau precizie (acest lucru trebuie să fie justificat), se consideră că sunt mai potrivite, se aplică analizele instrumentale specifice corespunzătoare cum ar fi cromatografia lichidă de înaltă performanță (HPLC) sau gaz-cromatografia (GC). Producătorul furnizează autorităților competente ale statelor membre, la cerere, probe
32004R0648-ro () [Corola-website/Law/292900_a_294229]
-
uzată colectată în douăzeci și patru de ore în vasul F ar trebui să se determine analitic prin aceeași metodă, imediat după colectare: în caz contrar, probele trebuie să fie conservate, de preferință prin congelare. Concentrațiile trebuie să se determine cu o precizie de 0,1 mg/l agent tensioactiv. Pentru a verifica eficiența funcționării, cel puțin de două ori pe săptămână, se măsoară consumul chimic de oxigen (COD) sau carbonul organic dizolvat (DOC) în apa uzată filtrată pe fibre de sticlă, acumulată
32004R0648-ro () [Corola-website/Law/292900_a_294229]
-
următoare perioadei de inițiere și aclimatizare, în care degradarea a fost uniformă și instalația a funcționat fără probleme. În orice caz, perioada inițială nu ar trebui să fie mai mare de șase săptămâni. Valorile degradării zilnice se calculează cu o precizie de 0,1 %, iar rezultatul final este apropiat de un număr întreg. În anumite cazuri, se admite reducerea frecvenței de prelevare a probelor, dar pentru calcularea mediei este necesar să se utilizeze cel puțin paisprezece rezultate de la probe colectate în
32004R0648-ro () [Corola-website/Law/292900_a_294229]
-
moleculară 340) - după saponificare în sare de potasiu. Se calculează MBAS sub formă de dodecilbenzen sulfonat de sodiu (greutatea moleculară 348). Se dozează cu o pipetă 400-450 mg de ester metilic al acidului dodecilbenzen sulfonic (2.2.5) cu o precizie de 0,1 mg într-un balon cu fundul rotund și se adaugă 50 ml soluție de hidroxid de potasiu în etanol (2.2.6) și câteva granule de fierbere. După montarea condensatorului cu reflux, se fierbe timp de o
32004R0648-ro () [Corola-website/Law/292900_a_294229]
-
relația: mg MBAS x 1 000 = MBAS mg/l V unde: V = volumul probei analizate, ml. Rezultatele se exprimă în dodecilbenzen sulfonat de sodiu (greutatea moleculară 348). 2.6. Exprimarea rezultatelor Rezultatele se exprimă în MBAS, mg/l, cu o precizie de 0,1. 3. Determinarea agenților tensioactivi neionici în teste de biodegradare a lichidelor 3.1. Principiu Agenții tensioactivi se concentrează și se izolează prin antrenare cu gaze. În proba analizată, cantitatea de agent tensioactiv neionic ar trebui să fie
32004R0648-ro () [Corola-website/Law/292900_a_294229]
-
10 unde: b = volumul "soluției carbat" utilizat de probă (ml), c = volumul "soluției carbat" utilizat de martor (ml), f = factorul "soluției carbat". 3.5. Exprimarea rezultatelor Rezultatele se exprimă în mg/l sub formă de echivalent NP 10, cu o precizie de 0,1. 4. Tratamentul preliminar al agenților tensioactivi anionici ce urmează să fie supuși testelor 4.1. Observații preliminare 4.1.1. Tratamentul probelor Tratamentul agenților tensioactivi anionici și al detergenților preparați, înaintea determinării biodegradabilității primare în testul de
32004R0648-ro () [Corola-website/Law/292900_a_294229]
-
șeptel, pagubele cauzate de grindină, îngheț, incendiu, furtună etc. Restul, adică prima netă, corespunde părții din prima brută plătită de care dispun companiile de asigurări pentru reglementarea daunelor. Repartizarea primelor brute între cele două componente nu se poate realiza cu precizie decât pe ansamblul economiei naționale, așa cum este cazul în cadrul contabilității naționale. Repartizarea pe domenii de activitate a părții din servicii se efectuează în general cu ajutorul cheilor de repartiție adecvate împreună cu elaborarea tabelelor de intrări - ieșiri. Înainte de a se completa acest
32004R0138-ro () [Corola-website/Law/292775_a_294104]
-
în care trebuie să fie achitate cheltuielile și dobânzile, - compensarea pierderilor curente care afectează producția (produsele vegetale, animalele și plantațiile aflate în perioada de creștere, vezi punctul 3.064): în momentul înregistrării producției în CEA (dacă este cunoscută compensarea cu precizie și siguranță), - alte subvenții nelegate direct de produse sau de factorii de producție (precum sprijinul direct al venitului, ajutoarele pentru zonele defavorizate, etc.): se recomandă continuarea utilizării criteriului plății datorită dificultății de a stabili data formulării cererilor de compensare și
32004R0138-ro () [Corola-website/Law/292775_a_294104]
-
controlul asupra unei persoane juridice care desfășoară o activitate agricolă în ultimii cinci ani care au precedat lansarea activității de către persoana juridică. Articolul 3 Calcularea valorii unitare a drepturilor la plată (1) Valoarea drepturilor la plată se calculează cu o precizie de trei zecimale și se rotunjește la a doua zecimală superioară sau inferioară cea mai apropiată. În cazul în care rezultatul calculului se situează exact la mijloc, suma se rotunjește la a doua zecimală superioară cea mai apropiată. (2) În
32004R0795-ro () [Corola-website/Law/292961_a_294290]
-
constituit pe baza planurilor și documentelor de cadastru sau a altor referințe cartografice. Tehnicile utilizate se bazează pe un sistem electronic de date geografice care conține, de preferință, fotografii aeriene sau spațiale care respectă anumite norme uniforme ce garantează o precizie cel puțin echivalentă cu cea asigurată de cartografierea la o scară de 1:10 000. (2) După caz, sistemul de identificare cuprinde un sistem electronic de date geografice oleicole, compus dintr-o bază de date alfanumerice informatică și dintr-o
32004R0864-ro () [Corola-website/Law/293006_a_294335]
-
scutirea de drept este condiționată de prezentarea unei facturi care conține cel puțin informațiile enumerate în anexa la Regulamentul (CE) nr. 993/2004 al Consiliului. De asemenea, aceste informații sunt necesare pentru a permite autorităților vamale să verifice cu suficientă precizie dacă transporturile corespund documentelor comerciale. În cazul în care această factură lipsește sau nu corespunde produsului prezentat în vamă, se percepe dreptul antidumping aplicabil. (14) Pe baza acestor elemente, ofertele de angajamente prezentate de OJSC "Azot", de CJSC MCC Eurochem
32004R1001-ro () [Corola-website/Law/293053_a_294382]
-
de sprijin până la 120% din costurile și pierderile de venit indicate în calculele agronomice stabilite în documentul de programare aprobat și justificarea acestor modificări, * descrierea ariei de cuprindere a măsurii, cu specificarea anvergurii sale în raport cu nevoile și gradul său de precizie cu privire la zona geografică, sectorială etc. cuprinsă, * este necesar, pentru totalitatea angajamentelor de agromediu și privind bunăstarea animală, să se sublinieze posibilitățile de combinare a angajamentelor și să se asigure că sunt coerente între ele. VIII. Calitatea alimentară VIII.1. Participarea
32004R0817-ro () [Corola-website/Law/292978_a_294307]
-
poziția 8906 nu pot fi utilizate Fabricare în care valoarea tuturor materialelor utilizate nu trebuie să depășească 40 % din prețul franco fabrică al produsului ex capitolul 90 Instrumente și aparate optice, fotografice sau cinematografice, de măsură, de control sau de precizie; instrumente și aparate medico-chirurgicale; părți și accesorii ale acestor instrumente și aparate; cu excepția: Fabricare în care: Fabricare în care valoarea tuturor materialelor utilizate nu trebuie să depășească 30 % din prețul franco fabrică al produsului - toate materialele utilizate trebuie să fie
22004A0930_03-ro () [Corola-website/Law/292004_a_293333]
-
articol trebuie să fie precedat de un număr de ordine. Imediat după ultimul articol menționat trebuie trasată o linie orizontală. Spațiile neutilizate sunt hașurate, astfel încât să fie imposibilă orice adăugare ulterioară. 3. Mărfurile sunt denumite în funcție de utilizările comerciale cu suficientă precizie pentru a permite identificarea lor. CERERE DE CERTIFICAT DE CIRCULAȚIE A MĂRFURILOR 1. Exportator (nume, adresa completă, țara) EUR.1 Nr. A 000 000 A se consulta notele de pe verso înainte de a se completa formularul. 2. Cerere de certificat utilizată
22004A0930_03-ro () [Corola-website/Law/292004_a_293333]
-
în calitate de expert sau martor în cadrul unor acțiuni judiciare sau administrative inițiate în domeniile reglementate de prezentul protocol și să prezinte obiecte, documente sau copii certificate ale acestora care pot fi necesare procedurii. Cererea de a compărea trebuie să indice cu precizie autoritatea judiciară sau administrativă în fața căreia trebuie să compară agentul, în ce cauză, cu ce titlu și în ce calitate va fi audiat. Articolul 12 Cheltuieli de asistență Părțile contractante renunță reciproc la orice reclamație privind rambursarea cheltuielilor rezultate din
22004A0930_03-ro () [Corola-website/Law/292004_a_293333]
-
au acces liber la mai multe clădiri dintr-o anumită exploatație, sunt prelevate în fiecare grup de clădiri ale exploatației în care sunt ținute păsările. 3. Numărul de probe care trebuie prelevate Numărul prelevărilor trebuie să permită detectarea, cu o precizie de 95 %, a unei prevalențe de 5 % a salmonellei. 4. Metode microbiologice de examinare a probelor - Detectarea, în probe, a salmonellei cu ajutorul testelor microbiologice trebuie să se efectueze fie în conformitate cu ultima ediție a metodei standardizate a Organizației Internaționale de Standardizare
32004D0235-ro () [Corola-website/Law/292317_a_293646]
-
Masa șoldului-manechin folosit ca element de lovire poate fi ajustată cu până la ± 1 kg, cu condiția ca și viteza de impact necesară să se modifice, folosind formula: unde: V = viteza de impact (m/s) M = masa (kg) măsurată cu o precizie mai mare de ± 1%. 4.2. Masa totală a membrului anterior și a altor componente poziționate în fața ansamblurilor de transductoare de sarcină împreună cu acele părți ale ansamblurilor de transductoare situate în fața elementelor active, dar exclusiv spuma și pielea, este de
32004D0090-ro () [Corola-website/Law/292256_a_293585]
-
toleranța la direcția impactului este de ± 2o. Se ia în considerare efectul gravitației în cazul în care viteza de impact se obține din măsurători efectuate înainte de momentul primului contact. Masa șoldului-manechin folosit ca element de lovire se măsoară cu o precizie mai mare de ± 1% și în cazul în care valoarea măsurată diferă de valoarea necesară, atunci valoarea necesară se ajustează astfel încât să compenseze, în conformitate cu specificațiile de la punctul 3.4.2.7. 3.4.2.5. Determinarea formei vehiculului: 3.4
32004D0090-ro () [Corola-website/Law/292256_a_293585]
-
datele actualizate până la 15 martie în același an. (2) În conformitate cu procedura prevăzută la articolul 9 alineatul (2), ținând seama de sistemele naționale ale statelor membre, Comisia adoptă, până la 30 iunie 2006, un sistem de inventariere în cadrul Comunității pentru a asigura precizia, comparabilitatea, coerența, integralitatea și respectarea termenelor pentru inventarele naționale în raport cu inventarul gazelor cu efect de seră în cadrul Comunității. Sistemul prevede: (a) un program de asigurare și de control al calității, care include stabilirea unor obiective de calitate, precum și un plan
32004D0280-ro () [Corola-website/Law/292338_a_293667]
-
Mediu acordă asistență Comisiei pentru punerea în aplicare a alineatelor (1), (2) și (3), după caz, în conformitate cu programul său de lucru anual. Articolul 6 Registrele naționale (1) Comunitatea și statele sale membre stabilesc și gestionează registre în scopul contabilizării cu precizie a operațiunilor de emitere, deținere, transfer, achiziție, anulare și retragere a părților dintr-o cantitate atribuită, a unităților de absorbție, a unităților de reducere a emisiilor și a reducerilor de emisii care au fost omologate, precum și de reportare a părților
32004D0280-ro () [Corola-website/Law/292338_a_293667]
-
nu se pot folosi cocile de la poziția 8906. Fabricare în cadrul căreia valoarea tuturor materiilor utilizate nu depășește 40 % din prețul franco fabrică al produsului ex Capitolul 90 Instrumente și aparate optice, fotografice sau cinematografice, de măsură, de control sau de precizie; instrumente și aparate medico-chirurgicale; părți și accesorii ale acestor instrumente și aparate; cu următoarele excepții: Fabricare în cadrul căreia: Fabricare în cadrul căreia valoarea tuturor materiilor utilizate nu depășește 30 % din prețul franco fabrică al produsului - toate materiile utilizate sunt încadrate la
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]
-
articol trebuie să fie precedat de un număr de ordine. Imediat după ultimul articol menționat se trasează o linie orizontală. Spațiile neutilizate sunt hașurate, astfel încât să fie imposibilă orice adăugare ulterioară. 3. Mărfurile sunt desemnate în funcție de utilizările comerciale, cu suficientă precizie pentru a permite identificarea lor. CERERE DE ELIBERARE A UNUI CERTIFICAT DE CIRCULAȚIE A MĂRFURILOR 1. Exportator (nume, adresa completă, țara) EUR.1 No. A 000 000 Consultați notele de pe verso înainte de a completa formularul 2. Certificat folosit în cadrul schimburilor
22004A0320_03-ro () [Corola-website/Law/291976_a_293305]