15,627 matches
-
privind regimul juridic al contravențiilor. 10. În susținerea excepției de neconstituționalitate autorii fac trimitere la jurisprudența Curții Constituționale și a Curții Europene a Drepturilor Omului în ceea ce privește condițiile de calitate pe care trebuie să le îndeplinească un act normativ, respectiv claritate, precizie, previzibilitate. 11. Înalta Curte de Casație și Justiție - Secția de contencios administrativ și fiscal opinează în sensul că excepția de neconstituționalitate este neîntemeiată, întrucât dispozițiile criticate nu sunt în contradicție cu prevederile art. 1 alin. (5) și art. 21 alin
DECIZIE nr. 473 din 28 iunie 2016 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 272 alin. (1) lit. g) pct. 1 prin raportare la art. 195 alin. (1) din Legea nr. 297/2004 privind piaţa de capital. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277706_a_279035]
-
are obligația de a edicta norme care să respecte trăsăturile mai sus arătate. Referitor la aceste cerințe, Curtea Europeană a Drepturilor Omului s-a pronunțat în mod constant, statuând că o normă este previzibilă numai atunci când este redactată cu suficientă precizie, în așa fel încât să permită oricărei persoane - care, la nevoie, poate apela la consultanță de specialitate - să își corecteze conduita (Hotărârea din 29 martie 2000, pronunțată în Cauza Rotaru împotriva României, paragraful 55), iar cetățeanul trebuie să dispună de
DECIZIE nr. 473 din 28 iunie 2016 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 272 alin. (1) lit. g) pct. 1 prin raportare la art. 195 alin. (1) din Legea nr. 297/2004 privind piaţa de capital. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277706_a_279035]
-
scurt, legea trebuie să fie, în același timp, accesibilă și previzibilă. (Hotărârea din 26 aprilie 1979, pronunțată în Cauza Sunday Times împotriva Regatului Unit, paragraful 49). În lumina acestor precizări, Curtea a constatat că textele criticate îndeplinesc cerințele de claritate, precizie și predictibilitate. Față de acestea, Curtea constată că aceste considerente sunt aplicabile mutatis mutandis și în prezenta cauză, astfel că nu se poate reține pretinsa încălcare a prevederilor art. 1 alin. (5) din Constituție. De altfel, din examinarea prevederilor criticate, corelate
DECIZIE nr. 473 din 28 iunie 2016 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 272 alin. (1) lit. g) pct. 1 prin raportare la art. 195 alin. (1) din Legea nr. 297/2004 privind piaţa de capital. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277706_a_279035]
-
și proiectelor pentru concursul de soluții trebuie să garanteze, prin mijloace tehnice și proceduri adecvate, cel puțin că: a) data și ora exacte de primire a ofertelor, a cererilor de participare, a planurilor și a proiectelor pot fi determinate cu precizie; ... b) se poate asigura în mod rezonabil ca nimeni să nu poată avea acces la informațiile transmise conform prezentelor cerințe înainte de termenele specificate; ... c) numai persoanele autorizate pot stabili sau modifica datele pentru deschiderea informațiilor primite; ... d) în decursul diferitelor
NORME METODOLOGICE din 2 iunie 2016 (*actualizate*) de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277663_a_278992]
-
rutier și maritim 3. Servicii de reparare și de întreținere și servicii conexe pentru computere personale, pentru echipament de birotică, pentru echipament de telecomunicații și pentru echipament audiovizual 4. Servicii de reparare și de întreținere a echipamentului medical și de precizie 5. Servicii de reparare și de întreținere a aparatelor de măsurare, de testare și de control 6. Servicii de calibrare 7. Servicii de reparare și de întreținere a pompelor, a vanelor, a robinetelor, a containerelor de metal și a mașinilor
ORDIN nr. M.130 din 8 noiembrie 2016 privind modificarea şi completarea Ordinului ministrului apărării nr. M. 82/2008 pentru stabilirea domeniilor şi condiţiilor privind angajarea şi executarea, la cerere, prin unităţile Ministerului Apărării Naţionale, a prestărilor de servicii pentru persoane juridice sau pentru persoane fizice. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277300_a_278629]
-
în Anexa nr. 1 pentru sămânța Certificată; și iv) care a fost găsită prin examinare oficială sau sub supraveghere oficială, că satisface condițiile prevăzute la punctele i), ii) și iii); e) "sămânța monogermă" este sămânța genetic monogermă; ... f) "sămânța de precizie" este sămânța destinată utilizării în semănători de precizie care, așa cum este prevăzut în Anexa nr. 1 lit. B alin. (3) lit. b), pct. bb), dă o singură plantulă; ... g) măsuri oficiale sunt măsurile luate de către: ... i) Ministerul Agriculturii, Pădurilor și
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
iv) care a fost găsită prin examinare oficială sau sub supraveghere oficială, că satisface condițiile prevăzute la punctele i), ii) și iii); e) "sămânța monogermă" este sămânța genetic monogermă; ... f) "sămânța de precizie" este sămânța destinată utilizării în semănători de precizie care, așa cum este prevăzut în Anexa nr. 1 lit. B alin. (3) lit. b), pct. bb), dă o singură plantulă; ... g) măsuri oficiale sunt măsurile luate de către: ... i) Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale prin autoritățile oficiale responsabile: ... a) autoritatea
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
controlului INCS, de către orice persoană fizică autorizată în acest scop, cu condiția ca o astfel de persoană să nu aibă interese personale în luarea deciziilor; h) "ambalaje mici CE": ambalaje ce conțin următoarele semințe Certificate: ... i) sămânță monogermă sau de precizie: până la 100000 glomerule sau semințe sau în greutate netă de 2,5 kg excluzând, dacă este cazul, pesticidele granulate sau alți aditivi solizi; ... ii) alte semințe decât cele monogerme sau de precizie: până la o greutate netă de 10 kg, excluzând
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
următoarele semințe Certificate: ... i) sămânță monogermă sau de precizie: până la 100000 glomerule sau semințe sau în greutate netă de 2,5 kg excluzând, dacă este cazul, pesticidele granulate sau alți aditivi solizi; ... ii) alte semințe decât cele monogerme sau de precizie: până la o greutate netă de 10 kg, excluzând, dacă este cazul, pesticidele granulate sau alți aditivi solizi. ... (2) Diferitele tipuri de soiuri, incluzând componenții, eligibile pentru certificare în conformitate cu prevederile prezentului ordin, se pot specifica și defini în concordanță cu procedurile
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
următoarele condiții: a) ... *1) excluzând, dacă este cazul, pesticidele granulate, substanțele de drajare sau alți aditivi solizi. Procentul în greutate de semințe de alte plante nu trebuie să depășească 0,3%. b) condiții speciale pentru sămânța monogermă și sămânța de precizie: ... aa) sămânța monogermă: minimum 90% glomerule germinate nu dau decât o singură plantulă. Procentul în glomerule ce dau trei plantule sau mai multe nu va depăși 5%, calculat la număr de glomerule germinate; ... bb) sămânța de precizie de sfeclă de
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
și sămânța de precizie: ... aa) sămânța monogermă: minimum 90% glomerule germinate nu dau decât o singură plantulă. Procentul în glomerule ce dau trei plantule sau mai multe nu va depăși 5%, calculat la număr de glomerule germinate; ... bb) sămânța de precizie de sfeclă de zahăr: minimum 70% glomerule germinate nu dau decât o plantulă. Procentul în glomerule ce dau trei sau mai multe plantule nu va depăși 5%, calculat la număr de glomerule germinate; ... cc) sămânța de precizie de sfeclă furajeră
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
bb) sămânța de precizie de sfeclă de zahăr: minimum 70% glomerule germinate nu dau decât o plantulă. Procentul în glomerule ce dau trei sau mai multe plantule nu va depăși 5%, calculat la număr de glomerule germinate; ... cc) sămânța de precizie de sfeclă furajeră: minimum 58% dintre glomerulele germinate trebuie să dea decât o singură plantulă pentru soiurile al căror procent în diploidie depășește 85%. Pentru toate celelalte semințe, minimum 63% dintre glomerulele germinate trebuie să dea o singură plantulă. Procentul
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
indicării greutății și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. 11. Pentru sămânța monogermă: cuvântul "monogermă". 12. Pentru sămânța de precizie: cuvântul "precizie". 13. În cazul în care cel puțin germinația a fost retestată, cuvintele "retestat ... (luna și anul)" și serviciul responsabil cu retestarea. Această informație poate fi dată pe o vignetă oficială atașată la etichetă oficială. II. Dimensiuni minime: 110
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. 11. Pentru sămânța monogermă: cuvântul "monogermă". 12. Pentru sămânța de precizie: cuvântul "precizie". 13. În cazul în care cel puțin germinația a fost retestată, cuvintele "retestat ... (luna și anul)" și serviciul responsabil cu retestarea. Această informație poate fi dată pe o vignetă oficială atașată la etichetă oficială. II. Dimensiuni minime: 110 x 67
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
indicării greutății și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. 11. Pentru sămânța monogermă: cuvântul «monogermă». 12. Pentru sămânța de precizie: cuvântul «precizie». Anexa 4 Eticheta și documentul prevăzut în cazul semințelor necertificate final, recoltate în alt stat A. Informații necesare pentru etichetă 1. Autoritatea responsabilă cu inspecția în câmp: INCS și autoritatea teritorială ITCSMS și LCCSMS și România și inițialele
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
și folosirii de pesticide granulate, de substanțe pentru drajarea semințelor sau alți aditivi solizi, indicarea naturii aditivului, ca și raportul aproximativ între greutatea semințelor pure și greutatea totală. 11. Pentru sămânța monogermă: cuvântul «monogermă». 12. Pentru sămânța de precizie: cuvântul «precizie». Anexa 4 Eticheta și documentul prevăzut în cazul semințelor necertificate final, recoltate în alt stat A. Informații necesare pentru etichetă 1. Autoritatea responsabilă cu inspecția în câmp: INCS și autoritatea teritorială ITCSMS și LCCSMS și România și inițialele RO, dacă
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
se depozitează separat și își vor schimba destinația, aceasta notificându-se autorității. ... 4.1. Condiții de certificare 1. Testarea calității semințelor se face conform metodelor internaționale ISTA. 2. Impurități genetice procentul maxim în număr: pentru sfecla de zahăr monogermă de precizie și plurigermă este 2,0. Se consideră impurități genetice plantele aparținând altei specii, hibrizi naturali cu altă subspecie și plantele care se diferențiază net de tipul de bază, susceptibile să diminueze valoarea de utilizare a seminței. 3. Analizele făcute pentru
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
referință sau unul nou, după caz. ... 5. Declasarea loturilor: 1. Se declasează loturile de sămânță Certificată monogermă nudă, drajată și/sau încrustată, dacă nu realizează condiția tehnică de calitate pentru monogermie astfel: a) de la sămânța monogermă la categoria "sămânță de precizie" dacă întrunește totalitatea parametrilor de calitate ai acesteia; ... b) de la sămânța monogermă la categoria "sămânță plurigermă" dacă nu întrunește restricțiile de calitate a seminței de precizie în totalitatea lor. ... 2. Se declasează loturile de sămânță de precizie dacă nu realizează
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
tehnică de calitate pentru monogermie astfel: a) de la sămânța monogermă la categoria "sămânță de precizie" dacă întrunește totalitatea parametrilor de calitate ai acesteia; ... b) de la sămânța monogermă la categoria "sămânță plurigermă" dacă nu întrunește restricțiile de calitate a seminței de precizie în totalitatea lor. ... 2. Se declasează loturile de sămânță de precizie dacă nu realizează condiția tehnică de calitate pentru monogermie, la categoria "sămânță plurigermă" dacă îndeplinește și celelalte condiții de calitate aferente acestei categorii. Nu se supun declasării pentru monogermie
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
categoria "sămânță de precizie" dacă întrunește totalitatea parametrilor de calitate ai acesteia; ... b) de la sămânța monogermă la categoria "sămânță plurigermă" dacă nu întrunește restricțiile de calitate a seminței de precizie în totalitatea lor. ... 2. Se declasează loturile de sămânță de precizie dacă nu realizează condiția tehnică de calitate pentru monogermie, la categoria "sămânță plurigermă" dacă îndeplinește și celelalte condiții de calitate aferente acestei categorii. Nu se supun declasării pentru monogermie loturile de sămânță Bază. 3. Se declasează la "sămânță plurigermă" loturile
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
dacă îndeplinește și celelalte condiții de calitate aferente acestei categorii. Nu se supun declasării pentru monogermie loturile de sămânță Bază. 3. Se declasează la "sămânță plurigermă" loturile de sămânță monogermă nudă drajată și/sau încrustată, precum și cele de sămânță de precizie dacă abaterile de la calibrul declarat sunt mai mari de 10%, însumate la ambele extremități ale intervalului sau mai mari de 7%, la una din extremități. Nu se supun controlului abaterii de la calibrul declarat loturile de sămânță Bază. 4. Declasarea loturilor
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
sigilată, etichetată oficial și însoțită de documente oficiale prevăzute la punctul VI. 3. Ambalaje normale sunt cele care depășesc capacitatea celor mici. Ambalaje mici CE sunt ambalajele care conțin semințe Bază și Certificată după cum urmează: a) semințe monogerme sau de precizie: până la un număr de maxim 100.000 glomerule sau semințe sau în greutate netă de maxim 2,5 kg excluzând, dacă este cazul, pesticidele granulate sau alți aditivi solizi; ... b) alte semințe decât cele monogerme sau de precizie: până la o
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
sau de precizie: până la un număr de maxim 100.000 glomerule sau semințe sau în greutate netă de maxim 2,5 kg excluzând, dacă este cazul, pesticidele granulate sau alți aditivi solizi; ... b) alte semințe decât cele monogerme sau de precizie: până la o greutate netă de maxim 10 kg, excluzând, dacă este cazul, pesticidele granulate sau alți aditivi solizi. ... 4. Loturile de sămânță care au făcut obiectul unui contract de export în sistemul OCDE și au rămas în țară, pot fi
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
care se exportă, eșantionarea, testarea și eliberarea documentelor oficiale OCDE. Capitolul III Condiții suplimentare A. Determinarea plantelor lăstărite în primul an de vegetație, a purității varietale și a atacului de rizomania la culturile de butași * Σ PR │ x 100, unde: Precizia de determinare: *) la culturile de butași de PB și B, aparținând soiurilor cu parteneri fertili, sau a culturilor de butași a soiurilor la care se amestecă sămânța partenerilor în veriga de bază nu se vor reține drept impurități plantele din
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]
-
varietăților a căror multiplicare are loc prin metoda │ │ │sistematică se vor analiza cel puțin 70 de plante de pe rândurile formei │ │ │polenizatoare (rândurile de tată). Σ L - suma plantelor Σ l - suma plantelor Σ R - suma plantelor Σ L - suma plantelor Precizia de determinare: O cifră semnificativă după virgulă Interpretarea Se consideră ca omogen Se consideră omogen *) în cazul obținerii unor valori mai mici decât cele considerate semnificative se repetă determinarea la cel puțin o săptămână de la data primei determinări. C. Controlul
ORDIN nr. 1.265 din 30 noiembrie 2005 (*actualizat*) pentru aprobarea Regulilor şi normelor tehnice privind producerea în vederea comercializării, controlul, certificarea calităţii şi comercializarea seminţelor de sfeclă de zahăr şi sfeclă furajeră. In: EUR-Lex () [Corola-website/Law/277202_a_278531]